Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22° Az bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

“ÇOMÜ’ye gidemeyen ÇOMÜ’lüler olmak istemiyoruz”

Gündem - 15 Aralık 2017 16:02 A A

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri, ulaşım sorunlarına dikkat çekip, Çanakkale Belediyesi’ne seslerini duyurabilmek amacıyla ÇOMÜ Öğrenci Konseyi öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’ndan kordon boyundaki Truva Atı önüne yürüyüş eylemi düzenleyip basın açıklaması yaptı.

Çanakkale’de yeni devlet hastanesine ulaşım polemiği gündemdeki sıcaklığını korurken bu kez de üniversite öğrencileri kazan kaldırdı. Ulaşım ücretlerini, duraklardaki bekleme sürelerini, otobüs / sefer sayılarının azlığını protesto eden öğrenciler ÇOMÜ Öğrenci Konseyi öncülüğünde örgütlenip Cumhuriyet Meydanı’ndan kordon boyundaki Truva Atı önüne yürüyüş eylemi düzenledi.

Yürüyüşün ardından, hazırlanan basın bildirisini okuyan ÇOMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal, ulaşımda yaşadıkları sorunları belediye yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde dile getirdiklerini ancak aradan geçen süreçte sorunların çözümüne yönelik hiçbir adım atılmadığını kaydetti.

“DURAKLARDA 20,30 DAKİKA BEKLEMEK İSTEMİYORUZ”

Uysal açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün burada, yıllardır çözülemeyen, hem biz öğrenciler hem de Çanakkale halkı için zulüm haline gelen ulaşım sorununu ve bu sorunun çözülmediğini, çözülmek istenmediğini dile getirmek amacıyla ÇOMÜ öğrencileri olarak toplanmış bulunmaktayız. ÇOMÜ Öğrenci Konseyi olarak göreve geldiğimiz ilk andan itibaren öğrenci arkadaşlarımızın ulaşım sorunuyla dertlendik ve bu sorunun çözümü için çaba sarfettik. Gelinen noktada, üzülerek söylüyoruz ki hiçbir olumlu gelişme olmadığı gibi aksi yönde daha da geriye gidilmiştir. Belediye yetkilileriyle gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde biz üniversite öğrencilerinin istek ve taleplerini tek tek ilettik. Bizler  dedik ki, otobüs sayıları ve seferleri yetersizdir. Öğrenciler olarak duraklarda 20 dakika, 30 dakika beklemek istemiyoruz. Ama şu an hala dakikalarca duraklarda bekliyoruz ve bu kış ayında zulüm ile karşı karşıya kalıyoruz.

“ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ NEDEN YOK SAYILMAKTADIR?”

Güzergahların düzenlenmesini, başı sonu 10 dakika olan Çanakkale’de üniversite yerleşkelerimize 40 dakikada, 50 dakikada gitmek istemiyoruz. Ne yazık ki hala değişen ve yapılan bir çalışma yoktur. KHK yurtlarının olduğu bölgelerde seferlerin yetersiz olduğunu ilettik. Kepez’de yaşayan öğrenci arkadaşlarımızın kampüse ulaşımlarının neredeyse imkansız olduğunu ilettik. Ve hala yapılan herhangi bir çalışma yoktur. Otobüs fiyatlarının düşürülmesini, en kötü haliyle sabit kalmasını teklif ettik. Fakat gelinen noktada 1 Ocak itibariyle öğrenci ulaşım ücretleri 1,5 liraya çıkarılmıştır. Kampüs içi ulaşımın ücretsiz olmasını talep ettik ancak zam yapılarak 40 kuruşa çıkarılmıştır. Yerleşkelerimizde akıllı kent kart dolum makinalarının olmasını istedik. Ve görüyoruz ki yapılan hiçbir çalışma yoktur. Bizler ÇOMÜ’ye gidemeyen ÇOMÜ’lüler olmak istemiyoruz. Biz tüm bunları ilettiğimizde bu sorunların çözüleceğini bizlere söyleyen belediye yetkilileri neden hala durmaktadır? Üniversite gençliği neden yok sayılmaktadır? Çektiğimiz bu zulüm neden görülmemektedir. Bu sorunlar çözülmez, konuştuğumuz masa etrafında kalır ise üniversite öğrencileri olarak sizleri yapmış olduğunuz hizmetsizlikten dolayı alkışlamaya geleceğiz dedik. Ve bugün bizler bu hizmetsizliği alkışlamak için buradayız.”

SOSYAL MEDYADA ÇANAKKALE MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK İSTEDİLER

Öte yandan ÇOMÜ’lü öğrenciler sosyal medyada örgütlenerek AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Ayhan Gider ile CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz’den ulaşım sorunlarının çözümü noktasında destek istediler.

Metin KOÇ / Çanakkale Yorum


Bu haber 4008 kez okundu.
Gündem - 16:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
21°
 • PER 20.9°
 • CUM 15.1°
 • CTS 12.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 107.529
  0,00%
 • ALTIN 271.20
  0,56%
 • DOLAR 5.715
  0,31%
 • EURO 6.330
  0,28%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi