Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.80

Bolat’tan baca temizliği uyarısı!

Gündem - 30 Eylül 2019 13:39 A A

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, soba, şofben ve baca kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçilebilmesi için vatandaşlara baca bakımı ve temizliği yapmaları uyarısında bulundu.

Ömer Bolat’ın konuya ilişkin yaptığı “Baca temizliği neden gereklidir” başlıklı yazılı açıklaması şu şekilde:

Her yıl onlarca insanımız soba, şofben ve bacalardan kömür ve doğal gaz kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesine maruz kalmaktadır.

Soba-baca ve şofben-baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların yanlış yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, bacalar ile soba ve şofben cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajından dolayı özellikle alçak basınçlı-lodoslu havaların sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında karbonmonoksit zehirlenmeleri artmaktadır.

Kokusuz, renksiz bir gaz olan karbonmonoksitten kaynaklı zehirlenmelerin özellikle uykuda iken farkına varılmaması ve çoğunlukla ölüm ile sonuçlanması, bu zehirlenmeye karşı alınması gereken önlemlerde toplumun bilinçli olmasını ve bazı hususlara dikkat etmeyi gerektirmektedir.

Baca bakımı ve temizliği, karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunma tedbirleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Üstelik ülkemizde yaşanan bina yangınlarının % 20’si temizlenmeyen bacalardan kaynaklanmaktadır.

Bacalar temizlenmediği ve yakıcılar doğru yere kurulmadığında eksik ve verimsiz yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Baca gazının geri tepmesi ve karbonmonoksit gazının ortama yayılması, zehirlenmeyle sonuçlanmaktadır.

Kışın gelmesiyle birlikte özellikle soba kullanılan evlerde yangın ve zehirlenme riski artmaktadır. Ayrıca kömür sobalarında kalitesiz kömür kullanılması, bu riski daha da arttırmaktadır. Kömür usulüne göre yakılmazsa verimli yanma sağlanamayacak, boru ve bacalar tekniğine uygun değilse iyi çekiş yapamayacak; gerekli temizlik yapılmazsa bacanın çekmesi, sobanın yanması problem çıkaracaktır.

Katı ve sıvı yakıtlı kalorifer ve soba bacalarının kışa girmeden ve kış ortasında olmak üzere yılda 2 defa temizlenmesi gerekmektedir. Yapılan temizlik sonrası yakıt daha randımanlı yanarak tasarruf sağlanır, çevreye atılan karbonmonoksit oranı düşer. Özellikle soba bacalarının neden olduğu karbonmonoksit zehirlenmeleri önlenmiş olur. Baca yüzeylerinde ziftlenmeler önleneceği için baca tutuşmasının sebep olacağı yangınlara karşı da tedbir alınmış olur. Kalorifer bacalarının yanı sıra kazan alev borularının temizlenmesi, kazanla baca arasındaki yatay duman kanallarının da temizletilmesi de ihmal edilmemelidir.

Soba kullanımında alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıralayabiliriz,

* Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenme ve yangınlara neden olduğunda, sonbahar ve kış aylarına girerken baca temizliği yaptırılmalı; kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, sıvı ve gaz gibi diğer yakıtlar kullanıldığı takdirde 3 ayda bir temizlettirilmelidir.

*Bacalarda mutlaka baca başlığı kullanılmalıdır. Aksi durumda rüzgârlı havalarda zararlı ve zehirli gazlar geri tepilerek zehirlenmelere yol açar.

*Bacalar çatıdan en az 1 metre yüksek yapılmalıdır. Özellikle başlıksız bacalar binalar arasında kalmamalıdır.

* Sobalarda kaliteli yakıtlar kullanılmalıdır. Sobanın alt kısmında ve yakın çevresinde yanıcı malzeme bulundurulmamalıdır.

* Soba alırken mutlaka TSE’ye uygunluk belgeleri aranmalıdır.

* Banyo ya da yatak odalarına soba monte edilmemelidir. Sobalar tavandan, duvarlardan ve diğer eşyalardan emniyetli bir uzaklıkta olmalıdır. Soba üzerine ve yakınına çamaşır asılmamalıdır.

* Sönen sobalara yanıcı ve parlayıcı sıvı dökülmemelidir.

* Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.

*Soba odanın içinde en uygun yere yerleştirilmeli, sobaya yanıcı olmayan bir maddeden altlık kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca az dirsek kullanılmalı, boru, bacayı daraltmamalıdır. Soba, dirsek ve eklem yerleri duman sızdırmamalı, eklem yerleri birbirine uygun bir şekilde geçirilmelidir.

*Bacalar yeterli oranda yalıtımlı olmalıdır. Yalıtılmamış bacalar hızlı şekilde soğur. Soğuyan bacaların çekişi düşer.

*Sobaların kullanıldığı yerlere yeterli hava girişi sağlanmalı, yakıtlar yanarken ortamın oksijenini de tükettiğinden, sık sık havalandırılmalıdır. Uykudan önce sobalar söndürülmelidir. Baca temizliği yapılsa dahi lodoslu havalarda soba yakılmamalı, yanan soba söndürülmelidir.

*Kazan dairesi için ayrıca havalandırma bacası yapılır. Baca çekişinin azalmaması bakımından, bacaların mümkün ise, komşu yüksek binalardan en az 6 metre uzaklıkta yapılması ve ait olduğu bina mahyasının en az 0.8 metre üzerine kadar çıkarılması gerekir. Kazana ait baca duvarları 500 °C sıcaklığa dayanıklı olan malzemeden yapılır ve yapılmasında delikli tuğla ve briket kullanılamaz.

*Sıcak baca gazlarının yaladığı baca iç yüzeylerinin sıvanmaması hâlinde, projelendirmede en uygun derzlendirme biçiminin seçimi gibi tedbirler alınır. Baca duvarlarının dış yüzeyleri uygun şekilde sıvanır. Sıvı ve katı yakıtlı kazanların bacalarının altında bir kurum temizleme menfezi bulunması ve yılda en az iki defa yetkili kişilere temizlettirilmesi gerekir.

İlimizde kış mevsimi başlamadan bacalarla ilgili tedbirlerin alınması, ayrıca kaliteli kömür kullanılarak hava kirliliğine meydan verilmemesi gerekmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.”


Bu haber 223 kez okundu.
Gündem - 13:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD: “Çanakkale’de 127 toplanma alanı var”
  Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen “Afet ve Acil Toplanma Alanları” hakkında açıklamalarda bulundu. AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz yaptığı açıklamada Çanakkale merkezinde 12, il genelinde ise toplam 127 toplanma alanı bulunduğu söyledi. “Afetlere Hazırlık Yılı” kapsamında Ekim ayı temasının “toplanma alanları” olarak belirlendiğini ifade eden Çanakkale […]
 • 02
  Çan Belediyesi zabıtalarından marketlere gıda kontrolü
  Çan Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve güvenli alışveriş yapabilmeleri için gıda ürünleri satışı yapan işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Zabıta ekiplerinin planlanan takvime göre marketlerdeki denetimlerinin tamamlamasından sonra Çan Belediyesi sosyal medya hesaplarından “Halkımızın sağlığını önemsiyoruz.Vatandaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketebilmesi için rutin çalışmalarını sürdüren belediyemiz zabıta personeli, marketlere giderek gıda denetimlerinde bulundu” paylaşımında bulunularak, […]
 • 03
  İskenderoğlu, Geyikli Zeytin Hasat Şenliğine katıldı
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” programına katıldı. Geyikli’de ilk kez düzenlenen şenliğe Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, İl Tarım müdürü Erdem Karadağ, il ve ilçe bürokratları katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Geyikli Beldesi Tarımsal […]
 • 04
  Baja Troia Turkey 2. gününde yine nefes kesti!
  17 Ekim Perşembe günü Seremonik Startın ardından KİPA Özel Seyirci Alanına ulaşan ekipler, ertesi gün start sıralarını belirlemek üzere Prolog Etabında zamana karşı yarıştılar. CANAM MAVERICK X3 ile en hızlı dereceyi yapan yarışan Bulgar Yarışçı VLADISLAV VELKOV – ILIYAN GEORGIEV ekibi 18 Ekim Cuma günü ilk sırada start almaya hak kazandı. 18 Ekim Cuma günü […]
 • 05
  Göçmen kaçakçılarına eş zamanlı operasyon: 23 örgüt üyesi yakalandı!
  Aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 şehirde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 23 göçmen kaçakçısı yakalandı. Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, organize göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütü üyelerinin yakalanması için 17 Ekim günü sabah 06.30’da Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve İstanbul’da toplam 27 hedefe eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda; Çanakkale’de 6, İstanbul’da 2, İzmir’de 1, Balıkesir’de 14 […]

HAVA DURUMU

20 Ekim 2019 PAZAR
16°
 • PTS 21.0°
 • SAL 22.6°
 • ÇAR 22.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 98.415
  3,71%
 • ALTIN 277.61
  -0,67%
 • DOLAR 5.797
  -0,49%
 • EURO 6.495
  0,11%

GÜNLÜK BURÇLAR