Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
15° Sisli
 • EURO 6.51
 • DOLAR 5.90

Çanakkale’de 966 adet riskli binadan 879’unun yıkımı yapıldı!

Gündem - 14 Şubat 2019 11:18 A A

Çanakkale’deki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bu güne dek 966 adet riskli bina tespit edilirken, bunlardan 879’unun yıkım işlemi gerçekleştirildi. Çanakkale’deki kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı olarak toplam 7.911.470,00 TL, faiz desteği olarak toplam 6.906.500,00 TL kaynak kullanıldı.

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’nin temel gayesinin, kentsel dönüşümün şehre dair alınan üst ölçekli tüm kararlarla uyumlu olması, parsel veya bina bazlı değil, ilçe ve il bazında yapılması, şehri parçalarına ayırarak değil bir bütün olarak değerlendirilmesi olduğuna işaret ederek, yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Her kente özgü, kentsel dönüşüm anayasası geliyor

Her belediyenin kendi ilçesine veya iline dair Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunacağını, kentsel dönüşümün bundan böyle hazırlanan bu belgeye göre yapılacağını belirten İl Müdürü Ömer Bolat, şöyle devam etti:

“Kentsel dönüşüm strateji belgesine göre, dönüşüm alanları, kentin bir bölümünde değil bütününe yönelik yapılan analizler neticesinde belirlenecektir. Dönüşüm alanları, risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacaktır.”

Sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek

Sürece halkın tam katılımının sağlanacağını, kentsel dönüşüm alanları ilan edilmeden önce vatandaşların taleplerinin toplanacağını, hak sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda hareket edileceğini aktaran Ömer Bolat, “Yatay mimari, sosyal ve teknik altyapı ihtiyacı, engelsiz yaşam, çevresel değerlerin korunması, sürdürülebilirlik ile tarihi ve kültürel mirasın korunması hususları esas alınarak belirlenen tasarım ilkelerinin dışına çıkılmayarak, hem ekonomik hem de ihtiyaca dair arz talep dengesi sağlanmış olurken sadece ihtiyaç kadar konut üretilecek, bu sayede kaynaklarımızın en verimli kullanımı sağlanacaktır” dedi.

Artık hiçbir inşaat yarım kalmayacak

Kentsel dönüşümde yeni dönemde sadece vatandaşlara dair değil, yatırımcılara ve belediyelere dair çok önemli değişikliklere ve düzenlemelere de gidildiğine işaret eden Ömer Bolat, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ne göre belli kriterleri sağlayan müteahhitlerin kentsel dönüşüm uygulamaları yapabileceğini, artık hiçbir inşaatın yarım kalmayacağını aktardı.

Yatırımcılara dair düzenleme ne getiriyor?

Ömer Bolat, “Sadece teknik ve finansal yeterliliği sağlayan yatırımcılar kentsel dönüşüm uygulamalarında bulunabilecek, vatandaşların haklarını güvence altına almak için yatırımcılardan yapım bedelinin yüzde 10’una kadar teminat alınacak ya da tamamlama sigortası istenecektir İnşaatın ilerleme seviyesine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından satışlara izin verilecektir. Halk arasında temelden veya maketten satma, satın alma yöntemi sona ermiş olacaktır” dedi

Belediyelere dair düzenleme ne getiriyor?

Ömer Bolat açıklamasına şöyle devam etti, “Yeni dönemde İLBANK kentsel dönüşümde çok daha aktif hale gelecektir. Tüm yerel yönetimler, İLBANK’tan kredibilitesi olduğuna dair onay belgesi almaları durumunda, kentsel dönüşüm uygulamaları için düşük faizli kredi kullanabileceklerdir. Bunlar için herhangi bir teminat göstermelerine gerek olmayacak, herhangi bir belediye, kat veya arsa karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle yapması durumunda ise yatırımcıdan teminat veya tamamlama sigortası şartı aranacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan Kentsel Dönüşümde Yeni Döneme ilişkin bu yol haritası ve strateji belgesi hayata geçtiğinde imar, ruhsat, denetim ve teknik müşavirlik sistemlerinin daha da gelişeceğine, yapı sektörünün daha üretken hale geleceğine dikkat çeken İl Müdürü Ömer Bolat, çevre açısından da önemli kazanımların beraberinde geleceğini belirterek şöyle devam etti: “Halkımızın, Bakanlığımızca uygulamaya konulacak bu imkanlardan faydalanarak yaşam alanları olan konut ve iş yerlerini daha sağlıklı, güvenli, çağdaş binalar haline getirmeleri önerilir. Ülkemizin deprem kuşağında olması, mevcut yapı stoklarında yapılış tarihi itibariyle kullanılan malzeme, proje tekniği göz önüne alındığında Bakanlığımızca sağlanan bu imkanlar oldukça önem arz etmektedir.”


Bu haber 1254 kez okundu.
Gündem - 11:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Güzelyalı’da üst üste 3 gün, tam 8’er saat elektrik kesintisi!
  Çanakkale merkeze bağlı Güzelyalı köyünde yapılacak bakım onarım çalışması nedeniyle 14,15 ve 16 Ekim tarihlerinde 09.00-17.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Güzelyalı’da üst üste 3 gün, 8’er saat süreyle yapılacak elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şöyle:
 • 02
  Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıda üreten firmaların isimlerini açıkladı: İşte Çanakkale’deki o firmalar!
  Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvar sonucuyla taklit veya içine mevzuata aykırı katkı maddesi konulan (tağşiş) yapılan ürünleri üreten ya da ithal eden firmaları açıkladı. Alkollü içecekten bala, domuz etinden kuru yemişe kadar 1211 parti üründe sahtecilik yapıldığı ortaya çıktı… Listede Çanakkale’deki bazı gıda firmaları da yer aldı! Tarım ve Orman Bakanlığı belli aralıklarla yayınladığı hileli […]
 • 03
  Gökçeada Belediyesinden örnek duyarlılık
  Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, belediye olarak barınaktan bir köpeği sahiplendiklerini açıkladı. Barınaktan sahiplendikleri köpeğin tün ihtiyaçlarını Gökçeada Belediyesi olarak kendilerinin karşılayacağını açıklayan Ünal Çetin, adadaki diğer kurumlara da barınaktan hayvan sahiplenmeleri çağrısında bulundu. Başkan Çetin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Barınaktan köpek sahiplenmek hayatınızda yaptığınız en güzel şey olabilir. Biz de […]
 • 04
  Karabiga’da arabanın çarptığı 3 kadın feci şekilde can verdi!
  Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde, yol kenarında otobüs bekleyen 3 kadına, sürücüsünün alkollü olduğu iddia edilen araba çarptı. İsimlerinin Fadime Balkan Durmaz, Yıldız Büyük ve Saniye Akaydın olduğu tespit edilen kadınlar kazada feci şekilde can verdi. Korkunç kaza dün akşam saat 22.30 sıralarında Karabiga’da meydana geldi. Bir balık restoranında çalışan 3 kadın, mesai bitiminde […]
 • 05
  ÇOMÜ, Türkiye 2’ncisi oldu
  109 devlet ve 63 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 172 üniversitenin verileri değerlendirilerek hazırlanan karneye göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), başvurusu yapılan ve tescil alan patent sayılarına göre 2’nci sırada yer alarak bu konudaki yükselişini belgelemiş oldu. Yükseköğretim Kurulu tarafından yükseköğretim sisteminde ilk kez yayımlanan ve üniversiteleri 5 ana başlıkta (Eğitim ve Öğretim, Araştırma-Geliştirme, […]

HAVA DURUMU

14 Ekim 2019 PAZARTESİ
15°
 • SAL 21.0°
 • ÇAR 21.2°
 • PER 21.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.028
  0,00%
 • ALTIN 281.67
  0,00%
 • DOLAR 5.898
  0,25%
 • EURO 6.506
  0,21%

GÜNLÜK BURÇLAR