18° Az bulutlu
 • EURO 6.55
 • DOLAR 5.83

AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz Ezine faciasındaki ihmal iddialarını yanıtladı

Gündem - 8 Şubat 2019 13:48 A A

Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki Akköy geçidinde Menderes çayı sularına kapılan otomobilde dört çocuğun can vermesinin ardından AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz arama çalışmalarındaki ihmal iddialarına cevap verdi.

İşte Çanakkale gazetesinden Dilek Akşen’in sorularını yanıtlayan AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz’ın Ezine’deki arama çalışmalarına yönelik ihmal iddialarına ilişkin açıklamaları şu şekilde:

“Araç 3 gün sonra ÇOMÜ’den gelen metal dedektörle bulundu, vatandaşlar bu aletin neden AFAD bünyesinde olmadığını ve neden üç gün sonra çalışmalara dâhil edildiğini soruyor?”

“ÇOMÜ’den arama kurtarma çalışmalarına dâhil edilen metal dedektör diye tabir edilen araç bir arama kurtarma aracı değil.  Bu arkeolojik kazılarda kullanılan bir cihaz. Biz su altı görüntüleme cihazlarımız ile görüntü alamıyoruz.  Burası taşan bir dere.  Derede herhangi bir kapama da yapamıyoruz. Yukarıdaki savaktan aynı seviyede su geliyor.  15 metreküp savaktan gelen su var. Yan beslemeler ile birlikte bölgede bulunan su 57 metreküpe çıkıyor.  Akıntı, su debisi, taşınan kil ve toprak, ağaç kökleri dalış mesafemizi çok daraltıyor. Bununla alakalı biz her türlü yöntemi denedik. Mıknatıs yönteminden birçok yönteme kadar. Ekibimizle ve Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ile görüş alışverişinde bulunduk. Normalde bu cihaz kazılarda bulunuyor. Tespit edebilir mi diye düşündük ve aynı gün alan yerine geldik. Burada asla bir ihmal söz konusu olamaz.”

“Araç 500 metre uzaklıkta bulundu, 3 günde bu kadar alan taranamadı sorusu da sıklıkla tekrar ediliyor?”

“İhbarın hemen ardından AFAD, jandarma, deniz polisi, sahil güvenliği olay yerine hareket etti ve anında müdahale edildi. Olay olur olmaz, çocuk ilk başta annesini arıyor, diyor ki, ‘ Aracımız su alıyor, babam traktörle gelsin.’  Bu aşamalarda bir zaman kaybı var. Aracın dereye düştüğü dahi bilinmez iken biz araç izlerinden mesafe ölçümü yaparak çalışmaya başladık. Dip taraması yapılmadı mı diye soruyorsunuz, derken hemen gidip 300 -400 metreye dalamazsınız. Orada aracın ters tarafa düşme ihtimalinden tutun birçok ihtimali aynı anda ve hızlı şekilde değerlendirmek durumundasınız.”

“Aracın sular altında kaldığı ihtimali üzerinden ne kadar sürüklenebileceği hesaplanabilir miydi?”

“Aracın battıktan sonra ne kadar sürede ne kadar metre sürükleneceği fizik kanunlarına göre farklıdır. Camlar açıksa araç daha çabuk batar. Camlar kapalı ise 1 km de gider 10 km’de gider.  Bu suyun akış hızı ve kazandığı ivme ile alakalı bir konu. O geceki hava şartlarını da düşünmek zorundayız. Bu kadar mesafe de çıkar şu kadar mesafede bulunur diye kesin yargı koyamazsınız. İlk 50 metreyi pas geçip 150-300 metre sonrasını mı aramalıyız, yoksa olay yerinden hareketle mi aramaya başlamalıyız. Derenin içerisindeki söğüt ağacı kökleri, kil ve toprak, akıntı seviyesi göz önünde bulundurmalı. İki dalgıcımız suya batamadı. Derenin sadece üstünde akıntı yok ki altında da ayrı akıntı var, bu kadar büyük bir akıntıdan bahsediyoruz.”

“Su akışını durdurma şansınız var mıydı, metal dedektör varken uzun çubuklar ile arama yapıldı diyenler de var”

“Bu anlamda devletimiz en hızlı şekilde olaya müdahale etmiştir. Etkili de sonuçlar aldık. Biz aileler ile birlikte acıyı yaşıyoruz. Biz burada 20 km’lik alanı tarıyoruz şu anda. Dalgıçlar, cihazlar, görüntüleme cihazları ile arama çalışmaları devam ediyor.  Su altında röntgen çeken cihazlar ile devam ediyoruz. Belirli bir kabarıklık, farklı cisim her şey taranıyor. Üzeri kil kaplanmış olabilir, toprağın altında kalmış olabilir, kayanın altında kalmış olabilir,  ağaç köklerinin altında olabilir.  Görüş mesafesi olmadığı için dalgıçlar elle bir şey hissedecek, ancak o zaman ortaya çıkıyor. Suyun debisi çok yüksek, Menderes Çayını kapatmak gibi bir durum söz konusu bile değil.  Tali kanallardan çok fazla su geliyor, barajlar dolu. Devletimizin her kademesi evladımızı bulmak için canla başla çalışıyor.”

“Ülkemizde arama kurtarma çalışmaları konu ile alakasız kişilerin de her zaman ilgisini çekmiştir, vatandaşlar size sıkıntı doğurdu mu?”

“Vatandaşlar özellikle aileler sürekli olay yerinde, Herkes merak içerisinde. Şu anda çalışmalarımız 20 km’lik alana yayıldı. Sonuçta biz orada çalışma yapıyoruz. Ailelerin yakınları da onlarla birlikte oluyor. İş makineleri, araçlar sürekli alana giriş çıkış yapıyor. Kalabalık bizim işimizi zorlaştırabilirdi ama ilk günden önlemimizi aldık. Herhangi bir sıkıntı olmadı.”

“Vatandaşlar ÇOMÜ’de bulunan araçlar AFAD’da neden yok diye soruyor, ekipman sıkıntımız var diyebilir misiniz?”

“AFAD için ekipman konusunda eksiklik de söz konusu değildir. Devletimizin imkânları çok geniştir. Her şeyin kaynak sayımı biz de. İstediğimiz makine istediğimiz yerden anında geldi. Sahil güvenliğin helikopterinden gece görüşlü dürbünlere kadar her türlü cihazdan faydalanıldı. Arama kurtarma çalışmalarında denenmedik yöntem bırakamayız.”

“Çocuklar derenin üzerindeki yoldan geçmek istediler ama geçemediler, bu yol ulaşıma kapatılamaz mıydı, çocuklar dereyi fark ettiklerinde frene basıp durmak istemiş mi?”

“Burası Akköy Geçeneği diye belirlenen bir yer. Bu köprü devlet tarafından yapılmış bir köprü değil. Ezine Akköy arasındaki 14 km’lik yolu 4 km’ye indiren bir kestirme yol. Bu yol kışın hiç kimse tarafından kullanılmıyormuş. Kışın zaten yol gözükmüyor. Burada tedbirler alınabilir miydi, belki taş konulabilirdi, kış döneminde kum yığılıp yol kapatılabilir, yazın tekrar açılırdı. Kışın orada geçiş olayı yapılamaz, yapılmaması gerekirdi.  Biz araç izlerini takip ederek aracın oraya dereye girdiğini tespit ettik. Köprü’nün her iki tarafında da ekipler inceleme yaptı. Bir araç sadece Ezine kısmından dereye giriyor. İnanın araçta fren izi bile yoktu.  Araç direk su ile karşılaşmış.  Çocuklar suyu fark edememiş. Barış Kurt arkadaşının telefonundan annesini aramış, traktör istemiş. Burada geçen bir süre var. Olayın netliğini anlamak için  o gece aile ile her şeyi konuştuk,  bölgeyi bilen derenin yapısını bilen kişilerle de birlikte çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz.  Suyun dip yapısını bilmek çok önemli. Devletin he kurumu her kanalı seferber oldu. Olmaya da devam edecek. İlk geceden itibaren teyakkuzdayız. Valimiz, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamımız, İl ve İlçe Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanlığımıza kadar herkes seferber. Bölgede ciddi bir çalışma yürütülüyor. Acımız büyük, İnşallah Barış’a da ulaşacağız.”

“Barış Kurt araçtan nasıl çıkmış?”

Barış şoför koltuğunun hemen yanında oturuyor. Arkadaşının telefonundan ailesini arıyor. Yardım istiyor. Aracın sağ camı açık,  Barış camdan çıkıyor, diğerleri camı dahi açamamış.”


Bu haber 1567 kez okundu.
Gündem - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sabah Umurbey’le helalleşti, öğlen kendini astı!
  Umurbey’de yaşayan 64 yaşındaki Meryem Candar dün evinde kendini asarak intihar etti. Çok genç yaşta kocasını kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Meryem Candar’ın yıllardır yaşamını tek başına sürdürdüğü bildirildi. HERKESLE HELALLEŞTİ 64 yaşındaki Meryem Candar’ın Cuma sabahı Umurbey’de kurulan pazara çıktığı, burada herkesin hatrını sorup helallik istediği öğrenildi. ARDINDA NOT BIRAKTI Öğle saatlerinde tek başına […]
 • 02
  Başkan Öz’den vatandaşlara gödek ikramı
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlara gödek ikramında bulundu. Etkinliği sosyal medya hesabından paylaşan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Berat kandili sebebiyle öğlen gödek dağıtımını gerçekleştirdik. İkindi namazından sonra bütün camilerin önünden otobüsler kaldırarak hemşehrilerimizin mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür eder Hayırlı kandiller dilerim” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Açı Koleji Çanakkale için gün sayıyor
  2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında Çanakkale’de faaliyete geçmeye hazırlanan Açı Koleji, 28 Nisan’da Aqua Hall’de düzenlenecek lansmanıyla Çanakkalelilerle buluşacak. Yeni bir eğitim modeliyle öğrencileri buluşturacak olan Açı Koleji Kurucu Müdürü Necdet Çetin, “İlk, orta ve lise bölümü olan okullarında özellikle ana sınıfı bölümü için “karakter eğitimi” çalışmalarının akademik çalışmaların önünde yer alacağını vurguladı. Eğitimin ailede […]
 • 04
  Çan Belediyesinin toplam borcu 114 milyon TL
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını 114 milyon 859 bin TL olarak açıkladı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’den Çan Belediye Başkanı seçilen ve AK Parti’li selefi Abdurrahman Kuzu’nun iki dönemlik başkanlığına son veren Bülent Öz, ilk meclis toplantısında önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda kalem kalem borç […]
 • 05
  Özgür Ceylan: Kızılay arpalığa mı çevrildi?
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede “Türk Kızılay Derneği’nin bir siyasal partinin arpalığı haline geldiği ve yönetimle aynı düşünmeyen şubelerin kapatıldığı iddiaları söz konusudur. Kızılay’da parti ayrımı yapmaksızın hangi milletvekillerinin kızı, damadı, gelini ya da ağabeyleri, kardeşleri şube yönetimlerinde ya da çalışan olarak görev yapmaktadır?” diye […]

HAVA DURUMU

22 Nisan 2019 PAZARTESİ
17°
 • SAL 15.6°
 • ÇAR 17.3°
 • PER 17.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  0,00%
 • ALTIN 239.62
  0,53%
 • DOLAR 5.830
  0,35%
 • EURO 6.555
  0,20%

GÜNLÜK BURÇLAR