Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.69

Başkan Öz’den Kuzu dönemine ilişkin şok iddialar: “Personelden kesilen sendika katkı payı sendikaya ödenmemiş, 117 bin TL faiz oluşmuş”

İlçeler - 16 Ekim 2019 18:12 A A

Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, bilgilendirme toplantılarının üçüncüsünü bugün gerçekleştirdi. Başkan Öz, selefi Abdurrahman Kuzu döneminde belediye personelinin maaşlarından kesilen sendika paylarının sendikaya ödenmediğini, bunun sonucunda ise 117 bin TL’lik faiz borcuyla karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü. Yine önceki dönemde belediyenin yeterli bütçesi olmasına rağmen 10 yıldır vergi borçlarının ödenmediğini iddia eden Başkan Öz, Kuzu döneminde Japonya’dan dövizle kredi alındığını, kur artışıyla birlikte borcun 2,4 kart arttığını, söz konusu kredi borcunun bugün itibariyle 39 milyon 952 bin 954 TL olduğunu kaydetti.

Önceki dönemdeki harcama dengelerini kendi dönemindeki örnekleriyle eşleştiren Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, kesinleşen bütçenin %25’ini önceki dönem borçları için kullandıklarını söyledi. Başkan Öz, gelir gider dengesini ayarlayabilmek ve ek kaynaklar ortaya koyabilmek için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.

Belediyenin resmi makamlarca denetlendiğini, uzun süren denetleme sırasında bilirkişilerin çağrıldığını, tespitlerin yapılarak denetim sonucunda bazı bulguların ortaya çıktığını belirten Başkan Öz, “Belediyemize atanan Müfettiş önceki dönemle ilgili denetim rapor üzerinde halen çalışmalarını sürdürmektedir. Kamuoyunda çok gündem olan konularla ilgili değerlendirmeleri hep birlikte göreceğiz ve kamuya açık belediyeye ulaştığında belediyemiz internet sitesine koyulacaktır. Biliyorsunuz Belediye olarak daha önce bazı dosyalar için direkt Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştuk ve sizleri bu konuda bilgilendirmiştik. Bahse konu dosyalar Cumhuriyet  Savcıları tarafından incelenmektedir” dedi.

“PERSONELDEN KESİLEN SENDİKA KATKI PAYI SENDİKAYA ÖDENMEMİŞ, 117 BİN TL FAİZ OLUŞMUŞTUR”

Belediye çalışmaları ve yapılan harcamalar üzerinde incelemelerin devam ettiğini söyleyen Başkan Öz, “Bu itibarla, yakın zaman içinde Belediyemizi zarara uğratan bazı eylemler tespit ettik. Şöyle ki önceki dönemde Belediye çalışanlarının üye olduğu Hizmet İş Sendikasına belediye çalışanlarından ücret kesintisi yapılıp ancak bu tutarın Sendikaya aktarılmadığı görülmüştür. Yani para çalışanlardan kesilmiş ancak Sendikaya gönderilmemiştir. Önceki dönemde Sendika bu tutarı Belediyeden talep mi etmemiş anlamak güç” diye konuştu.

Başkan Öz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Sendika önceki yönetime biriken bu borçlar ile ilgili resmi bir çağrı yapmamış ama ne zaman biz yönetime geliyoruz Sendika tarafından borç faizi ile birlikte önümüze konuluyor ve ihtar çekiliyor. Toplam 324 bin TL’lik borcun faiz tutarı 117 bin TL’dir. Yani 3 te 1’dir. Bildiğiniz gibi, faiz anaparanın zamanında ödenmemesi nedeniyle oluşur. Faiz bir nevi borcun ödenmemesi dolaysıyla ortaya çıkan bir cezadır. Çok yüksek miktarda ortaya çıkan faiz tutarının sorumlusu Belediye yani Çan Halkı olamaz. Borcu geciktiren kim ise görevini kim yerine getirmiyorsa o bu meblağdan sorumlu olması gerekir. Bu nedenle ilgililerden faizlerin tahsil edilmesi için resmi makamlarla iletişime geçtik, Kamuyu zarara uğratma ve görev ihmali nedeniyle de Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk.”

“BELEDİYENİN BÜTÇESİ OLDUĞU HALDE 10 YILDIR VERGİ BORCU ÖDENMEMİŞ”

Başkan Öz, “Önceki dönemde aynı şeklide Vergi Borçları ve Emekli Sandığı Kıdem Tazminatlarının bir kısmı da ödenmemiş. 8 milyon 610 bin TL vergi borcumuz bulunmaktadır ve söz konusu vergiler 10 yıldır ödenmediği için ciddi bir borç yükü oluşturmaktadır. Vergi borcu Kamu borcudur ve kutsaldır. Öncelikli olarak ödenmesi gerekir. Belediyenin o dönemde ödeme imkânları olduğu halde vergiler ödenmemiş ve çok yüksek ödeme yükümlülüğü ortaya çıkmıştır. Biz faiz tutarının ilgililerden tahsili için gerekli girişimleri başlattık ve Kamuyu Zarara uğratmaktan dolayı suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca, 2014 yılından beri ödenmemiş olan emekli memur personelinin kıdem tazminatı toplamı 1 milyon 107 bin 789 TL’dir” dedi.

“BELEDİYE JAPONYA’DAN DÖVİZLE KREDİ ALINMIŞ, BORÇ KUR ARTIŞIYLA 2,4 KAT ARTMIŞ, KUR ARTMASIN DİYE DUA EDİYORUZ”

Açıklamalarına devam eden Başkan Öz, “Belediyemizi finansal yapısını zora sokan diğer bir kalem ise önceki dönemde imzalanan JICA Kredisidir. 18.10.2012 tarihinde JAPON ULUSLAR ARASI İŞBİRLİĞİ AJANS’ından (JICA) Kanalizasyon, Yağmur suyu, atıksu arıtma tesisi projelerinin finanse edilmesi amacıyla 729 milyon 827 bin Japon Yeni para birimi üzerinden kredi kullanılmıştır. Bugüne kadar 59 milyon 175 bin 227 Japon Yeni ödeme yapılmıştır. Geriye 670 milyon 652 bin 414 Japon Yeni borç kalmıştır. Bu tutarın TL karşılığı tam 39 milyon 952 bin 954 TL dir. Kurların ekonomik şartlara bağlı olarak nasıl değişken olduğunu biliyorsunuz. Kredi kullanma tarihi itibariyle 1 Japon Yeni 0,022805 TL iken bugün 1 Japon Yeni 0,05473 TL dir. Japon Yeni üzerinden o günden itibaren borcumuz tam 2,4 kat artmıştır. Üzerine basarak söylüyorum kredi borcu Japon Yeni cinsindendir. Bu borç kur yükseldikçe daha da artmaktadır. Artık hepimiz kurların artmaması için dua ediyoruz.” diye konuştu.

Kendi dönemi hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Bülent Öz,  “Yaptığımız harcamaları önceki dönem ile karşılaştırmak istiyorum” dedi ve açıklamalarına devam ederek, “Gecen dönem yani 2018 Nisan ile 2018 Eylül tarihleri arasında Sermaye Giderleri için 9 milyon 301 bin TL harcama yapılmış. Önceki dönemde yapılan Sermaye giderlerinin finansmanı borçlanma suretiyle gerçekleştirilmiş. Halbuki biz aynı zaman aralığında yani 2019 Nisan ile 2019 Eylül tarihleri arasında yani mazbatayı aldıktan sonra bugüne kadar, Sermaye giderleri için sadece 727 bin TL harcama yapmışız. Yani geçen yıl 2018 6 aylık dönemde, 9.301.000 bu yıl 2019 ilk aylık dönemimizde 727 000 tl, 9’da 1’i harcama yapılmıştır” diye konuştu.

Başkan Öz, “Aynı şekilde önceki dönemde 6 aylık temsil ağırlama, fuar organizasyon ve Tören Giderleri için 2 milyon 320 bin TL’lik harcama yapılmış. Biz 6 ayda aynı hizmetler için 750 bin TL harcama yapmışız. Dikkatinizi çekmek istiyorum geçmiş dönemde yapılan harcamalar borçlanma yolu ile yapılmış ve bu borçların yükü hepimizin üzerinde kalmıştır. Bizim dönemimizde aynı ihtiyaçlar Belediyenin öz kaynakları ile sağlanmıştır. 6 ayda Sermaye Gideri ve Temsil ağırlama için gecen dönem toplam 11 milyon 621 bin TL harcama yapılmış. Bizim dönemimizde aynı kalemlere yani Sermaye gideri ve temsil ağırlama için 1 milyon 477 bin TL ödeme yapılmış. Yani sadece bu iki kalemde 6 ayda 10 milyon 144 bin TL tasarruf sağlamışız. Nasıl bu kadar tasarruf edebildik diye sorarsanız diye söylüyorum, gereksiz harcamaları kısıp harcamalarda etkinlik ve verimlik ile bunu sağlayabildik” dedi.

Belediye olarak her zaman şeffaf ve hesap verebilir olacaklarının altını çizen Başkan Öz, “Göreve başladığımız günden bugüne ilk 6 ayda, bütçemizden önceki dönem borçları için toplamda 10.791.980 tl ödeme gerçekleştirdik. Yani bu kesinleşen bütçemizin %25’idir diyerek şeffaf ve hesap verebilir belediyecilik anlayışımızdan  vazgeçmeyeceğiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.


Bu haber 397 kez okundu.
İlçeler - 18:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Turan, belediye başkanlarıyla toplantıda
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin AK Parti’li Belediye başkanlarıyla toplantı yaptı. Biga Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen ve basına kapalı yapılan toplantı sonrasında kısa bir açıklama yapan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “AK Parti’li Belediye Başkanlarımızla ayda bir toplantılar yapıp ilçemizin, beldemizin sorunlarını, taleplerini değerlendirme imkanı buluyoruz. Bu gün de Biga Belediye Başkanımızın […]
 • 02
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 03
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 04
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 05
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]

HAVA DURUMU

21 Kasım 2019 PERŞEMBE
16°
 • CUM 15.2°
 • CTS 12.5°
 • PAZ 14.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.580
  -0,19%
 • ALTIN 269.08
  -0,27%
 • DOLAR 5.692
  -0,09%
 • EURO 6.316
  0,10%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi