Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
21° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.69

Çanakkale Belediyesi çevre duyarlılığında takdir topladı

Gündem - 5 Mayıs 2017 14:52 A A

Popüler içerik sitesi Listelist, ülkemizin farklı yerlerindeki belediyelerin son zamanlardaki çalışmalarını derledi. Listede Çanakkale Belediyesi’nin ücretsiz bisiklet uygulaması da kendine yer buldu.

İşte o projeler:

1. Beşiktaş Belediyesi’nin restoran atıklarından ayda 500 kg gübre ürettiği projesi
Geçtiğimiz yıllardan beri restoranlardan topladığı gıda atıklarını toplayıp kompostlaştırarak gübreye dönüştüren Beşiktaş Belediyesi, bu yöntemle parklarda kullanılmak üzere ayda 500-600 kg gübre üretti. Bu çalışmalarını hala sürdüren belediye gıda atıklarını en verimli şekilde değerlendiren belediyelerin başında gelerek göz dolduruyor.

2. Muğla Belediyesi’nin ücretsiz tohum sağlayabildiği ‘Tohum Bankası’ projesi
‘Yerel Tohum Ulusal Güç’ sloganıyla yaklaşık bir yıl önce projeye başlayan Muğla Belediyesi, kimyasal tohumlar yerine organik tohumları kazandırmak adına vatandaşın da bedavaya yararlanabileceği bu ücretsiz tohum projesine başladı.

3. Türkiye’nin ilk ekolojik çocuk yuvasına destek veren Kadıköy Belediyesi
Kadıköy Belediyesi’nin yaptıklarını say say bitmez fakat hem ekolojik anlamda hem de çocuklara çevreyi sevdirme anlamında yaptığı bu proje takdire şayan. Sahrayıcedit Mahallesi’ndeki yuvanın inşaatından iç teşrifatına, bahçesinden enerji ve su gibi temel altyapısına kadar çevreci bir tasarım ile ön plana çıkıyor. Burada amaç hem sürdürülebilir bir enerji ile ayakta kalan yuva kurmak hem de çocuklara çevreciliği aşılamak.

4. İzmir Belediyesi’nin temiz hava için elektrikli otobüs projesine geçmesi
Çevrecilik konusunda devrim yaratacak adımlar atmaya hazırlanan İzmir Belediyesi işe elektrikli otobüslerle başlayacak. Daha temiz bir havayı ilke edinen belediye işe 20 otobüsle start vermeye hazırlanıyor.

5. Çanakkale Belediyesi’nin 1100 adet bisikleti ücretsiz dağıtması
Yine temiz havaya önem veren belediyelerin başında gelen Çanakkale, çevreci direnişiyle son zamanlarda gündeme gelmişti. Fakat Çanakkale’de buzdağının bir de görünmeyen kısmı var. Temiz havaya bir hayli önem veren belediye 2016’da 1100 adet bisikleti ücretsiz olarak dağıtmıştı.

6. Çevrecilikte çığır açan Denizli Belediyesi
Geçtiğimiz yıllarda çevrecilik anlamında ödül alan Denizli Belediyesi bu alanda fazlasıyla iddialı belediyelerimizden birisi. Atık su, geri dönüşüm gibi birçok çevrecilik faaliyetinde başarıya ulaşan belediye, hem çevreciler tarafından ziyaret alıyor, hem de çevreciliği çocuklara aşılayarak büyük takdir kazanıyor.

7. Eskişehir Süper Kent Projesi
Uzun zamandır Sürdürülebilir Süper Kent Projesi üzerinde çalışan Eskişehir Belediyesi sona yaklaştı. Yeni kurulacak şehirde Amsterdam izleri görülürken hem de tamamen sürdürülebilir enerji ile yaşamını devam ettiren bir şehrin gelişmesine tanık olacağız. Bu proje başarılı şekilde sürdüğü takdirde diğer illerimize de örnek teşkil edecektir.

8. Ve medarı iftiharımız Ovacık Belediyesi
Hangi birini saysak az gelir… Tunceli, Ovacık Belediyesi’nin ‘komunist başkan’ lakaplı başkanı Fatih Maçoğlu, organik tarım yapılmasına ve fasülye, nohut, patates ve bal üretimini teşvik etmesiyle de biliniyor. Her sene olduğu gibi bu sene de kar zarar bilançosunu balkondan asarak adeta bu işin istenilince olabileceğini bizlere kanıtlıyordu.

Kaynak: Listelist / Selim Gerçeker


Bu haber 1876 kez okundu.
Gündem - 14:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Turan, belediye başkanlarıyla toplantıda
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin AK Parti’li Belediye başkanlarıyla toplantı yaptı. Biga Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen ve basına kapalı yapılan toplantı sonrasında kısa bir açıklama yapan, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “AK Parti’li Belediye Başkanlarımızla ayda bir toplantılar yapıp ilçemizin, beldemizin sorunlarını, taleplerini değerlendirme imkanı buluyoruz. Bu gün de Biga Belediye Başkanımızın […]
 • 02
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 03
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 04
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 05
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]

HAVA DURUMU

21 Kasım 2019 PERŞEMBE
20°
 • CUM 15.2°
 • CTS 12.5°
 • PAZ 14.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.580
  -0,19%
 • ALTIN 269.08
  -0,27%
 • DOLAR 5.692
  -0,09%
 • EURO 6.316
  0,10%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi