31° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.60
 • DOLAR 5.87

Bayramiç Belediyesinden Mehmet Akif Ersoy’un ailesine cevap

Kültür-Sanat - 29 Kasım 2018 14:25 A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından “‘Bayramiç’li Akif’ Şehrimizde bir heyecanımız daha başlıyor. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu konu alan filmin çekimleri babasının görev yaptığı, kendisinin doğup/büyüdüğü Bayramiç’te başladı” tweetini attı, Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir” cevabı geldi. Ailenin açıklamasına yanıt ise bugün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Bayramiç Belediyesinden geldi.

Her şey Bülent Turan’ın bu tweetiyle başladı:

AK Parti’li Turan’ın bu tweeti üzerine Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden açıklama geldi. Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan Sebilürreşad yaptığı açıklamada, Turan’ın Ersoy’la ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığı kaydedildi.

Sebilürreşad’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tarihi yanılgıya düşmemek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklama Milli Şairimizin ailesi adına yapılmıştır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir. Kendisi Safahat’ında bunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde beyan etmiştir. Bayramiç onun bir dönem babasının görevi nedeniyle çocukluğunun geçtiği bir yerdir. Daha önce ilgilileri bilgilendirmiş olmamıza rağmen tarihi yanılgıya neden olabilecek yanlış açıklamaların devam ediyor olması üzüntü vericidir.

Bir siyasi partinin Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekilince Akif’in Bayramiç’te doğup büyüdüğüne dair atılan mesajın sehven olduğunu düşünüyoruz. İyi niyetli de olsa dijital ortamda kayıtlara yanlış geçmemesi için bu açıklamanın düzeltilmesini bekliyoruz.

Sebilürreşad Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği”

AİLEDEN NÜFUS BELGESİNE YALANLAMA

Aile öte yandan Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiçli olduğuna ilişkin nüfus belgesinin de sahte olduğunu öne sürdü.

İşte o belge:

Ailenin söz konusu belgeye ilişkin açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Gönderilen belgede Mehmet Akif Ersoy’un sadece doğum yeri ile ilgili değil, doğum tarihi ve ölüm tarihi ile ilgilide yanlış beyan vardır. Zira Mehmet Akif’in doğum tarihi 20 Aralık 1873’dür. Gönderilen garip belgede bu tarih 1 Temmuz 1874 yazılmıştır. Mezar taşında dahi 1873 yazılı bulunan istiklal şairimizin doğum tarihi olarak gösterilen bu belge tümüyle yanlıştır. Yani sadece doğduğu ay değil, doğduğu yıl dahi yanlış kayıt edilmiştir. Ayrıca aynı belgede Mehmet Akif Ersoy’un vefat tarihi olarak 28 Aralık 1936 yazılıdır. Oysa vefat tarihi 82 yıldır mezar taşında yazılı olduğu gibi 27 Aralık 1936’dır. Devletin tüm resmi kayıtları da 27 Aralık’ı esas alır ve o gün yani 27 Aralık günü mezarı başında anma merasimi yapılmaktadır. Bizlerde ailesi olarak o güne iştirak eder, fatiha okuruz.

Bu garip, tümüyle sahte ve yanlış belgeyi dayanak kılarak “Akif Turizmi” oluşturmak gibi yanlış bir algılamaya neden olmak tarih adına da büyük ayıptır. Mehmet Akif Ersoy’un doğum ve ölüm tarihi, yeri,tartışmaya açık bırakılmayacak kadar nettir.

Dedemizin tek eseri olan Safahat’ında bizzat kendisinin beyan ettiği gibi İstanbul Fatih doğumludur. Gönderilen belgenin üst kısmında belgeyi gönderenin dikkatinden kaçtığı açık bir hakikat vardır. O da şudur ki, bu tarihi sapmaların kaynağı belgeye göre de Akif Çanakkale’li, Bayramiç’li değil, İstanbul Fatih’lidir. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak Babası Bayramiç’te kayıt yaptırdığı için bu karışıklık ortaya çıkmıştır.

Dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un kendi beyanı, hakkında vefatından bugüne yazılan tüm yazı, araştırma ve kaynaklarda bizim açıkladığımız şekilde onun doğum tarihi, vefat tarihi hususunda tartışma götürmez bir şekildedir.”

POLEMİĞE BAYRAMİÇ BELEDİYESİ DE KATILDI

Bayramiç Belediyesi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında Bayramiç doğumlu olduğunun kayıt altına alındığı bildirildi.

İşte o açıklama:


Bu haber 1215 kez okundu.
Kültür-Sanat - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti’li Turan’dan Selahattin Demirtaş’ın o sözlerine tepki!
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, HDP’nin tutuklu önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bugün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan önceki dönem HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bugün sosyal medya hesabından 7 maddelik bir açıklama yayımladı. Demirtaş açıklamasının sonunda, “Bugün için, Sn İmamoğlu’nun söyleminin […]
 • 02
  AK Parti’li Yıldız’dan manidar paylaşım
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, sosyal medya hesabından Britanyalı ünlü filozof Bertrand Russell’ın sözlerinin yer aldığı manidar bir paylaşımda bulundu. Başkan Yıldız, “Sorgulamak kafanın karıştığını göstermez, aklını kullandığını gösterir…” başlığıyla yaptığı paylaşımda Bertrand Russell’ın şu sözlerine yer verdi: “Tatlı bir yalan söylersen 10 kişi seni alkışlar, acı bir gerçek söylersen 8 kişi sana saldırır; […]
 • 03
  Bülent Turan’dan Mursi mesajı
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, dün mahkeme salonunda fenalaşarak hayatını kaybeden Mısır’ın tutuklu eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için bir mesaj yayınladı. Mursi’nin yaşamını yitirmesinin ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bülent Turan şu ifadeleri kullandı: “Mahkeme salonunda şehit olan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyoruz. “Çocuklarımız bizler için […]
 • 04
  Çanakkale’de kaçak içki operasyonu!
  Çanakkale’de bir iş yerinde yapılan aramada üzerlerinde TAPDK bandrolü bulunmayan 10 şişe kaçak içki ele geçirilirken, gözaltına alınan 1 şüpheli serbest bırakıldı. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince bir iş yerinde yapılan aramada, üzerlerinde TAPDK bandrolü bulunmayan, ‘Yeni Rakı’ ibareli toplam 10 şişe kaçak içki ele geçirildi. Gözaltına alınan R.U isimşi şüpheli emniyette ifadesinin alınmasının […]
 • 05
  Gültekin Yıldız: “Binali Yıldırım İstanbul’un sorunlarını çözmeye en hazır belediye başkan adayı olduğunu bir kez daha göstermiştir”
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, AK Parti’nin Cumhur İttifakı İstanbul Adayı Binali Yıldırım ile CHP’nin Millet İttifakı İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu’nun canlı yayında karşı karşıya geldiği tarihi televizyon programını Çanakkale Yorum’a değerlendirdi. İmamoğlu’nun İstanbul için sunduğu projelerin Yıldırım’ın projeleriyle kıyaslandığında gözle görülür derecede yetersiz olduğunu ifade eden Yıldız, Yıldırım’ın bilgi ve birikimi sayesinde İstanbul’un […]

HAVA DURUMU

18 Haziran 2019 SALI
30°
 • ÇAR 26.2°
 • PER 26.1°
 • CUM 27.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 92.300
  0,05%
 • ALTIN 253.79
  0,31%
 • DOLAR 5.871
  -0,05%
 • EURO 6.601
  0,14%

GÜNLÜK BURÇLAR