Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
13° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.31
 • DOLAR 5.73

Gültekin Yıldız: “Bazı barolar öncelikle kendi tarafsızlıklarını sorgulamalıdır”

Siyaset - 21 Ağustos 2019 15:17 A A

Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın Beştepe’de gerçekleştirilecek olan Adli Yıl Açılış Törenine katılmayacağını açıklamasının ardından AK Parti İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız yazılı bir açıklama yaptı.

Yargıtaya ve adli yıl açılışına ilişkin iddiaların tümüyle asılsız olduğunun altını çizen Gültekin Yıldız, bu söylemler doğrultusunda söz konusu barolarca yargının tarafsızlığının bizzat ihlal edildiğini, savunmanın siyasallaştırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Yıldız’ın açıklaması şu şekilde:

“Yargıtay’ın ev sahipliğinde Yargıtay’ca belirlenen mekan olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek olan 2019-2020 yılı adli yıl açılış törenine mensubu olduğum Çanakkale Barosunun da dahil olduğu bazı baroların katılmama kararı bizleri şaşırtmamış ama bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak, yargı bağımsızlığıyla toplantı salonun ne ilgisi var diye merak eden vatandaşlarımızı aydınlatmak adına açıklama yapmak zarureti hasıl olmuştur.

Söz konusu Kongre ve Kültür Merkezi kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yapacağı organizasyonlarda, toplantılarda ve konferanslarda kullanması için inşa edilmiş olup , Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin bahçesinde yer alan Millet Camii , Millet Kütüphanesi, Sergi Salonu gibi tamamen halka açık , Külliyenin yürütmeye ait idari birimlerinden (binalarından) bağımsız bir yapıdır.

Ayrıca adli yıl açılış töreninin ev sahibi Yargıtay olup, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan törene yürütmenin temsilcisi olarak ve Yargıtay’ın misafiri olarak katılacaktır.

Adli yıl açılış töreninin Yargıtay’da yapılması gibi bir yasal zorunluluk yoktur. Daha önce 2001-2002 adli yıl açılış töreni de Yargıtay’ca belirlenen -yürütmenin parçası olan Dışişleri Bakanlığına ait- Devlet Konuk Evinde yapılmış, o tarihte AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in , Barolar Birliği Başkan’ı Özdemir Özok’un , yargı mensuplarının ve devlet erkanının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Yargıtaya ve adli yıl açılışına ilişkin iddialar tümüyle haksız olup, bu söylemlerle söz konusu barolarca yargının tarafsızlığı bizzat ihlal edilmiş, savunma siyasallaştırılmaya çalışılmıştır.

Sergilenen tutum ile söz konusu barolar kendilerini tarafsız ve bağımsız, törene katılacak olan baroları, hakim ve savcıları taraflı ve bağımlı ilan etmiştir.

Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını bu kadar basite indirgemek sığ bir bakış açısı olup, törene katılacak olan yargı mensuplarının vicdani kanaatini bu şekilde sorgulamak vicdani değildir.

Gezi olaylarında Geziyi, 2017 referandumunda Hayır Kampanyasını destekleyen, ana muhalefet partisi ile zaman zaman adeta söylem birliğinde olan bazı barolar öncelikle kendi tarafsızlıklarını sorgulamalıdır. Baro başkanları kendi şahsi görüşlerini ifade ettiklerinin, beyanlarının baro mensuplarını bağlamadığının; barolar, baro başkanların eylem ve söylemeleri nedeniyle artık mensuplarının barolara aidiyetini sorgular hale geldiğinin farkına varmalı ve bu yanlıştan dönmelidir. Hukuk her türlü ideolojinin üzerindedir, üst kimliktir. Baro başkanları bu sorumlulukla hareket etmeli, siyasi görüşleri ve kimlikleri hukukçu kimliklerinin önüne geçmemelidir.


Bu haber 434 kez okundu.
Siyaset - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Derdim ne Ahmet Türk ne de Bülent Arınç”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Habertürk ekranlarında Kübra Par’ın sorularını yanıtladı. Turan programda, Bülent Arınç ile yaşadığı polemik ve yeni kurulacak partilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Bülent Turan’ın açıklamaları şöyle: “Arınç’ın son dönemde çıkışları oldu, tasvip etmiyorum. Ben üzüldüm. Keşke olmasaydı. Ahmet Türk meseleleri ile görüşüm değişmedi. Çanakkale’de muazzam işler yaptık. Benim […]
 • 02
  Çanakkale teşkilatlarından Bülent Turan’a destek mesajları
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında başlayan ‘Ahmet Türk’ polemiğinin ardından AK Parti Çanakkale Teşkilat Başkanlarından, Bülent Turan’a destek mesajları geldi. İşte o destek mesajları: * Gültekin Yıldız (AK Parti Çanakkale İl Başkanı) “Siyaset zor zanaattır. Gece gündüz çalışırsın.Şehrine ülkene hizmet etmek için, […]
 • 03
  18 yaşında canına kıydı!
  Doğan Y. isimli 18 yaşındaki genç, Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki evinde kendini asarak hayatına son verdi. Üzücü olay dün gece Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki bir binada meydana geldi. 18 yaşındaki Doğan Y. henüz bilinmeyen bir sebeple, iple kendini asarak intihar etti. Hayatının baharında yaşamına son veren gencin ölümü yakınlarını yasa boğdu. Ailesi Gelibolu’da […]
 • 04
  Çanakkale’nin lakap köyü Erenköy: Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine
  Çanakkale merkeze bağlı Erenköy’de (İntepe) neredeyse herkesin bir lakabı var… Show Haber, Çanakkale’nin lakaplarıyla ünlü merkeze bağlı köyü Erenköy’ü (İntepe) ziyaret etti. Muhabir Tuğba Södekoğlu, köylülerle lakapları hakkında konuştu, ortaya eğlenceli görüntüler çıktı. İşte o lakaplardan bazıları: “Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine, Berbat İsmail, Battal Süleyman, Sıçan Hasan, Çingene Murat, Biber Ali, Sıcak […]
 • 05
  Çanakkale’ye Afgan akını sürüyor: 483 kaçak göçmen yakalandı!
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 460’ı Afganistan, 19’u Suriye, 4’ü İran uyruklu olmak üzere 483 kaçak göçmen yakalandı. Kaçak göçmenlere organizatörlük yaptığı belirlenen 2 göçmen kaçakçısı tutuklandı. Yakalanan Agfanistan uyruklu 460 kaçak göçmen ile, İran uyruklu 4 kaçak göçmen, Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Suriye uyruklu 19 kaçak göçmene ise ikamet […]

HAVA DURUMU

17 Eylül 2019 SALI
13°
 • ÇAR 23.8°
 • PER 23.2°
 • CUM 20.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 102.590
  -0,47%
 • ALTIN 276.00
  0,01%
 • DOLAR 5.732
  0,05%
 • EURO 6.310
  0,07%

GÜNLÜK BURÇLAR