Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
25° Açık
 • EURO 6.43
 • DOLAR 5.76

ÇOMÜ Rektörü Murat: “ÇOMÜ’yü araştırma üniversitesi yapmak için birlikte çalışacağız”

Gündem - 29 Nisan 2019 16:40 A A

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ personeli ile tanışma toplantısında bir araya geldi.

Troia Kültür Merkezi fuayesinde gerçekleşen toplantıda hem personel ile tanışan hem de kendi ilkelerinden ve hedeflerinden bahseden Rektör Prof. Dr. Sedat Murat; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne 18 Nisan itibari ile atandığını söyledi ve ekledi: “Bu görevi tebliğ eden başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, YÖK Başkanına ve YÖK üyelerine teşekkür ediyorum. Rektörlük makamı çok önemli ve kutsal bir makamdır. Ama benim için en önemli rütbe hocalık rütbesidir. Biz öncelikle akademisyeniz. Rütbelerin en yükseği ilim rütbesidir. Bunun onuru, değeri her şeyin üzerindedir. Dolayısıyla akademisyenlik sıfatımıza uygun bir şekilde örnek olmakla yükümlüyüz.”

“Gönül Otoritesini Devreye Sokacağız”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, herkesle kucaklaşarak, omuz omuza çalışacaklarının altını çizerek şunları söyledi: “Amacımız sadece resmi otoriteyle hareket etmek değil. Gönül otoritesini de devreye sokarak herkesle kucaklaşarak omuz omuza vererek çalışmak. Üniversitemizin çaycısından, idari personeline, güvenliğinden en üst kademeye kadar herkesle uyum içinde çalışmamız gerekiyor. Sonuçta bu bir ekip işidir.”

“Öğrenci Odaklı Yönetim Anlayışı Oluşturacağız”

“Her yöneticinin, her liderin olduğu gibi benim de hedeflerim var” diyen Rektör Murat, eğitimin ve öğrencilerin önemini dile getirerek öğrenci odaklı bir yönetim anlayışı oluşturacaklarının altını çizdi:

“Öncelikle bizim açımızdan en önemli konulardan bir tanesi eğitimdir. İkinci önemli konu ise öğrencilerimizdir. Öğrencilerimiz bizlere emanettir, bizim geleceğimizdir. İşimiz öğrencilerimizi en güzel şekilde eğitebilmektir. Her şeye tahammül ederim ama öğrencileri ihmal eden, dersleri ihmal eden hocalara tahammül edemem. Şu anda da bu emaneti en üst düzeyde ben devralmış oluyorum. Öğrenci odaklı bir yönetim oluşturacağız. Bütün dünya buna doğru gidiyor.

Son yıllarda akıllara durgunluk verecek bir hızla değişen, akıllı şehirlerin, akıllı robotların, yapay zekâların gündeme geldiği artık beyinlere hükmedilen dünyada, öncü olan, teknolojiye ve bilgiye sahip olan dünyaya da hâkim olacaktır. Böyle teknolojilere sahip çıkabilecek, çağa uyum sağlayabilecek gençler yetiştirmek en temel görevimiz.”

“Etik İlkelere, Ahlaki Değerlere Sahip Çıkacağız”

Prof. Dr. Murat; “Eğitim ile birlikte etik ilkelere, ahlaki değerlere sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak örf, adet, gelenek ile bizi temsil edecek gençler yetiştirirken içimiz, dışımız, özümüz aynı olmalı. Başta yöneticiler olarak hepimiz tebessümü eksik etmemeliyiz. İnsanları mutlu eden medeniyet vasfı kazandıran bunlardır. Yüksek binalar, çok büyük barajlar, köprüler medeniyet değildir. Önemli olan bunlara uygun, bunları anlayacak birbirleri ile uyum içerisinde olabilecek, birbirlerine saygılı insanlık yetiştirmektir. Çok önemli bir coğrafyadayız. Gençlerimize de ecdadımızın bizler rahat olalım diye bu topraklarda şehit olduklarını ve nasıl bir imanla o yedi düvelin hakkından geldiklerini unutmamaları gerektiğini öğretmeliyiz” dedi.

“ÇOMÜ’yü Araştırma Üniversitesi Yapmak İçin Birlikte Çalışacağız”

“Eğitirken kendimizi de eğitmemiz gerekir. Benim için özellikle projeler çok önemli. Önemli bir rüyam da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni Araştırma Üniversitesi yapabilmek. Bu büyük bir iddia. Bu sıfatı kazanmak için hep birlikte hareket ederek, enerjimizi bu alana odaklamalıyız. Araştırma yayın faaliyetleri bu hedef için önemli diyen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat bu çalışmaları yaparken adalet ve liyakatin çok önemli olduğunun vurgusunu yaptı.”

Prof. Dr. Sedat Murat sözlerini şöyle sonlandırdı:

İstanbul, Ankara gibi şehirlere nazaran Çanakkale’nin küçük olması üniversitenin halkla daha iç içe olması açısından bir avantaj. Bu bağlamda Çanakkale halkına hizmet etmek görevimiz olacak. Üniversitemizde yapılacak olan tüm çalışmalarda istişareye ve işbirliğine önem vereceğiz. Subjektif faktörlerle hareket etmeyeceğiz. Kriterlerimiz hep objektif olacak. Hedeflerimizi büyük tutacağız. Üniversitemizi çok güzel bir yere getireceğiz.”

Kaynak: comu.edu.tr


Bu haber 674 kez okundu.
Gündem - 16:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Partilerinin 18. kuruluş yıl dönümünü kutladılar
  AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ile AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, partilerinin 18. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programa katıldı. Kutlama programına ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin teşrifleriyle gerçekleşen partimizin 18. kuruluş […]
 • 02
  Ali Şansalan bu akşam Ankara’da düdük çalacak
  Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan, Süper Lig’in 2. haftasında bu akşam MKE Ankaragücü ile İstiklal Mobilya Kayserispor arasında oynanacak maçı yönetecek. Süper Lig Cemil Usta Sezonu 2. hafta mücadelesinde MKE Ankaragücü ile İstiklal Mobilya Kayserispor bu akşam karşı karşıya gelecek. Saat 19.15’te başlayacak müsabakada Çanakkale Bölgesi Üst Klasman Hakemi Ali Şansalan düdük çalacak. […]
 • 03
  CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol: “Ölmek istemiyoruz”
  Kırıkkale’de 10 yaşındaki kızının gözleri önünde eski kocası tarafından canice öldürülen Emine Bulut, Türkiye’yi yasa boğmuştu. CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol, bugün yönetimiyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, “Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. ‘Bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ dedikçe onlarca […]
 • 04
  Biga’da barınak çalışanlarının dikkati köpekleri hayata bağladı
  Biga Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren hayvan barınağına getirilen sokak köpeğinin gebe olduğu ultrason muayenesinde ortaya çıktı. Biga Belediyesi bünyesinde hizmet veren geçici hayvan bakımevinde köpeklere yönelik barınma, bakım, muayene ve aşılama çalışmaları düzenli olarak yapılmaya devam ederken, herkesi mutlu eden bir olay daha yaşandı. Ekiplerce kısırlaştırma talebiyle hayvan barınağına getirilen sokak köpeğinin gebe olabileceğinden […]
 • 05
  Başkan Gökhan kavşak düzenleme çalışmasını inceledi
  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, kent genelinde gerçekleştirilen çalışmaları yerinde incelemek amacı ile düzenlediği teknik inceleme gezilerine devam ediyor. Başkan Gökhan, teknik inceleme gezisi kapsamında son olarak Esenler Mahallesi Ahmet Piriştina Caddesi ve Barış Caddesi kesişimindeki kavşak düzenleme çalışmalarını inceledi. Teknik ekip eşliğinde kavşakta yapılacak olan çalışmaları inceleyen Başkan Gökhan, planlanan düzenlemelere ilişkin bilgi aldı.

HAVA DURUMU

25 Ağustos 2019 PAZAR
25°
 • PTS 29.0°
 • SAL 28.2°
 • ÇAR 28.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 97.149
  1,84%
 • ALTIN 282.85
  1,76%
 • DOLAR 5.764
  -0,11%
 • EURO 6.430
  0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR