Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.70

Atatürk’ün Anzak Kitabesi yenilendi

Gündem - 24 Kasım 2017 13:41 A A

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1934 yılında Anzak askerler hakkında söylediği sözlerin yer aldığı kitabelerin yenileme çalışması tamamlandı.

Anzak Koyu’ndaki Atatürk`ün Anzak askerleri için 1934 yılında söylenmiş sözlerin İngilizcesini içeren yazıt, geçtiğimiz aylarda bakıma alınmış ve belli kesimler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Kamuoyunda konuyla ilgili herhangi bir bilgilendirme olmadığını belirten vatandaşlar duruma tepki göstererek, yazıtın yıkılmaya çalışıldığını iddia etmişlerdi. Tartışmaların hemen ardından konuyla ilgili bilgilendirmede yapan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ise; “Arıburnu’ndaki kitabe medyada sözü edildiği gibi değiştirilmemiş veya yerinden kaldırılmamıştır. Kitabenin yüzeylerindeki kaplama taşlarında kopma, çatlamalar ve yüzey kayıplar yoğun bir şekilde gözlemlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucu anı kitabelerinde görülen bu bozulmaların kitabeleri ziyarete gelen ziyaretçilerin can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği anlaşılmıştır. Tarihi Alan`da yer alan toplamda on beş (15) kitabe aynı işin parçası olarak restore edilmektedir. Bu kitabelerdeki tarihi bilgiler ve sözler yok edilmemiştir veya değiştirilmesi söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün sözleri hiç bir zaman kaybolmayacaktır. Ekte Arıburnu`nda yer alan kitabenin restorasyonu tamamlandığındaki hali görülmektedir” açıklamasında bulunmuştu. Aylardır süren çalışmalar sonunda Anzak Koyu’ndaki çalışmaların sona erdiği duyuruldu. Restorasyonun son hali yetkili kişiler tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Dış basında Anzak yazıtı yok ediliyor iddiası çıkmıştı

The Guardian gazetesi bakım çalışmaları hakkında geçtiğimiz ay önemli iddialarda bulunmuş ve Anzak Koyu’nda bulunan kitabenin yok edilmeye çalışıldığını söylemişti. Gazetede; “Atatürk`ün sözlerini taşıyan ve Mayıs ayının ortalarında başlayan anıtın yıkılma süreci, Gelibolu yarımadasında bulunan tüm anıt ve yazıların “restorasyon” sürecinin bir parçasıdır. Ama Avustralya’da ve Türkiye`de kaynaklar, restorasyon ardındaki olayın siyasi olabileceğine inanıyor. Her iki ülkedeki tarihçiler, restorasyon tamamlandığında Anzak Koyu’nda Atatürk anıtındaki duyguların belirgin şekilde farklı olabileceğine inanıyorlar. 1985 anıtı yenilemesi, Avustralya ve Türkiye`de şüphelerin artmasına neden oldu” ifadelerine yer verilmişti. The Guardian’da yer alan haber ardından da diğer dış basın organları Anzak anneleri kitabesi hakkında haberler yazmaya başlamıştı.

Turizmcilerden tepki gecikmemişti!

Öte yandan Çanakkale Turistik Otelciler ve Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu’da (ÇATOD) konuyla ilgili o sıralar açıklama yaparak tepkilerini dile getirmiş ve gerçeği yansıtmayan eleştirilerin bölge turizmine zarar verdiğini belirtmişti. ÇATOD yaptığı açıklamada ş ifadelere yer vererek, “Tarihi Gelibolu Yarımadası başta ülkemiz ve 1. Dünya savaşında bölgede çarpışan ülkeler açısında çok önemli bir yere sahiptir. Milli birlik ve beraberliğimizin simgesi, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ön sözünün yazıldığı Çanakkale Savaşlarının ana karası Tarihi Gelibolu Yarımadası; bugün her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği örnek bir açık hava müzesi olma yolunda ilerlemektedir. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı kurulduğu günden bugüne Tarihi Gelibolu Yarımadasının gelişmesine, tanıtımına ve kalkınmasına çok önemli katkılar sunarak, Türkiye`de benzer nitelikteki alanlar içinde örnek bir model teşkil etmektedir. Son dönemde yapılan restorasyon çalışmaları ile ilgili basında yer alan, objektif araştırma yapmadan yayınlanan, haksız, gerçeği yansıtmayan eleştiriler başta bölgemize ve ülke turizmine, beraberinde uluslararası imajımıza büyük zarar vermektedir. Bu tür gerçekdışı yorumlar, özellikle son dönemde sayıları çok artan, yurtdışı kaynaklı haksız aleyhte propaganda yürüten çevrelere koz vermektedir. Son dönemde basında sözü geçen kitabelerin restorasyon çalışmalarına istinaden Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız tarafında yapılan resmi açıklama ilgili tüm çevrelerce hassasiyet ile değerlendirilmeli, bölge ve ülke turizmine zarar verecek açıklamalardan imtina edilmelidir” açıklamasında bulunmuştu.


Bu haber 4887 kez okundu.
Gündem - 13:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
13°
 • PER 20.8°
 • CUM 14.4°
 • CTS 15.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.785
  -0,69%
 • ALTIN 268.92
  -0,29%
 • DOLAR 5.699
  0,02%
 • EURO 6.307
  -0,08%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi