24° Açık
 • EURO 5.00
 • DOLAR 4.09

Defolun bir daha da gelmeyin!

Gündem - 23 Şubat 2018 16:05 A A

“Askere gidiyoruz” yalanıyla sırtlarına Türk bayrağı asıp ellerindeki kolonyalarla esnaf ve vatandaşlardan para toplayan dolandırıcı üç kişi yakalandı.

Türkiye’de son dönemin en popüler dolandırıcılık yöntemlerinden biri şüphesiz “sahte asker” tuzağı… Sırtlarına astıkları Türk bayrakları ve ellerindeki kolonyalarla Çanakkale’nin işlek caddelerinde boy gösteren dolandırıcılar “askere gidiyoruz” yahut “asker uğurluyoruz” numarasıyla hem esnaf hem de vatandaşın kâbusu olmuş durumda.

Dolandırıcılığa çıkış günlerini asker alım tarihlerine denk getirerek akıllarınca dikkat çekmemeye çalışan bu dolandırıcılar özellikle kafelerde oturan kişileri kendilerine hedef seçiyor. Kordon esnafının kendilerinden yaka silkip ses çıkarmamasından istifade eden “sözde askerler(!)” vatandaşların milli duygularını sömürmek suretiyle para topluyor.

Esasında birçok insan hesapta kendini uyanık zanneden bu “asalakların” bal gibi yalan söylediğinin farkında. Ancak eşleri, çocukları, sevgilileri, yahut arkadaşlarının yanında bela çıkmaması için bu yalana göz yumuyor.

Gelelim Çanakkale’de aynı tezgayı uygulamak isterken zabıtaların sıkı takibi sonucu yakayı ele veren bu üç kişiye…

“Çanakkale’de Hayat” internet sitesinin imtiyaz sahibi usta gazeteci Tekin Uğurlu sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında önce birlikte iş yapan iki dolandırıcıyı deşifre edip, suratlarına karşı söylenmesi gereken ne varsa adeta hepimizin adına söyleyip yüreğimizi soğuttu. İkisi de Manisalıymış. Ege’den başlayıp milletten para toplaya toplaya Çanakkale’ye kadar gelmişler. Bir nevi dolandırıcılık turizmi!

Zabıta Komiseri Nufel Tekin, esnaf ve vatandaşın kâbusu olan bu dolandırıcılardan her gün onlarcasını yakaladıklarını, topladıkları paralara kamuya aktarılmak suretiyle el koyduklarını ve 124’er lira para cezası kesip şehir dışına gönderdiklerini ifade ediyor. Mantar gibi türeyen bu “asalaklar” karşısında bir bakıma onlar da çaresiz…

Bu ikili hakkında işlem yapıldıklatan sonra zabıtalar aynı yöntemle dolandırıcılık yaparken yakalanan bir kişiyi daha getiriyor. O da aynı şekilde Manisa’dan geldiğini söylüyor. Cebinden çıkan paraların, çocuğunun ilaç parası olduğunu söylüyor. Bilin bakalım nüfus cüzdanında medeni hali kısmında ne yazıyor? Elbette bekar!

Not:  Ekran görüntüleri Tekin Uğurlu’nun facebook sayfasından alınmıştır.

Gündem - 16:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Kepez’de isyan ettiren görüntü!
  Hafta sonu havanın güzel olmasını fırsat bilip Kepez’deki piknik alanlarını kullanan vatandaşların arkalarında adeta birer çöp yığını bırakmaları bu kadarına da pes dedirtti. Piknik alanlarındaki çöp yığınlarının fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, “Ücret de almıyoruz ama maşallah çok çok iyisiniz. Bulduğunuz gibi her tarafı tertemiz bırakmışsınız” sözleriyle ironi yaparak […]
 • 02
  Başkan Gökhan’ın hedefinde Bülent Öz mü var?
  Burası Çanakkale gazetesinde yer alan habere göre; CHP Çanakkale teşkilatını dizayn etmekle suçlanan CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın şimdi de milletvekili adaylarına el attığı konuşuluyor. Gökhan’ın, geçtiğimiz günlerde Kamu-Der tarafından “yılın milletvekili” seçilen CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent Öz’ün önünü kesmek için çalıştığı iddia ediliyor. Bülent Öz’ün parti tabanı tarafından çok […]
 • 03
  2018 Troya Yılı, ATM Dubai Fuarı’nda tanıtıldı
  Troya Yılı İcra Komitesi Üyesi, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer ve beraberindeki heyet, ATM Dubai Fuarı’nda 2018 Troya Yılı’nı tanıttı. Armağan Aydeğer fuar öncesi katılımcılarla gün boyu toplantılar yapıp, toplu sunum eşliğinde 2018 Troya Yılını anlattı. İlginin yoğun olduğu toplantılar hayli verimli geçerken katılımcılardan tam not aldı.
 • 04
  Berlin’den yola çıktılar Çanakkale’ye geliyorlar
  Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Türkiye ayağı kapsamında 2018 Troya Yılı tanıtımına katkı sağlamak için Çanakkale’ye gelecekler. Avrupa, Balkan, Türkiye, İsrail ve Ürdün ayaklarını kapsayan Doğu Batı Dostluk Ve Barış Rallisi (Allgau-Orient Rally) Çanakkale’de boy gösterecek. Rallide yarışacak araçlar 2018 Troya Yılına katkı sağlanması için “Troya” temasıyla giydirildi.
 • 05
  1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali başladı
  Çanakkale Valiliği ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla Çanakkale Folklor Araştırma Derneği tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali” başladı. Türkiye’den 10 okul ve 20 ülkeden halk dansları grubunun katılım sağladığı, 980 öğrencinin aktif görev alacağı festivalin açılış törenine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve protokol üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. […]

HAVA DURUMU

24 Nisan 2018 SALI
23°
 • ÇAR 26.1°
 • PER 25.3°
 • CUM 24.6°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 110.059
  -0,79%
 • ALTIN 174.62
  -0,23%
 • DOLAR 4.087
  -0,50%
 • EURO 4.997
  -0,37%

GÜNLÜK BURÇLAR