Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
21° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

Emekli olan öğretim üyesine ÇOMÜ’de veda töreni

Gündem - 21 Ekim 2019 15:45 A A

Emekliye ayrılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hidayet Işık için üniversitede veda töreni düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi’nde düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bünyamin Bacak ve Prof. Dr. Suat Uğur, Genel Sekreter Sami Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket Yavuz, İl Müftü Yardımcısı Mehmet Ali Bal ile ÇOMÜ’lü akademisyenler katıldılar.

Öğr. Gör. Mehmet Kara’nın Kur’an tilavetiyle başlayan programın açılışında konuşan Dekan Prof. Dr. Şevket Yavuz her vedanın yeni bir başlangıç olduğunu ifade ederek “Kurumsallaşmanın önemli ilkelerinden birisi de kişiye göre değişmeyen bir sistemin oluşturulması ve onun yerleştirilmesidir. Bu tür veda programları da kuşkusuz önemlidir. Fakültemizden emekli olan ilk hocamız Hidayet Bey olduğu için de bu program ayrı bir hassasiyet arz ediyor. Bu geleneği başlatmış olalım dedik” dedi.

Dekan Yavuz’un konuşmasının ardından Rektör Prof. Dr. Sedat Murat söz aldı. Bir geleneğin başlatılması anlamında programı düzenleyenlere teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Sedat Murat şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde de Fen Edebiyat Fakültesi’nde Coğrafya Bölümünde genç yaşta vefat eden bir hocamız için bir anma töreni düzenledik. Bunlar kurum kültürünün olmazsa olmazlarındandır. Kurum kültürü bir aile havası oluşturur. Kurum kültürünün olduğu yerlerde insanlar mutlu olur, insanların mutlu olduğu yerde verimlilik artar. İnsanın olduğu yerlerde mutlaka sorunlar oluyor ama bu sorunların en az olması gereken yerler bana göre üniversiteler.

“Gençliğe rol model olmak zorundayız”

Bizim medeniyetimizde ilim adamları aynı zamanda edep ve ahlakla mücehhez olmuşlardır. İkisini birleştirdiğimizde ortaya kibir abidesi değil tevazu abidesi çıkar. Mütevazi insanlar toplumda her zaman sevilirler, sayılırlar ve rol model olurlar. Biz bilim insanları olarak rol model olmak durumundayız. Hergün etrafımızda binlerce öğrenci, biz farkında olalım veya olmayalım olumlu ya da olumsuz anlamda biz hocaları takip ediyorlar, örnek alıyorlar.”

Emeklilik kararının ani verilmiş bir karar olmadığına değinen Prof. Dr. Hidayet Işık ise “Eşim de şu an burada. Dekanım ve yakın çalışma arkadaşlarım da buradalar. 2-3 yıldır emeklilik konusunu dillendiriyordum. Ben yalnızca devlet memurluğundan emekli oluyorum. Akademisyenlikten ve ilim adamlığından emekli olmak yoktur. Kendi özel kütüphanemde şu ana kadar gerçekleştiremediğim yarım çalışmalarımı arkamda klasik bırakacak şekilde tamamlamayı arzu ediyorum” şeklinde konuştu ve programa katılan mesai arkadaşlarıyla helalleşti.

Prof. Dr. Hidayet Işık’la ilgili söz alan akademisyenler; kendisiyle ilgili anılarını, duygu ve düşüncelerini aktardılar.

Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, emekliye ayrılan Prof. Dr. Hidayet Işık’a plaket takdim etti.

Program günün anısına pasta kesimiyle sona erdi.


Bu haber 247 kez okundu.
Gündem - 15:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 02
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 03
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 04
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]
 • 05
  Gültekin Yıldız istifa etti!
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 8 yıl önce Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan , Merkez İlçe Başkanı ve Çanakkale İl Başkanı olarak aralıksız devam eden siyasi görevim ; dün akşam Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu Genelbaşkan Yardımcımız Sayın […]

HAVA DURUMU

19 Kasım 2019 SALI
20°
 • ÇAR 20.5°
 • PER 20.8°
 • CUM 17.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.927
  0,08%
 • ALTIN 269.22
  -0,88%
 • DOLAR 5.715
  -0,43%
 • EURO 6.328
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi