Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
17° Kapalı
 • EURO 6.47
 • DOLAR 5.81

Çanakkale Barosu: “Kadınların güçlendirilmesini istiyoruz”

Gündem - 25 Kasım 2019 14:09 A A

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından açıklama yapıldı.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“25 Kasım 1960’ta Dominik’te diktatörlüğe karşı mücadele veren üç kız kardeşin vahşice katledildiği ve bu olayın resmi kayıtlara “araba kazası “olarak geçmesinin üstünden 59 yıl geçti.

Bu üç kız kardeşin öldürüldüğü tarih olan 25 Kasım; 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası mücadele günü olarak ilan edilmiş ve kadınların kadın olmalarından ötürü maruz kaldığı her türlü şiddete karşı mücadelelerinde, tüm dünyada farkındalığın yaratılmaya çalışıldığı bir gün haline gelmiştir.Daha geçtiğimiz günlerde tıpkı Mirabel kardeşlere olduğu gibi Şili’de pandomim sanatçısı ve aktivist olan Daniela Carrasco’nun cansız bedeni gözaltına alındıktan 24 sonra, tecavüz edilmiş ve işkenceye maruz kalmış halde demir korkuluklara asılı bulunmuştur.Bu olay gösteriyor ki aradan geçen onca yıla rağmen hala ,Ne yazık ki; biz kadınlar olarak dünyanın her yerinde şiddete karşı mücadelemizi , öncelikle ;en temel hak olan yaşama hakkımızı müdafaa noktasında veriyoruz.Emine Bulut’un “yaşamak istiyorum” çığlığını atan aslında sadece o değil şiddet gören ve görme tehdidi altında olan tüm kadınlardır.

Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddet artarak devam etmektedir. Bunun nedeni toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır.

Kadın kazanımlarını hukuken ortadan kaldıracak yasal düzenlemelerin yapılmaya çalışılması, laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı kurumlarda üniversitelerde ve kamu-kurum ve kuruluşlarında kullanılan dil ve açıklamalar kadın mücadelesini olumsuz etkilemekte, kadının insan haklarının ihlalinin artmasına yol açmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan bir ülke olmamıza rağmen, aile hukuku ve kadına karşı şiddet alanında uzlaşma ve arabuluculuk uygulamasının düşünülmesi, nafaka konusunda yapılmak istenilen değişiklik sözleşme hükümlerinin ihlali olacağı için kabul edilemez.

Kadına şiddet noktasında isteğimiz ve çağrımız ise aslında sadece yürürlükteki İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanunun etkin bir biçimde uygulanmasıdır.

Bu noktada;

25 Kasım’da bir kez daha şiddetten kurtulmak için önce her alanda eşitlik, Şiddet önlenememiş, tehdit ortaya çıkmış ise, kadınların koruma kanununa göre etkin bir şekilde korunmasını; Tehditten de korunamamış, bir kadın zarar görmüş ise etkin kovuşturma ve Çalışma hayatında, siyasette, eğitimde her alanda son derece üretken olabilecek kadınların güçlendirilmesini istiyoruz.

Çanakkale Barosu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Gününde, her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyetle ve Uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”


Bu haber 205 kez okundu.
Gündem - 14:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  İlker Ülker’den Naim Makas’a tebrik mesajı
  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi, Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı ve Kalenin Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlker Ülker, AK Parti’nin çiçeği burnunda İl Başkanı Naim Makas için tebrik mesajı yayınladı. İlker Ülker tebrik mesajında şu ifadeleri kullandı: “Çanakkale evladı, Çanakkaleli hemşehrim Naim Makas’ın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı […]
 • 02
  Seksenler dizisinin ‘Basri ağabeyi’nden Başkan Öz’e ziyaret
  Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Mehmet Elmas, Çan Belediye Başkanı Bülent Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabından duyuran Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Yakında Çan Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında düzenleyeceğimiz tiyatro gösterisi için bizlere ziyarette bulunan Mehmet Elmas’ı ağırlamaktan onur duyduk. TRT’nin sevilen dizisi Seksenler’de 46’lık Basri ağabey karakterini canlandıran ve aslen […]
 • 03
  Deniz ulaşımına fırtına engeli!
  GESTAŞ, fırtına kaynaklı olumsuz hava koşulları nedeniyle Kabatepe-Gökçeada ve Geyikli-Bozcaada hattında bazı seferlerin iptal edildiğini duyurdu. GESTAŞ’ın resmi internet sitesinden söz konusu sefer iptallerine ilişkin yapılan açıklama şöyle: “14.12.2019 Cumartesi günü Gökçeada’dan Kabatepe’ye saat 13:00, Kabatepe’den Gökçeada’ya saat 15:00 seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edilmiştir. 14.12.2019 Cumartesi günü Bozcaada’dan Geyiki’ye saat 14.00, Geyikli’den Bozcaada’ya […]
 • 04
  Altın Zeybek göleti su tutmaya başladı
  Doğu Biga Madencilik tarafından yapımı üstlenilen Altın Zeybek -2 göletinin yapımı tamamlandı. Yöre köylerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı ile Kumarlar havzasında tarımsal sulama ihtiyacını karşılayacak olan gölet su tutmaya başladı. Doğu Biga Madencilik’in planlama ve proje çalışmalarını tamamladığı ve DSİ ile imzalamış olduğu protokol ile yapımına başlanan 3.8 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip […]
 • 05
  CHP’de İl Başkanlığı için Doğan Ateş sesleri
  CHP’de Çanakkale İl Başkan Adaylığı için Metin Ümit Ural’ın ardından gündeme gelen bir diğer isim İl Yöneticilerinden Doğan Ateş oldu. Kongre süreci devam eden CHP’de kulisler hareketlendi… İl Kongresinde mevcut İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın karşısına aday çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Ülgür Gökhan ve ekibinin Doğan Ateş ismi üzerinde uzlaştığı iddia edildi. Aslen Tuncelili olan Doğan […]

HAVA DURUMU

14 Aralık 2019 CUMARTESİ
17°
 • PAZ 16.2°
 • PTS 16.3°
 • SAL 16.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 110.477
  0,33%
 • ALTIN 275.96
  0,86%
 • DOLAR 5.815
  0,44%
 • EURO 6.466
  0,25%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
hgs bakiye yükleme
hgs yükle
çanakkale haber
çanakkale haber
Çanakkale Firma Rehberi
Çanakkale Yemek Siparişi
Çanakkale taksi
Buldun beni