Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23° Açık
 • EURO 6.37
 • DOLAR 5.78

Bülent Öz: “AKP iktidarında kadınlarımız cinsiyet ayrımcılığı temelinde dışlanıyor”

Siyaset - 5 Aralık 2017 13:16 A A

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı…

Bülent Öz mesajında şu ifadeleri kullandı:

Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti 5 Aralık 1934 tarihinde dünyanın birçok ülkesinden çok daha önce kadınlarımıza Seçme ve Seçilme hakkı tanımıştır.

Kadınlarımızı toplumsal yaşamın her alanında, iş yaşamında ve siyasette hak ve söz sahibi kılmak isteyen Cumhuriyetimiz, eski ve köhnemiş zihniyeti yıkarak, çağdaş uygarlığa ulaşma yolunda önemli bir adım atmıştır.

Ne yazık ki bugün, AKP iktidarı döneminde kadınlarımızın özel yaşamına dahi müdahale edilmekte, cinsiyet ayrımcılığı temelinde dışlanmaktadır. Mevcut yasalarımız ve uygulayıcı konular yeterli donanım ve duyarlılığa sahip olmadığı için bu durum ülkemizde kadına karşı şiddetin artmasına kadar gitmektedir.

Kadının siyasal yaşamda üstlenmesi gereken rol, erkekle aynı düzeyde ve ortak bir sorumluluk bilinci içinde hareket ederek, ülke sorunlarına duyarlılıkla çözüm üretebilecek bilgi, birikim ve donanımını hizmete dönüştürmek olmalıdır. Ülkenin içinde bulunduğu koşullar, kadının tarihsel süreçte kazandığı ve toplumsal baskılar nedeniyle tam olarak kullanamadığı tüm hakları kaybetme tehdidi ile karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, buna izin vermeyeceğimizi ve Türk kadınının yeniden Kurtuluş Savaşı ruhu, heyecanı ve özverisi ile kazanılmış tüm haklarına, ulusal birlik ve bütünlüğümüze, bağımsızlığımıza, laik cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmakta kararlı olduğunu bir kez daha hatırlatmayı görev biliyoruz.
Çağdaş Türk kadını, kendisine Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün emanet ettiği tüm değerleri, hak ve özgürlükleri korumak, yaşatmak ve genç kuşaklara aktarmakta kararlıdır ve bu konuda mücadeleye hazırdır.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de dediği gibi “Kahraman Türk Kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”

Bu duygu ve düşüncelerle kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutlar; cumhuriyetimizi geleceğe taşıyacak çalışmalarında başarılar dilerim.


Bu haber 3507 kez okundu.
Siyaset - 13:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Mete Yarar, Biga’ya geliyor: Barış Pınarı Harekatını anlatacak
  Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Biga Belediyesi tarafından düzenlenecek olan konferansa katılmak üzere 15 Kasım Cuma günü Biga’ya geliyor. Mete Yarar, 15 Kasım Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleneceği konferansta, Barış Pınarı Harekatının bilinmeyen yönlerini Bigalılarla paylaşacak. Bigalı hemşehrilerini konferansa davet eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyinde başlattığımız Barış Pınarı Harekatı’nda […]
 • 02
  İki genç, iki intihar!
  Çanakkale’de biri üniversite, diğeri lise öğrencisi iki genç intihar ederek canlarına kıydı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı 2. sınıf öğrencisi Umut T.(20), iddiaya göre, başına poşet geçirip, helyum gazı soluyarak intihar etti. Annesi eve gelince Umut T.’yi başında poşetle hareketsiz yatarken buldu. Annenin ihbarıyla eve gelen sağlık […]
 • 03
  Gelibolu ve Lapseki Feribot İskeleleri yenilendi
  Vali Orhan Tavlı, yenileme çalışmaları tamamlanan Gelibolu ve Lapseki Feribot İskelelerinde incelemelerde bulundu. Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından ilave 2 rampa ve yenileme çalışmaları tamamlanan Gelibolu Feribot İskelesinde incelemelerde bulundu. Gelibolu İl Genel meclis Üyesi Serhad Sürücü’nün de bulunduğu incelemelerde Vali Tavlı, ilave 2 rıhtım, rampa ve yenileme çalışmaları tamamlanan, araçların […]
 • 04
  Başkan Öz’ü kızdıran görüntü: “Niye bu şiddet eğilimi?”
  Çan’da Garip Analar Mesire Alanı’ndaki bir piknik masasının, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırılmasına Çan Belediye Başkanı Bülent Öz tepki gösterdi. Tepkisini sosyal medya hesabından dile getiren Bülent Öz, şu ifadeleri kullandı: “Çevreye zarar verirken düşünmeliyiz, kimlerin haklarını gasp ediyoruz, kimlerin keyifli vakit geçirmelerini engelliyoruz. Verilen bu zararın tahsilatının kendi cebinden kesildiğinden bi’haber olan […]
 • 05
  Yiğit Akkoyun, Ahmet Davutoğlu ile aynı karede
  Geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa eden Yiğit Akkoyun, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabından duyuran Yiğit Akkoyun, “Allah çıktığımız bu yolda yüzümüzü kara çıkarmasın inşallah. Hedefimiz her zaman hizmet etmek, kucaklaşmak ve sevgi olacaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

HAVA DURUMU

12 Kasım 2019 SALI
23°
 • ÇAR 23.0°
 • PER 17.7°
 • CUM 19.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.785
  0,65%
 • ALTIN 269.38
  -0,30%
 • DOLAR 5.779
  0,09%
 • EURO 6.374
  0,04%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme