Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.47
 • DOLAR 5.80

ÇOMÜ Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi Projesi tanıtıldı

Gündem - 27 Kasım 2019 14:15 A A

Çanakkale’de, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğü adına başvurusu yapılan ‘Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi’ projesinin basın lansmanı ÇOMÜ TV Stüdyolarında gerçekleştirildi.

Proje lansmanına, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, GMKA Genel Sekreteri Abdullah Güç, GMKA İl Koordinatörü Recai Başaran, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Kasım’ın yanı sıra protokol üyeleri ve akademisyenler katıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Çanakkale, artık Türkiye’nin önde gelen bir marka şehri. Ulaşımdan denizciliğe, tarımdan sanayiye, eğitimden kültüre hemen her alanda Çanakkale öncü bir konuma sahip. 18 Mart Üniversitesi, sınırları aşarak bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Üniversitemiz artık uluslararası konferanslarla, bilimsel projelerle anılır duruma gelmiştir. AR-Ge’yi, teknolojiyi, inovasyonu ve üniversite – sanayi işbirliğini oldukça önemsiyor, geleceğimiz adına bu alanlarda önemli çalışmalar ortaya koyuyoruz. GMKA’nın Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Destek Programı kapsamında; Mesleki eğitim kalitesinin artırılması, iş dünyası ile meslek eğitimi veren kurumlar arasında işbirliğinin artırılması ve mesleki eğitim alamayan kesimlerin mesleki eğitime erişiminin sağlanmasına yönelik projelere desteklerini yakından takip ediyoruz. Türkiye’de ilk defa yüksek kapasiteli optik hareket yakalama ve yüz hareketleri yakalama stüdyosu (MOCAP) Çanakkale’mizde kurulmuş oldu. Bu alanda İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerimiz ders almaya başladılar. İnsan beden ve yüz hareketlerini dijital veri haline dönüştüren MOCAP teknolojisi, sinema, animasyon, dijital oyun, savunma sanayii, tıp ve spor alanlarında Üniversite – Sanayi işbirliği çerçevesinde hizmet verecek. Öğrenci kardeşlerimizin mesleki gelişimleri için son derece önemli olan bu projenin başarılı geçmesini ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye’de bu teknolojik düzeyde bir ilk olan ve 759.156,91 TL destek alan projenin yürütücülüğünü İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hülya Önal yapıyor. Projede araştırmacı olarak İletişim Fakültesinden Doç. Dr. Tuğba Elmacı, Dr. Öğr. Üyesi Çağlar Doğru ve Öğr. Gör. Gökhan Akça yer alıyor. Projenin tanıtımını yapan Prof. Dr. Hülya Önal, merkezin Çanakkale için önemli bir değer olduğunu vurguladı. Önal, “Hareket yakalama olarak adlandırılan MOCAP, 3D animasyon ve video renk düzenlemesi (Color Correction) uygulamalarının ülkemizde sınırlı sayıda uygulayıcısı bulunmakta ve özellikle MOCAP uygulamaları için yurt dışından yüksek maliyetler ile hizmet alımı yapılmaktadır. Proje kapsamında ÇOMÜ İletişim Fakültesi ek binasında yer alan Uygulama Stüdyosuna kurulan teknolojik alt yapı ile mevcut ders programına 11 adet ders eklenmiştir. Bu sayede Radyo Sinema ve Televizyon Bölümünün 741 öğrencisi güncel teknolojik alt yapıyı ve yazılımları kullanabilen bireyler olarak ülkemizde bu konulardaki iş gücü açığını kapatmaya yardımcı olacaktır. Bu projeyle Çanakkale merkezli olarak ülkemizde kullanabilen nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi amaçlamaktayız. Dijital Görüntü Tasarım ve Eğitim Merkezi kapsamında yer alan teknolojik alt yapı ve yazılımlar Güney Marmara ve ülkemizde nitelikli iş gücü yetiştirmenin yanında sinema, televizyon, sosyal medya ve dijital oyun sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler ve ayrıca bilişim, tıp, savunma sanayii, spor, robotik vb. alanlarda kullanılarak Ar-Ge çalışmalarına katkı sağlayacak ve Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde hizmet verecektir” dedi.


Bu haber 160 kez okundu.
Gündem - 14:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çanakkale Belediyesinden, Kepez Belediyesine iki hibe otobüs
  Çanakkale Belediye Meclisinin kararı doğrultusunda; belediye tarafından kullanılmayan iki otobüsün Kepez Belediyesine hibe edilmesi için düzenlenen Otobüs Devri Protokol İmza Töreni Başkanlık Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Bugün düzenlenen Otobüs Devri Protokol İmza Törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin ile Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi Ulaşım Müdürleri katıldı. […]
 • 02
  Başkan Oruçoğlu’ndan Geyikli’ye üniversite müjdesi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Ezine’nin Geyikli beldesinde, üniversite binası için tahsis edilmesi planlanan alanda Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu ile birlikte incelemelerde bulundu. Müjdeyi sosyal medya hesabından veren Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Geyikli’de üniversite için hazırlıklar başlıyor… Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. […]
 • 03
  Çanakkale’nin eski Boğaz ve Garnizon Komutanı Gündoğdu yeniden yargılanacak
  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan ve hakkında, anayasal düzeni silah zoruyla yıkma teşebbüsünden müebbet hapis cezası verilen, eski Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu, yeniden yargılanacak. Çanakkale Gündem Gazetesinden Tunahan Ünsal’ın haberine göre; Yapılan itirazlar sonucunda, Yargıtay 16. Ceza Dairesi alınan kararı bozdu. Yeniden yargılamanın önü açıldı. Tuğamiral Serdar Ahmet […]
 • 04
  Yiğit Akkoyun Ankara yolcusu
  Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı yeni partide yer alacak olan Yiğit Akkoyun parti çalışmaları için Ankara’ya gidiyor. Partinin kuruluş aşamasında pek çok temaslarda bulunacak olan Yiğit Akkoyun çalışmaların kilit noktasındaki isimler arasında yer alıyor. Yiğit Akkoyun’un ismi, Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partide Genel Merkez Gençlik Kolları Başkan Adayları arasında da geçiyor.
 • 05
  Bülent Turan: “Çan Termik Santrali’ne baca gazı desülfürizasyon tesisi kurulacak”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çan Termik Santrali’ne baca gazı desülfürizasyon tesisi kurulacağını açıkladı. Turan, “Tesisin tamamlanmasıyla beraber Çanımızın havası daha temiz hale gelecek” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “18 Mart Çan Termik Santrali, enerji arz güvenliğinin sağlanmasında, dışa bağımlılığın azaltılmasında ve bölgede […]

HAVA DURUMU

12 Aralık 2019 PERŞEMBE
13°
 • CUM 12.5°
 • CTS 14.5°
 • PAZ 16.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 108.867
  0,88%
 • ALTIN 274.93
  -0,06%
 • DOLAR 5.804
  0,06%
 • EURO 6.469
  0,11%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
hgs bakiye yükleme
hgs yükle
çanakkale haber
çanakkale haber
Çanakkale Firma Rehberi
Çanakkale Yemek Siparişi
Çanakkale taksi
Buldun beni