Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
24° Açık
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.77

Çanakkale Teknopark açıldı

Ekonomi - 17 Şubat 2019 21:58 A A

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerel seçimler öncesinde başlattığı yurt gezilerinde Diyarbakır’ın ardından Çanakkale’de temaslarda bulundu. Çanakkale Teknopark’ın açılış töreninde konuşan Bakan Varank, 2001’de sadece 2 olan teknopark sayısını, 54 şehirde 81’e çıkarttıklarını ifade ederek ” Teknoparkların 61’i aktif bir biçimde faaliyet gösteriyor. Kuruluşunu tamamladığımız 20 teknoparkımızın da faaliyete geçmesi için yoğun çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğinde 16 yılda bilime ve araştırmaya büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Bu noktada savunma sanayisi önemli bir başarı hikayesi oldu. Ar-Ge önderliğindeki çalışmalar, yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranına sahip bir savunma sanayine kavuşmamızı sağladı” diye konuştu.

GÜÇLÜ EKOSİSTEM

Varank, Çanakkale Teknopark’ın yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, “Ülke menfaatleri için hayallerinin peşinden azimle koşan, hevesli ve heyecanlı gençler, girişimciler istiyoruz. Onlar için rahat çalışabilecekleri, farklı alanlarda iş birlikleri kurabilecekleri ve birlikte üretmenin keyfine varacakları ekosistemler oluşturuyoruz. ‘Yenilikçilik’ dediğimiz şey, sadece tek bir kişinin eseri olamaz. Bunun için güçlü ve iyi çalışan bir ekosisteme ihtiyaç var. İşte biz de Bakanlık olarak, bu amaç doğrultusunda ilerliyoruz” dedi.

3.8 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Üniversiteleri, reel sektörü ve kamuyu en verimli şekilde bir araya getirip inovasyon ruhunu harekete geçirmek istediklerini belirten Varnak, “Teknoparklarımız bu verimli buluşmaya ev sahipliği yapan ekosistemin en önemli mekanları. 16 yıl boyunca Ar-Ge ve yenilik reform paketleriyle, güçlü bir teknoloji geliştirme altyapısı inşa ettik. 2001’de sadece 2 olan teknopark sayımız, şu anda ülkemizin 54 şehrinde 81 rakamına ulaştı. 61’i aktif bir biçimde faaliyet gösteriyor. Kuruluşunu tamamladığımız 20 teknoparkımızın da faaliyete geçmesi için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar 3,8 milyar dolar ihracat, 119 milyar lira satış gerçekleştiren teknoparklarda 5 bin 334 firma faaliyet gösteriyor ve 42 bin 159 Ar-Ge personeli istihdam ediliyor” diye konuştu.

GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEKLER

Varank, girişimcilere kurumlar, gelir ve gümrük vergisi alanlarında muafiyetler tanıdıklarına değinerek, girişimcilerin satın aldıkları ekipmanları KDV’den muaf tuttuklarını belirtti. İşletmelerin SGK priminin yüzde 50’sini devletin ödediğini hatırlatan Varank, “İstihdam edilen temel bilimler mezunlarının maaşlarına 2 yıl boyunca nakdi destek veriyoruz. Bakanlıkça, teknoparkların altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşası için 1 milyar lira doğrudan katkı sağladık. Vergi teşvikleri ve hibelerin yanı sıra buralarda sunulan benzersiz hizmetlerde de katkımız var. Teknopark firmaları mentörluk, iş eşleştirmeleri, ticarileşme ve ihracat teşvikleri gibi alanlarda da desteklerimizden faydalanıyor” dedi.

CİDDİ SIÇRAMA POTANSİYELİ

Varank, Microsoft’un, Türkiye merkezli açık kaynak yazılım şirketi Citus Data’yı satın aldığını anımsatarak, şunları kaydetti: “Şirketin satış tutarı yakında açıklanacak. Oldukça yüksek bir meblağla karşılaşmamız muhtemel. Global bir firmanın Türkiye’de teknoparkta faaliyet gösteren bir firmayla ilgilenmesi bize şunu gösteriyor; teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama potansiyelimiz, değerlendirilmesi gereken bir fırsat penceresi var. Potansiyelimizi daha da ileri taşımak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni dönemde sunduğumuz destekleri bütüncül bir yaklaşımla ele alacak, fikirden ticarileşmeye kadar olan tüm süreci tek elden takip edeceğiz. Böylece, rekabetçi ve katma değere odaklanan girişimlerin hızla büyümelerini teşvik edeceğiz.”

YÜZDE 100 DOLULUK

2012 yılında kurulan Çanakkale Teknopark’ı 2014’te faaliyete geçirdiklerini hatırlatarak, 39 firmaya ev sahipliği yapan bu yerleşkenin, yüzde 100 doluluğa sahip olduğunu vurguladı. Bu teknoparka 10 milyon liradan fazla hibe desteği verdiklerini söyleyen Varank, “Bu yeni hizmet binası da desteklerimiz sayesinde hayat buldu. Sevindirici olan gelişme, bu yeni binanın da yüzde 100 doluluk oranıyla çalışacak olması. İlk aşamada 300 Ar-Ge personeli burada istihdam edilecek. Büyüyen teknoparkımız, Çanakkale’nin ekonomik sıçramasına önemli katkılar sunacak. Üniversite gençliğine, parlak fikri olan girişimcilerimize ve üretmek isteyen herkese kapılarımız açık” diye konuştu.

TAM EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde 16 yılda bilime ve araştırmaya büyük önem verdiklerine değinerek, “Bu noktada savunma sanayisi önemli bir başarı hikayesi oldu. Ar-Ge önderliğindeki çalışmalar, yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranına sahip bir savunma sanayine kavuşmamızı sağladı. Ekonominiz ne kadar güçlü olursa olsun, diplomaside hangi· başarıları elde etmiş olursanız olun günün sonunda iş dönüp dolaşıp savunma sanayisindeki bağımsızlığınıza geliyor. İşte bu gibi merkezlerimiz, hedeflerimize ulaşmada ve tam ekonomik bağımsızlık mücadelemizde kilit role sahip. Burada elde edeceğimiz başarılar hepimizin yüzünü ağartacak” dedi.

ÇANAKKALE İÇİN FIRSAT

Varank, 31 Mart yerel seçimlerinin Çanakkale için bir fırsat kapısı olduğunu belirterek, yerel-genel uyumu ve koordinasyonu yakalandığı anda kentin geleceğinin çok daha farklı olacağına inandığını sözlerine ekledi. Açılışa Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile diğer ilgililer katıldı.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi site


Bu haber 1980 kez okundu.
Ekonomi - 21:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Gökhan kavşak düzenleme çalışmasını inceledi
  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde incelemek amacı ile düzenlediği teknik inceleme gezilerine devam ediyor. Başkan Gökhan, teknik inceleme gezisi kapsamında son olarak Esenler Mahallesi Ahmet Piriştina Caddesi ve Barış Caddesi kesişimindeki kavşak düzenleme çalışmalarını inceledi. Teknik ekip eşliğinde kavşakta yapılacak olan çalışmaları inceleyen Başkan Gökhan, planlanan düzenlemelere ilişkin bilgi aldı.
 • 02
  Çanakkale Barosu: “Kadın cinayetleri son bulsun”
  Kırıkkale’de bir kadının, eski eşi tarafından kızının gözü önünde canice katledilmesinin ardından Çanakkale Barosu, “Kadın cinayetleri son bulsun” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı. Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından, Türkiye’yi ayağa kaldıran cinayete tepki gösterilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kırıkkale’de eski eşi tarafından 10 yaşındaki kızının gözleri önünde ve “ÖLMEK İSTEMİYORUM” feryatları arasında bir kadın […]
 • 03
  Assos’ta doğru adres: ‘Denizin Evi’nde evinizde hissedin
  Çanakkale’nin gözde tatil merkezi Assos’ta hizmet veren Denizin Evi Butik Otel müşterilerinden büyük beğeni topluyor. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyünün Assos / Sokakağzı mevkiinde hizmet veren Denizin Evi Butik Otel, kısa zamanda tatilcilerin uğrak noktası oldu. Şehrin gürültülü ve stresli ortamından uzaklaşıp, doğa ile denizin buluştuğu, eşsiz güzelliklere sahip Assos’ta huzurlu bir tatil geçirmek […]
 • 04
  Vali Tavlı’dan STK temsilcilerine Kirazlı maden faaliyeti bilgilendirmesi
  Vali Orhan TAVLI, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek Kirazlı Köyü – Balaban Tepe (Taşlı Tepe Mevkii) sınırlarında devam eden madencilik faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. | ÇANAKKALE VALİLİĞİ HABER BÜLTENİ: Vali Orhan TAVLI, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Baro Başkanı, Av. Bülent Şarlan, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Türker Savaş,Ticaret Borsası […]
 • 05
  Barbaros Mahallesinde tartıştığı 4 kişiyi vurmuştu: O komiser yardımcısı tutuklandı!
  Geçtiğimiz Pazar gecesi Barbaros Mahallesinde yaşanan ve 4 kişinin vurulduğu olayın ardından, Ordu’nun Ünye ilçesinde gözaltına alınan Komiser Yardımcısı M.A.O savcılık tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Barbaros Mahallesi, Atatürk Caddesi üzerinde getiğimiz Pazar gecesi meydana gelen olayda, Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli Komiser Yardımcısı M.A.O, komşusu Gökhan M. ile Mehmet G., Burak G. ve Şafak G. isimli […]

HAVA DURUMU

24 Ağustos 2019 CUMARTESİ
24°
 • PAZ 28.7°
 • PTS 29.5°
 • SAL 28.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 97.149
  1,84%
 • ALTIN 283.31
  1,93%
 • DOLAR 5.772
  0,04%
 • EURO 6.439
  0,62%

GÜNLÜK BURÇLAR