Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.73

Balaban Tepe maden bölgesindeki muhtarlarla toplantı

Gündem - 19 Ağustos 2019 14:56 A A

Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında yapılan madencilik faaliyetiyle ilgili olarak maden sahası civarında bulunan Çanakkale Merkez, Bayramiç ve Çan köylerinin muhtarlarına bilgilendirme toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

Çanakkale İl Özel idaresi’nde gerçekleşen muhtarlar toplantısına; Vali Yardımcısı Tahir Şahin, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanı Alpaslan Baysal, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdür V. Ozan Hacıalioğlu, AFAD Müdürü Levent Yılmaz, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Sezer, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Celil Sezgin, DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk ve Çanakkale merkez, Bayramiç ve Çan köylerinin muhtarları katıldı.

Çanakkale İli merkez Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında yasal mevzuat çerçevesinde yapılan madencilik faaliyetiyle ilgili olarak muhtarlara, kurumların çevre konusunda yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verildi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat tarafından; Bölge ile ilgili, izin, ruhsat gibi çalışmaların ilgili Bakanlıklar ve kurumlar tarafından 2000 yılı ve 2001 yılında başlatıldığını, Bu yıllarda başlatılan işlemlerle Doğu Biga Madencilik tarafından maden arama ruhsatı, maden işletme ruhsatı Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünden alındığı, maden sahası ile ilgili ÇED Yönetmeliği kapsamında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED raporunun, incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda; altın – gümüş madeni ve zenginleştirme tesisi için 2013 yılında ÇED olumlu kararı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildiği, Kirazlı altın-gümüş madeni kapasite artışı ve zenginleştirme tesisi projesinin ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açılan dava, Danıştay ilgili Dairesi tarafından oybirliğiyle reddedilerek ÇED raporunun hukuka uygun olduğu ve tesisin faaliyete geçtiğinde etrafında bulunan tüm yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının izlenmesi İl Müdürlüğümüz gözetiminde Akredite Laboratuvar aracılığıyla 11 noktadan toprak, takriben 24 noktadan su numuneleri alınarak kontrollerin yapıldığı bu kontrollerin ayda bir kez rutin ve habersiz olarak yapılacağı bilgisi muhtarlara anlatıldı.

DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk tarafından; Çanakkale merkez ilçe içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı’ndan maden işletme tesisine Devlet Su İşleri tarafından hiçbir şekilde su verilmeyeceği, Çan Kumarlar köyü sınırlarında Doğu Biga Madencilik tarafından inşası devam eden Altınzeybek Göleti’nden maden işletme tesisinin su ihtiyacı karşılanacağı, Maden Zenginleştirme Tesisi, Atikhisar Barajı yağış havzasının dışında olduğu, Çanakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’na zarar verecek herhangi bir faaliyet yürütülmediği bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy tarafından; Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016 tarihli olurları ile verilen izin kapsamında Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce 2017 yılında kesimine başlanan ve maden sahasında kesimi yapılan toplam 13.400 adet ağacın olduğunu, madencilik faaliyeti sonlandığında, madencilik şirketi tarafından Rehabilitasyon çalışmaları yapılarak Orman Bölge Müdürlüğümüze teslim edileceğini ve bu alanın tamamı ağaçlandırılarak eskisine oranla daha yeşil bir alana dönüştürüleceği bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı tarafından; Maden sahası bölgesinde bulunan su kaynakları ve çeşmelerden rutin olarak su numunesi aldıklarını Halk sağlığı için devamlı kontrol altında olduğu bilgisi muhtarlara anlatıldı.

Yapılan bilgilendirmenin ardından değerlendirmede bulunan Vali Orhan Tavlı, Şirketin tüm faaliyetlerini ÇED raporuna uygun bir şekilde yürütmesi ilgili kurumlar ve Valiliğimizce bizzat takip edilecek ve ÇED raporuna aykırı herhangi bir işleme asla müsaade edilmeyeceğini ifade etti.

Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılması için çalışacaklarını belirten Vali Orhan TAVLI, destanlar şehri Çanakkale’mizin çevresini ve çehresini en iyi şekilde koruyarak, geliştirerek ülkemizin en yaşanılabilir, en ulaşılabilir İli olması için bugüne kadar en üst seviyede gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz diyerek katılımcılara teşekkür ediyorum dedi.

Yapılan bilgilendirmenin ardından köy muhtarlarının bölge ile ilgili soruları kurum müdürleri tarafından cevaplandırıldı.


Bu haber 281 kez okundu.
Gündem - 14:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Derdim ne Ahmet Türk ne de Bülent Arınç”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Habertürk ekranlarında Kübra Par’ın sorularını yanıtladı. Turan programda, Bülent Arınç ile yaşadığı polemik ve yeni kurulacak partilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bülent Turan’ın açıklamaları şöyle: “Arınç’ın son dönemde çıkışları oldu, tasvip etmiyorum. Ben üzüldüm. Keşke olmasaydı. Ahmet Türk meseleleri ile görüşüm değişmedi. Çanakkale’de muazzam işler yaptık. Benim […]
 • 02
  Çanakkale teşkilatlarından Bülent Turan’a destek mesajları
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında başlayan ‘Ahmet Türk’ polemiğinin ardından AK Parti Çanakkale Teşkilat Başkanlarından, Bülent Turan’a destek mesajları geldi. İşte o destek mesajları: * Gültekin Yıldız (AK Parti Çanakkale İl Başkanı) “Siyaset zor zanaattır. Gece gündüz çalışırsın.Şehrine ülkene hizmet etmek için, […]
 • 03
  18 yaşında canına kıydı!
  Doğan Y. isimli 18 yaşındaki genç, Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki evinde kendini asarak hayatına son verdi. Üzücü olay dün gece Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki bir binada meydana geldi. 18 yaşındaki Doğan Y. henüz bilinmeyen bir sebeple, iple kendini asarak intihar etti. Hayatının baharında yaşamına son veren gencin ölümü yakınlarını yasa boğdu. Ailesi Gelibolu’da […]
 • 04
  Çanakkale’nin lakap köyü Erenköy: Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine
  Çanakkale merkeze bağlı Erenköy’de (İntepe) neredeyse herkesin bir lakabı var… Show Haber, Çanakkale’nin lakaplarıyla ünlü merkeze bağlı köyü Erenköy’ü (İntepe) ziyaret etti. Muhabir Tuğba Södekoğlu, köylülerle lakapları hakkında konuştu, ortaya eğlenceli görüntüler çıktı. İşte o lakaplardan bazıları: “Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine, Berbat İsmail, Battal Süleyman, Sıçan Hasan, Çingene Murat, Biber Ali, Sıcak […]
 • 05
  Çanakkale’ye Afgan akını sürüyor: 483 kaçak göçmen yakalandı!
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 460’ı Afganistan, 19’u Suriye, 4’ü İran uyruklu olmak üzere 483 kaçak göçmen yakalandı. Kaçak göçmenlere organizatörlük yaptığı belirlenen 2 göçmen kaçakçısı tutuklandı. Yakalanan Agfanistan uyruklu 460 kaçak göçmen ile, İran uyruklu 4 kaçak göçmen, Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Suriye uyruklu 19 kaçak göçmene ise ikamet […]

HAVA DURUMU

17 Eylül 2019 SALI
13°
 • ÇAR 23.8°
 • PER 23.2°
 • CUM 20.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 102.590
  -0,47%
 • ALTIN 276.00
  0,01%
 • DOLAR 5.732
  0,05%
 • EURO 6.310
  0,07%

GÜNLÜK BURÇLAR