Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
33° Az bulutlu
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.77

Çanakkale’de 966 adet riskli binadan 879’unun yıkımı yapıldı!

Gündem - 14 Şubat 2019 11:18 A A

Çanakkale’deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bu güne dek 966 adet riskli bina tespit edilirken, bunlardan 879’unun yıkım işlemi gerçekleştirildi. Çanakkale’deki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı olarak toplam 7.911.470,00 TL, faiz desteği olarak toplam 6.906.500,00 TL kaynak kullanıldı.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin temel gayesinin, kentsel dönüşümün şehre dair alınan üst ölçekli tüm kararlarla uyumlu olması, parsel veya bina bazlı değil, ilçe ve il bazında yapılması, şehri parçalarına ayırarak değil bir bütün olarak değerlendirilmesi olduğuna işaret ederek, yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Her kente özgü, kentsel dönüşüm anayasası geliyor

Her belediyenin kendi ilçesine veya iline dair Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunacağını, kentsel dönüşümün bundan böyle hazırlanan bu belgeye göre yapılacağını belirten İl Müdürü Ömer Bolat, şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm strateji belgesine göre, dönüşüm alanları, kentin bir bölümünde değil bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecektir. Dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacaktır.”

Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek

Sürece halkın tam katılımının sağlanacağını, kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşların taleplerinin toplanacağını, hak sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket edileceğini aktaran Ömer Bolat, “Yatay mimari, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacı, engelsiz yaşam, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik ile tarihi ve kültürel mirasın korunması hususları esas alınarak belirlenen tasarım ilkelerinin dışına çıkılmayarak, hem ekonomik hem de ihtiyaca dair arz talep dengesi sağlanmış olurken sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek, bu sayede kaynaklarımızın en verimli kullanımı sağlanacaktır” dedi.

Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak

Kentsel dönüşümde yeni dönemde sadece vatandaşlara dair değil, yatırımcılara ve belediyelere dair çok önemli değişikliklere ve düzenlemelere de gidildiğine işaret eden Ömer Bolat, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ne göre belli kriterleri sağlayan müteahhitlerin kentsel dönüşüm uygulamaları yapabileceğini, artık hiçbir inşaatın yarım kalmayacağını aktardı.

Yatırımcılara dair düzenleme ne getiriyor?

Ömer Bolat, “Sadece teknik ve finansal yeterliliği sağlayan yatırımcılar kentsel dönüşüm uygulamalarında bulunabilecek, vatandaşların haklarını güvence altına almak için yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10’una kadar teminat alınacak ya da tamamlama sigortası istenecektir İnşaatın ilerleme seviyesine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından satışlara izin verilecektir. Halk arasında temelden veya maketten satma, satın alma yöntemi sona ermiş olacaktır” dedi

Belediyelere dair düzenleme ne getiriyor?

Ömer Bolat açıklamasına şöyle devam etti, “Yeni dönemde İLBANK kentsel dönüşümde çok daha aktif hale gelecektir. Tüm yerel yönetimler, İLBANK’tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi almaları durumunda, kentsel dönüşüm uygulamaları için düşük faizli kredi kullanabileceklerdir. Bunlar için herhangi bir teminat göstermelerine gerek olmayacak, herhangi bir belediye, kat veya arsa karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle yapması durumunda ise yatırımcıdan teminat veya tamamlama sigortası şartı aranacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Kentsel Dönüşümde Yeni Döneme ilişkin bu yol haritası ve strateji belgesi hayata geçtiğinde imar, ruhsat, denetim ve teknik müşavirlik sistemlerinin daha da gelişeceğine, yapı sektörünün daha üretken hale geleceğine dikkat çeken İl Müdürü Ömer Bolat, çevre açısından da önemli kazanımların beraberinde geleceğini belirterek şöyle devam etti: “Halkımızın, Bakanlığımızca uygulamaya konulacak bu imkanlardan faydalanarak yaşam alanları olan konut ve iş yerlerini daha sağlıklı, güvenli, çağdaş binalar haline getirmeleri önerilir. Ülkemizin deprem kuşağında olması, mevcut yapı stoklarında yapılış tarihi itibariyle kullanılan malzeme, proje tekniği göz önüne alındığında Bakanlığımızca sağlanan bu imkanlar oldukça önem arz etmektedir.”


Bu haber 1190 kez okundu.
Gündem - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan’dan sokağa çıkma çağrısı yapan HDP’ye sert tepki: “Burası değneksiz köy mü?”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Beldiyelerine teröre destek verdikleri gerekçesiyle kayyım atanmasının ardından sokağa çıkma çağrısı yapan HDP’ye sert tepki gösterdi. AK Parti grup Başkanvekili Bülent Turan bazı toplantı ve açılışlar için gittiği Çanakkale’nin Yenice ilçesine bağlı Çal köyünde, İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan halı saha […]
 • 02
  Biga’da korkutan deprem!
  Çanakkale’nin Biga ilçesinde merkez üssü Karacaali köyü olan 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD’ın verilerine göre; Biga ilçesine bağlı Karacaali köyünde bugün saat 09.58’de 3,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 6,9 kilometre derinliğinde oluşan deprem, Geyikkırı, Eski Balıklı ve Göktepe’nin aralarında bulunduğu çevre köylerden de hissedildi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı deprem köylerde kısa süreli […]
 • 03
  Yaşlı kadın feribottan denize atladı!
  Kilitbahir – Çanakkale seferini yapan feribottaki H.E (60) isimli kadın bir yolcu, feribot iskeleye yanaştığı sırada denize atladı. Olay dün akşam saatlerinde Çanakkale İskelesinde meydana geldi. Kilitbahir – Eceabat seferini yapan feribot, iskeleye yanaştığı sırada H.E (60) isimli kadın yolcu bir anda denize atladı. İskelede bulunan iki kişi tarafından denizden çıkarılan yaşlı kadın hastaneye kaldırıldı. […]
 • 04
  Biga’da iki gencin şakalaşması ölümle sonuçlandı!
  Çanakkale’nin Biga ilçesine Gümüşçay beldesinde arkadaşıyla şakalaşan Osman Sevinç (18) karnına aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetti. Olay dün gece Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Gümüşçay beldesinde meydana geldi. Birbirleriyle şakalaştıkları iddia edilen Ahmet Salih Gökyüz (16), arkadaşı Osman Sevinç’i (18) karnından bıçakladı. Çevredekilerin durumu sağlık ekiplerine haber vermesinin ardından yaralı vaziyette hastaneye kaldırılan Osman Sevinç, kurtarılamayarak […]
 • 05
  17 Burda’da alışverişin hediyesi aquapark bileti
  Esas Gayrimenkul tarafından açıldığı günden bu yana Çanakkale’yi eğlence, yaşam ve buluşma merkezi haline getiren Esas 17 Burda AVM, 21 – 25 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerini çok eğlenceli bir kampanya ile karşılıyor. 21 – 25 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampanya kapsamında Esas 17 Burda AVM’deki mağazalardan kampanya süresince aynı gün içinde toplamda 400 TL alışveriş […]

HAVA DURUMU

23 Ağustos 2019 CUMA
32°
 • CTS 29.7°
 • PAZ 29.0°
 • PTS 28.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.451
  1,11%
 • ALTIN 277.44
  -0,18%
 • DOLAR 5.767
  -0,06%
 • EURO 6.385
  -0,23%

GÜNLÜK BURÇLAR