Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.74

CHP’li Erkek: “Göreceksiniz her şey çok güzel olacak”

Siyaset - 23 Mayıs 2019 14:37 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla verdiği yasa teklifinin gündeme alınmasını ve seçimlerin adalet içerisinde gerçekleşmesini talep etti.

Muharrem Erkek’in Meclis konuşma tutanaklarına geçen, seçim sürecinde adaletin sağlanmasına yönelik verdiği kanun teklifine ilişkin konuşması şu şekilde:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, değerli milletvekillerimiz Sayın Mehmet Doğan Kubat ve Sayın İlhan Kesici’ye ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

Kanun teklifimi Genel Kurula arz etmeden önce bugün Sayın Utku Çakırözer’in Meclisimizle paylaştığı bir konuya değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, Cumhuriyet gazetesi davasında aynı iddianame, aynı dosya, aynı dava, aynı kanun maddeleri, birden fazla sanık. Aynı maddeden sanıkların bir kısmı beş yıldan fazla ceza aldı, bir kısmı beş yıldan az aldı. Beş yıldan az alanlar cezaevinde, istinafta kesinleştiği için. Beş yıldan çok alanların dosyası Yargıtayda ama onlar dışarıda. Eğer Yargıtay bu dosyayı, bu davayı esastan bozarsa beş yıldan çok ceza alanlar beraat edecek, az alanlar cezaevinde yattıklarıyla kalacak mı? Kalmamalı. Bu konuda Adalet Bakanlığının bir çalışma yürüttüğünü düşünüyoruz. Yargıtay Başkanı da bu konuya değindi. Burada aynı dosyadaki sanıklar için bir düzenlemeyi Genel Kurul mutlaka ivedilikle yapmalı yoksa giderilmesi imkânsız mağduriyetlere bizzat biz sebebiyet vermiş olacağız.

Değerli milletvekilleri, kanun teklifimizde şunu arz ediyoruz, diyoruz ki: Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsuruysa eğer ve demokrasinin temeli de seçimlerse gelin seçim süreçlerinde adaleti sağlayalım. Anayasa’nın 79’uncu maddesinde vurgulandığı gibi, seçimlerin başlangıcından bitimine kadar seçimlerin dürüstlüğü çok önemli. Bunu sağlamakla yükümlü Yüksek Seçim Kurulu. Biz de diyoruz ki: Yüksek Seçim Kurulundan bir temsilcinin başkanlığında RTÜK ve TRT’den de bir temsilcinin olduğu, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan bir eşitlik kurulu oluşturalım çünkü seçim süreçlerinde büyük adaletsizlikler yaşanıyor. Maalesef, TRT’de iktidar partisi ayda elli saat yer alırken muhalefetten bir parti bir saat ya da otuz dakika alabiliyor. Biz seçim süreçlerinde adaleti sağlayamazsak eğer -ki bugün seçim güvenliğinin dahi ciddi tartışıldığı bir dönemdeyiz- demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla maalesef oturtamayız. Onun için bu Siyasi Propaganda Eşitlik Kurulunu gelin gündeme alalım, kırmızı bültende yerini alsın, daha sonra ayrıntılı bir şekilde uzun uzun tartışalım. Bizim mücadelemiz demokrasi mücadelesi. Bakın, bugün geldiğimiz noktada TRT özerk olmalı, bağımsız olmalı, tarafsız olmalı ama olamıyor. Anadolu Ajansı özerk olmalı, bağımsız olmalı ama seçimlerden sonra bir kararnameyle Cumhurbaşkanlığına bağlandı, öncesinde de başbakan yardımcısına bağlıydı. Ama özerk olmalı bu kurumlar. Başka türlü o eşitliği, adaleti sağlayamayız. Bizim yükümlülüğümüz bu. 31 Mart gecesi Anadolu Ajansının veri akışını durdurduğu saatleri yaşadık. Bunlar olmamalı, bunlar doğru olmamalı. Seçimlerde dürüstlük esassa, eşitlik esassa… Ki seçimlere hep ne diyoruz? Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde ve gözetiminde seçimleri kim yapar? Siyasi partiler yapar seçimleri, seçimlerde siyasi partiler yarışır. Siyasi partiler arasında eşitlik ve adalet yoksa hiçbir şey yok demektir.

İki gün önce 19 Mayısı hep birlikte kutladık. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki en önemli adımdır 19 Mayıs. Anadolu Ajansı niçin kurulmuştu? Anadolu Ajansı Meclisin kurulmasından önce o bağımsızlık ve demokrasi mücadelesini ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin sesini dünyaya duyurmak için kurulmuştu. Ama bugün maalesef iktidarın elinde bir manipülasyon aracına dönüştü. 19 Mayısın 100’üncü yılını kutladığımız günlerde bizim görevimiz, cumhuriyeti kuran kadrolara karşı sorumluluğumuz Türkiye Cumhuriyetini demokrasiyle taçlandırmaktır. Demokrasiyle gelin taçlandıralım cumhuriyeti, bunun için mücadele edelim, göreceksiniz her şey çok güzel olacak.

Teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”


Bu haber 1026 kez okundu.
Siyaset - 14:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti Ezine Gençlik Kollarından örnek davranış
  Kemik iliği yetmezliği nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan minik Güneş için AK Parti Ezine Gençlik Kolları teşkilat üyeleri, uygun kök hücrenin bulunabilmesi amacıyla kan verdi. AK Parti Ezine Gençlik Kolları Teşkilatının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “AK Parti Ezine İlçe Gençlik Kolları olarak başkanımız Mert Altekin önderliğinde, Ezine Meslek Yüksekokulunda […]
 • 02
  Ezine Gıda OSB’de çalışmalar tam gaz
  Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yol kazı ve dolgu çalışmalarına başlandı. Söz konusu çalışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ezine Gıda OSB Müdürü Alper Altınok şu ifadeleri kullandı: “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2. Etap yol kazı ve dolgu Çalışmalarına başladık. Çanakkale ve bölgemiz için çok önemli olan projemiz hızla ilerlemeye devam […]
 • 03
  Başkan Gökhan, minik Güneş ile buluştu
  Kemik iliği yetmezliği hastalığı nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan Güneş Uyanık, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile buluştu. Minik Güneş’i babası Samet Uyanık ile birlikte makamında ağırlayan Başkan Gökhan, Güneş’in bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerken tüm kentlileri minik Güneş’e destek olmaya davet etti. Başkan Gökhan ziyaret sonunda minik Güneş’e oyuncak bebek […]
 • 04
  AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri Ankara’da
  Çanakkale Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri, Ankara’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaretin ana gündemi meclis çalışmaları ve Çanakkale Belediyesinin almış olduğu kararlardı. Ziyarette, Çanakkale şehir merkezinde yapımı devam eden ve yapılacak olan projeler de istişare edildi.
 • 05
  Çan Belediyesinden üniversite öğrencilerine tanışma partisi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini (ÇOMÜ) kazanıp Çan ilçesinde eğitim hayatlarını sürdürecek gençler için Çan Belediyesi tarafından tanışma partisi düzenlendi. Çan Belediyesi tarafından düzenlenen tanışma partisine katılarak gençlerle buluşan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Çan ilçemize hoş geldiniz” dedi. Etkinlikte kısa bir konuşma yaparak üniversiteli gençlere seslenen Başkan Öz, “Eğitim hayatının dışında sosyalleşmenin ve eğlenmenin de gereklilik […]

HAVA DURUMU

24 Ekim 2019 PERŞEMBE
16°
 • PER 21.5°
 • CUM 21.9°
 • CTS 20.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.785
  1,94%
 • ALTIN 275.04
  -1,02%
 • DOLAR 5.735
  -1,26%
 • EURO 6.379
  -1,32%

GÜNLÜK BURÇLAR