Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
15° Sisli
 • EURO 6.51
 • DOLAR 5.90

Çanakkale Teknopark açıldı

Ekonomi - 17 Şubat 2019 21:58 A A

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerel seçimler öncesinde başlattığı yurt gezilerinde Diyarbakır’ın ardından Çanakkale’de temaslarda bulundu. Çanakkale Teknopark’ın açılış töreninde konuşan Bakan Varank, 2001’de sadece 2 olan teknopark sayısını, 54 şehirde 81’e çıkarttıklarını ifade ederek ” Teknoparkların 61’i aktif bir biçimde faaliyet gösteriyor. Kuruluşunu tamamladığımız 20 teknoparkımızın da faaliyete geçmesi için yoğun çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan liderliğinde 16 yılda bilime ve araştırmaya büyük önem verdiklerinin altını çizerek, “Bu noktada savunma sanayisi önemli bir başarı hikayesi oldu. Ar-Ge önderliğindeki çalışmalar, yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranına sahip bir savunma sanayine kavuşmamızı sağladı” diye konuştu.

GÜÇLÜ EKOSİSTEM

Varank, Çanakkale Teknopark’ın yeni hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, “Ülke menfaatleri için hayallerinin peşinden azimle koşan, hevesli ve heyecanlı gençler, girişimciler istiyoruz. Onlar için rahat çalışabilecekleri, farklı alanlarda iş birlikleri kurabilecekleri ve birlikte üretmenin keyfine varacakları ekosistemler oluşturuyoruz. ‘Yenilikçilik’ dediğimiz şey, sadece tek bir kişinin eseri olamaz. Bunun için güçlü ve iyi çalışan bir ekosisteme ihtiyaç var. İşte biz de Bakanlık olarak, bu amaç doğrultusunda ilerliyoruz” dedi.

3.8 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Üniversiteleri, reel sektörü ve kamuyu en verimli şekilde bir araya getirip inovasyon ruhunu harekete geçirmek istediklerini belirten Varnak, “Teknoparklarımız bu verimli buluşmaya ev sahipliği yapan ekosistemin en önemli mekanları. 16 yıl boyunca Ar-Ge ve yenilik reform paketleriyle, güçlü bir teknoloji geliştirme altyapısı inşa ettik. 2001’de sadece 2 olan teknopark sayımız, şu anda ülkemizin 54 şehrinde 81 rakamına ulaştı. 61’i aktif bir biçimde faaliyet gösteriyor. Kuruluşunu tamamladığımız 20 teknoparkımızın da faaliyete geçmesi için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bugüne kadar 3,8 milyar dolar ihracat, 119 milyar lira satış gerçekleştiren teknoparklarda 5 bin 334 firma faaliyet gösteriyor ve 42 bin 159 Ar-Ge personeli istihdam ediliyor” diye konuştu.

GİRİŞİMCİLERE VERİLEN DESTEKLER

Varank, girişimcilere kurumlar, gelir ve gümrük vergisi alanlarında muafiyetler tanıdıklarına değinerek, girişimcilerin satın aldıkları ekipmanları KDV’den muaf tuttuklarını belirtti. İşletmelerin SGK priminin yüzde 50’sini devletin ödediğini hatırlatan Varank, “İstihdam edilen temel bilimler mezunlarının maaşlarına 2 yıl boyunca nakdi destek veriyoruz. Bakanlıkça, teknoparkların altyapı, idare binası ve kuluçka merkezi inşası için 1 milyar lira doğrudan katkı sağladık. Vergi teşvikleri ve hibelerin yanı sıra buralarda sunulan benzersiz hizmetlerde de katkımız var. Teknopark firmaları mentörluk, iş eşleştirmeleri, ticarileşme ve ihracat teşvikleri gibi alanlarda da desteklerimizden faydalanıyor” dedi.

CİDDİ SIÇRAMA POTANSİYELİ

Varank, Microsoft’un, Türkiye merkezli açık kaynak yazılım şirketi Citus Data’yı satın aldığını anımsatarak, şunları kaydetti: “Şirketin satış tutarı yakında açıklanacak. Oldukça yüksek bir meblağla karşılaşmamız muhtemel. Global bir firmanın Türkiye’de teknoparkta faaliyet gösteren bir firmayla ilgilenmesi bize şunu gösteriyor; teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama potansiyelimiz, değerlendirilmesi gereken bir fırsat penceresi var. Potansiyelimizi daha da ileri taşımak adına var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni dönemde sunduğumuz destekleri bütüncül bir yaklaşımla ele alacak, fikirden ticarileşmeye kadar olan tüm süreci tek elden takip edeceğiz. Böylece, rekabetçi ve katma değere odaklanan girişimlerin hızla büyümelerini teşvik edeceğiz.”

YÜZDE 100 DOLULUK

2012 yılında kurulan Çanakkale Teknopark’ı 2014’te faaliyete geçirdiklerini hatırlatarak, 39 firmaya ev sahipliği yapan bu yerleşkenin, yüzde 100 doluluğa sahip olduğunu vurguladı. Bu teknoparka 10 milyon liradan fazla hibe desteği verdiklerini söyleyen Varank, “Bu yeni hizmet binası da desteklerimiz sayesinde hayat buldu. Sevindirici olan gelişme, bu yeni binanın da yüzde 100 doluluk oranıyla çalışacak olması. İlk aşamada 300 Ar-Ge personeli burada istihdam edilecek. Büyüyen teknoparkımız, Çanakkale’nin ekonomik sıçramasına önemli katkılar sunacak. Üniversite gençliğine, parlak fikri olan girişimcilerimize ve üretmek isteyen herkese kapılarımız açık” diye konuştu.

TAM EKONOMİK BAĞIMSIZLIK

Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde 16 yılda bilime ve araştırmaya büyük önem verdiklerine değinerek, “Bu noktada savunma sanayisi önemli bir başarı hikayesi oldu. Ar-Ge önderliğindeki çalışmalar, yüzde 65’in üzerinde yerlilik oranına sahip bir savunma sanayine kavuşmamızı sağladı. Ekonominiz ne kadar güçlü olursa olsun, diplomaside hangi· başarıları elde etmiş olursanız olun günün sonunda iş dönüp dolaşıp savunma sanayisindeki bağımsızlığınıza geliyor. İşte bu gibi merkezlerimiz, hedeflerimize ulaşmada ve tam ekonomik bağımsızlık mücadelemizde kilit role sahip. Burada elde edeceğimiz başarılar hepimizin yüzünü ağartacak” dedi.

ÇANAKKALE İÇİN FIRSAT

Varank, 31 Mart yerel seçimlerinin Çanakkale için bir fırsat kapısı olduğunu belirterek, yerel-genel uyumu ve koordinasyonu yakalandığı anda kentin geleceğinin çok daha farklı olacağına inandığını sözlerine ekledi. Açılışa Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ile diğer ilgililer katıldı.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi site


Bu haber 2084 kez okundu.
Ekonomi - 21:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Güzelyalı’da üst üste 3 gün, tam 8’er saat elektrik kesintisi!
  Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı köyünde yapılacak bakım onarım çalışması nedeniyle 14,15 ve 16 Ekim tarihlerinde 09.00-17.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Güzelyalı’da üst üste 3 gün, 8’er saat süreyle yapılacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şöyle:
 • 02
  Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıda üreten firmaların isimlerini açıkladı: İşte Çanakkale’deki o firmalar!
  Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya içine mevzuata aykırı katkı maddesi konulan (tağşiş) yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Alkollü içecekten bala, domuz etinden kuru yemişe kadar 1211 parti üründe sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı… Listede Çanakkale’deki bazı gıda firmaları da yer aldı! Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı hileli […]
 • 03
  Gökçeada Belediyesinden örnek duyarlılık
  Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, belediye olarak barınaktan bir köpeği sahiplendiklerini açıkladı. Barınaktan sahiplendikleri köpeğin tün ihtiyaçlarını Gökçeada Belediyesi olarak kendilerinin karşılayacağını açıklayan Ünal Çetin, adadaki diğer kurumlara da barınaktan hayvan sahiplenmeleri çağrısında bulundu. Başkan Çetin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Barınaktan köpek sahiplenmek hayatınızda yaptığınız en güzel şey olabilir. Biz de […]
 • 04
  Karabiga’da arabanın çarptığı 3 kadın feci şekilde can verdi!
  Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde, yol kenarında otobüs bekleyen 3 kadına, sürücüsünün alkollü olduğu iddia edilen araba çarptı. İsimlerinin Fadime Balkan Durmaz, Yıldız Büyük ve Saniye Akaydın olduğu tespit edilen kadınlar kazada feci şekilde can verdi. Korkunç kaza dün akşam saat 22.30 sıralarında Karabiga’da meydana geldi. Bir balık restoranında çalışan 3 kadın, mesai bitiminde […]
 • 05
  ÇOMÜ, Türkiye 2’ncisi oldu
  109 devlet ve 63 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitenin verileri değerlendirilerek hazırlanan karneye göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), başvurusu yapılan ve tescil alan patent sayılarına göre 2’nci sırada yer alarak bu konudaki yükselişini belgelemiş oldu. Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim sisteminde ilk kez yayımlanan ve üniversiteleri 5 ana başlıkta (Eğitim ve Öğretim, Araştırma-Geliştirme, […]

HAVA DURUMU

14 Ekim 2019 PAZARTESİ
15°
 • SAL 21.0°
 • ÇAR 21.2°
 • PER 21.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.028
  0,00%
 • ALTIN 281.67
  0,00%
 • DOLAR 5.898
  0,25%
 • EURO 6.506
  0,21%

GÜNLÜK BURÇLAR