15° Açık
 • EURO 6.07
 • DOLAR 5.37

Bayramiç Belediyesinden Mehmet Akif Ersoy’un ailesine cevap

Kültür-Sanat - 29 Kasım 2018 14:25 A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından “‘Bayramiç’li Akif’ Şehrimizde bir heyecanımız daha başlıyor. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunu konu alan filmin çekimleri babasının görev yaptığı, kendisinin doğup/büyüdüğü Bayramiç’te başladı” tweetini attı, Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir” cevabı geldi. Ailenin açıklamasına yanıt ise bugün konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayımlayan Bayramiç Belediyesinden geldi.

Her şey Bülent Turan’ın bu tweetiyle başladı:

AK Parti’li Turan’ın bu tweeti üzerine Mehmet Akif Ersoy’un ailesinden açıklama geldi. Mehmet Akif Ersoy’un dergisi olan ve günümüzde de yayınlanan Sebilürreşad yaptığı açıklamada, Turan’ın Ersoy’la ilgili verdiği bilgilerin doğru olmadığı kaydedildi.

Sebilürreşad’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tarihi yanılgıya düşmemek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklama Milli Şairimizin ailesi adına yapılmıştır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Çanakkale Bayramiç nüfusuna kayıtlıdır’ ancak doğduğu ve büyüdüğü yer İstanbul Fatih semti Sarıgüzel mahallesidir. Kendisi Safahat’ında bunu tartışmaya yer bırakmayacak şekilde beyan etmiştir. Bayramiç onun bir dönem babasının görevi nedeniyle çocukluğunun geçtiği bir yerdir. Daha önce ilgilileri bilgilendirmiş olmamıza rağmen tarihi yanılgıya neden olabilecek yanlış açıklamaların devam ediyor olması üzüntü vericidir.

Bir siyasi partinin Çanakkale Milletvekili ve Grup Başkanvekilince Akif’in Bayramiç’te doğup büyüdüğüne dair atılan mesajın sehven olduğunu düşünüyoruz. İyi niyetli de olsa dijital ortamda kayıtlara yanlış geçmemesi için bu açıklamanın düzeltilmesini bekliyoruz.

Sebilürreşad Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği”

AİLEDEN NÜFUS BELGESİNE YALANLAMA

Aile öte yandan Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiçli olduğuna ilişkin nüfus belgesinin de sahte olduğunu öne sürdü.

İşte o belge:

Ailenin söz konusu belgeye ilişkin açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Gönderilen belgede Mehmet Akif Ersoy’un sadece doğum yeri ile ilgili değil, doğum tarihi ve ölüm tarihi ile ilgilide yanlış beyan vardır. Zira Mehmet Akif’in doğum tarihi 20 Aralık 1873’dür. Gönderilen garip belgede bu tarih 1 Temmuz 1874 yazılmıştır. Mezar taşında dahi 1873 yazılı bulunan istiklal şairimizin doğum tarihi olarak gösterilen bu belge tümüyle yanlıştır. Yani sadece doğduğu ay değil, doğduğu yıl dahi yanlış kayıt edilmiştir. Ayrıca aynı belgede Mehmet Akif Ersoy’un vefat tarihi olarak 28 Aralık 1936 yazılıdır. Oysa vefat tarihi 82 yıldır mezar taşında yazılı olduğu gibi 27 Aralık 1936’dır. Devletin tüm resmi kayıtları da 27 Aralık’ı esas alır ve o gün yani 27 Aralık günü mezarı başında anma merasimi yapılmaktadır. Bizlerde ailesi olarak o güne iştirak eder, fatiha okuruz.

Bu garip, tümüyle sahte ve yanlış belgeyi dayanak kılarak “Akif Turizmi” oluşturmak gibi yanlış bir algılamaya neden olmak tarih adına da büyük ayıptır. Mehmet Akif Ersoy’un doğum ve ölüm tarihi, yeri,tartışmaya açık bırakılmayacak kadar nettir.

Dedemizin tek eseri olan Safahat’ında bizzat kendisinin beyan ettiği gibi İstanbul Fatih doğumludur. Gönderilen belgenin üst kısmında belgeyi gönderenin dikkatinden kaçtığı açık bir hakikat vardır. O da şudur ki, bu tarihi sapmaların kaynağı belgeye göre de Akif Çanakkale’li, Bayramiç’li değil, İstanbul Fatih’lidir. Sadece nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak Babası Bayramiç’te kayıt yaptırdığı için bu karışıklık ortaya çıkmıştır.

Dedemiz Mehmet Akif Ersoy’un kendi beyanı, hakkında vefatından bugüne yazılan tüm yazı, araştırma ve kaynaklarda bizim açıkladığımız şekilde onun doğum tarihi, vefat tarihi hususunda tartışma götürmez bir şekildedir.”

POLEMİĞE BAYRAMİÇ BELEDİYESİ DE KATILDI

Bayramiç Belediyesi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Mehmet Akif Ersoy’un Cumhuriyet dönemi nüfus kayıtlarında Bayramiç doğumlu olduğunun kayıt altına alındığı bildirildi.

İşte o açıklama:

Kültür-Sanat - 14:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Muharrem Erkek: “Çanakkale’de kaç çiftçi borçlarından dolayı icra takibine uğradı?”
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. CHP’li Erkek Türkiye ve Çanakkale’deki çiftçilerin borçlarına ilişkin soru önergesinde Bakan Pakdemirli’ye şu soruları yöneltti: 1. 2008-2017 tarihleri arasında Türkiye genelinde ve Çanakkale ilimizde kaç üreticimiz T.C. Ziraat Bankası Anonim Şirketi ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden […]
 • 02
  Biga’daki kayıp zihinsel engelli vatandaştan kötü haber geldi
  9 Aralık 2018 Pazar günü öğle saatlerinde Biga ilçesine bağlı Çeşmealtı köyünde kaybolan 66 yaşındaki zihinsel engelli A.Ç. isimli vatandaş, Çanakkale AFAD ve Jandarma ekipleri tarafından 5 gün aralıksız sürdürülen arama-kurtarma çalışmaları neticesinde 14 Aralık 2018 Cuma günü saat 11:50’de ölü olarak bulundu. Çanakkale AFAD arama ve kurtarma ekibinin 10 Aralık’ta Jandarma ile birlikte başlattığı […]
 • 03
  Ersun Yanal resmen Fenerbahçe’de
  Lig tarihinin en kötü günlerinden birini yaşayan ve puan cetvelinin 17. sırasına kadar gerileyen Fenerbahçe, eski teknik direktörü Ersun Yanal’ı yeniden takımın başına getirdiğini açıkladı. Sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kulübümüz, Futbol A Takımı teknik direktörlüğü için 2013-2014 sezonunda da takımımızı çalıştıran ve Fenerbahçemizi şampiyonluğa ulaştıran Ersun Yanal ile 1.5 […]
 • 04
  Gökçeada MYO öğrencilerinden Hedefim Sensin filmine yoğun ilgi
  Senaryosunu Ata Demirer’in yazdığı ve çekimleri Gökçeada’da gerçekleştirilen “Hedefim Sensin” filmi, Gökçeada Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda izleyicilerle buluştu. GESTAŞ’ın organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlikte Gökçeada’da yaklaşık 2500 sinemasever toplam 13 seansta “Hedefim Sensin” filmini Gökçeada Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda ücretsiz olarak izledi. Gökçeada Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Ömer Şahin, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan […]
 • 05
  Eceabat’ta sandıktan Metin Övün çıktı
  CHP’de Eceabat Belediye Başkan Adaylığı için yapılan eğilim yoklamasının galibi Metin Övün oldu. CHP Eceabat Teşkilatı dün belediye başkan adayını belirlemek için sandık başına gitti. 255 üyenin oy kullandığı eğilim yoklamasında 175 oy alan Metin Övün, eğilim yoklamasının kazananı oldu. Diğer aday adaylarından Engin Karataş 78 oy, Timur Koşal ise 18 oy alırken, 4 oy […]

HAVA DURUMU

15 Aralık 2018 CUMARTESİ
15°
 • PAZ 12.7°
 • PTS 12.6°
 • SAL 12.1°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 90.529
  -0,94%
 • ALTIN 213.90
  0,27%
 • DOLAR 5.370
  0,63%
 • EURO 6.075
  -0,03%

GÜNLÜK BURÇLAR