Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
21° Az bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

Çocuk Kültür Evi’nde çocuklar bilişimle üretiyor

Gündem - 1 Kasım 2017 16:46 A A

Çanakkale Belediyesi bünyesinde 15 Ekim 2016 tarihinde hizmet vermeye başlayan Çocuk Kültür Evi’nde çocuklar robotik/maker atölyeleri aracılığıyla bilişimle üretmenin keyfini yaşıyor.

Çanakkale Belediyesi tarafından çocuklara üretim odaklı bilişim becerilerinin kazandırılması hedefiyle, Çocuk Kültür Evi’nde başlatılan atölye programı Gazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in Bilişim Garaj Akademi bünyesinde hazırladığı online eğitim platformu üzerinden yürütülüyor.

Bilişimde tüketim toplumundan üretim toplumuna geçişteki en önemli unsur olan çocukların erken yaşta bilişimle üretim becerisi edinmelerinin yolunu açan atölye programı merak eden, soru soran, risk alan, özsaygı ve özgüven duygusu gelişmiş, üreten girişimci çocuklar yaratmayı hedefliyor.

Yeni nesillerin bilişim teknolojilerinin iletişim, tüketim ve eğlence boyutlarının yanı sıra üretici ve problem çözücü özelliklerini de tanımalarını ve “inovasyonlarla ülke ekonomisine katkı sağlayabilir” becerilerle donatılmasını hedefleyen program Kodlama, 3D Tasarım &Üretim, Akıllı Cihaz Tasarımı (Robotik) ve Web Tasarımı başlıklı 4 ana modülden oluşuyor.

 

Çocuklar bu program aracılığıyla teknolojik bilgi ve becerinin yanda son yıllarda “evrensel okuryazarlık” olarak da adlandırılan; yaratıcı ve eleştirel düşünme, işbirliği içerisinde çalışma, problem/sorun çözme gibi bilgi ve becerileri de kazanıyorlar.

Çocuk Kültür Evi’nde yürütülen atölye programlarında Ekim 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında 226 çocuk, Temmuz ve Ağustos 2017 Yaz Atölyeleri kapsamında 279 çocuk ve 2017-2018 döneminde 171 çocuk olmak üzere toplam 676 çocuk robotik/maker dünyasına adım atarak özgüven ve yetenekleri konusunda farkındalık kazanmanın yanı sıra üretme ve buluş yapma duygularını da pekiştirme fırsatı buluyorlar.

Eğlenerek öğrenme, bilişimle üretme becerisi edinme, 3 boyutlu düşünme, şekil ve uzay algısının gelişmesi, akıl yürütme becerisinin gelişmesi, stratejik düşünmeyi ve problem çözmeyi öğrenme, planlı hareket etme becerisi kazanma, odaklanma alışkanlığı kazanma, iletişim ve sosyalleşme becerisi gibi birçok kazanımı olan programla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt için Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’ne 0286 217 7311 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.


Bu haber 3389 kez okundu.
Gündem - 16:46 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 02
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 03
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]
 • 04
  Gültekin Yıldız istifa etti!
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 8 yıl önce Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan , Merkez İlçe Başkanı ve Çanakkale İl Başkanı olarak aralıksız devam eden siyasi görevim ; dün akşam Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu Genelbaşkan Yardımcımız Sayın […]
 • 05
  6’lı ganyan piyangosu Gelibolu’ya vurdu: 4 liralık kuponla, 422 bin lira kazandı!
  Şanlıurfa Hipodromu’nda bu akşam koşulan at yarışında sürpriz sonuçlar oluşurken ikinci 6’lı Ganyan’ı bilen üç şanslıdan birinin kuponunu Gelibolu’dan yatırdığı öğrenildi. Çanakkale Gündem Gazetesinden Eylem Gözeldere’nin haberine göre; Dün Şanlıurfa Hipodromu’nda birbirinden sürpriz sonuçların yaşandığı yarışlarda birinci 6’lı Ganyan devretti. İkinci 6’lı Ganyan’ı ise üç yarışsever doğru tahmin etti. Talihlilerden birinin kuponu 180 TL iken, […]

HAVA DURUMU

19 Kasım 2019 SALI
21°
 • ÇAR 20.5°
 • PER 20.8°
 • CUM 17.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.927
  0,08%
 • ALTIN 269.22
  -0,88%
 • DOLAR 5.715
  -0,43%
 • EURO 6.328
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi