Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.81

Çanakkale’de hükümlüler 750 fidanı toprakla buluşturdu

Gündem - 22 Mart 2019 12:49 A A

Çanakkale merkeze bağlı Kalabaklı köyü mevkiinde hükümlü ve denetimli serbestlik yükümlülerinin görev aldığı ‘Adalet Ormanı’ fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı himayesinde, Çanakkale Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Çanakkale Açık Ceza infaz Kurumu Müdürlüğü tarafından Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile iş işbirliği yapılarak, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanvekili Deniz Albay Osman Ayaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, İdare Mahkemesi Hakimi Süleyman Daz, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Protokolünden diğer yetkililer, Çanakkale Adliyesi hakim ve savcıları ile adliye çalışanlarının katıldığı, denetimli serbestlik yükümlüleri ve hükümlülerin görev aldıkları, Çanakkale Merkez Kalabaklı Köyü Mevkiinde bugün saat 11:00’de ‘Adalet Ormanı’ fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Çanakkkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, fidan dikme etkinliğine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Denetimli serbestlik uygulamaları kapsamında, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırma yükümlülüğü; yükümlünün ücretsiz olarak kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren bir kuruluşta, kurumun yürütmekte olduğu hizmete yardımcı işlerde çalıştırılarak toplumsal katılım ile yükümlünün iyileştirilmesini amaçlayan ve kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir yükümlülüktür. Bu yükümlülük ile yükümlünün kurallara uyma beceresi ve çalışma disiplini kazanması, başkalarının hakkına saygı göstermesi, zamanı planlaması, bir meslek edinerek kendi işini kurması veya bir iş edinmesini amaçlamaktadır.

İşte kamu yararına çalıştırılan denetimli serbestlik yükümlülerimiz ile açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerimizin, bir taraftan Ülkemizin ağaçlandırılması ve erozyon kontrolü çalışmalarına katkıda bulunmaları, ağaç ve orman sevgisinin pekiştirilmesi, çevre duyarlılıklarının arttırılması; diğer taraftan da ağaçlandırma faaliyetlerinde istihdam edilmeleri çalışmalarının daha sistematik ve koordineli bir biçimde yürütülebilmesi amacıyla Adalet Bakanlığımız Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından “ Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi” başlatılmıştır. Projenin Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 3’üncü maddesinde belirtilen infazın temel amacının gerçekleştirilmesine katkı sağlayacağı da düşünülmektedir.

Bu “ Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi” ile, Adalet Bakanlığımız ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında “Adalet Ormanı” olarak adlandırılan, uzun yıllara sari ağaç dikim ve bakım faaliyetlerinin yürütülebileceği sabit alanların belirlenerek merkezi bir yazılım ile ağaçlandırılacak alanların, dikimi ve bakımı yapılan ağaç türü ve sayısının takip ve koordinasyonunun yapılması hedeflenmekte olup, yazılımın son aşamasına gelinmiştir. Ağaçlandırma faaliyetlerinin amacına ulaşması bakımından hayati öneme haiz olan bakım çalışmalarına da proje kapsamında özel bir önem verilecektir. Çünkü fidan dikmek yeterlik olmamakta bunun süreli ve sürekli bakımının da yapılması gerekmektedir.

İfade ettiğim “Adalet Ormanı” oluşturulması çalışmaları kapsamında, bugün, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL’ün de Ankara’da katılacakları ve 81 İlimizde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğinde bizler de Çanakkale’de teşriflerinizle bir arada bulunmaktayız. 40 hükümlü ve 30 denetimli serbestlik yükümlümüzün görev aldığı etkinliğimizde 750 adet fidan toprakla buluşturulacaktır.

Sözlerime son verirken, Çanakkale Denetimli Serbestlik ve Açık Cezaevi Müdürlerimiz tarafından, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak düzenlenen etkinliğimize katılımlarından dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm protokolümüze, meslektaşlarıma, mesai arkadaşlarıma, hükümlü ve yükümlülerimize, basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğüne tüm katkılarından dolayı ayrıca ve özellikle teşekkür ediyorum.

Etkinliğimizin faydalı olmasını, bu anlamda bu alanı ilerde güzel bir orman olarak görmeyi canı gönülden diliyorum.”

Konuşmalarının ardından il protokolü ve diğer katılımcılarla birlikte fidanlar toprakla buluşturuldu.


Bu haber 675 kez okundu.
Gündem - 12:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sabah Umurbey’le helalleşti, öğlen kendini astı!
  Umurbey’de yaşayan 64 yaşındaki Meryem Candar dün evinde kendini asarak intihar etti. Çok genç yaşta kocasını kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Meryem Candar’ın yıllardır yaşamını tek başına sürdürdüğü bildirildi. HERKESLE HELALLEŞTİ 64 yaşındaki Meryem Candar’ın Cuma sabahı Umurbey’de kurulan pazara çıktığı, burada herkesin hatrını sorup helallik istediği öğrenildi. ARDINDA NOT BIRAKTI Öğle saatlerinde tek başına […]
 • 02
  Başkan Öz’den vatandaşlara gödek ikramı
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlara gödek ikramında bulundu. Etkinliği sosyal medya hesabından paylaşan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Berat kandili sebebiyle öğlen gödek dağıtımını gerçekleştirdik. İkindi namazından sonra bütün camilerin önünden otobüsler kaldırarak hemşehrilerimizin mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür eder Hayırlı kandiller dilerim” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Açı Koleji Çanakkale için gün sayıyor
  2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında Çanakkale’de faaliyete geçmeye hazırlanan Açı Koleji, 28 Nisan’da Aqua Hall’de düzenlenecek lansmanıyla Çanakkalelilerle buluşacak. Yeni bir eğitim modeliyle öğrencileri buluşturacak olan Açı Koleji Kurucu Müdürü Necdet Çetin, “İlk, orta ve lise bölümü olan okullarında özellikle ana sınıfı bölümü için “karakter eğitimi” çalışmalarının akademik çalışmaların önünde yer alacağını vurguladı. Eğitimin ailede […]
 • 04
  Çan Belediyesinin toplam borcu 114 milyon TL
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını 114 milyon 859 bin TL olarak açıkladı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’den Çan Belediye Başkanı seçilen ve AK Parti’li selefi Abdurrahman Kuzu’nun iki dönemlik başkanlığına son veren Bülent Öz, ilk meclis toplantısında önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda kalem kalem borç […]
 • 05
  Özgür Ceylan: Kızılay arpalığa mı çevrildi?
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede “Türk Kızılay Derneği’nin bir siyasal partinin arpalığı haline geldiği ve yönetimle aynı düşünmeyen şubelerin kapatıldığı iddiaları söz konusudur. Kızılay’da parti ayrımı yapmaksızın hangi milletvekillerinin kızı, damadı, gelini ya da ağabeyleri, kardeşleri şube yönetimlerinde ya da çalışan olarak görev yapmaktadır?” diye […]

HAVA DURUMU

21 Nisan 2019 PAZAR
 • PTS 14.8°
 • SAL 17.2°
 • ÇAR 18.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.33
  0,17%
 • DOLAR 5.813
  0,20%
 • EURO 6.565
  0,51%

GÜNLÜK BURÇLAR