12° Açık
 • EURO 6.14
 • DOLAR 5.47

“6.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” başladı

Kültür-Sanat - 15 Eylül 2017 15:17 A A

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “6.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” başladı.

Cumhuriyet Meydanında başlayan “6. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” festival korteji Seramik Müzesinde sona erdi.

Seramik Müzesinde gerçekleştirilen törende konuşma yapan Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Bu yıl Çanakkale’de 6.sını düzenlediğimiz buluşmada Türkiye’nin dört bir yanında misafirlerimiz var. Bütün bunları kırkyama sanatı adına yapıyoruz. Yeni bir düşünce oluşturabilmek fikir üretebilmek için birazcık cesaret ve risk almak gerekiyor. Yeni bir şeyin var olabilmesi için bir beynin onu düşlemesi ve can suyunu vererek hayata geçirmesi gerekiyor. Yaratıcılığın temeli bu. Bir şeyi var etmek için illa ortaya maddi bir unsur çıkartmak gerekmiyor. Yaratıcılık aynı zamanda bir fikir, bir proje, bir amaç olabilir. Hızla üreten sürekli eskinin üzerine yenisini koyan bir çağda yaşıyoruz. Bireysel olarak projelere imza atmak yenilikçi ve vizyon sahibi olmak pek çok kişi için önemli hale geldi. Fakat düşünce oluşturmak ortaya bir fikir koymak yeni projeler tasarlamak herkes için kolay olmuyor. Yaratıcı olmadığından aklına yeni fikirler gelmediğinden yakınan milyonlarca insan var. Bir şey yapmak isteyip ama nasıl başaracağını bilememek isteklerini hayata geçirememek fırsatları değerlendirememek fikir üretememek yaratıcı zekanın devrede olmadığının kanıtıdır. İki insan düşünün birisi sürekli yeni fikirler üretiyor diğeri var olan üzerinden hareket etmeye devam ediyor. Birisi çılgın projeler yapıp takdir ve onore ediliyor diğeri rutin standart yapılmış olan projelerin izinden gidiyor. Birisi elinde olan değerlere yenisini eklemek için çabalıyor diğeri karşısına çıkan fırsatları dahi göremiyor. Birisi girişimci, hedef, vizyon sahibi iken diğeri kendisine dayatılan yaşamı o kurallar içerisinde deneyimlemeyi tercih ediyor. Sizce hangisi daha heyecan verici? Zamanla toplum içinde yaşamaya ayak uydurmaya çalışırken yitirdiğimiz birçok değer gibi yaratıcılığımızı da kaybediyoruz. Mantıklı olmak adına birçok fikri çöpe atıyoruz yaratıcılık saçmalandığında ortaya çıkıyor. Birçok sanatçıda olduğu gibi. Mantıklı düşünmemek. Mantık sınırdır. Hayalin, fikrin, düşün yayılmasını engeller. Biraz özgürlük iyidir. Kendimizi geliştirdikçe yaratıcılığımızda gelişecektir. Daha iyi ve daha güzel şeyler yaratalım. Çanakkale Türkiye’nin incisi olsun” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir; “Bir şehrin ne kadar medeni olduğunu buradan çok daha iyi fark ediyoruz. Burada katkı sunan grup başkanımız Aysun hanımı ve değerli dava arkadaşlarını, belediye çalışanlarını, kent konseyi çalışanlarını ve sizler gibi emek sarf eden fedakar, cefakar hanımefendileri kutluyorum. Aynı zamanda aramızda çok değerli sanat aşığı beyefendiler var. Hepsi çok değerli hepsi çok kıymetli. Kadınların neler yapabileceğini burada hep birlikte her zaman olduğu gibi gösterdiniz. Çanakkale bir tarih kenti Çanakkale UNESCO tarihi mirası. Assos, Troia, Gelibolu, Eceabat ile çok değerli bir kent. Boğazları olan bir kent dağları denizleri ormanları ve en önemlisi bu kentte sizler gibi güzel yürekleri olan bir kent. O yüzden hepimizin çok şanslı olduğuna inanmaktayım. Etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda her tarafta kan, revan, evsiz, yurtsuz insanlar mevcut. Ama Allah’ımıza şükür ki, hem ülkemizde hem şehrimizde birlik ve beraberlik içerisinde işte böyle sanatsal ve büyük uğraşlarla emeklerle sarf edilen bu güzel çalışmalar oluşturulabiliyor. Bunun için burada herkesi kutluyorum. Bu çalışmayı yapmış olan arkadaşlar evlerinden ailesinden feragat ediyor ve emek veriyor. Şehrimize ülkemize barışımıza katkı sunuyor. Yer sofrasında diz kırıpta gönül sofrasında kalp kırmayan bütün dostlar hepinize selam olsun” dedi.

“Türkiye’nin dört bir yanından barışın ve özgürlüklerin kenti Çanakkale’ye hoş geldiniz” sözleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar; “Kırkyama sanatının her bir sergisine katılıyorum. Gezdiğimde geçmişi görüyorum, çocukluğuma gidiyorum. Tarih, yaratıcılık, sanat, edebiyat görüyorum. Bohçalarda kalanların gün yüzüne çıktığını görüyorum. Gerçektende geçmişe bakıp geleceğe o ufka yaratıcı güçlerle bakılır. Kadınlarla gurur duyuyorum yaptıkları işi aşk ve sevgiyle yapıyorlar üzerine de vizyonerlik kavramı eklendi. Ben de son olarak sizler buradaki ekip Aysun hocamın söylediği her şeyi yarından itibaren torunumuza, komşularımızın çocuklarına, her çocuğa yaratıcılığını tetikleyecek her şeyi yapmaları ve duvarları kaldırmaları için telkinde bulunmalıyız” dedi.

Açılış mini bir defile ile son buldu. 16 Eylül Cumartesi Saat:20.00’de 18 Mart Kapalı Spor Salonunda kırkyama defilesi gerçekleştirilecek.

Buluşmaya katılan sanatçıların eserleri; “Seramik Müzesi, Hastane bayırı Spor Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Korfmann Kütüphanesi, Çimenlik Kalesi, Yazar ve Sanatçı Evi’nde” sergileniyor. Buluşma kapsamında sergi salonları 17 Eylül Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Kültür-Sanat - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Yavaş’tan Çanakkale aday adaylığı için ilk açıklama
  Yerel seçimler öncesi Çanakkale Belediye Başkanlığı için aday adaylık başvurusu yapacak olan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, sosyal medya hesabından ilk açıklamasını yaptı. Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, Çanakkale Belediye Başkanlığı aday adaylık başvurusunu 12 Kasım Pazartesi günü saat 16.30’da AK Parti İl Başkanlığında yapacak. Başkan Yavaş, büyük bir kalabalık eşliğinde aday adaylık dosyasını İl […]
 • 02
  Anadolu Hamidiye Tabyası ziyarete açıldı
  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan Anadolu Hamidiye Tabyası ve Çanakkale Savaşları Tarih Müzesi vatandaşların ziyaretine açıldı. Çanakkale Merkez Barbaros Mahallesinde bulunan ve boğazın güvenliğinin sağlanması için 1892 yılında Sultan 2’inci Abdülhamit tarafından yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabyasını; Vali Orhan TAVLI, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı […]
 • 03
  Başkan Yavaş Çanakkale aday adaylığını açıklıyor
  Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, 12 Kasım Pazartesi günü Çanakkale Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayacak. Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey Beldesinin AK Parti’li Belediye Başkanı Sami Yavaş, 12 Kasım Pazartesi günü Çanakkale Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayacak. Başkan Yavaş saat 16.30’da AK Parti İl Binasına gelip aday adaylık dosyasını teslim edecek.
 • 04
  Çanakkale’de yine 8 saatlik elektrik kesintisi!
  Çanakkale’de geçtiğimiz 21 Ekim’de şehir merkezinin tamamında gündüz 10 saate varan elektrik kesintisi yapılacağı açıklanmış, vatandaştan gelen büyük tepki üzerine geri adım atılarak söz konusu kesinti 5 Kasım’da 01.00 ile 06.00 saatleri arasında yapılmıştı. Anlaşılan o ki UEDAŞ, hafta sonları uzun süreli gündüz elektrik kesintisi sevdasından vazgeçmeyecek. 11 Kasım Pazar günü tesis çalışması sebebiyle saat […]
 • 05
  Bülent Turan: “Öztürk Yılmaz’ın disipline sevki CHP’nin ezan hassasiyetinden değil”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, bir televizyon kanalında yaptığı “Ezan Türkçe okunsun” çıkışının ardından CHP tarafından disipline sevk edilen CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın CHP’nin ezan hassasiyetinden değil, Kemal Kılıçdaroğlu’na muhalifliği dolayısıyla disipline sevk edildiğini öne sürdü. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bülent Turan, “Ezan ve benzeri değerlerle ilgili […]

HAVA DURUMU

13 Kasım 2018 SALI
12°
 • SAL 15.3°
 • ÇAR 13.6°
 • PER 12.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 91.445
  -1,50%
 • ALTIN 211.17
  -0,07%
 • DOLAR 5.470
  0,01%
 • EURO 6.143
  -0,12%

GÜNLÜK BURÇLAR