Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
33° Az bulutlu
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.73

Bülent Turan: “CHP, ergen çocuk gibi davranmaya devam ediyor”

Siyaset - 27 Temmuz 2017 14:49 A A

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CHP’nin TBMM Genel Kurulunu terk etmeme eylemini eleştirerek, “CHP tabiri caizse hiç büyümeyen bir ergen çocuk gibi davranmaya devam ediyor. Oysa biz daha sorumlu bir muhalefeti, daha sorumlu bir siyasal yaklaşımı bu ülke için kazanım olarak görürüz” dedi.

Bülent Turan, AK Parti Genel Merkezine gelişinde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, CHP’nin TBMM Genel Kurulunu terk etmeme eylemine ilişkin değerlendirmelerini sorması üzerine Turan, Meclisin gündeminde iç tüzük değişikliğinin söz konusu olduğunu, bununla ilgili bölüm görüşmeleri ve madde görüşmelerinin büyük oranda bittiğini ifade etti.

Bugün nihayete ereceğini düşündükleri bir yasal sürecin söz konusu olduğuna işaret eden Turan, şöyle devam etti:

“Dün gece Meclisin bitmesinden sonra ana muhalefet partisinin sabaha kadar Mecliste oturup hiç kimsenin olmadığı, zabıt katiplerinin, divan heyetinin, diğer muhalefet partilerinin, iktidar partilerinin olmadığı bir ortamda kendi aralarında çalıp kendi aralarında oynadıklarını öğrendik. CHP tabiri caizse hiç büyümeyen bir ergen çocuk gibi davranmaya devam ediyor. Oysa biz daha sorumlu bir muhalefeti, daha sorumlu bir siyasal yaklaşımı bu ülke için kazanım olarak görürüz.”

“Toplumsal karşılığı olmadığını görüyorum”

Turan, İç tüzükteki değişikliklerde asla iddia edildiği gibi bir söz kesme, yasal faaliyetlerin engellenmesi, muhalefetin sesinin kesilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

Turan, şu görüşlere yer verdi:

“Eğer böyle olsaydı bir başka muhalefet partisi olan Milliyetçi Hareket Partisi buna ‘evet’ der miydi? Bir muhalefet partisi kendi sesinin kısılmasına ‘evet’ der miydi? Asla ses kesilme diye bir şey söz konusu değil. Aksine daha verimli çalışmanın, birtakım uzun, saatlerce süren kağıt okumalarının, birtakım teknik sorunların çözülmesini gözeten bir düzenlemeden bahsediyoruz. Hem Milliyetçi Hareket Partisi’nin hem AK Parti’nin ortak ortaya koyduğu bir metindir asla muhalefetin sözünün kesilmesi söz konusu değildir. Ancak CHP’nin son dönemde özellikle Meclis’te söyleyeceği sözü olmayınca, halkı ikna edemeyince, sokak eylemleri tarzı farklı eylemler yapması bir ritüel haline geldi. Bunun ben toplumsal karşılığı olmadığını görüyorum. Kendilerini daha sorumlu olmaya, Meclisin mehabetine yakışan bir tavır içerisinde olmaya davet ediyorum.”

“Yasal mevzuat yerine getirilecek”

Bir gazetecinin, “Bugün Meclis iç tüzük görüşmeleri tamamladıktan sonra tatile girecek mi? HDP’li iki vekilin dosyası var. Onlar da genel kurulun gündemine gelecek mi?” şeklindeki sorusu üzerine Turan, milletvekili olmanın bir sorumluluk gerektirdiğini bildirdi.

Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce Mecliste görüşülen HDP’li iki milletvekiliyle ilgili bir komisyon raporu vardı biliyorsunuz. Bununla ilgili komisyonlar çalışmalarını yapmışlardı. Genel kurulumuzda savunmaları uzun süre yapıldı. Bugün oylama söz konusu olacak. Eğer vekillerimizin takdiri devamsızlıktan kaynaklı, o dosyalardaki iddialardan kaynaklı ‘evet’ yönünde olursa iki tane HDP’li vekilin vekilliğinin düşmesi sağlanmış olacak. Milletvekilliği bir sorumluluktur, bu sorumluluğu yerine getirmeyen kim varsa bununla ilgili yasal mevzuat yerine getirilecektir.”

Meclis çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Turan, bugün Meclisin güzel bir çalışmaya daha imza atacağını belirtti.

Turan, şunları kaydetti:

“Dört partinin ortak teklifiyle kültür varlıklarımızın özellikle halk arasında yurt dışına kaçırılan, çıkarılan tarihi eserlerin araştırılması olarak ifade edilen bir komisyon söz konusu olacak. Dört partinin ortak imza vermiş olması kıymetlidir. Bu eserlerimizin araştırılıp, hangi tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili kanaatin ortaya konulması önemlidir. Meclisimizin de bu konuda güzel bir çalışmaya öncülük edeceğini düşünüyorum.”

Kaynak: Star


Bu haber 910 kez okundu.
Siyaset - 14:49 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çan Aile Sağlığı merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu temel atma törenine katıldı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bülent Turan, “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz. Az sonra Etili köyünde bir futbol sahası açılışı yapacağız. Çan’da elimizden geldiğince aile sağlığı merkezi, […]
 • 02
  Muharrem Erkek: “Memlekette ne adalet kaldı, ne kalkınma”
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, bugün düzenlediği basın toplantısında AK Parti’yi, isim açılımındaki ‘adalet’ ve ‘kalkınma’ kelimelerinden yola çıkarak “Memlekette ne adalet kaldı ne kalkınma” sözleriyle eleştirdi. Muharrem Erkek’in hem Çanakkale hem de Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısında, AK Parti’ye isim açılımı üzerinden eleştiriler yönelttiği bölümde sarf ettiği sözler […]
 • 03
  İYİ Parti’den Ülgür Gökhan’a ültimatom: “Koalisyonların bir namusu vardır”
  İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığından yapılan açıklamada, Çanakkale Belediyesi’ne Millet İttifakına uymadığı suçlaması yöneltilirken, CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a, “Bu tür davranışların sonuna kadar takipçisi olacağız” sözleriyle ültimatom verildi. İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Koalisyonların bir namusu vardır. Buna riayet etmeyecektiniz madem neden? İYİ Parti ile […]
 • 04
  Yıldıray Ölçek: “CHP’nin kuruluşundaki tüm değerleri bir bir yok ettiniz!”
  AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine teröre destek verdikleri gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını eleştiren CHP’ye yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Yıldıray Ölçek konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “AK Parti dediğiniz gibi meclisin duvarlarında yazılı olan “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün gerçek anlamda yerine getirmiş […]
 • 05
  Bülent Turan: “CHP’nin ağlanacak haline gülüyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin Çan ilçesinde bölge köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Turan toplantıda yaptığı konuşmada, “3 belediyeye, teröre destek gibi en ağır gerekçelerle kayyım atanıyor. İlk tepki HDP’den değil de bayrağındaki oklarda devletçilik, milliyetçilik ve halkçılık olan Atatürk’ün partisi CHP’den geliyor” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale […]

HAVA DURUMU

21 Ağustos 2019 ÇARŞAMBA
32°
 • PER 29.1°
 • CUM 29.1°
 • CTS 30.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.214
  0,19%
 • ALTIN 276.14
  -0,52%
 • DOLAR 5.729
  0,05%
 • EURO 6.359
  -0,09%

GÜNLÜK BURÇLAR