Hafif yağmur
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

Bayramiç Belediyesinden Mehmet Akif Ersoy’un ailesine cevap

Kültür-Sanat - 29 Kasım 2018 14:25 A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından “‘Bayramiç’li Akif’ Şehrimizde bir heyecanımız daha başlıyor. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu konu alan filmin çekimleri babasının görev yaptığı, kendisinin doğup/büyüdüğü Bayramiç’te başladı” tweetini attı, Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir” cevabı geldi. Ailenin açıklamasına yanıt ise bugün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Bayramiç Belediyesinden geldi.

Her şey Bülent Turan’ın bu tweetiyle başladı:

AK Parti’li Turan’ın bu tweeti üzerine Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden açıklama geldi. Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan Sebilürreşad yaptığı açıklamada, Turan’ın Ersoy’la ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığı kaydedildi.

Sebilürreşad’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tarihi yanılgıya düşmemek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklama Milli Şairimizin ailesi adına yapılmıştır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir. Kendisi Safahat’ında bunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde beyan etmiştir. Bayramiç onun bir dönem babasının görevi nedeniyle çocukluğunun geçtiği bir yerdir. Daha önce ilgilileri bilgilendirmiş olmamıza rağmen tarihi yanılgıya neden olabilecek yanlış açıklamaların devam ediyor olması üzüntü vericidir.

Bir siyasi partinin Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekilince Akif’in Bayramiç’te doğup büyüdüğüne dair atılan mesajın sehven olduğunu düşünüyoruz. İyi niyetli de olsa dijital ortamda kayıtlara yanlış geçmemesi için bu açıklamanın düzeltilmesini bekliyoruz.

Sebilürreşad Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği”

AİLEDEN NÜFUS BELGESİNE YALANLAMA

Aile öte yandan Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiçli olduğuna ilişkin nüfus belgesinin de sahte olduğunu öne sürdü.

İşte o belge:

Ailenin söz konusu belgeye ilişkin açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Gönderilen belgede Mehmet Akif Ersoy’un sadece doğum yeri ile ilgili değil, doğum tarihi ve ölüm tarihi ile ilgilide yanlış beyan vardır. Zira Mehmet Akif’in doğum tarihi 20 Aralık 1873’dür. Gönderilen garip belgede bu tarih 1 Temmuz 1874 yazılmıştır. Mezar taşında dahi 1873 yazılı bulunan istiklal şairimizin doğum tarihi olarak gösterilen bu belge tümüyle yanlıştır. Yani sadece doğduğu ay değil, doğduğu yıl dahi yanlış kayıt edilmiştir. Ayrıca aynı belgede Mehmet Akif Ersoy’un vefat tarihi olarak 28 Aralık 1936 yazılıdır. Oysa vefat tarihi 82 yıldır mezar taşında yazılı olduğu gibi 27 Aralık 1936’dır. Devletin tüm resmi kayıtları da 27 Aralık’ı esas alır ve o gün yani 27 Aralık günü mezarı başında anma merasimi yapılmaktadır. Bizlerde ailesi olarak o güne iştirak eder, fatiha okuruz.

Bu garip, tümüyle sahte ve yanlış belgeyi dayanak kılarak “Akif Turizmi” oluşturmak gibi yanlış bir algılamaya neden olmak tarih adına da büyük ayıptır. Mehmet Akif Ersoy’un doğum ve ölüm tarihi, yeri,tartışmaya açık bırakılmayacak kadar nettir.

Dedemizin tek eseri olan Safahat’ında bizzat kendisinin beyan ettiği gibi İstanbul Fatih doğumludur. Gönderilen belgenin üst kısmında belgeyi gönderenin dikkatinden kaçtığı açık bir hakikat vardır. O da şudur ki, bu tarihi sapmaların kaynağı belgeye göre de Akif Çanakkale’li, Bayramiç’li değil, İstanbul Fatih’lidir. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak Babası Bayramiç’te kayıt yaptırdığı için bu karışıklık ortaya çıkmıştır.

Dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un kendi beyanı, hakkında vefatından bugüne yazılan tüm yazı, araştırma ve kaynaklarda bizim açıkladığımız şekilde onun doğum tarihi, vefat tarihi hususunda tartışma götürmez bir şekildedir.”

POLEMİĞE BAYRAMİÇ BELEDİYESİ DE KATILDI

Bayramiç Belediyesi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında Bayramiç doğumlu olduğunun kayıt altına alındığı bildirildi.

İşte o açıklama:


Bu haber 572 kez okundu.
Kültür-Sanat - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD uyardı: Çanakkale’ye kuvvetli kar geliyor!
  AFAD, Çanakkale’nin bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini belirterek, il genelinde etkili olması beklenen kar yağışına karşı vatandaşları uyardı. AFAD’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Son tahminlere göre, İlimiz ve çevrelerinin bugün (22.02.2019 Cuma) gece saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu gece […]
 • 02
  Lapseki’yi şahlandırdılar, OSCAR’ı kaptılar
  Türk Finans sektörünün Oscarları olarak adlandırılan Bonds & Loans Türkiye 2019 Ödülleri sahiplerini buldu. TÜMAD Madencilik, Yılın Doğal Kaynaklar Dalında birincilik ödülü alırken; Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme AŞ ise, “Yılın Altyapısı” ve “Proje Finansmanı Anlaşması” kategorilerde ödüllendirildi. Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve […]
 • 03
  Depremin ardından öğrenci yurdunda çatlak raporu: “Sıva çatlağı”
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde geçtiğimiz Çarşamba günü meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremde, yaklaşık 6 ay önce hizmete giren KYK Safiye Hüseyin Kız Öğrenci Yurdunun dış cephesi ve odalarında oluşan çatlakların ‘sıva çatlağı’ olduğu açıklandı. Depremin ardından yurtta incelemelerde bulunan Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açıklaması şu şekilde: “Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD ve […]
 • 04
  Alkışlar güvenlik güçlerimize: Çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürdüler
  Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Çardak İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfında öğrenim gören öğrenciler “Çocuğun Hayalinin Gerçekleşmesi” etkinliği kapsamında polis üniforması giyip, jandarma ve polis araçlarına bindirildi. Çanakkale’ye bağlı Lapseki ilçesinde, Çardak İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfında öğrenim gören öğrencilere yönelik “Çocuğun Hayalinin Gerçekleşmesi” etkinliği düzenlendi. İlçe Jandarma Komutanlığı ve Lapseki İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerinin katılımı ile […]
 • 05
  Çanakkale’de 2 günde 104 kaçak Afgan göçmen yakalandı
  Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine ilçelerinde yapılan operasyonlarda 104 kaçak göçmen yakalanırken, bu operasyonlarda gözaltına alınan 6 göçmen kaçakçısından 1’i tutuklandı. 20 Şubat’ta Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesi Asos Sahil yolu Nusratlı altı mevkiinde göçmen kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda 39 kaçak Afgan göçmen yakalandı. Yine 20 Şubat’ta Küçükkuyu’da yapılan bir başka operasyonda 53 kaçak Afgan göçmen yakalandı. […]

HAVA DURUMU

23 Şubat 2019 CUMARTESİ
 • PAZ 4.1°
 • PTS 5.7°
 • SAL 5.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.186
  0,67%
 • ALTIN 228.03
  0,70%
 • DOLAR 5.321
  0,04%
 • EURO 6.040
  -0,02%

GÜNLÜK BURÇLAR