Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
33° Az bulutlu
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.73

ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Çalışkan’a büyük onur

Gündem - 27 Temmuz 2017 13:43 A A

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vedat Çalışkan, Gelibolu’da yaşayan Beyaz Ruslarla ilgili yaptığı araştırmalar neticesinde, Rusya Ekonomi, Bilim ve Teknoloji Konseyi (REBTEK) Türkiye Bilim Danışma Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Turizm Coğrafyası ve Kültür Coğrafyası ile ilgili çalışan Doç. Dr. Çalışkan, Türkiye ile Rusya arasında çeşitli alanlarda işbirliği ve ilişkilerin geliştirilmesini hedefleyen ve her iki ülkede faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan REBTEK’in, karşılıklı projelerin hayata geçirilmesine danışmanlık eden bir organizasyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“1917’de Bolşevik Devrimi’nden sonra çıkan iç savaşta Kızılordu’ya karşı savaşı kaybeden Beyaz Ruslar dünyanın dört bir yanına dağılırken 1920-1923 yılları arasında yaklaşık 27 bin Beyaz Rus askeri ve ailesi Gelibolu’ya yerleşti. Bu sürede Gelibolu’da tiyatrolar kuran, kreşler, biçki nakış kursları, fırınlar açan Beyaz Ruslar, Türklerden muhteşem bir dostluk görürler. Bu dostluğu unutmayan Beyaz Ruslar Gelibolu’dan ayrılırken 225 askerin gömülü olduğu bir anıt mezar yaptılar. Sonradan yıkılan bu anıt mezar, Rusya ve Türkiye Dış İşleri Bakanlıklarının girişimleriyle 2008 yılında yeniden inşa edildi.”

Gelibolu’nun Ruslarca büyük saygı gören kutsal bir mekan olarak kabul edildiğini söyleyen Çalışkan, ÇOMÜ’ye uzun yıllar hizmet veren, şimdi ise Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde görevli Prof. Dr. Aydın İbrahimov ile bu konuyu ele alan araştırmalarının Türkiye-Rusya ilişkilerinde birçok olumlu adımın atılmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

O tarihlerde Ruslar’ın Gelibolu’daki yaşam alanlarını ve bugüne ulaşmayan bazı yapıları çok iyi bir şekilde belgelediklerini ifade eden Çalışkan, Oskar ödüllü yönetmen Nikita Mihalkov’un “Rusların Gelibolu Yaşamı” adlı belgesel filmin çekimleri için birlikte arazi çalışmaları yaptıklarını söyleyerek şöyle devam etti:
“Çanakkale ile St. Petersburg şehirleri arasında ilişkilerin geliştirilmesi için hazırladığımız proje kapsamında Rusya ve Çin’de yayın yapan televizyon kanallarında “Çanakkale Tanıtım Programları” yayınlandı. Rusya’nın önde gelen turizm dergileri “Çanakkale Özel Dosyası” hazırlayarak, yaz dönemi sayılarında Çanakkale’ye geniş yer verdiler. 2013’te G-20 zirvesine ev sahipliği yapan St. Petersburg’da “Orient Gate: Çanakkale 2013” adlı sergi, projenin Rusya temsilcileri tarafından açıldı. REBTEK çatısı altındaki çalışmalarımız fark edilmiş. Bu çalışmalarımızı değerlendirmek ve araştırmalarımızın sonuçlarından yararlanmak istiyorlar.”

Bu görev süresince Türkiye ve Rusya arasında sektörel, kültürel ve akademik işbirliği örneklerini hayata geçirmek için çeşitli projeler hazırlayacaklarını ifade eden Doç. Dr. Vedat Çalışkan “Benim görevim bu alanda Türkiye’deki bilimsel koordinasyonu sağlamak ve katkıda bulunabilecek bilim insanlarının bir araya gelmesine yardımcı olmak. REBTEK çatısı altında çok sayıda proje olacak. Bunlar arasında belgesel filmlerin hazırlanması, akademik toplantılar ve yayın faaliyetlerinin düzenlenmesi, sektörel ve kültürel heyetlerin karşılıklı ziyaretlerinin programlanması, gezici sergi faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, Gelibolu anıtı yanında bulunan küçük müzenin fiziki ve içerik olarak genişletilmesi gibi projeler bulunmaktadır” dedi.

Doç. Dr. Vedat Çalışkan, Çanakkale’nin kültürel mirasının araştırılmasının, ortaya konulmasının ve bunların tanıtılmasının Çanakkale turizmi için önemli olduğunun altını çizerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bizler üniversitemizde bu alanlarda çalışan bilim insanlarıyız. Üniversitemizde dünya çapında işler yapan çok sayıda, çok değerli bilim insanı var. Amacımız üniversitemizi ve Çanakkale’yi uluslararası platformlarda tanıtmak, ismini duyurmak. REBTEK çatısı altında da bunu yapmaya çalışacağız.”

Kaynak: ÇOMÜ


Bu haber 3852 kez okundu.
Gündem - 13:43 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çan Aile Sağlığı merkezi, Toplum Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu temel atma törenine katıldı. Temel atma töreninde bir konuşma yapan Bülent Turan, “Çan’ın adeta küçük hastanesinin temelini atıyoruz. Az sonra Etili köyünde bir futbol sahası açılışı yapacağız. Çan’da elimizden geldiğince aile sağlığı merkezi, […]
 • 02
  Muharrem Erkek: “Memlekette ne adalet kaldı, ne kalkınma”
  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, bugün düzenlediği basın toplantısında AK Parti’yi, isim açılımındaki ‘adalet’ ve ‘kalkınma’ kelimelerinden yola çıkarak “Memlekette ne adalet kaldı ne kalkınma” sözleriyle eleştirdi. Muharrem Erkek’in hem Çanakkale hem de Türkiye gündemine ilişkin açıklamalarda bulunduğu basın toplantısında, AK Parti’ye isim açılımı üzerinden eleştiriler yönelttiği bölümde sarf ettiği sözler […]
 • 03
  İYİ Parti’den Ülgür Gökhan’a ültimatom: “Koalisyonların bir namusu vardır”
  İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığından yapılan açıklamada, Çanakkale Belediyesi’ne Millet İttifakına uymadığı suçlaması yöneltilirken, CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a, “Bu tür davranışların sonuna kadar takipçisi olacağız” sözleriyle ültimatom verildi. İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Koalisyonların bir namusu vardır. Buna riayet etmeyecektiniz madem neden? İYİ Parti ile […]
 • 04
  Yıldıray Ölçek: “CHP’nin kuruluşundaki tüm değerleri bir bir yok ettiniz!”
  AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine teröre destek verdikleri gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını eleştiren CHP’ye yaptığı yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Yıldıray Ölçek konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “AK Parti dediğiniz gibi meclisin duvarlarında yazılı olan “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözünün gerçek anlamda yerine getirmiş […]
 • 05
  Bülent Turan: “CHP’nin ağlanacak haline gülüyoruz”
  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çanakkale’nin Çan ilçesinde bölge köy ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Turan toplantıda yaptığı konuşmada, “3 belediyeye, teröre destek gibi en ağır gerekçelerle kayyım atanıyor. İlk tepki HDP’den değil de bayrağındaki oklarda devletçilik, milliyetçilik ve halkçılık olan Atatürk’ün partisi CHP’den geliyor” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale […]

HAVA DURUMU

21 Ağustos 2019 ÇARŞAMBA
32°
 • PER 29.1°
 • CUM 29.1°
 • CTS 30.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.214
  0,19%
 • ALTIN 276.14
  -0,52%
 • DOLAR 5.729
  0,05%
 • EURO 6.359
  -0,09%

GÜNLÜK BURÇLAR