Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
10° Açık
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.70

Göçeada’da festival tartışması: Belediye ve kaymakamlık suçu birbirine attı!

İlçeler - 7 Eylül 2019 17:25 A A

Gökçeada’da bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan motosiklet festivali Motofest’in, festival tarihine kısa süre kala iptal edilmesi belediye ve kaymakamlık arasındaki ipleri gerdi. Her iki taraf konuya ilişkin açıklamada bulunurken, suçu birbirine attı!

İlk açıklama Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’den geldi. 5 Eylül günü sosyal medya hesabından zehir zemberek sözlerle açıklama yapan Başkan Çetin, festivalin iptaline ilişkin kaymakamlığı suçladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

(Açıklamadaki imla hatalarına editoryal müdahalede bulunulmamıştır)

“Gökçeada’da yaşanabilecek herhangi bir sıkıntı hiç kimseye fayda sağlamaz. Sıkıntılar ancak Gökçeadalı vatandaşımıza ve mevsimsel kazanç sağlayan gerek konaklama, gerek yeme içme gerekse turizm alanında hizmet veren tüm esnafımıza yansıyacaktır. Gökçeada’da bizim gibi hancı olanlar var ama bir de bunun yanında yolcu olanlar var onlara söylüyorum “Gökçeada’nın huzurunu kaçırmanıza fırsat vermeyeceğim!”

Motosiklet Festivali ile alakalı Gökçeada’da yaşanan sıkıntılar konusunda Akp Grup Başkan Vekili Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Bülent Turan’a da büyük görev düşmektedir. Benim yapacaklarımı engellemeye çalışırken Gökçeadaya zararı dokunanlara dur diyebilecek olan Sayın Vekilimiz, Çanakkale’nin sorunlarına temas ettiği gibi buraya da temas etmelidir.

Son günlerde yaşanan bir çok konunun arasından gündeme oturmuş olan Gökçeada Motor Festivali ile ilgili iptal süreci, kamuoyunda bilgi kirliliğine sebebiyet vermiştir. Bu yıl 5. sini yapmayı planladığımız festival ile ilgili TDİ Genel Müdürlüğü’nden gelen yazı ile Kuzulimanında festivale müsade edilmemiş olup, TDİ Genel Müdür Yardımcısı ile görüşüldüğünde Gökçeada Kaymakamı’nın festivalin burada yapılmasının uygun olmayacağı üzerine karar verdiklerini ifade etmiştir.

Sonraki adım olarak Festivalin Yıldızkoy’da yapılması planlanmış ancak mevzubahis alanda aynı tarihte önceden planlanmış başka bir program olduğundan festival alanının Kaleköy’de bulunan boş bir arazide yapılmasına karar verilmiştir. 4 gün boyunca arazide yapılan çalışmalar sonucu Festival alanı düzenlemesi tarafımızca yapılmıştır. Bu kadar emeğin üzerine Kaymakamlık alana Jandarma göndererek bu özel mülkiyet ile aramızdaki protokolü sormuştur. Bu protokolün kendilerini hiçbir suretle ilgilendirmemesine rağmen Kaymakamlık Belediyemize yazı göndererek bizden bu protokolü istemiştir. Bu da yetmemiş gibi Festival düzenleme Komitesi Üyelerinin bilgilerini isteyerek durumu zorlaştırmıştır. Festivalin düzenlemesi için Kaymakam ile ikili ilişkileri iyi olduğu düşünülen Murat Suluoğlu kendileriyle görüşmek için gittiğinde Murat Bey’e “Protokol yok; olsa da orası 3. derece sit alanıdır kuruldan izin alınması gerekir” diyerek festivalin olmaması için bahaneler üretmiştir. Daha sonra oradan ayrılan Murat Suluoğlu Gökçeada Motorsiklet Spor Kulübü Derneği Başkanı ve Türkiye Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu Başkanı Semih Tevs’e; Semih Abi Kaymakam Bey izin vermeyecek şahsınız ve Belediye Başkanı bu konuyla alakalı zor durumda kalacak bu yüzden festivali iptal et dedikten sonra Semih Tevs aynı gün festival iptal bilgisini sosyal medyadan paylaşmıştır.

Bugüne kadar 4 kez yaptığımız Motosiklet Festivali alanı olan Kuzulimanı da sit bölgesi olmasına rağmen yıllardır sorun yaşanmayan konular bu yıl karşımıza sorun olarak çıkartılmıştır. Gökçeada’da ticareten, siyaseten devleti temsil edene sesleniyorum; yarattığın gerginlikten korktuğumuzdan değil; devlete olan saygımızdandır sükunetimiz. Bu bağlamda tüm Gökçeadalıların menfaati hususunda kendimi ortaya koyacağımdan kimsenin endişesi olmasın.

Maaşını devletten alan birkaç kişi “oh be gürültüden kurtulduk”, bir kaç kişi ise “alt yapısı hazırlanmalı” diyor. Gelin kardeşim beraber hazırlayalım o zaman. Gökçeada gelecek motor sevdalılarını 4 yıldır misafir ediyor ve motor sevdalılarının sosyo kültürel ve sosyo ekonomik katkılarını yazıyordunuz şimdi ne oldu da festivalden rahatsız oldunuz. Beni yıldıramazsınız ben tüm Gökçeadalılara hizmet vermeye sonuna kadar devam edeceğim.”

KAYMAKAMLIKTAN JET YANIT!

Başkan Çetin’in bu açıklamasının üzerinden 2 saat sonra Gökçeada Kaymakamlığı’nın sosyal medya hesabından, iddialara cevap niteliğinde bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada festivalin iptaline gerekçe olarak Gökçeada Belediyesi’nin yer konusundaki farklı istekleri gösterdildi.

İşte o açıklama:

“Gökçeada Belediyesi 08.8.2019 tarihinde mülkiyeti Hazine ve Denizcilik İşletmelerine ait olan alanda motosiklet festivali yapılması için gerekli iznin verilmesi amacıyla Kaymakamlığımıza bir yazı yazılmıştır. Kaymakamlığımız tarafından ilgili yazı Denizcilik İşletmelerine yazılmıştır. Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü Limanlar Dairesi Başkanlığı 23.08.2019 tarihinde Kaymakamlığımıza yazdığı yazıyla söz konusu alanda motosiklet festivalinin yapılmasını uygun görmediğini belirtmiştir. İlgili yazı Gökçeada Belediye Başkanlığına gönderilmiştir.

Bunun üzerine 27.08.2019 tarihinde Gökçeada Belediyesi söz konusu festivali Kaleköy Yıldızkoy mevkiinde yapmak istediğini, bu konu ile ilgili iznin verilmesini talep etmiştir. Kaymakamlığımız 27.08.2019 tarihinde yazı ile söz konusu festivalin yapılmasının uygun olduğunu ve gerekli güvenlik tedbirlerinin alınacağını Belediye Başkanlığına bildirmiştir.

Gökçeada Belediyesi talep etmiş olduğu yere verilen izne rağmen festivali bu alanda yapmak yerine 02.09.2019 tarihinde yine bir yazı ile Kaleköy mevkii 315 ada 4 parselde festival düzenlemek için izin talep etmiştir. Kaymakamlığımız tarafından söz konusu alanın mülkiyetinin kime ait olduğu sorulmuş fakat bu tarihe kadar Gökçeada Belediye Başkanlığından her hangi bir cevap alınamamıştır.

Gereği kamuoyunun takdirine sunulur.”


Bu haber 389 kez okundu.
İlçeler - 17:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

20 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
10°
 • PER 21.0°
 • CUM 15.1°
 • CTS 14.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 107.529
  0,64%
 • ALTIN 269.74
  -0,69%
 • DOLAR 5.700
  -0,69%
 • EURO 6.316
  -0,66%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi