20° Açık
 • EURO 6.84
 • DOLAR 6.08

ÇOMÜ Rektörü Murat: “ÇOMÜ’yü araştırma üniversitesi yapmak için birlikte çalışacağız”

Gündem - 29 Nisan 2019 16:40 A A

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ÇOMÜ personeli ile tanışma toplantısında bir araya geldi.

Troia Kültür Merkezi fuayesinde gerçekleşen toplantıda hem personel ile tanışan hem de kendi ilkelerinden ve hedeflerinden bahseden Rektör Prof. Dr. Sedat Murat; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğüne 18 Nisan itibari ile atandığını söyledi ve ekledi: “Bu görevi tebliğ eden başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, YÖK Başkanına ve YÖK üyelerine teşekkür ediyorum. Rektörlük makamı çok önemli ve kutsal bir makamdır. Ama benim için en önemli rütbe hocalık rütbesidir. Biz öncelikle akademisyeniz. Rütbelerin en yükseği ilim rütbesidir. Bunun onuru, değeri her şeyin üzerindedir. Dolayısıyla akademisyenlik sıfatımıza uygun bir şekilde örnek olmakla yükümlüyüz.”

“Gönül Otoritesini Devreye Sokacağız”

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, herkesle kucaklaşarak, omuz omuza çalışacaklarının altını çizerek şunları söyledi: “Amacımız sadece resmi otoriteyle hareket etmek değil. Gönül otoritesini de devreye sokarak herkesle kucaklaşarak omuz omuza vererek çalışmak. Üniversitemizin çaycısından, idari personeline, güvenliğinden en üst kademeye kadar herkesle uyum içinde çalışmamız gerekiyor. Sonuçta bu bir ekip işidir.”

“Öğrenci Odaklı Yönetim Anlayışı Oluşturacağız”

“Her yöneticinin, her liderin olduğu gibi benim de hedeflerim var” diyen Rektör Murat, eğitimin ve öğrencilerin önemini dile getirerek öğrenci odaklı bir yönetim anlayışı oluşturacaklarının altını çizdi:

“Öncelikle bizim açımızdan en önemli konulardan bir tanesi eğitimdir. İkinci önemli konu ise öğrencilerimizdir. Öğrencilerimiz bizlere emanettir, bizim geleceğimizdir. İşimiz öğrencilerimizi en güzel şekilde eğitebilmektir. Her şeye tahammül ederim ama öğrencileri ihmal eden, dersleri ihmal eden hocalara tahammül edemem. Şu anda da bu emaneti en üst düzeyde ben devralmış oluyorum. Öğrenci odaklı bir yönetim oluşturacağız. Bütün dünya buna doğru gidiyor.

Son yıllarda akıllara durgunluk verecek bir hızla değişen, akıllı şehirlerin, akıllı robotların, yapay zekâların gündeme geldiği artık beyinlere hükmedilen dünyada, öncü olan, teknolojiye ve bilgiye sahip olan dünyaya da hâkim olacaktır. Böyle teknolojilere sahip çıkabilecek, çağa uyum sağlayabilecek gençler yetiştirmek en temel görevimiz.”

“Etik İlkelere, Ahlaki Değerlere Sahip Çıkacağız”

Prof. Dr. Murat; “Eğitim ile birlikte etik ilkelere, ahlaki değerlere sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak örf, adet, gelenek ile bizi temsil edecek gençler yetiştirirken içimiz, dışımız, özümüz aynı olmalı. Başta yöneticiler olarak hepimiz tebessümü eksik etmemeliyiz. İnsanları mutlu eden medeniyet vasfı kazandıran bunlardır. Yüksek binalar, çok büyük barajlar, köprüler medeniyet değildir. Önemli olan bunlara uygun, bunları anlayacak birbirleri ile uyum içerisinde olabilecek, birbirlerine saygılı insanlık yetiştirmektir. Çok önemli bir coğrafyadayız. Gençlerimize de ecdadımızın bizler rahat olalım diye bu topraklarda şehit olduklarını ve nasıl bir imanla o yedi düvelin hakkından geldiklerini unutmamaları gerektiğini öğretmeliyiz” dedi.

“ÇOMÜ’yü Araştırma Üniversitesi Yapmak İçin Birlikte Çalışacağız”

“Eğitirken kendimizi de eğitmemiz gerekir. Benim için özellikle projeler çok önemli. Önemli bir rüyam da Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ni Araştırma Üniversitesi yapabilmek. Bu büyük bir iddia. Bu sıfatı kazanmak için hep birlikte hareket ederek, enerjimizi bu alana odaklamalıyız. Araştırma yayın faaliyetleri bu hedef için önemli diyen Rektör Prof. Dr. Sedat Murat bu çalışmaları yaparken adalet ve liyakatin çok önemli olduğunun vurgusunu yaptı.”

Prof. Dr. Sedat Murat sözlerini şöyle sonlandırdı:

İstanbul, Ankara gibi şehirlere nazaran Çanakkale’nin küçük olması üniversitenin halkla daha iç içe olması açısından bir avantaj. Bu bağlamda Çanakkale halkına hizmet etmek görevimiz olacak. Üniversitemizde yapılacak olan tüm çalışmalarda istişareye ve işbirliğine önem vereceğiz. Subjektif faktörlerle hareket etmeyeceğiz. Kriterlerimiz hep objektif olacak. Hedeflerimizi büyük tutacağız. Üniversitemizi çok güzel bir yere getireceğiz.”

Kaynak: comu.edu.tr


Bu haber 290 kez okundu.
Gündem - 16:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya ayağı kesonu denize batırıldı
  Gelibolu ve Lapseki ilçeleri arasında inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya ayağının içinde bulunacağı keson bugün Lapseki / Şekerkaya mevkiinde denize batırıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya kesonu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın da katıldığı törenle bugün denize batırıldı. Törende konuşan Bakan Turhan, yakın zaman içerisinde köprünün ayaklarının yükselmeye […]
 • 02
  Halil Özer: “TÜMAD’ın Lapseki’ye ciddi anlamda katkısı var”
  Lapseki’nin AK Parti’li İl Genel Meclis Üyesi Halil Özer, Çanakkale Yorum’a yaptığı açıklamada, TÜMAD Madencilik’in istihdam noktasında Lapseki’ye büyük katkı sağladığını belirtti. Özer, Ezcacıbaşı bünyesindeki ESAN Madencilik’in bölgede altın madeni tesisi kurma girişimini ise “Şahsi fikrim aynı bölgede iki maden şirketinin olmayacağı yönünde” sözleriyle değerlendirdi. Halil Özer’in açıklamaları şu şekilde: * “TÜMAD bölgede 600 ila […]
 • 03
  Çanakkale Yorum Lapseki’de siyaset ve iş dünyasının madencilik faaliyetleri hakkındaki nabzını tutuyor
  TÜMAD Madencilik’in siyanürle altın madeni ayrıştırma faaliyetlerini sürdürdüğü Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde, Eczacıbaşı bünyesindeki ESAN Madencilik de sahaya inmeye hazırlanıyor. Peki Lapseki’de siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimleri, TÜMAD Madencilik’in faaliyetleri ile ESAN Madencilik’in bölgede altın madeni tesisi kurma fikrine nasıl bakıyor? TÜMAD Madencilik halihazırda 2 yıldır Lapseki’nin Şahinli köyünde siyanürle altın madeni ayrıştırma faaliyetlerini […]
 • 04
  Bülent Turan’dan dayakçı öğretmene tepki: “Adamsan yaştaşına vuracaksın, evlada değil!”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda öğrencileri kürsüye çıkararak tokatladığı ortaya çıkan öğretmene sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Bülent Turan söz konusu haberi sosyal medya hesabından alıntılayarak, “Adli, idari, cezai sorumluluk tamam da bir de “yüzüne tükürme” cezası olsa! Adamsan yaştaşına vuracaksın evlada değil!” ifadeleriyle dayakçı öğretmene […]
 • 05
  1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya kesonu bugün suya batırılacak
  9 Mayıs’ta Avrupa kesonu suya batırılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya kesonu bugün Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılacağı törenle suya batırılacak. Gelibolu ve Lapseki ilçeleri arasında inşası süren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Asya ayağının içinde bulunacağı keson bugün Lapseki / Şekerkaya mevkiinde suya batırılacak. Çelik şaft montajının tamamlanmasının ardından dün akşam saatlerinde römorkörlerle […]

HAVA DURUMU

26 Mayıs 2019 PAZAR
20°
 • PTS 23.3°
 • SAL 21.6°
 • ÇAR 20.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 86.072
  1,74%
 • ALTIN 251.16
  -0,19%
 • DOLAR 6.080
  -0,27%
 • EURO 6.844
  0,15%

GÜNLÜK BURÇLAR