Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
18° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

CHP’li Ceylan’dan bakanlıklara “Kilitbahir” soruları

Siyaset - 21 Ekim 2019 13:46 A A

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Eceabat’ın Kilitbahir köyüne balıkçı barınağı ve feribot iskelesi projesiyle ilgili olarak Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarının cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, “Kilitbahir Köyü’nde ne yapıyorsunuz?” diye sordu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Kilitbahir Köyü’ne balıkçı barınağı ve feribot iskelesi projesi kapsamında binlerce metreküp dolgu yapılması planlandığı yönündeki iddiaları soru önergesi ile gündeme taşıdı. Özgür Ceylan, Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarının cevaplaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, Çanakkale Kilitbahir Köyüne balıkçı barınağı ve feribot iskelesi projesi kapsamında denize binlerce metreküp dolgu yapılması planlandığı ve bu durumun köyü tehdit ettiği yönünde iddialar olduğunu belirterek, “Kilitbahir ile ilgili iddialar doğru mudur?” diye sordu.

“Alan Başkanlığı Kanunu böyle bir duruma izin vermiyor”

Kilitbahir köyü sakinlerinin imar planlarına tepki göstererek konuyla ilgili olarak yürütmenin durdurulması için dava açtığını kaydeden Özgür Ceylan, “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Kurulması hakkındaki 19 Haziran 2014 tarih ve 6546 sayılı kanunun, “a) Tarihi Alanın doğal, tarihi ve kültürel değerleri, harp tarihi esaslarına ve çevreye uyumlu olarak korunur ve geliştirilir. Tarihi Alanda, tarihi alan planlarında öngörülenler dışında, yeni yapı ve tesis yapılamaz” şeklindeki 3. maddesini hatırlattı. Özgür Ceylan, yine aynı yasanın 3. Maddesinin b bendinde ise “c) Tarihi Alandaki kıyılarda; tarihi alan planlarında belirlenmiş düzenlemeler ve müzeler dışında yapı ve tesis yapılamaz, belediyelerce mücavir alan tesis edilemez, kömür ve akaryakıt depoları, tersane, sanayi ve benzeri tesisler kurulamaz, her türlü maden, taş, kum, çakıl, mermer, kireç ocakları ve benzerleri açılamaz, entegre tesislere yer verilemez” hükmü ile sahil bandının koruma altına alındığını söyledi.

“ÇED Raporu da yok!”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan projeyle ilgili olarak bir ÇED raporunun da düzenlenmediği yönünde iddiaların da bulunduğunu ifade ederek, “ÇED raporu düzenlenmediyse hangi gerekçe ile düzenlenmemiştir?” diye sordu. Ceylan, önergesinde, iddiaların doğru olup olmadığı hakkında bilgi isterken, iddiaların doğru olması halinde 6546 sayılı kanunun 3’üncü maddesinin (a) ve (c) bendinde yer alan hükümler yürüklükteyken, hangi yasal dayanaklarla projenin planlandığını sordu.

İdare Mahkemesinde konuyla ilgili bir dava açılıp açılmadığını soran Özgür Ceylan, “Kilitbahir köyüne hangi gerekçe ile böyle bir tesis yapılması planlanmıştır? Kilitbahir köyüne balıkçı barınağı ve iskele yapılması yönündeki talep hangi kurum ya da kuruluştan gelmiştir ve gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.


Bu haber 338 kez okundu.
Siyaset - 13:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 02
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 03
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 04
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]
 • 05
  Gültekin Yıldız istifa etti!
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 8 yıl önce Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan , Merkez İlçe Başkanı ve Çanakkale İl Başkanı olarak aralıksız devam eden siyasi görevim ; dün akşam Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu Genelbaşkan Yardımcımız Sayın […]

HAVA DURUMU

19 Kasım 2019 SALI
18°
 • ÇAR 20.5°
 • PER 20.8°
 • CUM 17.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.927
  0,08%
 • ALTIN 269.22
  -0,88%
 • DOLAR 5.715
  -0,43%
 • EURO 6.328
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi