Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.81

Çan’da büyük panik yaratan ölümcül hastalık iddiası! Tularemi hastalığı nedir?

İlçeler - 25 Mart 2019 15:59 A A

Çanakkale’ye bağlı Çan ilçesinde içme sularında yaşanan sıkıntı nedeniyle 300 civarında kişinin ‘tularemi’ hastalığına yakalandığı iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan ve İYİ Parti Çan Belediye Başkan Adayı Fazıl Sayın’ın da gündeme getirdiği iddia vatandaşlar arasında büyük paniğe neden oldu.

İYİ Parti Çan Belediye Başkan Adayı Fazıl Sayın ilçede büyük paniğe yol açan hastalık iddiasına ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“BÜYÜK BİR RİSK ALTINDAYIZ.
GÜNDEN GÜNE ARTAN YAYILAN BİR HASTALIK…
Bir öğrencim yakalanmış bu hastalığa.
Yine Ibrahim Şahin kardeşim paylaşmış sosyal medya hesabından.
Onların vesilesiyle kamuoyunu bilgilendirme adına yazıyorum.
Bu sebeple su projemizin ne kadar önemli olduğu da anlaşılmış oldu.
Suyun ne büyük nimet olduğunu hepimiz biliriz.
Aynı zamanda sağlığımız için suyun temizliğinin ne kadar kıymetli olduğunun da.
Tularemi hastalığı günden güne yayılıyor.
Büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız.
Şu an bu hastalıktan dolayı tedavi gören 300 civarında hemşehrimiz var.
Projeyi sunduğumuz şu günlere denk gelen bu salgın hastalık hakkında gereken önlemlerin alınması zaruridir.
Onemli olan hastalığın tedavi edilebilir veya edilemez olması değil.
Hastalığın etkenini ortadan kaldırmaktır.
Bu yüzden “su projemiz” bu şehir için olmazsa olmaz bir projedir.”

BİR VATANDAŞ FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

İbrahim Şahin isimli bir vatandaş, Çan’da ‘tularemi’ hastalığına yakalananlardan birinin de kendisinin olduğunu öne sürerek sosyal medya hesabından fotoğrafını paylaştı. Şahin paylaşımında, “Lütfen herkes dikkat etsin. Tularemi hastalığına yakalananlardan birisi de benim. Bu hastalık Çan’daki içme sularından geçiyormuş. Gün geçtikçe hasta sayısı artıyor. Bildiğim kadarıyla şu an yaklaşık 200 kişi var” ifadelerini kullandı.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

Öte yandan, ilçede yaşayan vatandaşlar arasında büyük paniğe yol açan hastalık iddiasına ilişkin resmi makamlardan henüz açıklama yapılmadı.

TULAREMİ HASTALIĞI NEDİR?

Francisella tularensis (tularemi) hastalığı zehirli bir bakteri ile vücuda yayılıyor. Ölümcül hastalıklardan olan tularemi hastalığı taşıdığı tehlikeli riskler nedeniyle erken müdahale edilmediği takdirde çok tehlikeli sonuçların oluşmasına neden olabiliyor.

Tularemi, kemirgenlerde (tavşan, fare, sincap vb.) öldürücü nitelikte olan bu hastalığın etkeni Francisella tularensis’tir (Pasteurella tularensis). Hastalık hayvanlardan doğrudan temasla geçebildiği gibi sinek ve kenelerle de taşınabilir. Kuluçka devresi, üç gündür. Türkiye’de Emen-Beyşehir ve Yukarçiğil-Ilgın (Konya) endemik bölgelerdir.

Tularemi asemptomatik olgulardan bakteriyemiyle sonuçlanan olgulara kadar geniş yelpaze içinde seyir gösterebilmektedir. Kuluçka süresi 1-21 gün arası değişir. Belirtileri aniden yükselen ateş, baş ağrısı, kırıklık, bulantı, kusma ve ishaldir. Türkiye’de en sık kontamine sularla bulaştığından, orofaringel tularemi ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı, ateş, yutkunma zorluğu ve sonrasında hassas servikal lenfadenopati gözlenir. Zamanında tedavi edilmeyen lenfadenopatiler süpüre olur. Bu nedenle, tedaviye erkenden başlanması kritik öneme sahiptir. Ülkemizdeki kökenlerde antibiyotik direnci önemli bir problem değildir. Ancak bakteri yapısı itibarıyla beta laktamlara dirençlidir.

Hastalık yeri tespit edilemeyen genel mikroplanmalara sebep olabileceği gibi, deride, gözde, akciğerlerde, ve sindirim yolunda da yerleşebilir. Dış tularemide bulaşmanın başladığı yerler eller, gözler ve ağızdır. Buralarda önce küçük bir kabarcık oluşur, sonra ur şeklinde büyüyerek parçalanır. Bulaşma yeri nedeniyle bu bölgelerdeki lenf bezleri şişer ve ağrır. İç tularemi ise, akciğer tüberkülozu ya da bağırsak nezlesine benzeyen bir seyir izler. Böylece, vücuttaki tüm lenf bezleri şişip ağrıyabilir. Ateş durumu çok değişkendir. Çoğu kez kızamığa benzer deri döküntüleri ateşi izler. Tedavi edilmeyen hastalık 2-4 hafta sürer. En sık görülen yan etkisi lenf bezlerinin iltihaplanmasıdır.

TULAREMİ HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

F. tularensise etkili antibiyotikler tedavinin esasını oluşturur. Ancak antibiyotik tedavisinin erken dönemde yararı vardır. Tedavisi geç başlanan (3. haftadan sonra) olgularda tedaviye rağmen lenf bezlerinde süpürasyon olabilmektedir. Streptomisin, gentamisin, siprofloksasin, doksisiklin ve kloramfenikol tedavide kullanılan başlıca antibiyotiklerdir. Streptomisin veya gentamisin bakterisidal etkinliği nedeniyle tularemi tedavisinde en çok tercih edilen ajandır. Streptomisin veya gentamisin için öngörülen tedavi süresi ortalama 10 gündür. Kloramfenikol ve doksisiklin bakteriostatiktir ve bu ajanlarla daha yüksek oranlarda primer tedavi başarısızlığı ve relaps bildirilmektedir. Bu nedenle öngörülen tedavi süresinin en az 14 gün olması önerilmektedir. Siprofloksasin bakterisidaldir ve hücre içindeki bakterilere etkinliği iyidir. F. tularensise karşı invitro etkinliği ve deneysel fare modellerinde invivo etkinliği gösterilmiştir. İspanya’da ortaya çıkan son tularemi salgınında; siprofloksasin, diğer ajanlarla karşılaştırıldığında relaps oranı ve yan etkisi en az olan antibiyotik bulunmuştur. Siprofloksasin için öngörülen tedavi süresi 10 gündür. Beta laktam antibiyotikler ve azitromisin tularemi tedavisinde etkili değildir. Seftriakson ise invitro etkin görünmesine karşın klinik kullanımda başarılı olmamıştır.


Bu haber 1930 kez okundu.
İlçeler - 15:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sabah Umurbey’le helalleşti, öğlen kendini astı!
  Umurbey’de yaşayan 64 yaşındaki Meryem Candar dün evinde kendini asarak intihar etti. Çok genç yaşta kocasını kaybeden ve hiç çocuğu olmayan Meryem Candar’ın yıllardır yaşamını tek başına sürdürdüğü bildirildi. HERKESLE HELALLEŞTİ 64 yaşındaki Meryem Candar’ın Cuma sabahı Umurbey’de kurulan pazara çıktığı, burada herkesin hatrını sorup helallik istediği öğrenildi. ARDINDA NOT BIRAKTI Öğle saatlerinde tek başına […]
 • 02
  Başkan Öz’den vatandaşlara gödek ikramı
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, Berat Kandili dolayısıyla vatandaşlara gödek ikramında bulundu. Etkinliği sosyal medya hesabından paylaşan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Berat kandili sebebiyle öğlen gödek dağıtımını gerçekleştirdik. İkindi namazından sonra bütün camilerin önünden otobüsler kaldırarak hemşehrilerimizin mezarlık ziyaretlerini yapmalarını sağladık. Emeği geçen herkese teşekkür eder Hayırlı kandiller dilerim” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Açı Koleji Çanakkale için gün sayıyor
  2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılında Çanakkale’de faaliyete geçmeye hazırlanan Açı Koleji, 28 Nisan’da Aqua Hall’de düzenlenecek lansmanıyla Çanakkalelilerle buluşacak. Yeni bir eğitim modeliyle öğrencileri buluşturacak olan Açı Koleji Kurucu Müdürü Necdet Çetin, “İlk, orta ve lise bölümü olan okullarında özellikle ana sınıfı bölümü için “karakter eğitimi” çalışmalarının akademik çalışmaların önünde yer alacağını vurguladı. Eğitimin ailede […]
 • 04
  Çan Belediyesinin toplam borcu 114 milyon TL
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını 114 milyon 859 bin TL olarak açıkladı. 31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’den Çan Belediye Başkanı seçilen ve AK Parti’li selefi Abdurrahman Kuzu’nun iki dönemlik başkanlığına son veren Bülent Öz, ilk meclis toplantısında önceki yönetimden devraldıkları toplam borç miktarını kamuoyuyla paylaştı. Toplantıda kalem kalem borç […]
 • 05
  Özgür Ceylan: Kızılay arpalığa mı çevrildi?
  CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede “Türk Kızılay Derneği’nin bir siyasal partinin arpalığı haline geldiği ve yönetimle aynı düşünmeyen şubelerin kapatıldığı iddiaları söz konusudur. Kızılay’da parti ayrımı yapmaksızın hangi milletvekillerinin kızı, damadı, gelini ya da ağabeyleri, kardeşleri şube yönetimlerinde ya da çalışan olarak görev yapmaktadır?” diye […]

HAVA DURUMU

21 Nisan 2019 PAZAR
 • PTS 14.8°
 • SAL 17.2°
 • ÇAR 18.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.861
  -0,03%
 • ALTIN 238.33
  0,17%
 • DOLAR 5.813
  0,20%
 • EURO 6.565
  0,51%

GÜNLÜK BURÇLAR