Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.74

CHP’li Pehlivan’dan GESTAŞ’a zam tepkisi!

Siyaset - 18 Mayıs 2019 16:50 A A

GESTAŞ’ın boğaz ve adalar hattında bugünden itibaren geçerli olmak üzere deniz ulaşımına yüzde 24.7 oranında zam yapmasına CHP Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan tepki gösterdi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Pehlivan, GESTAŞ’ı fahiş zam yapmakla suçladı.

Güneş Pehlivan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gemi kazaları, iş güvenliği zaafları, pahalı ulaşım hizmetine rağmen ‘zarar’ kaydeden Gestaş A.Ş. feribot geçiş ücretlerine %25 ile %30 aralığında fahiş zam uygulamıştır. Payının %99,87’si İl Özel İdaresine ait olmasıyla, TTK hükümlerine göre bir özel şirket olan Gestaş A.Ş. Çanakkale halkına aittir.

Çanakkale halkına ait olan, gelirini 7’den 70’e tüm Çanakkale halkından sağlayan Gestaş’ın Çanakkale’ye yakışır ve tüm Türkiye’ye örnek teşkil eder şekilde doğru yönetilmesi, nitelikli ve ucuz hizmet geliştirmesi, işletme kalitesiyle Çanakkale’nin ve hepimizin yüzünü ağartması gerekmektedir. Oysa ki, Avrupa’nın en pahalı ulaşımını uygulayan, sosyal etkinlik ve sponsorluk adı altındaki faaliyetleri kuruluş amacı olan ulaşım hizmetinin önünde tutan, en ucuz ve nitelikli ulaşım hizmetini vermek için çalışması gerekirken kaynaklarını başkaca sahalarda kullanmayı tercih eden, uğradığı zararın külfetini de Çanakkale halkının omuzlarına yükleyen bir işletme haline getirilmiştir”

“GESTAŞ DOĞRU YÖNETİLMİYOR”

“Gestaşın doğru yönetilmemesinden ve faaliyet amaçlarının sorumluluğunu almamasından kaynaklanan külfet işe gidip gelen hemşehrilerimizin üstüne yüklenmiştir. Öğrencinin üzerine yüklenmiştir. Her ne kadar öğrenci kartı ücretlerine zam yapılmadığı açıklansa da, büyük-küçük motorlu taşıtların üzerine bırakılan zamlar nedeniyle öğrencilerin sıklıkla kullandığı ticari toplu taşıma araçları gibi ulaşım hizmetlerine yüklenen bu yeni maliyet kalemi öğrencileri de doğrudan etkileyecektir.

Yapılan zamlar, ailesini ve yakınlarını ziyaret eden, bayram ziyaretinde bulunacak olan, işine, okuluna giden Çanakkale halkına ve Çanakkalemize iş ve turistik amaçlarla gelerek şehrimize katkıda bulunacak olan misafirlerimizin üzerine yüklenmiştir. Ücret ve işletme politikaları şirketin kendi organlarının tasarruf alanında bulunmaktadır. Ancak;Ulaşım hizmeti özel veya kamu sektörü tarafından sağlanmakta oluşu fark etmeksizin kamu hizmeti vasfındadır. Uygulanan zamlarla adeta bir lüks tüketim haline getirilmiştir. Nitelikli, ucuz ve kolay ulaşım bir haktır. Hisse çoğunluğu İl Özel İdaresinde bulunmasına rağmen, İdarenin karar organı olan İl Genel Meclisinde çoğunluk partisi olan Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyeleri ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis Başkanına yönetim kurulunda yer verilmemiş olsa dahi, Çanakkale halkının hakkını hukukunu savunmamızı engelleyecek hiçbir güç ve yetki bulunmamaktadır”

“FAHİŞ ZAMLAR DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

“Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclis Grubu olarak; Gestaş A.Ş.’nin fahiş zammı derhal geri alarak, ulaşım ücretlerini halkın kolay ve elverişli olarak kullanabileceği sınırlara çekilmesini talep ediyoruz. Aksi halde yapılan uygulamaya yönelik her türlü yasal ve toplumsal mücadeleyi sürdüreceğimizi bildiriyoruz. Değerli öğrencilerimize, memura, çalışana, gencimize, emeklimize, Çanakkaleli hemşehrilerimize ve Çanakkalemize yolu düşen turist konuklarımıza sözümüzdür ki; Gestaş’ın fahiş ücret uygulamaları ile Çanakkale halkını kendi sponsorluklarına sponsor etmesine izin vermeyeceğiz.”


Bu haber 1794 kez okundu.
İlgili Haberler
Siyaset - 16:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti Ezine Gençlik Kollarından örnek davranış
  Kemik iliği yetmezliği nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan minik Güneş için AK Parti Ezine Gençlik Kolları teşkilat üyeleri, uygun kök hücrenin bulunabilmesi amacıyla kan verdi. AK Parti Ezine Gençlik Kolları Teşkilatının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “AK Parti Ezine İlçe Gençlik Kolları olarak başkanımız Mert Altekin önderliğinde, Ezine Meslek Yüksekokulunda […]
 • 02
  Ezine Gıda OSB’de çalışmalar tam gaz
  Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yol kazı ve dolgu çalışmalarına başlandı. Söz konusu çalışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ezine Gıda OSB Müdürü Alper Altınok şu ifadeleri kullandı: “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2. Etap yol kazı ve dolgu Çalışmalarına başladık. Çanakkale ve bölgemiz için çok önemli olan projemiz hızla ilerlemeye devam […]
 • 03
  Başkan Gökhan, minik Güneş ile buluştu
  Kemik iliği yetmezliği hastalığı nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan Güneş Uyanık, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile buluştu. Minik Güneş’i babası Samet Uyanık ile birlikte makamında ağırlayan Başkan Gökhan, Güneş’in bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerken tüm kentlileri minik Güneş’e destek olmaya davet etti. Başkan Gökhan ziyaret sonunda minik Güneş’e oyuncak bebek […]
 • 04
  AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri Ankara’da
  Çanakkale Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri, Ankara’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaretin ana gündemi meclis çalışmaları ve Çanakkale Belediyesinin almış olduğu kararlardı. Ziyarette, Çanakkale şehir merkezinde yapımı devam eden ve yapılacak olan projeler de istişare edildi.
 • 05
  Çan Belediyesinden üniversite öğrencilerine tanışma partisi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini (ÇOMÜ) kazanıp Çan ilçesinde eğitim hayatlarını sürdürecek gençler için Çan Belediyesi tarafından tanışma partisi düzenlendi. Çan Belediyesi tarafından düzenlenen tanışma partisine katılarak gençlerle buluşan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Çan ilçemize hoş geldiniz” dedi. Etkinlikte kısa bir konuşma yaparak üniversiteli gençlere seslenen Başkan Öz, “Eğitim hayatının dışında sosyalleşmenin ve eğlenmenin de gereklilik […]

HAVA DURUMU

24 Ekim 2019 PERŞEMBE
16°
 • PER 21.5°
 • CUM 21.9°
 • CTS 20.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.785
  1,94%
 • ALTIN 275.04
  -1,02%
 • DOLAR 5.735
  -1,26%
 • EURO 6.379
  -1,32%

GÜNLÜK BURÇLAR