Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
26° Açık
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.72

AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz Ezine faciasındaki ihmal iddialarını yanıtladı

Gündem - 8 Şubat 2019 13:48 A A

Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki Akköy geçidinde Menderes çayı sularına kapılan otomobilde dört çocuğun can vermesinin ardından AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz arama çalışmalarındaki ihmal iddialarına cevap verdi.

İşte Çanakkale gazetesinden Dilek Akşen’in sorularını yanıtlayan AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz’ın Ezine’deki arama çalışmalarına yönelik ihmal iddialarına ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Araç 3 gün sonra ÇOMÜ’den gelen metal dedektörle bulundu, vatandaşlar bu aletin neden AFAD bünyesinde olmadığını ve neden üç gün sonra çalışmalara dâhil edildiğini soruyor?”

“ÇOMÜ’den arama kurtarma çalışmalarına dâhil edilen metal dedektör diye tabir edilen araç bir arama kurtarma aracı değil.  Bu arkeolojik kazılarda kullanılan bir cihaz. Biz su altı görüntüleme cihazlarımız ile görüntü alamıyoruz.  Burası taşan bir dere.  Derede herhangi bir kapama da yapamıyoruz. Yukarıdaki savaktan aynı seviyede su geliyor.  15 metreküp savaktan gelen su var. Yan beslemeler ile birlikte bölgede bulunan su 57 metreküpe çıkıyor.  Akıntı, su debisi, taşınan kil ve toprak, ağaç kökleri dalış mesafemizi çok daraltıyor. Bununla alakalı biz her türlü yöntemi denedik. Mıknatıs yönteminden birçok yönteme kadar. Ekibimizle ve Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ile görüş alışverişinde bulunduk. Normalde bu cihaz kazılarda bulunuyor. Tespit edebilir mi diye düşündük ve aynı gün alan yerine geldik. Burada asla bir ihmal söz konusu olamaz.”

“Araç 500 metre uzaklıkta bulundu, 3 günde bu kadar alan taranamadı sorusu da sıklıkla tekrar ediliyor?”

“İhbarın hemen ardından AFAD, jandarma, deniz polisi, sahil güvenliği olay yerine hareket etti ve anında müdahale edildi. Olay olur olmaz, çocuk ilk başta annesini arıyor, diyor ki, ‘ Aracımız su alıyor, babam traktörle gelsin.’  Bu aşamalarda bir zaman kaybı var. Aracın dereye düştüğü dahi bilinmez iken biz araç izlerinden mesafe ölçümü yaparak çalışmaya başladık. Dip taraması yapılmadı mı diye soruyorsunuz, derken hemen gidip 300 -400 metreye dalamazsınız. Orada aracın ters tarafa düşme ihtimalinden tutun birçok ihtimali aynı anda ve hızlı şekilde değerlendirmek durumundasınız.”

“Aracın sular altında kaldığı ihtimali üzerinden ne kadar sürüklenebileceği hesaplanabilir miydi?”

“Aracın battıktan sonra ne kadar sürede ne kadar metre sürükleneceği fizik kanunlarına göre farklıdır. Camlar açıksa araç daha çabuk batar. Camlar kapalı ise 1 km de gider 10 km’de gider.  Bu suyun akış hızı ve kazandığı ivme ile alakalı bir konu. O geceki hava şartlarını da düşünmek zorundayız. Bu kadar mesafe de çıkar şu kadar mesafede bulunur diye kesin yargı koyamazsınız. İlk 50 metreyi pas geçip 150-300 metre sonrasını mı aramalıyız, yoksa olay yerinden hareketle mi aramaya başlamalıyız. Derenin içerisindeki söğüt ağacı kökleri, kil ve toprak, akıntı seviyesi göz önünde bulundurmalı. İki dalgıcımız suya batamadı. Derenin sadece üstünde akıntı yok ki altında da ayrı akıntı var, bu kadar büyük bir akıntıdan bahsediyoruz.”

“Su akışını durdurma şansınız var mıydı, metal dedektör varken uzun çubuklar ile arama yapıldı diyenler de var”

“Bu anlamda devletimiz en hızlı şekilde olaya müdahale etmiştir. Etkili de sonuçlar aldık. Biz aileler ile birlikte acıyı yaşıyoruz. Biz burada 20 km’lik alanı tarıyoruz şu anda. Dalgıçlar, cihazlar, görüntüleme cihazları ile arama çalışmaları devam ediyor.  Su altında röntgen çeken cihazlar ile devam ediyoruz. Belirli bir kabarıklık, farklı cisim her şey taranıyor. Üzeri kil kaplanmış olabilir, toprağın altında kalmış olabilir, kayanın altında kalmış olabilir,  ağaç köklerinin altında olabilir.  Görüş mesafesi olmadığı için dalgıçlar elle bir şey hissedecek, ancak o zaman ortaya çıkıyor. Suyun debisi çok yüksek, Menderes Çayını kapatmak gibi bir durum söz konusu bile değil.  Tali kanallardan çok fazla su geliyor, barajlar dolu. Devletimizin her kademesi evladımızı bulmak için canla başla çalışıyor.”

“Ülkemizde arama kurtarma çalışmaları konu ile alakasız kişilerin de her zaman ilgisini çekmiştir, vatandaşlar size sıkıntı doğurdu mu?”

“Vatandaşlar özellikle aileler sürekli olay yerinde, Herkes merak içerisinde. Şu anda çalışmalarımız 20 km’lik alana yayıldı. Sonuçta biz orada çalışma yapıyoruz. Ailelerin yakınları da onlarla birlikte oluyor. İş makineleri, araçlar sürekli alana giriş çıkış yapıyor. Kalabalık bizim işimizi zorlaştırabilirdi ama ilk günden önlemimizi aldık. Herhangi bir sıkıntı olmadı.”

“Vatandaşlar ÇOMÜ’de bulunan araçlar AFAD’da neden yok diye soruyor, ekipman sıkıntımız var diyebilir misiniz?”

“AFAD için ekipman konusunda eksiklik de söz konusu değildir. Devletimizin imkânları çok geniştir. Her şeyin kaynak sayımı biz de. İstediğimiz makine istediğimiz yerden anında geldi. Sahil güvenliğin helikopterinden gece görüşlü dürbünlere kadar her türlü cihazdan faydalanıldı. Arama kurtarma çalışmalarında denenmedik yöntem bırakamayız.”

“Çocuklar derenin üzerindeki yoldan geçmek istediler ama geçemediler, bu yol ulaşıma kapatılamaz mıydı, çocuklar dereyi fark ettiklerinde frene basıp durmak istemiş mi?”

“Burası Akköy Geçeneği diye belirlenen bir yer. Bu köprü devlet tarafından yapılmış bir köprü değil. Ezine Akköy arasındaki 14 km’lik yolu 4 km’ye indiren bir kestirme yol. Bu yol kışın hiç kimse tarafından kullanılmıyormuş. Kışın zaten yol gözükmüyor. Burada tedbirler alınabilir miydi, belki taş konulabilirdi, kış döneminde kum yığılıp yol kapatılabilir, yazın tekrar açılırdı. Kışın orada geçiş olayı yapılamaz, yapılmaması gerekirdi.  Biz araç izlerini takip ederek aracın oraya dereye girdiğini tespit ettik. Köprü’nün her iki tarafında da ekipler inceleme yaptı. Bir araç sadece Ezine kısmından dereye giriyor. İnanın araçta fren izi bile yoktu.  Araç direk su ile karşılaşmış.  Çocuklar suyu fark edememiş. Barış Kurt arkadaşının telefonundan annesini aramış, traktör istemiş. Burada geçen bir süre var. Olayın netliğini anlamak için  o gece aile ile her şeyi konuştuk,  bölgeyi bilen derenin yapısını bilen kişilerle de birlikte çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.  Suyun dip yapısını bilmek çok önemli. Devletin he kurumu her kanalı seferber oldu. Olmaya da devam edecek. İlk geceden itibaren teyakkuzdayız. Valimiz, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamımız, İl ve İlçe Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanlığımıza kadar herkes seferber. Bölgede ciddi bir çalışma yürütülüyor. Acımız büyük, İnşallah Barış’a da ulaşacağız.”

“Barış Kurt araçtan nasıl çıkmış?”

Barış şoför koltuğunun hemen yanında oturuyor. Arkadaşının telefonundan ailesini arıyor. Yardım istiyor. Aracın sağ camı açık,  Barış camdan çıkıyor, diğerleri camı dahi açamamış.”


Bu haber 2327 kez okundu.
Gündem - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çan Aile Sağlığı merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu temel atma törenine katıldı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bülent Turan, “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz. Az sonra Etili köyünde bir futbol sahası açılışı yapacağız. Çan’da elimizden geldiğince aile sağlığı merkezi, […]
 • 02
  Muharrem Erkek: “Memlekette ne adalet kaldı, ne kalkınma”
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, bugün düzenlediği basın toplantısında AK Parti’yi, isim açılımındaki ‘adalet’ ve ‘kalkınma’ kelimelerinden yola çıkarak “Memlekette ne adalet kaldı ne kalkınma” sözleriyle eleştirdi. Muharrem Erkek’in hem Çanakkale hem de Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısında, AK Parti’ye isim açılımı üzerinden eleştiriler yönelttiği bölümde sarf ettiği sözler […]
 • 03
  İYİ Parti’den Ülgür Gökhan’a ültimatom: “Koalisyonların bir namusu vardır”
  İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığından yapılan açıklamada, Çanakkale Belediyesi’ne Millet İttifakına uymadığı suçlaması yöneltilirken, CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a, “Bu tür davranışların sonuna kadar takipçisi olacağız” sözleriyle ültimatom verildi. İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Koalisyonların bir namusu vardır. Buna riayet etmeyecektiniz madem neden? İYİ Parti ile […]
 • 04
  Yıldıray Ölçek: “CHP’nin kuruluşundaki tüm değerleri bir bir yok ettiniz!”
  AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine teröre destek verdikleri gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını eleştiren CHP’ye yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Yıldıray Ölçek konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “AK Parti dediğiniz gibi meclisin duvarlarında yazılı olan “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün gerçek anlamda yerine getirmiş […]
 • 05
  Bülent Turan: “CHP’nin ağlanacak haline gülüyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin Çan ilçesinde bölge köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Turan toplantıda yaptığı konuşmada, “3 belediyeye, teröre destek gibi en ağır gerekçelerle kayyım atanıyor. İlk tepki HDP’den değil de bayrağındaki oklarda devletçilik, milliyetçilik ve halkçılık olan Atatürk’ün partisi CHP’den geliyor” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale […]

HAVA DURUMU

22 Ağustos 2019 PERŞEMBE
26°
 • CUM 30.2°
 • CTS 29.8°
 • PAZ 28.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.522
  -0,53%
 • ALTIN 276.86
  -0,27%
 • DOLAR 5.718
  -0,14%
 • EURO 6.353
  -0,19%

GÜNLÜK BURÇLAR