24° Açık
 • EURO 5.00
 • DOLAR 4.09

“6.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” başladı

Kültür-Sanat - 15 Eylül 2017 15:17 A A

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “6.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” başladı.

Cumhuriyet Meydanında başlayan “6. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” festival korteji Seramik Müzesinde sona erdi.

Seramik Müzesinde gerçekleştirilen törende konuşma yapan Boreas Kırkyama Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Bu yıl Çanakkale’de 6.sını düzenlediğimiz buluşmada Türkiye’nin dört bir yanında misafirlerimiz var. Bütün bunları kırkyama sanatı adına yapıyoruz. Yeni bir düşünce oluşturabilmek fikir üretebilmek için birazcık cesaret ve risk almak gerekiyor. Yeni bir şeyin var olabilmesi için bir beynin onu düşlemesi ve can suyunu vererek hayata geçirmesi gerekiyor. Yaratıcılığın temeli bu. Bir şeyi var etmek için illa ortaya maddi bir unsur çıkartmak gerekmiyor. Yaratıcılık aynı zamanda bir fikir, bir proje, bir amaç olabilir. Hızla üreten sürekli eskinin üzerine yenisini koyan bir çağda yaşıyoruz. Bireysel olarak projelere imza atmak yenilikçi ve vizyon sahibi olmak pek çok kişi için önemli hale geldi. Fakat düşünce oluşturmak ortaya bir fikir koymak yeni projeler tasarlamak herkes için kolay olmuyor. Yaratıcı olmadığından aklına yeni fikirler gelmediğinden yakınan milyonlarca insan var. Bir şey yapmak isteyip ama nasıl başaracağını bilememek isteklerini hayata geçirememek fırsatları değerlendirememek fikir üretememek yaratıcı zekanın devrede olmadığının kanıtıdır. İki insan düşünün birisi sürekli yeni fikirler üretiyor diğeri var olan üzerinden hareket etmeye devam ediyor. Birisi çılgın projeler yapıp takdir ve onore ediliyor diğeri rutin standart yapılmış olan projelerin izinden gidiyor. Birisi elinde olan değerlere yenisini eklemek için çabalıyor diğeri karşısına çıkan fırsatları dahi göremiyor. Birisi girişimci, hedef, vizyon sahibi iken diğeri kendisine dayatılan yaşamı o kurallar içerisinde deneyimlemeyi tercih ediyor. Sizce hangisi daha heyecan verici? Zamanla toplum içinde yaşamaya ayak uydurmaya çalışırken yitirdiğimiz birçok değer gibi yaratıcılığımızı da kaybediyoruz. Mantıklı olmak adına birçok fikri çöpe atıyoruz yaratıcılık saçmalandığında ortaya çıkıyor. Birçok sanatçıda olduğu gibi. Mantıklı düşünmemek. Mantık sınırdır. Hayalin, fikrin, düşün yayılmasını engeller. Biraz özgürlük iyidir. Kendimizi geliştirdikçe yaratıcılığımızda gelişecektir. Daha iyi ve daha güzel şeyler yaratalım. Çanakkale Türkiye’nin incisi olsun” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir; “Bir şehrin ne kadar medeni olduğunu buradan çok daha iyi fark ediyoruz. Burada katkı sunan grup başkanımız Aysun hanımı ve değerli dava arkadaşlarını, belediye çalışanlarını, kent konseyi çalışanlarını ve sizler gibi emek sarf eden fedakar, cefakar hanımefendileri kutluyorum. Aynı zamanda aramızda çok değerli sanat aşığı beyefendiler var. Hepsi çok değerli hepsi çok kıymetli. Kadınların neler yapabileceğini burada hep birlikte her zaman olduğu gibi gösterdiniz. Çanakkale bir tarih kenti Çanakkale UNESCO tarihi mirası. Assos, Troia, Gelibolu, Eceabat ile çok değerli bir kent. Boğazları olan bir kent dağları denizleri ormanları ve en önemlisi bu kentte sizler gibi güzel yürekleri olan bir kent. O yüzden hepimizin çok şanslı olduğuna inanmaktayım. Etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda her tarafta kan, revan, evsiz, yurtsuz insanlar mevcut. Ama Allah’ımıza şükür ki, hem ülkemizde hem şehrimizde birlik ve beraberlik içerisinde işte böyle sanatsal ve büyük uğraşlarla emeklerle sarf edilen bu güzel çalışmalar oluşturulabiliyor. Bunun için burada herkesi kutluyorum. Bu çalışmayı yapmış olan arkadaşlar evlerinden ailesinden feragat ediyor ve emek veriyor. Şehrimize ülkemize barışımıza katkı sunuyor. Yer sofrasında diz kırıpta gönül sofrasında kalp kırmayan bütün dostlar hepinize selam olsun” dedi.

“Türkiye’nin dört bir yanından barışın ve özgürlüklerin kenti Çanakkale’ye hoş geldiniz” sözleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar; “Kırkyama sanatının her bir sergisine katılıyorum. Gezdiğimde geçmişi görüyorum, çocukluğuma gidiyorum. Tarih, yaratıcılık, sanat, edebiyat görüyorum. Bohçalarda kalanların gün yüzüne çıktığını görüyorum. Gerçektende geçmişe bakıp geleceğe o ufka yaratıcı güçlerle bakılır. Kadınlarla gurur duyuyorum yaptıkları işi aşk ve sevgiyle yapıyorlar üzerine de vizyonerlik kavramı eklendi. Ben de son olarak sizler buradaki ekip Aysun hocamın söylediği her şeyi yarından itibaren torunumuza, komşularımızın çocuklarına, her çocuğa yaratıcılığını tetikleyecek her şeyi yapmaları ve duvarları kaldırmaları için telkinde bulunmalıyız” dedi.

Açılış mini bir defile ile son buldu. 16 Eylül Cumartesi Saat:20.00’de 18 Mart Kapalı Spor Salonunda kırkyama defilesi gerçekleştirilecek.

Buluşmaya katılan sanatçıların eserleri; “Seramik Müzesi, Hastane bayırı Spor Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Korfmann Kütüphanesi, Çimenlik Kalesi, Yazar ve Sanatçı Evi’nde” sergileniyor. Buluşma kapsamında sergi salonları 17 Eylül Pazar gününe kadar gezilebilecek.

Kültür-Sanat - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kepez’de isyan ettiren görüntü!
  Hafta sonu havanın güzel olmasını fırsat bilip Kepez’deki piknik alanlarını kullanan vatandaşların arkalarında adeta birer çöp yığını bırakmaları bu kadarına da pes dedirtti. Piknik alanlarındaki çöp yığınlarının fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, “Ücret de almıyoruz ama maşallah çok çok iyisiniz. Bulduğunuz gibi her tarafı tertemiz bırakmışsınız” sözleriyle ironi yaparak […]
 • 02
  Başkan Gökhan’ın hedefinde Bülent Öz mü var?
  Burası Çanakkale gazetesinde yer alan habere göre; CHP Çanakkale teşkilatını dizayn etmekle suçlanan CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın şimdi de milletvekili adaylarına el attığı konuşuluyor. Gökhan’ın, geçtiğimiz günlerde Kamu-Der tarafından “yılın milletvekili” seçilen CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz’ün önünü kesmek için çalıştığı iddia ediliyor. Bülent Öz’ün parti tabanı tarafından çok […]
 • 03
  2018 Troya Yılı, ATM Dubai Fuarı’nda tanıtıldı
  Troya Yılı İcra Komitesi Üyesi, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve beraberindeki heyet, ATM Dubai Fuarı’nda 2018 Troya Yılı’nı tanıttı. Armağan Aydeğer fuar öncesi katılımcılarla gün boyu toplantılar yapıp, toplu sunum eşliğinde 2018 Troya Yılını anlattı. İlginin yoğun olduğu toplantılar hayli verimli geçerken katılımcılardan tam not aldı.
 • 04
  Berlin’den yola çıktılar Çanakkale’ye geliyorlar
  Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Türkiye ayağı kapsamında 2018 Troya Yılı tanıtımına katkı sağlamak için Çanakkale’ye gelecekler. Avrupa, Balkan, Türkiye, İsrail ve Ürdün ayaklarını kapsayan Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Çanakkale’de boy gösterecek. Rallide yarışacak araçlar 2018 Troya Yılına katkı sağlanması için “Troya” temasıyla giydirildi.
 • 05
  1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali başladı
  Çanakkale Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla Çanakkale Folklor Araştırma Derneği tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali” başladı. Türkiye’den 10 okul ve 20 ülkeden halk dansları grubunun katılım sağladığı, 980 öğrencinin aktif görev alacağı festivalin açılış törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. […]

HAVA DURUMU

24 Nisan 2018 SALI
23°
 • ÇAR 26.1°
 • PER 25.3°
 • CUM 24.6°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 110.059
  -0,79%
 • ALTIN 174.62
  -0,23%
 • DOLAR 4.087
  -0,50%
 • EURO 4.997
  -0,37%

GÜNLÜK BURÇLAR