Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
19° Açık
 • EURO 6.50
 • DOLAR 5.80

ÇABİS istasyonları temizlendi

Gündem - 18 Temmuz 2017 15:26 A A

Çanakkale Belediyesi’ne bağlı ekipler, ÇABİS (Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi) istasyonlarında temizlik çalışması yaptı.

Çanakkale Belediyesi’nin sosyal medya hesabından söz konusu çalışmaya ilişkin yapılan paylaşım şöyle:

” #ÇABİS istasyonlarımızı sizler için temizledik. Güneşin yüzünü göstermesiyle Çabislemeye hazır mıyız? #Çanakkale ”

ÇABİS HAKKINDA

Aşağıdaki bilgilendirme metni, Çanakkale Belediyesi’nin ÇABİS hizmetine yönelik açtığı https://cabis.canakkale.bel.tr/ isimli siteden alınmıştır.

Sistem Nasıl İşliyor?
Abonman Kartı veya Kredikartı ile maksimum iki bisiklet kiralayabilirsiniz.

Akıllı bisiklet kiralama sisteminde saat sınırlaması yoktur, 7/24 sistem açıktır

Kullanıcı akıllı bisikleti/bisikletleri en fazla 24 saat kiralayabilir, 16 saat sonrasında bisiklet kullanıcısı sistem üzerinden sms/telefon ile uyarılarak bisikletin kullanım süre sınırı hatırlatılır, bununla birlikte bisiklet biriminde çalışan personel tarafından bu işlemler titizlikle takip edilir. 24 saat sonunda eğer kullanıcı herhangi bir bildirimde bulunmadıysa her saat için 3,00 TL cezalı tarife uygulanır, toplamda 48 saati aşan kiralamalar hakkında yine kullanıcı herhangi bir bildirimde bulunmadıysa bisikletin çalmmasına dair yasal işlem başlatılır.

Kredi Kartı ile kullanımda blokaj ücreti : 25,00 TL’dir.

Kiralama yapılabilmesi için Abonman Kartında en az bulunması gereken bakiye miktarı : 5,00 TL’dir.

Abonman Karta 5,00 TL ve katları şeklinde yükleme yapılabilecektir.

Akıllı Bisiklet Sistemi Abonman Kart Ücreti : 6,00 TL olacaktır,

Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği 8 haneli şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Üyelik
Kiralama Seçenekleri
Çabis Akıllı Bisiklet Sistemi, kullanıcılarına üç değişik şekilde kiralama hizmeti vermektedir.
1. Çabis kiosklarından kredi kartıyla doğrudan kiralama,
2. Çabis abone noktalarına bizzat başvurmak koşuluyla verilecek olan abone kartıyla kiralama,

Abone Noktaları
Abonelikler Çabis Abone noktalarından yapılır. Bu abone noktasından size verilecek olan abonelik sözleşmesini doldurduktan sonra kartınız anında içerisinde talep ettiğiniz bakiye ile birlikte size teslim edilecek ve hemen bisiklet kiralayabileceksiniz.

Kredi Yükleme
Abone Kartıma Nasıl Kredi Yüklerim
Kredi yüklemek için Abone işlemleri menüsünden öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Abone girişi yapıldıktan sonra Abone işlemleri menüsünden “Ödeme” linkini tıklayarak kredi yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile yükleme yaptığımda hesabımı nasıl kontrol edebilirim
Her üye internet sayfamız üzerinden kendi bilgilerine ulaşabilir. Sırasıyla; “Abone İşlemleri>Ödeme Detaylar’ından” kredi yükleme geçmişini,”Abone işlemleri>Kullanıcı Bilgilerim’den” kalan bakiyenizi ve diğer kullanıcı bilgilerinizi güvenle görebilir. Ancak; üye olunurken, üyenin hesabını kontrol edebilmesi, sistem tarafından gönderilecek olan bilgilendirmeleri (şifre, güncelleme, değişiklik vb) görebilmesi için istenilen iletişim vb. bilgilerini tam ve doğru olarak vermelidir. Aksi taktirde bu bilgilendirmelerden haberdar olması mümkün olamayacaktır.

Kullanım
Kartlı Üyeyim İstasyondan Bisikleti nasıl kiralarım?
Eğer kartlı üyeyseniz,Çabis duraklarından herhangi birine gidip, bisikletin bağlı olduğu ünitede bulunan kart okutma ekrancığına kartınızı okutup, şifrenizi girerek bisikleti otomatik olarak teslim alabilirsiniz..

Kredi Kartı İle Kiralamadaki Prosedür Nedir ?
Kredi kartınızdan 25 tl bloke alınır ve bisikletinizi kullanabilirsiniz.

Kiraladığım Bisikleti Nasıl Teslim Ederim ?
Bisikleti tüm istasyonlardaki boş parklara yerleştirebilirsiniz yerleştirirken park boş yazısı ve durakta yeşil ışığın yandığından emin olunuz hizmet dışı olan parklara yerleştirmeyiniz aksi halde sistem bisikleti teslim almayacaktır. Bisiklet kilidi yuvaya gelecek şekilde yerleştiriniz. Bisiklet düzgün bir şekilde teslim edildiğinde park ekranında adınız,soyadınız ve bakiyeniz görünecektir.

Bisiklet Teslim Ettiğimden Nasıl Emin Olurum ?
Park ekranında adınız,soyadınız ve kalan bakiyeniz göründüyse ve yeşil ışık yandıysa bisikleti başarılı şekilde teslim etmiş olursunuz. Aksi halde park ekranında kırmızı ışık yanacaktır. Lütfen müşteri hizmeterini arayınız…

İstasyonda Tüm Parklar Dolu İse Bisikleti Nasıl Teslim Ederim ?
Eğer tüm parklar dolu ise, istasyonda bağlı bulunan bilgisayar ekranında, Ek süre talebi alarak, en yakın istasyon noktasını ekranda görerek teslim etmeniz mümkündür.

Abone Kartıyla Kaç Bisiklet Kiralayabilirim ?
Bir abone kartıyla maksimum 2 adet bisiklet kiralanabilmektedir. Bunu için kartınızda minimum 5 TL bakiye bulunması zorunludur.

Güvenlik
Sistem, kredi kartı ve abonelik olmak üzere 2 farklı şekilde hizmet veriyor. Akıllı bisiklet sistemini kredi kartı ile kullanmak isteyen bisiklet severlerin kiralama terminalinden bisiklet kirala butonunu tıklayarak, öncelikle sisteme üye olmaları gerekiyor. Kısa süreli bu işlemin ardından kredi kartı ile terminal üzerindeki adımlar bir biri ardına tamamlandıktan sonra sistemin verdiği şifre kullanılarak bisiklet kiralanabilmektedir.

Kredi Kartı İle Kiralama Güvenli midir?
Kredi kartı ile kiralamada fiziksel pos kullanılmaktadır,sanal pos kullanılmadığından güvenlidir.

Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulalışırım
444 17 17 veya iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

 


Bu haber 4776 kez okundu.
Gündem - 15:26 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  AFAD: “Çanakkale’de 127 toplanma alanı var”
  Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz Çanakkale ve ilçelerinde belirlenen “Afet ve Acil Toplanma Alanları” hakkında açıklamalarda bulundu. AFAD İl Müdürü Levent Yılmaz yaptığı açıklamada Çanakkale merkezinde 12, il genelinde ise toplam 127 toplanma alanı bulunduğu söyledi. “Afetlere Hazırlık Yılı” kapsamında Ekim ayı temasının “toplanma alanları” olarak belirlendiğini ifade eden Çanakkale […]
 • 02
  Çan Belediyesi zabıtalarından marketlere gıda kontrolü
  Çan Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşların sağlıklı ve güvenli alışveriş yapabilmeleri için gıda ürünleri satışı yapan işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Zabıta ekiplerinin planlanan takvime göre marketlerdeki denetimlerinin tamamlamasından sonra Çan Belediyesi sosyal medya hesaplarından “Halkımızın sağlığını önemsiyoruz.Vatandaşlarımızın güvenilir ve sağlıklı ürünler tüketebilmesi için rutin çalışmalarını sürdüren belediyemiz zabıta personeli, marketlere giderek gıda denetimlerinde bulundu” paylaşımında bulunularak, […]
 • 03
  İskenderoğlu, Geyikli Zeytin Hasat Şenliğine katıldı
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Geyikli Zeytin Hasat Şenliği” programına katıldı. Geyikli’de ilk kez düzenlenen şenliğe Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, İl Tarım müdürü Erdem Karadağ, il ve ilçe bürokratları katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı, Geyikli Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Geyikli Beldesi Tarımsal […]
 • 04
  Baja Troia Turkey 2. gününde yine nefes kesti!
  17 Ekim Perşembe günü Seremonik Startın ardından KİPA Özel Seyirci Alanına ulaşan ekipler, ertesi gün start sıralarını belirlemek üzere Prolog Etabında zamana karşı yarıştılar. CANAM MAVERICK X3 ile en hızlı dereceyi yapan yarışan Bulgar Yarışçı VLADISLAV VELKOV – ILIYAN GEORGIEV ekibi 18 Ekim Cuma günü ilk sırada start almaya hak kazandı. 18 Ekim Cuma günü […]
 • 05
  Göçmen kaçakçılarına eş zamanlı operasyon: 23 örgüt üyesi yakalandı!
  Aralarında Çanakkale’nin de bulunduğu 4 şehirde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 23 göçmen kaçakçısı yakalandı. Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda, organize göçmen kaçakçılığı yapan suç örgütü üyelerinin yakalanması için 17 Ekim günü sabah 06.30’da Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve İstanbul’da toplam 27 hedefe eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda; Çanakkale’de 6, İstanbul’da 2, İzmir’de 1, Balıkesir’de 14 […]

HAVA DURUMU

21 Ekim 2019 PAZARTESİ
18°
 • SAL 22.4°
 • ÇAR 22.5°
 • PER 21.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 98.415
  3,71%
 • ALTIN 277.61
  -0,67%
 • DOLAR 5.797
  -0,49%
 • EURO 6.495
  0,11%

GÜNLÜK BURÇLAR