Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
23° Açık
 • EURO 6.37
 • DOLAR 5.78

Bülent Öz: “CHP için Kıbrıs milli bir davadır”

Siyaset - 5 Aralık 2017 17:31 A A

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle, İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Başkan Danışmanı Recep Cengiz ile birlikte KKTC’deki okuyan gençlerin CHP Örgütlenmesi ve buluşması etkinliğine katılmak için Kıbrıs’a gitti ve KKTC’deki Siyasi Partilere seçim öncesi başarılar dilemek için ziyaret gerçekleştirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan SALICI ve CHP KKTC Temsilcisi Mustafa YÜRÜKÇÜ ile birlikte Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi ve Yeniden Doğuş Partisini ziyaret eden CHP’li Bülent ÖZ, 7 Ocak erken genel seçimi öncesi Kıbrıs’taki Siyasi Partilerle fikir alışverişinde bulunduk dedi ve şunları ifade etti;

CHP, DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE KIBRIS İÇİN ATILACAK ADIMLARA HER ZAMAN HAZIRDIR

“7 Ocak’ta yapılacak erken Genel Seçim öncesi tüm siyasi partilere başarılar diledik. Seçim atmosferinin barışçıl, adil ve anlayış içerisinde geçtiğini gördüğümüzü, bu anlamda siyasi partiler arasındaki demokrasi kültürünün yerleşmiş olmasından dolayı memnuniyetimizi ifade ettik.
KKTC’deki tüm partilerin Kıbrıs sorunu çözümünde Kıbrıs Türk Halkının haklarının savunulması gerektiği noktasında düşüncelerimiz ile ortak görüşlerde olduğumuzu gördük.

KKTC’nin kuruluşunda ve kurtuluşunda önemli bir rolü olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Yavru Vatanimiz KKTC ve Kıbrıslı Türkler için her zaman çalıştığını, yanlarında olduğumuzu ve daha da kalkınması için gerekli tüm adımları atmaya hazır olduğunu ilettik” dedi.

Kıbrıs’ta temaslarını sürdüren CHP’li ÖZ Tatlısu Belediye Başkanı Hayri ORÇAN’ı ziyaret ederek çalışmalarında kolaylıklar diledi.

ÇANAKKALE RUHUNUN BİR ÖRNEĞİ DE KIBRIS RUHUDUR

CHP Kıbrıs Temsilciğinin ve KKTC Gençlik Örgütünün düzenlediği Gençlik Örgütlenmesi etkinliğine katılan CHP’li ÖZ, Kıbrıs’ta okuyan gençlerle bir araya geldi. Düzenlenen etkinlikte bulunmaktan mutluluk duyduğunu ve gençlere her zaman güvendiğini ifade eden CHP’li Bülent ÖZ, etkinlik gecesinde gençlere hitaben yaptığı konuşmada, KIBRIS Ruhunu ve ÇANAKKALE Ruhunu örneklerle anlatarak Kıbrıs ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesindeki benzerlikleri anlattı.

CHP’li ÖZ’ün konuşmasındaki satır başları şöyle:

Anavatanın ayrılmaz parçası, KKTC’de okuyan sevgili gençlerimiz, sizlere CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun selamını getirdik.

Değerli gençler, müsaadenizle bir Çanakkale Milletvekili olarak, Çanakkale Ruhu ile Kıbrıs Ruhunu karşılaştırarak sizlere duygularımı paylaşmak istiyorum.

Namık Kemal, Kıbrıs ve Çanakkale Vatan olmuştur O’na, Magosa’da zindanda yatmış, Çanakkale son yolculuğuna uğurlanmış. Bugün Çanakkale’de ebedi istirahatgahındaki işte o Namık Kemal, neredeyse bir buçuk asır önce “Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini, yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini” diye seslendiğinde, Mustafa Kemal ATATÜRK’te “Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur kurarak bahtı kara maderini” diyerek cevap vermiştir.

Bu cevaptaki kararlılık, adım adım vatanı bağımsızlığa ve Cumhuriyete götürüyordu. Bu kararlılık bugünde Kıbrıs’taki CHP’lilerde olduğunu görüyoruz. Burada siz gençlerin nasıl mücadele ettiğinize tanık olduk. Kıbrıs CHP için, Türkiye Cumhuriyeti için, KKTC bağımsızlık mücadelesi verdiğinizi…

KIBRIS VE ÇANAKKALE NE ÇOK BENZERLER BİRBİRLERİNE

Kıbrıs’ta herkes Conkbayırlıdır, Anafartalıdır. Nereli olduğumuzun önemi yok, herkes Sethülbahirlidir, Kumkalelidir. Bu sebeple herkes Çanakkalelidir.

Çanakkale’de de herkes, Girnelidir, Lefkoşelidir. Nereli olduğumuzun önemli yok, herkes Magosalıdır, Lefkelidir, Güzelyurtludur. Bu sebeple herkes Kıbrıslıdır.

Herkes onurunu, namusunu, inancını Çanakkale ve Kıbrıs kahramanlarının, Çanakkale ve Kıbrıs’ı, Yurdunu savunduğu gibi savunur. İşte bundan dolayı benzerler birbirlerine Kıbrıs ve Çanakkale.

ÇANAKKALE VE KIBRIS KAHRAMANLAR DOĞURMUŞTUR

Çanakkale’deki bağımsızlık, Cumhuriyete önsöz olurken, Cumhuriyet Halk Partisinin temellerinin atılmasına sebep oldu. Bağımsızlık mücadelesi sonucu kurulan CHP, sonrasında Kıbrıs’ı bağımsızlığı için mücadele verdi.

Yani, Mustafa Kemal ATATÜRK ile Cumhuriyet Halk Partisi Doğdu. O Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşu ve kuruluşu oldu, bağımsızlığını kazandı. Yine o Cumhuriyet Halk Partisi Bülent ECEVİT’i doğurdu bağrından; o Bülent ECEVİT Kıbrıs’ın kurtuluşu ve kuruluşu oldu.

Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyet Halk Partisiyle Türkiye’ye demokrasiyi, Cumhuriyet Halk Partisi ise Bülent ECEVİT ile Kıbrıs’a özgürlüğe getirdi.

Çanakkale ve Kıbrıs birbirlerine ne çok benziyor demiştik… öyle ya, Çanakkale savaştan barışı yaratan şehirdir. Kıbrıs’ta, Barış Harekatı ile, zulümden barışı yaratan bir ülkedir.

GELİBOLU YARIMADASI VE KIBRIS ADASI BARIŞIN ADALARIDIR.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın kahramanlarını, şehitlerini, gazilerini, KKTC’nin bağımsızlığı için canlarını feda edenleri, kimse yok sayamaz. Kıbrıs’ın bağımsızlığı ver kurtulcu anlayışla değil, Kıbrıs Türk Halkının haklarını koruyucudur.

Kıbrıs Türk halkı 1963’ten 1974’e kadar Kıbrıs Rum tarafınca uygulanan tüm baskılara ve zulme karşın direnmiş, ayakta kalmayı başarmıştır.

Kıbrıs Türk halkı haklı mücadelesini sürdürerek, Anavatanımız Türkiye’nin 1960 Anlaşmalarından kaynaklanan Garantörlük hakkını kullanarak, 1974 Barış Harekâtını gerçekleştirmesiyle özgürlüğüne kavuşmuştur.

15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir. Yıllarca en temel haklarından yoksun bırakılan Kıbrıs Türk halkı, esarete boyun eğmemek için sayısız şehitler vererek direnmiş ve kendi hür iradesiyle barış, huzur ve özgür yaşamak üzere 15 Kasım 1983’te bağımsızlığını tüm dünyaya ilan etmiştir.

KKTC BAĞIMSIZ VE EGEMEN BİR DEVLETTİR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün ‘Bağımsız ve Egemen’ bir devlettir. Ve öyle kalacaktır. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Kıbrıs Fatihi Bülent Ecevit, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve bu mücadelede canlarını feda eden şehitlerimiz ve ölümsüz lider Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün vermiş olduğu mücadele ve direniş asla unutulmayacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugüne kadar, çoğulcu demokrasi, yasama, yürütme ve yargının bağımsız işleyişi, ekonomik kalkınma, sosyal adalet, hak ve özgürlükler gibi birçok alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir.

CHP İÇİN KIBRS MİLLİ BİR DAVADIR

Cumhuriyet Halk Partisi için Kıbrıs milli bir davadır ve böyle kalacaktır. Bu tavrımızdan parti olarak asla vazgeçmeyeceğiz. Kıbrıs’ın bizim kırmızı çizgimiz olarak kalacağını gerek Genel Başkanımız gerek milletvekili arkadaşlarımız her konuşmamızda vurgulamaktayız. Bu parti politikamız haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi Kıbrıs ve Kıbrıs Türkleri için mücadelesine kararlı ve tutarlı bir şekilde devam edecektir.

Özellikle vurgulamak isterim ki, Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıs’ın özgürlüğü, bağımsızlığı Cumhuriyet Halk Partisi ile olmuştur. Yine KKTC’nin bağımsızlığı ve egemen bir devlet olması, tüm Dünyaca tanınması Cumhuriyet Halk Partisi sayesinde olacaktır.

GELİBOLU YARIMADASINDA VE BEŞPARMAK DAĞLARINDA BİR BEDEL VARDI, KAHRAMANLARIMIZ KANIYLA ÖDEDİ

Gelibolu yarımadasında ve Beşparmak dağlarında bir bedel bardı. O çileydi, candı ve kandı, ödendi.

Girne’de, Magosa’da, Anafartalar’da, Conkbayırında bedel ödeyenler vardı. Onlar şehit, gazi ve kahramanlardı, atalardı. KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı, özgürlüğü için canlarını feda etti, şehitlerimiz ve gazilerimiz.

Ana bu rahatlığın bir borcu da vardır. Gelibolu topraklarında, Kıbrıs Dağlarında, taşında yaşanmış ve toprak olmuş insanlara borcumuz vardır. Bu topraklara borcumuz vardır. Toprağın üstündeki bizlerin toprağın altındakilere borcu vardır. Bu borcu ancak Türkiye’yi ve KKTC’yi kalkındırarak ödeyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık mücadelesini sürdürerek ödeyeceğiz.

Bu toprakları daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırarak ödeyeceğiz. Yürekleri vatan aşkı ile dolu atanlarımızın bizden beklediği de budur.

CHP GENÇLERLE VAR OLACAKTIR, GENÇLERİN HER ZAMAN UMUDU OLACAKTIR.

Sevgili Gençler, tüm bunları yapacak olan Cumhuriyet Halk Partisi’dir ve CHP siz gençlerle var olacaktır.
CHP siz gençlerin umudu olacaktır.

Konuşmasına KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif DENKTAŞ’ın “Benim İki Bayrağım Var” şiirinin dizeleri ile son veren CHP’li Bülent ÖZ son olarak şunları ifade etti:

Evet dün, “Esaret ve tutsaklığa hayır diyenlerin dileği, bugün eminim ki, “İlerlemiş ve kalkınmış bir Türkiye’dir, bir KKTC’dir.
Onun için Yaşasın Demokrasi, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Bağımsızlık, Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın KKTC, Yaşasın CHP, Yaşasın Mustafa Kemal ATATÜRK…


Bu haber 3900 kez okundu.
İlgili Haberler
Siyaset - 17:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Mete Yarar, Biga’ya geliyor: Barış Pınarı Harekatını anlatacak
  Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Biga Belediyesi tarafından düzenlenecek olan konferansa katılmak üzere 15 Kasım Cuma günü Biga’ya geliyor. Mete Yarar, 15 Kasım Cuma günü saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenleneceği konferansta, Barış Pınarı Harekatının bilinmeyen yönlerini Bigalılarla paylaşacak. Bigalı hemşehrilerini konferansa davet eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Suriye’nin kuzeyinde başlattığımız Barış Pınarı Harekatı’nda […]
 • 02
  İki genç, iki intihar!
  Çanakkale’de biri üniversite, diğeri lise öğrencisi iki genç intihar ederek canlarına kıydı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Programı 2. sınıf öğrencisi Umut T.(20), iddiaya göre, başına poşet geçirip, helyum gazı soluyarak intihar etti. Annesi eve gelince Umut T.’yi başında poşetle hareketsiz yatarken buldu. Annenin ihbarıyla eve gelen sağlık […]
 • 03
  Gelibolu ve Lapseki Feribot İskeleleri yenilendi
  Vali Orhan Tavlı, yenileme çalışmaları tamamlanan Gelibolu ve Lapseki Feribot İskelelerinde incelemelerde bulundu. Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından ilave 2 rampa ve yenileme çalışmaları tamamlanan Gelibolu Feribot İskelesinde incelemelerde bulundu. Gelibolu İl Genel meclis Üyesi Serhad Sürücü’nün de bulunduğu incelemelerde Vali Tavlı, ilave 2 rıhtım, rampa ve yenileme çalışmaları tamamlanan, araçların […]
 • 04
  Başkan Öz’ü kızdıran görüntü: “Niye bu şiddet eğilimi?”
  Çan’da Garip Analar Mesire Alanı’ndaki bir piknik masasının, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırılmasına Çan Belediye Başkanı Bülent Öz tepki gösterdi. Tepkisini sosyal medya hesabından dile getiren Bülent Öz, şu ifadeleri kullandı: “Çevreye zarar verirken düşünmeliyiz, kimlerin haklarını gasp ediyoruz, kimlerin keyifli vakit geçirmelerini engelliyoruz. Verilen bu zararın tahsilatının kendi cebinden kesildiğinden bi’haber olan […]
 • 05
  Yiğit Akkoyun, Ahmet Davutoğlu ile aynı karede
  Geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa eden Yiğit Akkoyun, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabından duyuran Yiğit Akkoyun, “Allah çıktığımız bu yolda yüzümüzü kara çıkarmasın inşallah. Hedefimiz her zaman hizmet etmek, kucaklaşmak ve sevgi olacaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.

HAVA DURUMU

12 Kasım 2019 SALI
22°
 • ÇAR 23.0°
 • PER 17.7°
 • CUM 19.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.785
  0,65%
 • ALTIN 269.38
  -0,30%
 • DOLAR 5.779
  0,09%
 • EURO 6.374
  0,04%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme