Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
14° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.70

Çanakkale tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı için ayakta!

Gündem - 8 Aralık 2017 20:12 A A

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’nin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzasında altın madeni işletmek amacı ile bölgede yapılan ağaç katliamına karşı farkındalık yaratmak ve bu konuda kentte duyarlılığı arttırmak amacı ile bölgeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Atikhisar Barajı su toplama havzasına yaptığı ziyarette Başkan Gökhan’a Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar ile Handan Özyayla, Belediye Meclis Üyeleri, birim müdürleri, STK’lar ve çevreye duyarlı kentliler eşlik etti. Ağaç katliamının yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Başkan Gökhan, konu ile ilgili STK’lardan bilgi aldı. Başkan Gökhan, bölgede bulunan dere yatağını da ziyaret ederek, burada yaşanan ağaç katliamına dikkat çekti. Ağaç katliamı ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Gökhan; “Şu anda doğa katliamının yapıldığı alandayız. Bizler dere içerisindeyiz. Dere boyu ve bu vadide ne kadar ağaç varsa hepsi katledilecek. Bunu yıllardır söylüyoruz. Kazdağı’nın önemini söylüyoruz ama anlatamıyoruz. Ancak giderek çoğalıyoruz ve anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

“Doğayı ne için katlediyoruz?”

Bölgenin adım adım katledildiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Arkamızda bulunan ormanlar, dere yatağındaki bütün ağaçlar katlediliyor. Ne için katlediyoruz. Allah’ın yarattığı bu güzel doğayı neden katlediyoruz? İnsani bir gereksinim mi var? İnsanlığın geleceğinde olacak çok güzel bir olay için mi katlediyoruz? Hayır. Sadece birkaç yüz ton altın için bu katliamı yapıyoruz. Ama sadece katliamla kalmıyoruz. Birde süreç içerisinde bu topraklar, dağlar hepsi aşağıya inecek. Bu topraklar işlenecek ve ağaçlar kesilecek. Siyanürlemiş toprakların hepsi çukura doldurulacak. Bizim su kanallarımızı yok edecek. Bu katliam süreç içerisinde adım adım devam edecek. Tabiatı ile oksijenimizi alacak. Zaten su fakiriyiz. Ancak bu Kazdağları, bin pınarlı dağ bizi besliyor. Pınarlarımızı kurutacağız, ağaçlarımızı keseceğiz, ormanlarımızı yok edeceğiz, oksijenimizi yok edeceğiz” dedi.

“Çocuklarımız İçin Mücadele Edeceğiz”

Çanakkale’nin havası ve suyu için önemli bir süreç yaşandığını ifade eden Başkan Gökhan; “Oksijenimiz işte bu gördüğümüz çevredeki dağdan geliyor. Bu sadece Kaz dağı ekosisteminin küçük bir parçası. Ama aslında bakarsanız Çanakkale’nin su ve hava kaynağı için risk taşıyan çok önemli bir sürecin içerisine girmiş bulunuyoruz. İnsan olan herkesin bu katliama dur demesi lazım. Bu doğayı bir insan olarak yapabilir misin? Ey doğa katili, bunu yapabilir misin? Bu doğayı yaratabilir misin? Allah sana bunu lütfetmiş. Biz buna karşı çıkmazsak bunun hesabını veririz. Sadece öteki dünya için değil. Bu dünya için, çocuklarımızı geleceği için. Biz bu oksijen soluduk, bu suları içtik, buralarda güzel vakitler geçirdik. Yürüyüşler, piknikler yaptık. Biz bunları yaşadık. Ya çocuklarımız, bunu görebilecekler mi? Bu güzelliği yaşayabilecekler mi? Ne için, kaç ton altın için?” dedi.

“Seyirci Kalmayacağım”

Tüm devlet kurumlarının yaşanan doğa katliamına dur demesi gerektiğini ifade eden Başkan Gökhan; “Bu katliama bütün devlet kurumlarının, yani toplumun geleceğini dizayn eden, oluşturması gereken kurumların bu katliamı görüp buna dur demesi lazım. Bunun için buraya her partiden belediye meclis üyelerimiz ile gönüllülerimiz ile belediye personelimiz ile çevreye duyarlı arkadaşlarımız ile beraber geldik. Yerinde görüyoruz ve sonunda bu noktada gerekli teşebbüsleri yapmaya devam edeceğiz. Gayret edeceğiz ve kazanacağımıza inanıyorum. Doğa bizi fark ediyor, biliyor. Bu ağaçlarda yaşayan bir canlı. Onların bu şekilde katledilmesine seyirci kalmayacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Bu duyarlılığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bende Çanakkale Belediye Başkanı olarak elimden gelen her şeyi son damlasına kadar yapacağım. Mücadele içerisinde yer alacağım. Bu kutsal hareketiniz için hepinizi kutluyorum” dedi.

“Asla Müsaade Etmeyeceğiz”

Başkan Gökhan’ın ardından söz alan Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek ise; “Kazdağları bir dünya mirası. Bizim çocuklarımıza gelecekte bırakacağımız bir miras. Dünyanın ender yaşam alanlarından biri ve bizimde yaşam kaynağımız. Bu bölge aynı zamanda bizim Çanakkale’mizin tek içme su kaynağı olan Atikhisarı’nda koruma havzası içerisinde olan bir bölge. Eğer biz bu bölgeyi kirletirsek, Atikhisar barajı ve su kaynağımızı da kirleteceğimizin acaba farkında mıyız? Dünya mirasına, Çanakkale’nin bu güzel topraklarına ve ağaçlarına zarar vermek aslında Çanakkale’ye ihanettir. Biz buna asla ve asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Başkan Gökhan, ardından bölgenin yakınında bulunan Cazgırlar Köyüne geçerek burada köy muhtarı ile bir araya geldi. Köy muhtarından da yaşanan katliam hakkında bilgi alan Başkan Gökhan, sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bölgede yaşanan katliamın boyutları hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Gökhan, Çanakkale’nin doğası ve suyuna sahip çıkmak ve katliamı önlemek için sonuna kadar mücadele edeceğini vurguladı.


Bu haber 6001 kez okundu.
İlgili Haberler
Gündem - 20:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
14°
 • PER 20.8°
 • CUM 14.4°
 • CTS 15.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.785
  -0,69%
 • ALTIN 268.92
  -0,29%
 • DOLAR 5.699
  0,02%
 • EURO 6.307
  -0,08%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi