Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.80

Belediyelerin sosyal medya hesapları tapulu malınız mı?

Gündem - 31 Mayıs 2019 14:49 A A

30 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti’den Biga Belediye Başkanı seçilen Bülent Erdoğan, bir basın toplantısı düzenleyerek CHP’den devraldıkları borcu açıkladı.

Güncel kur farkıyla birlikte 123 milyon TL olarak açıklanan borç miktarı, Çanakkale’deki diğer ilçe belediyeleri baz alındığında vahimdi elbet.

Toplantıda merak edilen pek çok konu başlığı hakkında konuşan Başkan Erdoğan’ın bir açıklaması daha vardı ki, en az borç hadisesi kadar dikkat çekiciydi.

12 Nisan’da mazbatalarını almalarının ardından Biga Belediyesi’ne ait sosyal medya hesaplarının kendilerine devredilmediğini, şifrelerinin verilmediğini ve hesapların kapatıldığını açıklayan Başkan Erdoğan, yaşananları şu sözlerle anlatmıştı:

“Biz 12 Nisan’da mazbatamızı aldıktan sonra Belediye ait Facebook, Instagram ve Twitter hesapları bize teslim edilmedi, şifreleri verilmedi ve bu hesaplar kapatıldı. Biz de bu nedenle sosyal medya hesaplarımızı yeniden oluşturmak zorunda kaldık. Ayrıca bilgisayarlar formatlanarak, belediyeye ait fotoğraf, video ve belgeler, harici diskler sökülüp götürülmek suretiyle alınmıştır. Biz sosyal medya hesaplarını istediğimizde ‘Hesapları biz açtık. Takipçi sayısını 6 binden 20 bine çıkardık. Neden size verelim?’ diye cevap aldık. Bu cevap, burayı ne kadar sahiplendiklerini gösteriyor. Burada herkes emanetçidir. Kimsenin sahiplenme hakkı yoktur.”

Kişilerin geçici, kurumların kalıcı olduğu düşüncesini benimsiyorsak, Başkan Erdoğan’ın bu açıklamasına hak vermek gerekir.

O halde, önceki dönem CHP’li Biga Belediye Başkanı İsmail Işık ve ekibine soralım:

* Takipçi sayısını 6 binden 20 bine yükselttiğinize göre demek ki sizden önceki AK Parti’li Belediye Başkanı Mehmet Özkan, belediyenin sosyal medya hesabını 6 binde size devretmiş. Siz hangi gerekçeyle devretmediniz?

* Siz yerel yönetici misiniz, yoksa sosyal medya fenomeni mi?

* Hesapları kapatmanız; belediye hizmetlerini, duyuruları, etkinlikleri takip etmek isteyen 20 bin kişiye haksızlık değil mi? Seçimlerde sizi yeniden belediye başkanlığına seçmemelerinin cezai bedeli mi?

* Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter’daki takipçi sayısı 663 bin. Yani sizin övündüğünüz sayının neredeyse 35 katı. Peki onlar sosyal medya hesabını CHP’li Mansur Yavaş’a devrederken enayilik mi yaptılar? Yahut Twitter’da 491 bin takipçiye sahip İstanbul Büyükşehir Belediyesi, belediyeye bağlı tüm hesapları, seçimin tekrar kararı alınıncaya kadar CHP’li Ekrem İmamoğlu ve ekibine teslim ederken hata mı ettiler? Üstelik iki parti birbiriyle kanlı bıçaklı olmasına ve seçim sürecinde birbirlerine demediğini bırakmamasına rağmen! Bu sorunun cevabı çok basit. Yapmaları gerekeni yaptılar. Çünkü bu hesaplar kişilere değil, kurumlara ait!

Peki Çanakkale’deki ilçe belediyelerinde 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinin ardından sosyal medya hesaplarının devri konusunda yaşanan anlaşmazlık sadece Biga Belediyesi ile mi sınırlı kalmış? Elbette hayır!

Edindiğim bilgileri aktarayım:

* Eceabat’ta seçimleri kazanan İYİ Parti’li Saim Zileli’ye, AK Parti’li önceki dönem Belediye Başkanı Adem Ejder’in ekibi tarafından belediyenin sosyal medya hesabı devredilmemiş. Bunun üzerine, Başkan Zileli ve ekibi 15 Nisan 2019 tarihinde Eceabat Belediyesi’ne ait yeni bir Facebook sayfası açma mecburiyetinde kalmış.

* Ayvacık’ta seçimleri kazanan CHP’li Mesut Bayram ve ekibi, yola öncekiyle değil, yeni bir sosyal medya hesabıyla devam etmek istemiş. Ayvacık Belediyesi’nin yeni Facebook sayfası 6 Nisan 2019 tarihinde yeniden oluşturulmuş. Önceki sayfa ise kapatılmış.

* Çan’da AK Parti’li Aburrahman Kuzu’nun yerine CHP’den Belediye Başkanı seçilen Bülent Öz ve ekibi de aynı yolu izlemiş. Çan Belediyesi’ne ait yeni Facebook sayfası 3 Nisan’da baştan açılmış. Eski sayfa ise kapatılmış.

* Bayramiç’e ise ayrı bir parantez açalım. Zira Bayramiç Belediyesi’nin sosyal medya hesabında çok daha ilginç olaylar yaşanmış. 30 Eylül 2010 tarihinde oluşturulan Facebook hesabı önceki dönem AK Parti’li Belediye Başkanı Sadettin Arslan’ın ekibi tarafından, yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Mert Uygun ve ekibine devredilmiş. Gelelim işin çok daha ilginç olan kısmına… Hesap devralındıktan sonra yapılan ilk iş, önceki başkan Sadettin Arslan’ın yer aldığı tüm paylaşımları silmek olmuş!

Dört ilçede, sebepleri farklı olsa da, sonuç hiç değişmemiş. Belediyelerin sosyal medya hesapları bir şekilde değişime uğramış. Kısacası yöneticiler, kurumlarına ait olan Facebook sayfalarını tapulu mallarıymış gibi sahiplenmeyi kendilerinde hak olarak görmüş. Hak sayarken, halka da sorsalardı keşke. Zira her halükarda kafası karışan yine halk olmuş!

Metin KOÇ / Çanakkale Yorum


Bu haber 1284 kez okundu.
Gündem - 14:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD: “Çanakkale’de 127 toplanma alanı var”
  Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen “Afet ve Acil Toplanma Alanları” hakkında açıklamalarda bulundu. AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz yaptığı açıklamada Çanakkale merkezinde 12, il genelinde ise toplam 127 toplanma alanı bulunduğu söyledi. “Afetlere Hazırlık Yılı” kapsamında Ekim ayı temasının “toplanma alanları” olarak belirlendiğini ifade eden Çanakkale […]
 • 02
  Çan Belediyesi zabıtalarından marketlere gıda kontrolü
  Çan Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve güvenli alışveriş yapabilmeleri için gıda ürünleri satışı yapan işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Zabıta ekiplerinin planlanan takvime göre marketlerdeki denetimlerinin tamamlamasından sonra Çan Belediyesi sosyal medya hesaplarından “Halkımızın sağlığını önemsiyoruz.Vatandaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketebilmesi için rutin çalışmalarını sürdüren belediyemiz zabıta personeli, marketlere giderek gıda denetimlerinde bulundu” paylaşımında bulunularak, […]
 • 03
  İskenderoğlu, Geyikli Zeytin Hasat Şenliğine katıldı
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” programına katıldı. Geyikli’de ilk kez düzenlenen şenliğe Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, İl Tarım müdürü Erdem Karadağ, il ve ilçe bürokratları katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Geyikli Beldesi Tarımsal […]
 • 04
  Baja Troia Turkey 2. gününde yine nefes kesti!
  17 Ekim Perşembe günü Seremonik Startın ardından KİPA Özel Seyirci Alanına ulaşan ekipler, ertesi gün start sıralarını belirlemek üzere Prolog Etabında zamana karşı yarıştılar. CANAM MAVERICK X3 ile en hızlı dereceyi yapan yarışan Bulgar Yarışçı VLADISLAV VELKOV – ILIYAN GEORGIEV ekibi 18 Ekim Cuma günü ilk sırada start almaya hak kazandı. 18 Ekim Cuma günü […]
 • 05
  Göçmen kaçakçılarına eş zamanlı operasyon: 23 örgüt üyesi yakalandı!
  Aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 şehirde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 23 göçmen kaçakçısı yakalandı. Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, organize göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütü üyelerinin yakalanması için 17 Ekim günü sabah 06.30’da Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve İstanbul’da toplam 27 hedefe eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda; Çanakkale’de 6, İstanbul’da 2, İzmir’de 1, Balıkesir’de 14 […]

HAVA DURUMU

20 Ekim 2019 PAZAR
16°
 • PTS 21.0°
 • SAL 22.6°
 • ÇAR 22.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 98.415
  3,71%
 • ALTIN 277.61
  -0,67%
 • DOLAR 5.797
  -0,49%
 • EURO 6.495
  0,11%

GÜNLÜK BURÇLAR