Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.81

Avustralya basını: “Çanakkale’deki Anzak Törenleri, Erdoğan’ın sözleri yüzünden bu yıl iptal edilebilir”

Gündem - 21 Mart 2019 15:31 A A

Avustralya basını Çanakkale’de hayatını kaybeden Avustralya ve Yeni Zelandalı askerler için her yıl 24 Nisan’ı 25 Nisan’a bağlayan şafak vaktinde düzenlenen Anzak Günü ‘Şafak Ayini’ anma töreninin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Avustralyalılara karşı sözlerinin ardından iptal olabileceğini yazdı.

Yeni Zelanda’da 50 kişinin hayatını kaybettiği ve ırkçı sebeplerle gerçekleşen terör saldırısının ardından Erdoğan, seçim konuşmalarında saldırıyı eleştirirken Yeni Zelanda hükümetine yönelik de açıklamalar yapmış ve 1’inci Dünya Savaşı’na atıfta bulunarak Yeni Zelanda ve Avustralya’da hem kamuoyundan hem de siyasetçilerden tepki çeken bazı sözler sarfetmişti.

7 News’de yer alan haberde Erdoğan’ın 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü’nde yaptığı konuşmadan şu kesite de İngilizce altyazılı olarak yer verildi: “Dedeleriniz geldi buraya ve bizi gördüler. Kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutlarla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. Kıyamete kadar burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız.”

Avustralya Başbakanı Scott Morrison bu konuşmanın bir pervasızlık olduğunu dile getirmiş ve sözlere açıklık getirilip geri alınmasını talep etmişti. Morrison ayrıca Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını da gözden geçireceğini belirtmişti.

Tur operatörleri ise bunun Şafak Ayini turizmini etkilemeyeceğini bekliyordu. Mat McLachlan Battlefield Tours isimli tur şirketi, Türkiye cumhurbaşkanı ile Avustralya başbakanı arasındaki sözlü kavgaya fazla önem vermediklerini belirtmiş, The Guardian’a verdiği söyleşide “İnsanlar cumhurbaşkanının sözlerinin tüm Türkiye’nin görüşlerini temsil etmediğini anlayacak kadar zeki” demişti.

Kaynak: diken.com.tr


Bu haber 1298 kez okundu.
Gündem - 15:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sabah Umurbey’le helalleşti, öğlen kendini astı!
  Umurbey’de yaşayan 64 yaşındaki Meryem Candar dün evinde kendini asarak intihar etti. Çok genç yaşta kocasını kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Meryem Candar’ın yıllardır yaşamını tek başına sürdürdüğü bildirildi. HERKESLE HELALLEŞTİ 64 yaşındaki Meryem Candar’ın Cuma sabahı Umurbey’de kurulan pazara çıktığı, burada herkesin hatrını sorup helallik istediği öğrenildi. ARDINDA NOT BIRAKTI Öğle saatlerinde tek başına […]
 • 02
  Başkan Öz’den vatandaşlara gödek ikramı
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlara gödek ikramında bulundu. Etkinliği sosyal medya hesabından paylaşan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Berat kandili sebebiyle öğlen gödek dağıtımını gerçekleştirdik. İkindi namazından sonra bütün camilerin önünden otobüsler kaldırarak hemşehrilerimizin mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür eder Hayırlı kandiller dilerim” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Açı Koleji Çanakkale için gün sayıyor
  2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında Çanakkale’de faaliyete geçmeye hazırlanan Açı Koleji, 28 Nisan’da Aqua Hall’de düzenlenecek lansmanıyla Çanakkalelilerle buluşacak. Yeni bir eğitim modeliyle öğrencileri buluşturacak olan Açı Koleji Kurucu Müdürü Necdet Çetin, “İlk, orta ve lise bölümü olan okullarında özellikle ana sınıfı bölümü için “karakter eğitimi” çalışmalarının akademik çalışmaların önünde yer alacağını vurguladı. Eğitimin ailede […]
 • 04
  Çan Belediyesinin toplam borcu 114 milyon TL
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını 114 milyon 859 bin TL olarak açıkladı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’den Çan Belediye Başkanı seçilen ve AK Parti’li selefi Abdurrahman Kuzu’nun iki dönemlik başkanlığına son veren Bülent Öz, ilk meclis toplantısında önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda kalem kalem borç […]
 • 05
  Özgür Ceylan: Kızılay arpalığa mı çevrildi?
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede “Türk Kızılay Derneği’nin bir siyasal partinin arpalığı haline geldiği ve yönetimle aynı düşünmeyen şubelerin kapatıldığı iddiaları söz konusudur. Kızılay’da parti ayrımı yapmaksızın hangi milletvekillerinin kızı, damadı, gelini ya da ağabeyleri, kardeşleri şube yönetimlerinde ya da çalışan olarak görev yapmaktadır?” diye […]

HAVA DURUMU

21 Nisan 2019 PAZAR
 • PTS 14.8°
 • SAL 17.2°
 • ÇAR 18.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.33
  0,17%
 • DOLAR 5.813
  0,20%
 • EURO 6.565
  0,51%

GÜNLÜK BURÇLAR