-2° Kar yağışlı
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

Biga Kapalı Pazaryeri inşaatı başladı

İlçeler - 20 Eylül 2017 17:00 A A

Geçtiğimiz Ocak ayında aşırı kar yağışı sonrası bir bölümü talihsiz bir şekilde çöken ve dayanıksız olduğu gerekçesiyle sökülen Biga Belediyesi Kapalı Pazayeri’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Kapalı Pazaryeri projesi ile ilgili dosyalar, Biga Belediyesi’nce Kamu İhale Kurumu’na 20 Haziran 2017 tarihinde gönderilirken, 10 Haziran 2017 tarihi ihale tarihi olarak verilmiş ve Biga Belediyesi ihale salonunda aynı tarihte yapılan ihaleye şartname alan 18 firmadan 9’u katılmıştı. İhale ile ilgili yapılan itirazlarla ilgili yasal sürecin 12 Eylül 2017 tarihinde tamamlanmasıyla da ihaleyi kazanan Yiğit Ağa İnşaat ELK. Nak. Hayv. Tem. Hizm. San. ve Tic. LTD. Şti. adlı firmayla sözleşme imzalandı. 20 bin 78 m2 çelik çatı konstrüksiyonlu kapalı alana sahip olacak kapalı pazaryerinde 450 m2 sosyal alan ve 950 m2 köylü pazarı yer alacak. Sosyal alan içinde bay-bayan mescid, tuvaletler, emzirme odası, çay ocağı gibi ihtiyaçlar için uygun sosyal alanlar üretilecek. 990 adet olan peron sayısı 1092’ye çıkacak ve her peron 3*3 m2 olarak yapılacak.

Öte yandan Abdiağa sınırları içinde Biga Belediyesi’ne ait alan Yaş Sebze ve Meyve deposu yani Biga Hali olarak düzenlenecek. 2 bin 250 m2 inşaat alanı bulunacak Biga Hali’ni Zekeriya Aydın İnşaat yaklaşık 750 bin lira bedelle üstlenecek. 10 adet dükkan bulunacak. Bu dükkanların bodrumlarında soğuk hava deposu yer alacak. Zemin katındaki deponun yanı sıra bir kat daha bulunacak dükkanların yer alacağı Hal Binası için çalışmalar başlayacak. Hal Binası ilgili Bakanlık kriterlerine uygun olarak inşa edilecek.

Pazarcı esnafından herhangi bir bedel çıkmadan, tamamen Biga Belediyesi imkanlarıyla tamamlanacak KDV dahil 12 milyon 500 bin lira bedeli olan Kapalı Pazaryeri’nin temel atma töreninde konuşan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Gecikme yaşanmadı”

“Geçtiğimiz Ocak ayında, 10 Ocak 2017 Salı günü saat 16:00 civarlarında, ne yazık ki Kapalı Pazaryerimiz yoğun kar yağışına dayanamadı ve 3’te 1’ine yakın bir kısmı çöktü. 10 Ocak’tan itibaren bu alanı daha farklı nasıl değerlendiririz, Biga’nın ihtiyaçlarını daha üst düzeyde nasıl karşılarız diye taraflarla görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler sonucunda pazaryerinin, özellikle pazarcı esnaflarımızın istekleri doğrultusunda, yenilenmesine karar verdik. O andan itibaren bir saniye bile kaybetmeden boşa zaman geçirmeden, pazaryerimizin inşaatına başlanabilmesi için bütün çalışmaları çok hızlı bir şekilde yürüttük.”

“Biz 20 Haziran’da ihale için başvuru yaptık”

“Yapılacak olan iş ciddi ve büyük bir iş. Bütçesi de büyük olan bir iş. Belli bir mevzuata tabii. Hemen ‘hadi gel başla’ deme şansımız yoktu. 20 Haziran 2017 günü yani Ramazan Bayramı’ndan birkaç gün önce Kamu İhale Kurumu’na dosyamızı göndererek ihale tarihi istedik. Kamu İhale Kurumu 20 Haziran’daki müracaatımızdan yaklaşık 50 gün sonra 10 Ağustos 2017 tarihini bize ihale tarihi olarak verdi. İhale için 17-18 firma şartname almıştı. 10 Ağustos 2017 günü 9 firmanın katılımıyla bu ihaleyi gerçekleştirdik. Bu ihale son yıllarda Biga Belediyesi’nin yapmış olduğu ihaleler arasındaki en üst düzeydeki katılıma sahne oldu. Bir takım itirazlar da oldu. Yasal süreçler tamamlandı. Geçtiğimiz hafta Salı günü en uygun teklifi veren firmayla anlaşmamızı imzaladık. Bugün de burada sembolik bir temel atma töreniyle pazaryerinin yapımına başladı.”

“Haksız dedikodular üretildi”

“Kapalı Pazaryeri Biga’da çok merak konusu oldu. Polemik konusu yapıldı. Hatta ve hatta üzülerek söylüyorum, dedikodu konusu oldu. Ama bugün biz de o bütün dedikoduları ve haksız eleştirileri bir tarafa koyup pazaryerimizin eskisinden daha büyük, eskisinden daha sağlam, daha modern ve daha kullanışlı haliyle inşallah bugünden sonra 5-6 ay gibi kısa bir zaman içinde tamamlayarak hem esnafımızın hem de tüm Biga halkının kullanımına sunmuş olacağız.

Ben tekrar altını çizerek belirtmek istiyorum ki, pazaryerinin yapımı ile ilgili 1 saniye dahi gecikme olmadan, olabilecek olan en hızlı şekliyle, işte bugüne kadar geldik. Müteahhitimiz de kendi alanında uzman, deneyimli. Buna benzer projeleri daha önce gerçekleştirmiş bir firma. İnşallah onların da hızlı bir şekilde imalatıyla belirlenen günden daha önce tamamlayarak Bigalıların kullanımına sunacağız ve yine pazaryerimiz eski cıvıl cıvıl haline gelecektir.”

“Hal binasını da yeniden ve yeni yerinde Bakanlık kriterlerine uygun olarak inşa edeceğiz”

“Pazaryeri ile birlikte burada bulunan hal binamızın da inşaatına başlayacağız. Onun da ihalesi tamamlandı. Onu da yeni yerine taşıdığımızda; Biga, o hepimizin istediği ekonomiye de destek olacak olan köylüye, çiftçiye, Biga esnafına, halkına daha ucuz, daha kaliteli, daha uygun yaş meyve sebze ihtiyacının karşılanacağı, Bakanlık kriterlerine uygun, modern bir hal binamızı da kazandırmış olacağız.”

“12 milyon 500 bin lira maliyetle, tamamen belediye imkanlarıyla…”

“Bu hal binamızdan kalan 1000 m2 alan pazaryerimize dahil ediliyor. Pazaryerimiz eskisinden daha büyük oluyor. Peron sayımız da artıyor. Metrekare alanımız da artıyor. Pazaryerimizin maliyeti kdv’si ile birlikte 12 milyon 500 bin lira. Bu Biga Belediyesi için önemli bir rakam. İnşallah bu işimizi de hiç kimseye; pazarcı esnafına ya da Biga halkına yük olmadan, Biga Belediyesi’nin kendi imkalarıyla bu büyük inşaatı tamamlamış olacağız.

Projede belirlenen süre 250 gün. Hava şartları kaynaklı çok önemli bir aksilik olmazsa 250 günden daha önce tamamlanacak.”

“Bu süreçlerde bize sabır gösteren halkımıza teşekkür ediyorum”

“Yine pazaryerimizin bütün sosyal alanları burada parça parçaydı. Onların hepsi burada balıkçıların oraya topladık ve eskisinden çok daha fonksiyonel, çok daha kullanışlı 450 m2’lik bir sosyal alan da pazaryerinin ve buraya alışverişe gelen insanlarımıza hizmet vermek üzere hazırlanacak. Katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.

Bu bölgede bu ebatlarda, bu kalitede ve bu ekonomik büyüklükte başka bir pazaryeri yok. Buradaki Köşklübağ semtindeki halkımızdan, komşularımızdan ve esnaflarımızdan özür diliyorum. Onlar biraz sıkıntı yaşadılar. Ama bu elimizde olmayan bir mecburiyet sonrasında gerçekleşen bir durum olduğu için de onlar da sabır gösterdiler. Bir kez daha teşekkür ediyorum. Pazaryerimiz esnaflarımıza ve halkımıza hayırlı uğurlu olsun.”


Bu haber 3040 kez okundu.
İlçeler - 17:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD uyardı: Çanakkale’ye kuvvetli kar geliyor!
  AFAD, Çanakkale’nin bu geceden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini belirterek, il genelinde etkili olması beklenen kar yağışına karşı vatandaşları uyardı. AFAD’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Son tahminlere göre, İlimiz ve çevrelerinin bugün (22.02.2019 Cuma) gece saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu gece […]
 • 02
  Lapseki’yi şahlandırdılar, OSCAR’ı kaptılar
  Türk Finans sektörünün Oscarları olarak adlandırılan Bonds & Loans Türkiye 2019 Ödülleri sahiplerini buldu. TÜMAD Madencilik, Yılın Doğal Kaynaklar Dalında birincilik ödülü alırken; Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme AŞ ise, “Yılın Altyapısı” ve “Proje Finansmanı Anlaşması” kategorilerde ödüllendirildi. Türk sermaye piyasaları ile finans sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve […]
 • 03
  Depremin ardından öğrenci yurdunda çatlak raporu: “Sıva çatlağı”
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde geçtiğimiz Çarşamba günü meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremde, yaklaşık 6 ay önce hizmete giren KYK Safiye Hüseyin Kız Öğrenci Yurdunun dış cephesi ve odalarında oluşan çatlakların ‘sıva çatlağı’ olduğu açıklandı. Depremin ardından yurtta incelemelerde bulunan Çanakkale Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün açıklaması şu şekilde: “Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD ve […]
 • 04
  Alkışlar güvenlik güçlerimize: Çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürdüler
  Çanakkale’nin Lapseki ilçesi Çardak İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfında öğrenim gören öğrenciler “Çocuğun Hayalinin Gerçekleşmesi” etkinliği kapsamında polis üniforması giyip, jandarma ve polis araçlarına bindirildi. Çanakkale’ye bağlı Lapseki ilçesinde, Çardak İlköğretim Okulu Özel Eğitim Sınıfında öğrenim gören öğrencilere yönelik “Çocuğun Hayalinin Gerçekleşmesi” etkinliği düzenlendi. İlçe Jandarma Komutanlığı ve Lapseki İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerinin katılımı ile […]
 • 05
  Çanakkale’de 2 günde 104 kaçak Afgan göçmen yakalandı
  Çanakkale’nin Ayvacık ve Ezine ilçelerinde yapılan operasyonlarda 104 kaçak göçmen yakalanırken, bu operasyonlarda gözaltına alınan 6 göçmen kaçakçısından 1’i tutuklandı. 20 Şubat’ta Ayvacık ilçesi Küçükkuyu beldesi Asos Sahil yolu Nusratlı altı mevkiinde göçmen kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda 39 kaçak Afgan göçmen yakalandı. Yine 20 Şubat’ta Küçükkuyu’da yapılan bir başka operasyonda 53 kaçak Afgan göçmen yakalandı. […]

HAVA DURUMU

23 Şubat 2019 CUMARTESİ
-2°
 • PAZ 1.8°
 • PTS 5.0°
 • SAL 6.6°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.186
  0,67%
 • ALTIN 227.29
  0,37%
 • DOLAR 5.324
  0,11%
 • EURO 6.039
  -0,03%

GÜNLÜK BURÇLAR