Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
25° Açık
 • EURO 6.44
 • DOLAR 5.78

CHP’li Erkek: “Göreceksiniz her şey çok güzel olacak”

Siyaset - 23 Mayıs 2019 14:37 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmayla verdiği yasa teklifinin gündeme alınmasını ve seçimlerin adalet içerisinde gerçekleşmesini talep etti.

Muharrem Erkek’in Meclis konuşma tutanaklarına geçen, seçim sürecinde adaletin sağlanmasına yönelik verdiği kanun teklifine ilişkin konuşması şu şekilde:

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, değerli milletvekillerimiz Sayın Mehmet Doğan Kubat ve Sayın İlhan Kesici’ye ve ailelerine başsağlığı diliyorum.

Kanun teklifimi Genel Kurula arz etmeden önce bugün Sayın Utku Çakırözer’in Meclisimizle paylaştığı bir konuya değinmek istiyorum. Biliyorsunuz, Cumhuriyet gazetesi davasında aynı iddianame, aynı dosya, aynı dava, aynı kanun maddeleri, birden fazla sanık. Aynı maddeden sanıkların bir kısmı beş yıldan fazla ceza aldı, bir kısmı beş yıldan az aldı. Beş yıldan az alanlar cezaevinde, istinafta kesinleştiği için. Beş yıldan çok alanların dosyası Yargıtayda ama onlar dışarıda. Eğer Yargıtay bu dosyayı, bu davayı esastan bozarsa beş yıldan çok ceza alanlar beraat edecek, az alanlar cezaevinde yattıklarıyla kalacak mı? Kalmamalı. Bu konuda Adalet Bakanlığının bir çalışma yürüttüğünü düşünüyoruz. Yargıtay Başkanı da bu konuya değindi. Burada aynı dosyadaki sanıklar için bir düzenlemeyi Genel Kurul mutlaka ivedilikle yapmalı yoksa giderilmesi imkânsız mağduriyetlere bizzat biz sebebiyet vermiş olacağız.

Değerli milletvekilleri, kanun teklifimizde şunu arz ediyoruz, diyoruz ki: Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsuruysa eğer ve demokrasinin temeli de seçimlerse gelin seçim süreçlerinde adaleti sağlayalım. Anayasa’nın 79’uncu maddesinde vurgulandığı gibi, seçimlerin başlangıcından bitimine kadar seçimlerin dürüstlüğü çok önemli. Bunu sağlamakla yükümlü Yüksek Seçim Kurulu. Biz de diyoruz ki: Yüksek Seçim Kurulundan bir temsilcinin başkanlığında RTÜK ve TRT’den de bir temsilcinin olduğu, Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan bir eşitlik kurulu oluşturalım çünkü seçim süreçlerinde büyük adaletsizlikler yaşanıyor. Maalesef, TRT’de iktidar partisi ayda elli saat yer alırken muhalefetten bir parti bir saat ya da otuz dakika alabiliyor. Biz seçim süreçlerinde adaleti sağlayamazsak eğer -ki bugün seçim güvenliğinin dahi ciddi tartışıldığı bir dönemdeyiz- demokrasiyi tüm kurum ve kurallarıyla maalesef oturtamayız. Onun için bu Siyasi Propaganda Eşitlik Kurulunu gelin gündeme alalım, kırmızı bültende yerini alsın, daha sonra ayrıntılı bir şekilde uzun uzun tartışalım. Bizim mücadelemiz demokrasi mücadelesi. Bakın, bugün geldiğimiz noktada TRT özerk olmalı, bağımsız olmalı, tarafsız olmalı ama olamıyor. Anadolu Ajansı özerk olmalı, bağımsız olmalı ama seçimlerden sonra bir kararnameyle Cumhurbaşkanlığına bağlandı, öncesinde de başbakan yardımcısına bağlıydı. Ama özerk olmalı bu kurumlar. Başka türlü o eşitliği, adaleti sağlayamayız. Bizim yükümlülüğümüz bu. 31 Mart gecesi Anadolu Ajansının veri akışını durdurduğu saatleri yaşadık. Bunlar olmamalı, bunlar doğru olmamalı. Seçimlerde dürüstlük esassa, eşitlik esassa… Ki seçimlere hep ne diyoruz? Yüksek Seçim Kurulunun denetiminde ve gözetiminde seçimleri kim yapar? Siyasi partiler yapar seçimleri, seçimlerde siyasi partiler yarışır. Siyasi partiler arasında eşitlik ve adalet yoksa hiçbir şey yok demektir.

İki gün önce 19 Mayısı hep birlikte kutladık. Cumhuriyetimizin kuruluşundaki en önemli adımdır 19 Mayıs. Anadolu Ajansı niçin kurulmuştu? Anadolu Ajansı Meclisin kurulmasından önce o bağımsızlık ve demokrasi mücadelesini ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin sesini dünyaya duyurmak için kurulmuştu. Ama bugün maalesef iktidarın elinde bir manipülasyon aracına dönüştü. 19 Mayısın 100’üncü yılını kutladığımız günlerde bizim görevimiz, cumhuriyeti kuran kadrolara karşı sorumluluğumuz Türkiye Cumhuriyetini demokrasiyle taçlandırmaktır. Demokrasiyle gelin taçlandıralım cumhuriyeti, bunun için mücadele edelim, göreceksiniz her şey çok güzel olacak.

Teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”


Bu haber 748 kez okundu.
Siyaset - 14:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Partilerinin 18. kuruluş yıl dönümünü kutladılar
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, partilerinin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Kutlama programına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle gerçekleşen partimizin 18. kuruluş […]
 • 02
  Ali Şansalan bu akşam Ankara’da düdük çalacak
  Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Süper Lig’in 2. haftasında bu akşam MKE Ankaragücü ile İstiklal Mobilya Kayserispor arasında oynanacak maçı yönetecek. Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2. hafta mücadelesinde MKE Ankaragücü ile İstiklal Mobilya Kayserispor bu akşam karşı karşıya gelecek. Saat 19.15’te başlayacak müsabakada Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan düdük çalacak. […]
 • 03
  CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol: “Ölmek istemiyoruz”
  Kırıkkale’de 10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından canice öldürülen Emine Bulut, Türkiye’yi yasa boğmuştu. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, bugün yönetimiyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, “Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. ‘Bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ dedikçe onlarca […]
 • 04
  Biga’da barınak çalışanlarının dikkati köpekleri hayata bağladı
  Biga Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren hayvan barınağına getirilen sokak köpeğinin gebe olduğu ultrason muayenesinde ortaya çıktı. Biga Belediyesi bünyesinde hizmet veren geçici hayvan bakımevinde köpeklere yönelik barınma, bakım, muayene ve aşılama çalışmaları düzenli olarak yapılmaya devam ederken, herkesi mutlu eden bir olay daha yaşandı. Ekiplerce kısırlaştırma talebiyle hayvan barınağına getirilen sokak köpeğinin gebe olabileceğinden […]
 • 05
  Başkan Gökhan kavşak düzenleme çalışmasını inceledi
  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde incelemek amacı ile düzenlediği teknik inceleme gezilerine devam ediyor. Başkan Gökhan, teknik inceleme gezisi kapsamında son olarak Esenler Mahallesi Ahmet Piriştina Caddesi ve Barış Caddesi kesişimindeki kavşak düzenleme çalışmalarını inceledi. Teknik ekip eşliğinde kavşakta yapılacak olan çalışmaları inceleyen Başkan Gökhan, planlanan düzenlemelere ilişkin bilgi aldı.

HAVA DURUMU

26 Ağustos 2019 PAZARTESİ
25°
 • PTS 29.0°
 • SAL 28.6°
 • ÇAR 28.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 97.149
  1,84%
 • ALTIN 283.61
  0,29%
 • DOLAR 5.779
  0,34%
 • EURO 6.443
  0,41%

GÜNLÜK BURÇLAR