Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
17° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.88

Bayramiç Belediyesinden Mehmet Akif Ersoy’un ailesine cevap

Kültür-Sanat - 29 Kasım 2018 14:25 A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından “‘Bayramiç’li Akif’ Şehrimizde bir heyecanımız daha başlıyor. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu konu alan filmin çekimleri babasının görev yaptığı, kendisinin doğup/büyüdüğü Bayramiç’te başladı” tweetini attı, Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir” cevabı geldi. Ailenin açıklamasına yanıt ise bugün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Bayramiç Belediyesinden geldi.

Her şey Bülent Turan’ın bu tweetiyle başladı:

AK Parti’li Turan’ın bu tweeti üzerine Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden açıklama geldi. Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan Sebilürreşad yaptığı açıklamada, Turan’ın Ersoy’la ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığı kaydedildi.

Sebilürreşad’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tarihi yanılgıya düşmemek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklama Milli Şairimizin ailesi adına yapılmıştır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir. Kendisi Safahat’ında bunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde beyan etmiştir. Bayramiç onun bir dönem babasının görevi nedeniyle çocukluğunun geçtiği bir yerdir. Daha önce ilgilileri bilgilendirmiş olmamıza rağmen tarihi yanılgıya neden olabilecek yanlış açıklamaların devam ediyor olması üzüntü vericidir.

Bir siyasi partinin Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekilince Akif’in Bayramiç’te doğup büyüdüğüne dair atılan mesajın sehven olduğunu düşünüyoruz. İyi niyetli de olsa dijital ortamda kayıtlara yanlış geçmemesi için bu açıklamanın düzeltilmesini bekliyoruz.

Sebilürreşad Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği”

AİLEDEN NÜFUS BELGESİNE YALANLAMA

Aile öte yandan Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiçli olduğuna ilişkin nüfus belgesinin de sahte olduğunu öne sürdü.

İşte o belge:

Ailenin söz konusu belgeye ilişkin açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Gönderilen belgede Mehmet Akif Ersoy’un sadece doğum yeri ile ilgili değil, doğum tarihi ve ölüm tarihi ile ilgilide yanlış beyan vardır. Zira Mehmet Akif’in doğum tarihi 20 Aralık 1873’dür. Gönderilen garip belgede bu tarih 1 Temmuz 1874 yazılmıştır. Mezar taşında dahi 1873 yazılı bulunan istiklal şairimizin doğum tarihi olarak gösterilen bu belge tümüyle yanlıştır. Yani sadece doğduğu ay değil, doğduğu yıl dahi yanlış kayıt edilmiştir. Ayrıca aynı belgede Mehmet Akif Ersoy’un vefat tarihi olarak 28 Aralık 1936 yazılıdır. Oysa vefat tarihi 82 yıldır mezar taşında yazılı olduğu gibi 27 Aralık 1936’dır. Devletin tüm resmi kayıtları da 27 Aralık’ı esas alır ve o gün yani 27 Aralık günü mezarı başında anma merasimi yapılmaktadır. Bizlerde ailesi olarak o güne iştirak eder, fatiha okuruz.

Bu garip, tümüyle sahte ve yanlış belgeyi dayanak kılarak “Akif Turizmi” oluşturmak gibi yanlış bir algılamaya neden olmak tarih adına da büyük ayıptır. Mehmet Akif Ersoy’un doğum ve ölüm tarihi, yeri,tartışmaya açık bırakılmayacak kadar nettir.

Dedemizin tek eseri olan Safahat’ında bizzat kendisinin beyan ettiği gibi İstanbul Fatih doğumludur. Gönderilen belgenin üst kısmında belgeyi gönderenin dikkatinden kaçtığı açık bir hakikat vardır. O da şudur ki, bu tarihi sapmaların kaynağı belgeye göre de Akif Çanakkale’li, Bayramiç’li değil, İstanbul Fatih’lidir. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak Babası Bayramiç’te kayıt yaptırdığı için bu karışıklık ortaya çıkmıştır.

Dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un kendi beyanı, hakkında vefatından bugüne yazılan tüm yazı, araştırma ve kaynaklarda bizim açıkladığımız şekilde onun doğum tarihi, vefat tarihi hususunda tartışma götürmez bir şekildedir.”

POLEMİĞE BAYRAMİÇ BELEDİYESİ DE KATILDI

Bayramiç Belediyesi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında Bayramiç doğumlu olduğunun kayıt altına alındığı bildirildi.

İşte o açıklama:


Bu haber 1738 kez okundu.
Kültür-Sanat - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Valilik’ten açıklama: “ÇOMÜ Hastanesindeki kavga Kürtçe konuşmadan kaynaklanmadı”
  İşte Çanakkale Valiliği tarafından yapılan o açıklama: “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Servisinde 15.10.2019 günü saat 15.00 sıralarında, göz rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören B.Y. isimli hastanın refakatçisi E.Y. ile aynı odada göz rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Ş.K. isimli hastanın refakatçisi H.K.(%80 Şizoaffektif bozukluğu olan) isimli şahıs arasında hasta yemeğinin çöpe […]
 • 02
  Başkan Öz’den Kuzu dönemine ilişkin şok iddialar: “Personelden kesilen sendika katkı payı sendikaya ödenmemiş, 117 bin TL faiz oluşmuş”
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, bilgilendirme toplantılarının üçüncüsünü bugün gerçekleştirdi. Başkan Öz, selefi Abdurrahman Kuzu döneminde belediye personelinin maaşlarından kesilen sendika paylarının sendikaya ödenmediğini, bunun sonucunda ise 117 bin TL’lik faiz borcuyla karşı karşıya kaldıklarını öne sürdü. Yine önceki dönemde belediyenin yeterli bütçesi olmasına rağmen 10 yıldır vergi borçlarının ödenmediğini iddia eden Başkan Öz, Kuzu […]
 • 03
  Türkan Saylan Kitap Günleri başladı
  Çanakkale Belediyesi destekleri ile gerçekleştirilen Türkan Saylan Kitap Günleri açılışı 15 Ekim 2019 Salı günü gerçekleştirildi. Türkan Saylan Belediye Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen açılışa Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve kentliler katılım gösterdi. Kitap günleri açılışına katılan Mutluay, stantları gezerek etkinlik hakkında bilgi aldı. 15 Ekim 2019 Salı günü başlayan Türkan Saylan Kitap Günleri 25 Ekim […]
 • 04
  Güzelyalı’da 8’er saatlik elektrik kesintileri tam gaz: Perşembe ve Cuma günleri de kesilecek!
  Hafta başından bu yana bakım onarım çalışması nedeniyle 09.00-17.00 saatleri arasında 8’er saatlik elektrik kesintisi yapılan Güzelyalı’daki kesintiler, aynı saatlerde yarın (Perşembe) ve öbür gün de (Cuma) sürecek. Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Çanakkale İşletme Bakım Mühendisliğinden yapılan açıklamaya göre, enerji nakil hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında Güzelyalı’nın bazı bölgelerinde 17 ve 18 Ekim tarihlerinde […]
 • 05
  Hastanede Kürtçe konuştuğu için darp edildiği öne sürülmüştü: ÇOMÜ Hastanesi açıklama yaptı
  Ekrem Yaşlı (71) isimli vatandaşın, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşiyle Kürtçe konuştuğu için bir hasta yakını tarafından darp edildiği iddiaları üzerine hastane yönetimi açıklama yaptı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde göz ameliyatı olan eşi Bedriye Yaşlı (71) ile Kürtçe konuşan Ekrem Yaşlı’nın (74), başka […]

HAVA DURUMU

16 Ekim 2019 ÇARŞAMBA
17°
 • PER 25.8°
 • CUM 26.0°
 • CTS 26.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.137
  -1,18%
 • ALTIN 281.08
  -0,19%
 • DOLAR 5.876
  -0,69%
 • EURO 6.500
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR