Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.37
 • DOLAR 5.78

Çanakkale’de 15 Temmuz mesajları

Gündem - 13 Temmuz 2019 23:21 A A

Çanakkaleli idareciler ve siyasetçiler “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Orhan Tavlı (Çanakkale Valisi):

“15 Temmuz 2016 tarihinde Aziz Milletimizin iradesini yok saymaya ve Demokrasimizi yıkmaya çalışan FETÖ/PDY terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain kalkışma, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Aziz Milletimiz tarafından bozguna uğratılmıştır. Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından Demokrasi Zaferimizin 3. Yıldönümü
olan 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü bir kez daha Milletçe bu destansı direnişin gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşayacağız.

Rengini şehitlerimizin kanından alan Ay-Yıldızlı al bayrağımızın gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş Aziz Milletimiz, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, 7’den 70′ e tüm vatandaşlarımız, geçmişinden aldığı şuurla meydanlara inerek milli iradeye ve demokrasiye
sahip çıkmış, vatan haini darbeci Fetö Terör Örgütü mensuplarını gecenin karanlığına gömerek üstüne düşen vazifeyi yerine getirmiştir.

Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Aziz Türk Milleti 15 Temmuz’da da Destan yazmıştır. Şanlı tarihimizin sayfalarına daima kahramanlık destanı yazan, kahramanlık genlerini bünyesinde daima muhafaza eden bu Aziz Millet, 15 Temmuz’da vatan ve bayrak sevgisini tüm dünyaya bir kez daha Milli birlik ve beraberlik içinde haykırarak tarihin sayfalarına altın harflerle kazınacak DEMOKRASİ DESTANI yazmıştır.

Çanakkale Ruhu ve 15 Temmuz ruhu ayakta oldukça daima büyüyen, gelişen ve dünyanın önde gelen devletleri arasında yer alan Ülkemiz 2023 hedeflerine doğru emin ve kararlı adımlarla yürümektedir. Bizi hedeflerimizden alıkoymak, milli birlik ve beraberliğimizi yıkmak, demokrasimizi yok etmek isteyen şer odakları her zaman
olacaktır. Ancak şanlı tarihi kahramanlık destanlarıyla dolu olan Aziz Türk Milleti, ülkemizin güvenliğine, birlik ve beraberliğine, milli iradesine yöneltilen her türlü girişime dün olduğu gibi, bugün ve yarın da asla izin vermeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; milli irademize ve demokrasimize sahip çıkmak için kanlarıyla canlarıyla destan yazan, ezanımıza, bayrağımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkan Şehitlerimizi ve başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş Kahraman Gazilerimizi rahmetle anıyor, minnet ve
şükranlarımı sunuyorum. Hayatta olan Gazilerimize sağlık ve afiyet temenni ediyorum.

Bülent Turan (AK Parti Grup Başkanvekili / Çanakkale Milletvekili):

“15 Temmuz; teslim alınmak istenen bir milletin bağımsızlık uğruna verdiği destansı mücadelesinin adıdır. 15 Temmuz, sadece askeri bir darbe girişimi olmanın ötesinde kanlı bir işgal girişimiydi. O gece üniformalı hainler; askere, polise kurşun sıkacak, millete bomba yağdıracak kadar alçaklaşabildiler.

Tarih boyunca bağımsızlığından ödün vermeyen milletimiz, o gece de şanlı bir direniş gösterdi. İlk andan itibaren gösterilen eşsiz mukavemet, tarihe geçecek bir zaferi müjdeliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın milletiyle beraber dik duruşu ve cesareti ise büyük bir şanstı.

Milletimiz eşsiz bir direniş göstererek adeta Çanakkale Ruhu’nu bir asır sonra yeniden yaşadı. Milletçe tankın, topun ve tüfeğin önünde duruldu. F-16’lar kalkmasın diye çiftçilerimiz ekinlerini ateşe verdiler. Yurdun dört bir yanında olduğu gibi şehitler diyarı Çanakkale’mizde de asrın ihanetine boyun eğilmedi. O gece Çanakkale’den İstanbul’a darbeye destek olmaya gitmek isteyen darbecilerin geçişini engellemek için tüm vapurlar Boğazın ortasına çekildi. Herkesi vatanımıza, egemenliğimize ve bayrağımıza sahip çıkmak için meydanlara davet ettik. Erken saatlerde her yaştan hemşehrilerimizle meydanlarda olduk. Davetimize gelen oldu, gelmeyen de. Gelmeyen korkak siyasileri ve bürokratları da biliyoruz. Allah da biliyor. 15 Temmuz, birileri için onur günüyken birileri için utanç günüdür.

15 Temmuz, nesillerimiz için bir ibret tablosudur. Ne o gece yaşananları unutacağız ne de unutturacağız. Türkiye’nin demokrasisini ve ekonomisini daha da güçlendirmek hepimizin ortak sorumluluğu. Bu konuda liderler, siyasi partiler, sosyal platformlar ve STK’lar daha fazla inisiyatif almalıdır. FETÖ, bu milletin değerlerini istismar
etmiş, 50 yıllık hain bir terör örgütüdür. Alçak FETÖ Darbe Girişimi’nden sonra geçen 3 yılın ardından milletimizin istiklali, istikbali ve istikrarı adına gösterdiği kararlılığı devam ediyor. Şehitlerimize layık olabilmenin bilinciyle, daha güçlü bir Türkiye inşa etmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Diğer terör örgütleriyle olduğu gibi FETÖ’yle de sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hain darbe girişiminin 3. yılında 15 Temmuz Şehitlerimizi, Gazilerimizi ve bu vatan uğruna can vermiş tüm kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyor; aziz milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyoruz.”

Jülide İskenderoğlu (AK Parti Çanakkale Milletvekili):

“Aziz milletimiz; yabancı güçlerin ve onların iş birlikçisi hainlerin 15 Temmuz’da darbe girişimiyle işgal ve istilaya kalkışmaları karşısında tek yürek olarak Çanakkale Ruhu’nun bu topraklarda ilelebet var olacağını, istiklaline sevdalı bir milletin bu ruhla iradesine, vatanına, bayrağına her zaman ve her koşulda sahip çıkacağını bütün dünyaya göstermiştir.

Milletin silahını millete doğrultan, demokrasimize ve bağımsızlığımıza kasteden, geleceğimizi karartmak isteyen gözü dönmüş vatan hainlerine karşı daha güçlü ve kararlı olan yüce milletimiz; tankların, topların, tüfeklerin ve bombaların karşısında göğüslerini siper etmekten bir an bile tereddüt etmemiş; milli birliğimize, beraberliğimize ve değerlerimize sahip çıkmıştır. Milletin dini duygularını ve hassasiyetlerini kullanarak millet iradesine ve ülke bekasına kasteden karanlık güç odakları ve vesayetçilere fırsat vermemiş; hiçbir terör örgütü veya arkasındaki dış güçlerin milletimizin iradesini, istiklalini ve istikbalini işgal edemeyeceğini ve teslim alamayacağını göstermiştir.

Bu vesileyle demokrasimiz, bağımsızlığımız ve vatanımız için canlarını feda eden ve ölümsüz kahramanlarımız olan şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor ve üstün mücadelesiyle iradesine, demokrasisine, ülkesine sahip çıkan aziz milletimize saygılarımı sunuyorum.”

Ülgür Gökhan (Çanakkale Belediye Başkanı):

“5 Temmuz 2016 Cuma günü, devleti çökertmek için fırsat kollayan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde yuvalanmış FETÖ mensubu bir grup hainin, emirleri altındaki masum erleri de kandırmak suretiyle kalkıştıkları zavallı darbe çabasını milletçe an be an yaşadık.

Gözlerimizin önünde Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözlerinin yazılı olduğu, halkın iradesinin sembolü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bombalar yağdırıldı. Savaş döneminde bile korunmuş Gazi Meclis de alçak saldırının hedefi oldu. Milletvekillerimiz milletin meclisini, canları pahasına korumak için saldırı altındaki meclise koştular ve muhteşem bir direniş gösterdiler. Bu direnişe kayıtsız kalmayan halkımız, sokaklara döküldü ve canlarını feda etti.

Gözlerimizin önünde masum insanlar acımasızca öldürüldü…

Tanklar araçları, içindeki insanlarla birlikte ezip geçti.

Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi demokrasi tarihine de bir kara leke olarak geçti.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve kurumlarını canı pahasına koruyan halkımız her türlü övgü ve takdiri ziyadesiyle hak etmektedir. Halkımızın o gece Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve kendi iradesini korumak üzere verdiği mücadele tarih boyunca unutulmayacaktır.

Bizler; karşı kıyısında binlerce şehidin ebedi istirahatgahına ev sahipliği yapan, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı toprakların sakini Çanakkaleliler; üzerinde yaşadığımız toprakların nasıl, hangi koşullarda ve ne büyük bedeller ödenerek düşman elinden kurtarılıp hepimize
vatan yapıldığını en iyi bilenlerdeniz.

Demokrasiye, insan haklarına, ülkenin bir uçurumun kenarına sürüklenmesine engel olmak için kendi varlığını hiç düşünmeden sokaklara dökülen, bir an olsun düşünmeden bu uğurda canını veren tüm şehitlerimize, gazilerimize minnetlerimi sunarken, acılı ailelere bir kez daha baş sağlığı diliyorum.

Demokrasiye, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına indirilen her türlü DARBE’ ye dün olduğu gibi bugün de karşıyız, yarın da karşı olacağız.

15 Temmuz’un yıl dönümünde milletimize, laik ve demokratik devletimize yapılan her türlü saldırıyı lanetliyor, 15 Temmuz Şehitlerini bir kez daha rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum.

Unutmayınız; özgürlük, barış ve demokrasi bizler için su gibi, hava gibi yaşamsaldır. Özgürlüğümüz elimizden alınırsa nefessiz kalır boğuluruz, barışımız elden giderse susuz kalır yok oluruz.”

İsmet Güneşhan (CHP Çanakkale İl Başkanı):

“15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden üç yıl geçti. Demokrasiye ve milli iradeye yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz. 15 Temmuz 2016 gecesinde yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye’nin demokratik birikimine sahip çıkma azmindeyiz.

Darbe girişimine karşı Milletimiz, Gazi Meclis ve siyaset kurumu ortak bir direniş sergilemiş, girişim boşa çıkarılmıştır. Ancak bu kararlı duruş ne yazık ki güçlü bir demokrasi çıkarma fırsatına dönüştürülememiş, sonraki süreçte TBMM’ni devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirilmiştir. Aradan 3 yıl geçmiş olmasına karşın
darbenin siyasi ayağını ortaya çıkarmaya dönük esaslı bir adım da atılmamıştır.

Askeri ya da sivil her türlü darbeye karşı kararlı duruşumuz devam edecektir. Güçlü ve müreffeh bir Türkiye yaratmanın yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik, sosyal hukuk devleti esaslarına sarılmaktan geçiyor.

Tek güvencemiz ve umudumuz yine milletimizin azim ve kararlılığıdır. Demokrasiye ve halk egemenliğine olan inancımızla 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetlerken, darbeye karşı direnişte canını veren şehitlerimizi rahmetle anar, gazilerimize sağlık ve esenlikler dileriz.”


Bu haber 1054 kez okundu.
Gündem - 23:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Öz’ü kızdıran görüntü: “Niye bu şiddet eğilimi?”
  Çan’da Garip Analar Mesire Alanı’ndaki bir piknik masasının, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırılmasına Çan Belediye Başkanı Bülent Öz tepki gösterdi. Tepkisini sosyal medya hesabından dile getiren Bülent Öz, şu ifadeleri kullandı: “Çevreye zarar verirken düşünmeliyiz, kimlerin haklarını gasp ediyoruz, kimlerin keyifli vakit geçirmelerini engelliyoruz. Verilen bu zararın tahsilatının kendi cebinden kesildiğinden bi’haber olan […]
 • 02
  Yiğit Akkoyun, Ahmet Davutoğlu ile aynı karede
  Geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa eden Yiğit Akkoyun, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabından duyuran Yiğit Akkoyun, “Allah çıktığımız bu yolda yüzümüzü kara çıkarmasın inşallah. Hedefimiz her zaman hizmet etmek, kucaklaşmak ve sevgi olacaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Çanakkale Amatör Liglerde 6. haftanın görünümü (11 Kasım 2019)
  Çanakkale Süper Amatör ve 1. Amatör Lig’de 5. hafta maçları oynandı. Süper Amatör Lig’in lideri Geliboluspor, Çanakkale Dardanelspor’u deplasmanda 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü. 1. Amatör Lig’de Bayırköyspor, kazanması halinde rakibinden liderliği devralacağı maçta Kocatepe ile 3-3 berabere kalarak fırsat tepti. Süper Amatör Lig’in 5. haftasında oynanan 6 maçın 3’ünü ev sahipleri, 3’ünü de deplasman takımları […]
 • 04
  Yıldıray Ölçek: “Kirazlı’da yaygara koparan çakma çevreciler nerede?”
  AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, “Her platformda çevrecilikten bahseden, Kirazlı köyündeki kesimlerle ilgili yaygara koparan Merkez Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı Kemel köyümüzde yapılan ağaç dikim töreninde göremedik” sözleriyle Ülgür Gökhan’ı eleştirdi. Yıldıray Ölçek yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün […]
 • 05
  Geleceğe nefes oldular: Çanakkale’de 205 bin fidan toprakla buluştu
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da, 81 ille eş zamanlı olarak Çanakkale’de 41 farklı noktada 205 bin fidan dikilerek toprakla buluşturuldu. ‘Geleceğe Nefes’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik Çanakkale merkeze bağlı Kemel köyünde yapıldı. Protokol üyeleriyle çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte, Kemal köyüne 10 bin fidan dikildi. Çanakkale genelinde ise […]

HAVA DURUMU

12 Kasım 2019 SALI
15°
 • ÇAR 22.5°
 • PER 17.9°
 • CUM 19.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.118
  -0,03%
 • ALTIN 270.31
  0,05%
 • DOLAR 5.779
  0,09%
 • EURO 6.373
  0,03%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme