Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.74

Bülent Turan müjdeyi verdi: Çanakkale su altı dalış turizmiyle şahlanacak

Gündem - 24 Mayıs 2019 15:38 A A

Su altında kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu bölgelerde turizm ve spor amaçlı dalış yapma imkanı sağlayan kanun teklifi yasalaştı.

Ülke turizmine büyük katkı sağlayacak gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Kültür-turizm koruma bölgeleri ile turizm merkezlerinde altyapı yatırımlarının Turizm Bakanlığınca yapılması, su altındaki kültür varlıklarının turizm ve sportif amaçlı dalış yapabilme imkanı getiren, benzer konuları içeren kanun teklifi yasalaştı” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Dünyada eşi benzeri görülmemiş batık envanterine sahip olan Çanakkale için bu kanun teklifi büyük önem taşıyor. Zira bu kanunla, Çanakkale savaşında batırılmış savaş gemileri de su altı turizmine açılmış olacak.

SAROS CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Gelibolu Yarımadasında, Çanakkale Boğazı’na 60 kilometrelik sahile paralel uzanan Saros Körfezi, 144 cins balık, 78 tür deniz bitkisi ve 34 tür süngerle su altı turizminin cazibe merkezi haline gelecek.

BÜLENT TURAN ETKİSİ

Dalış turizminde Çanakkale’yi Türkiye’nin en cazip noktalarından biri haline getirecek kanun teklifinin yasalaşması sürecinde AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın hayli etkin rol oynadığı kulislerde konuşuluyor.

Her fırsatta Çanakkale’ye olan vefa borcunu ödemek için çalıştığını kaydeden Turan, 2018’in Troya Yılı ilan edilip Çanakkale’nin dünya turizminde vitrine çıkmasına öncülük etmişti.

BÜLENT TURAN: “ÇANAKKALE’DE 60’DAN FAZLA BATIK, DALIŞ TURİZMİNE AÇILDI”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Ülkemiz, eşi benzeri bulunmayan bir tarih, kültür ve medeniyetler beşiği, adeta açık hava müzesidir. Türkiye tarihi eser, ören yeri, anıt yapılar, gastronomi gibi özgün kültürel miras ürünleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bu zenginlik iyi kullanılırsa ve doğru planlamayla yönetilirse ülke ekonomimizde o çerçevede büyümeye devam eder. 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında şehrimize gelen turist sayısında ciddi artış oldu. Müzenin tamamlanmasıyla beraber sadece Troya için Çanakkalemize 600 binden fazla ziyaretçi geldi. Aynı zamanda Şehitliğimizde yapılan düzenlemelerle 300 binden 3 milyonu aşan ziyaretçi sayılarına ulaştık. Diğer turizm alanlarında da doğru planlamayla Çanakkalemizin tarihini, kültürünü ve marka değerlerini hakkettiği seviyeye getirmeye gayret ediyoruz. Biliyoruz ki turizm alanında yapılan her yatırım ve projeyle kadim tarihimize olan vefamızın da gereğini yerine getirmiş oluyoruz. Çanakkale Milletvekilimiz Jülide İskenderoğlu’nun da yer aldığı komisyonun hazırladığı ve TBMM Genel Kurul’unda kabul edilen kanun teklifiyle beraber Çanakkalemizde de bulunan 60’dan fazla batık dalış turizmine açıldı. Bu sayede her yıl Çanakkalemize gelen turist sayısında ciddi artış olacaktır. Özellikle Çanakkalemize İngiltere, Fransa, Yeni Zelanda, Almanya, Avustralya gibi ülkelerden gelen turist sayısında artış olması beklenmektedir”.


Bu haber 1644 kez okundu.
Gündem - 15:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti Ezine Gençlik Kollarından örnek davranış
  Kemik iliği yetmezliği nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan minik Güneş için AK Parti Ezine Gençlik Kolları teşkilat üyeleri, uygun kök hücrenin bulunabilmesi amacıyla kan verdi. AK Parti Ezine Gençlik Kolları Teşkilatının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “AK Parti Ezine İlçe Gençlik Kolları olarak başkanımız Mert Altekin önderliğinde, Ezine Meslek Yüksekokulunda […]
 • 02
  Ezine Gıda OSB’de çalışmalar tam gaz
  Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yol kazı ve dolgu çalışmalarına başlandı. Söz konusu çalışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ezine Gıda OSB Müdürü Alper Altınok şu ifadeleri kullandı: “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2. Etap yol kazı ve dolgu Çalışmalarına başladık. Çanakkale ve bölgemiz için çok önemli olan projemiz hızla ilerlemeye devam […]
 • 03
  Başkan Gökhan, minik Güneş ile buluştu
  Kemik iliği yetmezliği hastalığı nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan Güneş Uyanık, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile buluştu. Minik Güneş’i babası Samet Uyanık ile birlikte makamında ağırlayan Başkan Gökhan, Güneş’in bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerken tüm kentlileri minik Güneş’e destek olmaya davet etti. Başkan Gökhan ziyaret sonunda minik Güneş’e oyuncak bebek […]
 • 04
  AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri Ankara’da
  Çanakkale Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri, Ankara’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaretin ana gündemi meclis çalışmaları ve Çanakkale Belediyesinin almış olduğu kararlardı. Ziyarette, Çanakkale şehir merkezinde yapımı devam eden ve yapılacak olan projeler de istişare edildi.
 • 05
  Çan Belediyesinden üniversite öğrencilerine tanışma partisi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini (ÇOMÜ) kazanıp Çan ilçesinde eğitim hayatlarını sürdürecek gençler için Çan Belediyesi tarafından tanışma partisi düzenlendi. Çan Belediyesi tarafından düzenlenen tanışma partisine katılarak gençlerle buluşan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Çan ilçemize hoş geldiniz” dedi. Etkinlikte kısa bir konuşma yaparak üniversiteli gençlere seslenen Başkan Öz, “Eğitim hayatının dışında sosyalleşmenin ve eğlenmenin de gereklilik […]

HAVA DURUMU

23 Ekim 2019 ÇARŞAMBA
16°
 • PER 21.5°
 • CUM 21.9°
 • CTS 20.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.785
  1,94%
 • ALTIN 275.04
  -1,02%
 • DOLAR 5.735
  -1,26%
 • EURO 6.379
  -1,32%

GÜNLÜK BURÇLAR