Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Kapalı
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.74

“Çanakkale Deniz Aşıkları” projesinde yılın son eğitimi gerçekleşecek

Gündem - 27 Kasım 2017 11:31 A A

TURMEPA’nın MITSUI & CO., Ltd. Çevre Fonu hibesi ve İÇDAŞ A.Ş. desteğiyle Çanakkale’nin 6 ilçesinde başlattığı “Çanakkale Deniz Aşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım” projesinde yılın son eğitimleri, alan kılavuzları ve rehberlerle gerçekleşecek.

2016’dan bu yana kurum işbirlikleri, farkındalık çalışmaları ve öğretmen eğitimleri başta olmak üzere birçok etkinlikle Çanakkale’de 3000 kişiyi aşkın bir kitleye ulaşan projede yılın son eğitimi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı faaliyet alanında çalışan rehberler ve alan kılavuzlarıyla gerçekleşecek. 28 Kasım’da 250 alan kılavuzu ve rehberin katılım sağlayacağı eğitimde Çanakkale Boğazı biyolojik çeşitliliği, çeşitliliği etkileyen faktörler, insanın çevre üzerinde etkisi, mikroplastikler ve olumsuz etkileri konu başlıklarında eğitim verilecek. Eğitim içeriğinin yanı sıra katılımcılara dağıtılacak proje eğitim materyalleriyle de insan kaynaklı denizel kirliliğin ve sonuçlarının turizmciler desteğiyle hedef kitleye aktarılması amaçlanıyor.

Çanakkale, bir boğaz şehri olmasının yanı sıra yüzyıllar boyunca savaşlarla farklı medeniyetlerin ve toplumların egemenliğinde kalmış, gerek mimarisinde gerek yaşamda onlardan izler taşıyor. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Çanakkale, her yıl milyonlarca insana, yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor. Sahip olduğu boğazıyla uluslararası taşımacılıkta önemli rol oynayan şehir, küresel ekonomiye doğrudan katkı sağlıyor. Ancak Çanakkale Boğazı, gerek turizm faaliyetleri gerekse yanlış avlanma yöntemleriyle zarar görüyor. Bu da hem doğanın hem de insanın zarar görmesine, canlıların yok olmasına neden oluyor. Deniz kirliliği deniz ekosistemine zarar vererek insan sağlığını da olumsuz etkiliyor. Denizlerdeki faaliyetleri engelleyen, denizin kullanım kalitesini etkileyen ve değerini azaltan maddelerin insanlar tarafından denize bırakılması tüm canlı ekosistemi için tehlike arz ediyor. Alan kılavuzlarıyla gerçekleşecek eğitimler sonucunda, çarpan etkisiyle milyonlarca yerli ve yabancı turistin kirliliğin doğaya ve dolayısıyla insana verdiği zararlar konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor.

“Çanakkale Deniz Aşıkları – Çanakkale İçin Mavi Adım” projesi, Çanakkale Boğazı’nın özellikle insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olduğuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumda farkındalığı artırmak için Merkez, Lapseki, Eceabat, Gelibolu, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde 2018 Mart ayına kadar devam edecek.


Bu haber 2857 kez okundu.
Gündem - 11:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’li Ceylan: “Kerç Boğazı kazasında adalet yerini bulacaktır”
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 4’ü Türk, 12’si Hintli, toplam 16 denizcinin hayatını kaybettiği, 4 Türk denizcinin halen kayıp olduğu Kerç Boğazı Tanker faciasını, olaydan 1 yıl sonra tekrar Meclis gündemine taşıdı. Türk denizcilerin ailelerinin haklarını tazmin etmek adına olaya karışan iki tankere yönelik aldırdıkları haciz kararının kaldırılması için karşı dava açıldığını haber aldığını belirten […]
 • 02
  GESTAŞ feribotu, balıkçı teknesiyle çarpışacaktı!
  Bu sabah saatlerinde, dikkatsiz bir tekne kaptanı Çanakkale Boğazında faciaya neden oluyordu… GESTAŞ’a ait yolcu feribotu, Çanakkale İskelesi’ne yanaşmak üzereyken, güzergahı üzerinde bulunan balıkçı teknesi, feribot üzerine yaklaşmasına rağmen hareket etmedi. Feribottan peş peşe çalınan kornaların ardından durumu fark eden teknenin kaptanı, çarpışmaya metreler kala teknesini feribotun önünden güçlükle çekmeyi başardı.
 • 03
  Bakanlıktan Geyikli’ye hibe arazöz
  Geyikli Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak aldığı arazözü, araç filosuna kattı. Aracın teslim alınmasının ardından açıklamalarda bulunan Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu şu ifadeleri kullandı: “Söz verdiğimiz gibi belediye araç filosuna bir yenisini daha ekledik. Çevre Bakanlığından hibe olarak alınan Ford marka arazöz, belediyemiz araç parkına dahil edilmiştir. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’a ve […]
 • 04
  Çocuklara yönelik Bilim Şenliği, 17 Burda’da
  Esas Gayrimenkul tarafından açıldığı günden bu yana Çanakkale’yi eğlence, yaşam ve buluşma merkezi haline getiren Esas 17 Burda AVM, Bilim Şenliği’nde miniklere unutulmaz bir hafta sonu yaşatıyor. 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek Bilim Şenliği’nde bilim atölyeleri ve sahne şovları çocukları bekliyor. Çanakkalelileri ilklerle buluşturarak özel deneyimler yaşatan Esas 17 Burda AVM, hafta sonu Bilim Şenliği’ne ev […]
 • 05
  Bülent Turan: “Çanakkaleli iş adamlarımızın beklentilerini yerine getirmek adına önemli kararlar aldık”
  Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri, Lapseki Kaymakamı, GMKA Genel Sekreteri, Tarım ve Orman İl Müdürü ve Ziraat Odası Başkanları, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ile Jülide İskenderoğlu’nu Ankara’da ziyaret etti. Ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizin dinamikleriyle bugün bir araya geldik. Şehrimizin tüm taleplerini […]

HAVA DURUMU

17 Kasım 2019 PAZAR
12°
 • PAZ 21.8°
 • PTS 21.0°
 • SAL 22.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 105.380
  1,54%
 • ALTIN 270.93
  -0,32%
 • DOLAR 5.745
  -0,08%
 • EURO 6.353
  0,19%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi