Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.81

Çanakkale’de Kurban Bayramı öncesi ‘Koyun-Keçi vebası’ paniği: İşte karantina uygulanan köyler

Sağlık - 31 Temmuz 2019 15:26 A A

Genç Çiftçi Projesi kapsamında Çanakkale merkeze bağlı 7 ayrı köyde 7 kişiye dağıtılan toplam 238 koyunda hastalık sebebiyle ölüm vakasının görülmesi Kurban Bayramı öncesi paniğe yol açtı. Telef olan hayvanlardan alınan numuneler “Koyun-Keçi Vebası” hastalığı şüphesiyle Tarım İl Müdürlüğünce incelemeye gönderildi. Aradan günler geçmesine rağmen numune sonuçlarının bir türlü açıklanmaması şüpheleri artırdı. Çanakkale Veteriner Hekimler Odası Başkanı Burhan Bağcı, Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamada, yaşanan hayvan ölümlerinin gerekçelerini ve yetkililerin uyguladığı prosedürleri açıkladı.

İşte Burhan Bağcı’nın konuya ilişkin Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamadan öne çıkanlar:

“4 Temmuz günü Genç Çiftçi Projesi kapsamında Çanakkale merkeze bağlı 7 ayrı köyde, 7 ayrı kişiye, kişi başı 34 hayvan olmak üzere toplamda 238 hayvan dağıtıldı. 1 hafta sonra, yani 15 Temmuz günü civarında bu hayvanlarda hastalık belirtileri görülmeye başlanıyor. Kuzular ölmeye başlıyor. Bir iki derken 7 ayrı sürü içerisinde de ölümler başlıyor. Yetkililer inceleme yapıyorlar ve görülüyor ki iş ciddi. Hemen numuneler alınarak İstanbul’da bulunan Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsüne gönderiliyor.

“NUMUNELERİN SONUÇLARI HİÇBİR ZAMAN AÇIKLANMAYACAK!”

Numune sonuçları ha bugün, ha yarın açıklanacak diyorlar. Fakat yetkililer de çok iyi biliyor ki hayvanlarda veba var. Bu süreçte hayvanlardan alınan numune sonuçları gelene kadar hayvanları kapatıyorlar. Köylerde bulunan diğer sürülere bulaşmaması için. Aynı süreçte de köylerdeki tüm sürülere aşılama yapmaya başlıyorlar. Çanakkale Merkeze bağlı 7 köy; Tevfikiye, İntepe, Çınarlı, Aşağı Okçular, Musa Köy, Kurşunlu ve Alan Köyde aşılama yapılıyor. Geçen Hafta sonu teknik ekipler gelerek tekrar inceleme yaptılar. Ben de o incelemelerde tesadüfen oradaydım.

“İNSANLARA BULAŞAN BİR HASTALIK DEĞİL”

Hayvanlarda veba olduğu biliniyor. Bu aşikâr. Bu durumun iyi tarafı kedi, köpek, tavuk, at, inek, insan gibi diğer tüm canlılara bu Koyun-Keçi Vebası bulaşan bir hastalık değildir. Sadece koyun ve keçilere has bir hastalıktır. Zaten bu hayvanların etleri de yenmez. Kurban pazarına getirip bu hayvanları koysanız, bu işten hiç anlamayan insanlar bile bu hayvanlarda hastalık olduğunu görür, anlar. Bu hastalığa yakalanan hayvanlar böyle bitkin, ishalli, sürekli öksüren, sümüklü, böyle perişan görünürler. Pişirilmez de, yense bile insan sağlığına bir zararı yok.

“KARANTİNA RESMİYETTE YOK. AMA UYGULAMALARI YÜRÜRLÜKTE”

Karantina kararı resmen alınmadı. Ancak burada tüm karantina uygulamalarını yapıyorlar. Karantina olsa ne yapacaklardı? Aşılama yapacak, tüm hayvanları kapatacaklardı. Sonra da bu başka yerlerde görüldü diye takibe geçeceklerdi. Şu an vakaların görüldüğü tüm köylerde hayvanları aşıladılar. Merkeze bağlı tüm köylerde de aşılama çalışmaları sürüyor. Bir yandan da takipteler başka vaka var mı diye. Resmi olmasa da aslında tam anlamıyla karantina uygulanıyor. Her şey kontrol altında tutuluyor. Diğer şehirlerden hayvan giriş çıkışını da el altından yasakladılar. Çevre illere bilgi verilip Çanakkale’ye hayvan getirmeyin dendi. İl dışına zaten hayvan götürmek, getirmek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünden resmi yazı almaları gerekiyor. Şu an onları da vermiyorlar. Resmi olmayan bir karantinadayız aslında. Yapılan her şey de yapılıyor.”


Bu haber 2987 kez okundu.
Sağlık - 15:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çanakkale Belediyesinden, Kepez Belediyesine iki hibe otobüs
  Çanakkale Belediye Meclisinin kararı doğrultusunda; belediye tarafından kullanılmayan iki otobüsün Kepez Belediyesine hibe edilmesi için düzenlenen Otobüs Devri Protokol İmza Töreni Başkanlık Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Bugün düzenlenen Otobüs Devri Protokol İmza Törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin ile Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi Ulaşım Müdürleri katıldı. […]
 • 02
  Başkan Oruçoğlu’ndan Geyikli’ye üniversite müjdesi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Ezine’nin Geyikli beldesinde, üniversite binası için tahsis edilmesi planlanan alanda Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ile birlikte incelemelerde bulundu. Müjdeyi sosyal medya hesabından veren Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Geyikli’de üniversite için hazırlıklar başlıyor… Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. […]
 • 03
  Çanakkale’nin eski Boğaz ve Garnizon Komutanı Gündoğdu yeniden yargılanacak
  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan ve hakkında, anayasal düzeni silah zoruyla yıkma teşebbüsünden müebbet hapis cezası verilen, eski Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, yeniden yargılanacak. Çanakkale Gündem Gazetesinden Tunahan Ünsal’ın haberine göre; Yapılan itirazlar sonucunda, Yargıtay 16. Ceza Dairesi alınan kararı bozdu. Yeniden yargılamanın önü açıldı. Tuğamiral Serdar Ahmet […]
 • 04
  Yiğit Akkoyun Ankara yolcusu
  Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı yeni partide yer alacak olan Yiğit Akkoyun parti çalışmaları için Ankara’ya gidiyor. Partinin kuruluş aşamasında pek çok temaslarda bulunacak olan Yiğit Akkoyun çalışmaların kilit noktasındaki isimler arasında yer alıyor. Yiğit Akkoyun’un ismi, Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partide Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Adayları arasında da geçiyor.
 • 05
  Bülent Turan: “Çan Termik Santrali’ne baca gazı desülfürizasyon tesisi kurulacak”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çan Termik Santrali’ne baca gazı desülfürizasyon tesisi kurulacağını açıkladı. Turan, “Tesisin tamamlanmasıyla beraber Çanımızın havası daha temiz hale gelecek” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “18 Mart Çan Termik Santrali, enerji arz güvenliğinin sağlanmasında, dışa bağımlılığın azaltılmasında ve bölgede […]

HAVA DURUMU

11 Aralık 2019 ÇARŞAMBA
13°
 • PER 12.7°
 • CUM 12.2°
 • CTS 13.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 108.113
  0,09%
 • ALTIN 273.80
  0,14%
 • DOLAR 5.808
  0,04%
 • EURO 6.436
  -0,13%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
hgs bakiye yükleme
hgs yükle
çanakkale haber
çanakkale haber