27° Parçalı az bulutlu
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.78

Çan’da büyük panik yaratan ölümcül hastalık iddiası! Tularemi hastalığı nedir?

İlçeler - 25 Mart 2019 15:59 A A

Çanakkale’ye bağlı Çan ilçesinde içme sularında yaşanan sıkıntı nedeniyle 300 civarında kişinin ‘tularemi’ hastalığına yakalandığı iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan ve İYİ Parti Çan Belediye Başkan Adayı Fazıl Sayın’ın da gündeme getirdiği iddia vatandaşlar arasında büyük paniğe neden oldu.

İYİ Parti Çan Belediye Başkan Adayı Fazıl Sayın ilçede büyük paniğe yol açan hastalık iddiasına ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“BÜYÜK BİR RİSK ALTINDAYIZ.
GÜNDEN GÜNE ARTAN YAYILAN BİR HASTALIK…
Bir öğrencim yakalanmış bu hastalığa.
Yine Ibrahim Şahin kardeşim paylaşmış sosyal medya hesabından.
Onların vesilesiyle kamuoyunu bilgilendirme adına yazıyorum.
Bu sebeple su projemizin ne kadar önemli olduğu da anlaşılmış oldu.
Suyun ne büyük nimet olduğunu hepimiz biliriz.
Aynı zamanda sağlığımız için suyun temizliğinin ne kadar kıymetli olduğunun da.
Tularemi hastalığı günden güne yayılıyor.
Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız.
Şu an bu hastalıktan dolayı tedavi gören 300 civarında hemşehrimiz var.
Projeyi sunduğumuz şu günlere denk gelen bu salgın hastalık hakkında gereken önlemlerin alınması zaruridir.
Onemli olan hastalığın tedavi edilebilir veya edilemez olması değil.
Hastalığın etkenini ortadan kaldırmaktır.
Bu yüzden “su projemiz” bu şehir için olmazsa olmaz bir projedir.”

BİR VATANDAŞ FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

İbrahim Şahin isimli bir vatandaş, Çan’da ‘tularemi’ hastalığına yakalananlardan birinin de kendisinin olduğunu öne sürerek sosyal medya hesabından fotoğrafını paylaştı. Şahin paylaşımında, “Lütfen herkes dikkat etsin. Tularemi hastalığına yakalananlardan birisi de benim. Bu hastalık Çan’daki içme sularından geçiyormuş. Gün geçtikçe hasta sayısı artıyor. Bildiğim kadarıyla şu an yaklaşık 200 kişi var” ifadelerini kullandı.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Öte yandan, ilçede yaşayan vatandaşlar arasında büyük paniğe yol açan hastalık iddiasına ilişkin resmi makamlardan henüz açıklama yapılmadı.

TULAREMİ HASTALIĞI NEDİR?

Francisella tularensis (tularemi) hastalığı zehirli bir bakteri ile vücuda yayılıyor. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı tehlikeli riskler nedeniyle erken müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabiliyor.

Tularemi, kemirgenlerde (tavşan, fare, sincap vb.) öldürücü nitelikte olan bu hastalığın etkeni Francisella tularensis’tir (Pasteurella tularensis). Hastalık hayvanlardan doğrudan temasla geçebildiği gibi sinek ve kenelerle de taşınabilir. Kuluçka devresi, üç gündür. Türkiye’de Emen-Beyşehir ve Yukarçiğil-Ilgın (Konya) endemik bölgelerdir.

Tularemi asemptomatik olgulardan bakteriyemiyle sonuçlanan olgulara kadar geniş yelpaze içinde seyir gösterebilmektedir. Kuluçka süresi 1-21 gün arası değişir. Belirtileri aniden yükselen ateş, baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishaldir. Türkiye’de en sık kontamine sularla bulaştığından, orofaringel tularemi ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorluğu ve sonrasında hassas servikal lenfadenopati gözlenir. Zamanında tedavi edilmeyen lenfadenopatiler süpüre olur. Bu nedenle, tedaviye erkenden başlanması kritik öneme sahiptir. Ülkemizdeki kökenlerde antibiyotik direnci önemli bir problem değildir. Ancak bakteri yapısı itibarıyla beta laktamlara dirençlidir.

Hastalık yeri tespit edilemeyen genel mikroplanmalara sebep olabileceği gibi, deride, gözde, akciğerlerde, ve sindirim yolunda da yerleşebilir. Dış tularemide bulaşmanın başladığı yerler eller, gözler ve ağızdır. Buralarda önce küçük bir kabarcık oluşur, sonra ur şeklinde büyüyerek parçalanır. Bulaşma yeri nedeniyle bu bölgelerdeki lenf bezleri şişer ve ağrır. İç tularemi ise, akciğer tüberkülozu ya da bağırsak nezlesine benzeyen bir seyir izler. Böylece, vücuttaki tüm lenf bezleri şişip ağrıyabilir. Ateş durumu çok değişkendir. Çoğu kez kızamığa benzer deri döküntüleri ateşi izler. Tedavi edilmeyen hastalık 2-4 hafta sürer. En sık görülen yan etkisi lenf bezlerinin iltihaplanmasıdır.

TULAREMİ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

F. tularensise etkili antibiyotikler tedavinin esasını oluşturur. Ancak antibiyotik tedavisinin erken dönemde yararı vardır. Tedavisi geç başlanan (3. haftadan sonra) olgularda tedaviye rağmen lenf bezlerinde süpürasyon olabilmektedir. Streptomisin, gentamisin, siprofloksasin, doksisiklin ve kloramfenikol tedavide kullanılan başlıca antibiyotiklerdir. Streptomisin veya gentamisin bakterisidal etkinliği nedeniyle tularemi tedavisinde en çok tercih edilen ajandır. Streptomisin veya gentamisin için öngörülen tedavi süresi ortalama 10 gündür. Kloramfenikol ve doksisiklin bakteriostatiktir ve bu ajanlarla daha yüksek oranlarda primer tedavi başarısızlığı ve relaps bildirilmektedir. Bu nedenle öngörülen tedavi süresinin en az 14 gün olması önerilmektedir. Siprofloksasin bakterisidaldir ve hücre içindeki bakterilere etkinliği iyidir. F. tularensise karşı invitro etkinliği ve deneysel fare modellerinde invivo etkinliği gösterilmiştir. İspanya’da ortaya çıkan son tularemi salgınında; siprofloksasin, diğer ajanlarla karşılaştırıldığında relaps oranı ve yan etkisi en az olan antibiyotik bulunmuştur. Siprofloksasin için öngörülen tedavi süresi 10 gündür. Beta laktam antibiyotikler ve azitromisin tularemi tedavisinde etkili değildir. Seftriakson ise invitro etkin görünmesine karşın klinik kullanımda başarılı olmamıştır.


Bu haber 2703 kez okundu.
İlçeler - 15:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  CHP’li Güneşhan’dan önemli açıklamalar: 23 Haziran İstanbul Seçimi, ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanının sözleri, AK Parti Merkez İlçe Yöneticisinin paylaşımı
  CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan bugün parti binasında düzenlediği basın toplantısında 23 Haziran İstanbul Seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Güneşhan’ın gündeminde, ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal’ın mezuniyet törenindeki konuşmasının yanı sıra partisinin kaybettiği 23 Haziran İstanbul Seçiminin ardından sosyal medya hesabından “Başörtüsü takıp da CHP’ye oy verenlere acıyorum” şeklinde açıklamada bulunan AK Parti Merkez İlçe […]
 • 02
  Baba ve 4 yaşındaki kızının trajik ölümü!
  Gökçalı köyü sapağı yakınlarında meydana gelen kazada, saman yüklü kamyonun çarptığı Arif Bülbül (34) ile kızı Miray Bülbül (4) olay yerinde can verdi. Kaza dün gece 01.30 sıralarında Çanakkale – İzmir karayolu Gökçalı köyü sapağı yakınlarında meydana geldi. Kızıyla birlikte Gökçalı köyündeki yakınlarını ziyaret eden Arif Bülbül yönetimindeki aracın Çanakkale’ye dönüş yolunda benzini bitti. Bunun […]
 • 03
  Assos “Türkiye Drone Şampiyonası”na hazırlanıyor
  29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Çanakkale-Ayvacık-Behram Yolu üzerinde kurulan ATİ Havacılık Köyü’nde Türkiye’nin ilk Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında Türkiye Drone Şampiyonası’nın ikinci etabı düzenlenecek. Çanakkale’nin 87 km. güneyinde, Ayvacık ilçesi Behramkale Köyü sınırlarında; denize yönelik muhteşem manzarasının yanında Athena Tapınağı ile Edremit Körfezi’nin gün batımında büründüğü muhteşem manzaranın izlendiği, İlk çağ’ın ünlü […]
 • 04
  Bülent Turan’dan yeni askerlik kanunu müjdesi
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, askerlik süresini 6 aya indiren kanun teklifinin yasalaştığını açıkladı. Bülent Turan konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiren, sürdürülebilir / öngörülebilir bir sistem sağlayan, TSK profesyonelleşme sürecine ivme kazandıracak birçok köklü düzenlemeyi […]
 • 05
  Caniler Çanakkale’de işbaşında: Üç aylık yavru kediyi karnından şişleyip öldürdüler!
  Çanakkale Halk Bahçesinde geçtiğimiz günlerde bir vahşet yaşandı. Karnından şişlenen üç aylık yavru bir kedi, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak can verdi. Çanakkale Kalem Gazetesinden Şebnem Özer’in haberine göre, Halk Bahçesinde üç aylık yavru bir kediyi ölmek üzereyken bulan vatandaşlar, soluğu veterinerde aldı. Can çekişen kedi hemen ameliyata alınırken, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak can verdi. Yavru […]

HAVA DURUMU

27 Haziran 2019 PERŞEMBE
26°
 • PER 29.0°
 • CUM 27.4°
 • CTS 26.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.831
  -0,62%
 • ALTIN 262.76
  -0,91%
 • DOLAR 5.780
  -0,24%
 • EURO 6.585
  -0,07%

GÜNLÜK BURÇLAR