Cengiz Holding’in Kaz Dağları’nı talan planı: Yedir, içir, gezdir, muhtarları ikna et!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Cengiz Holding’in Kaz Dağları’nı talan planı: Yedir, içir, gezdir, muhtarları ikna et!
Kazdağı'ndaki madenci şirketler, köylüleri maden yapılmasına ikna etmek için köy muhtarlarını 5 yıldızlı otellerde tatile, sıra gecelerine götürüyor.

Kaz Dağları’nda maden işletmek için çalışmalarını sürdüren başta Cengiz Holding olmak üzere maden firmaları, köy muhtarları ve Ziraat Odası gibi kurum temsilcilerini çeşitli yollarla ikna etmeye çalışıyor. Şirket patronlarının temsilcileri ikna etmek için yaptıkları arasında Antalya’da otellerde tatiller, Mardin’de sıra geceleri, her gece alkollü eğlenceler yer alırken, yapılan “Kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyorlar” diye düşündürdü.

ŞİRKET YETKİLİLERİ VE MUHTARLAR TATİLDE

Bu arada Bayramiç-Çan arasında Halilağa bölgesinde bakır /altın madenciliği işletmek için çalışmalarını sürdüren Cengiz Holding’in maden sahası civarındaki toplam 12 köyün muhtarını geçtiğimiz yıl Antalya Kemer’e lüks bir otele tatile götürdüğü öğrenildi. Adı geçen muhtarların bu tatil sırasında çekilmiş fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşmaları iddiaları doğruluyor. Bu muhtarlardan bazılarının da 2022 yılında yine Cengiz Holding’e ait Samsun Eti Bakır İzabe Tesisleri ziyareti ettiği, bu gezide de lüks bir otelde kaldıklarına dair fotoğraflar yine geziye katılan muhtarların sosyal medya hesaplarında mevcut.

Antalya’da lüks bir otele, Samsun Eti Bakır işletmesine ve 'inceleme gezisi' adı altında Mardin’deki sıra gecelerine götürülen muhtarların sayısının 40’a yakın olduğu öne sürülüyor. Gezilerin bazılarında Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen’in de olduğu öğrenildi.

MADENCİDEN MUHTARLARA EĞLENCE

Geziye katılan bir muhtarın sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğraflarda muhtarlar otelde keyifli anlar yaşarken görünüyor. Cengiz Holding, köy muhtarlarını ve Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen’i Mardin Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesislerini ziyaret adı altında Mardin’e de götürmüş. Bu kişilerin Mardin’den ve Şanlı Urfa’dan paylaştıkları fotoğraflarda sıra gecelerinde eğlendikleri görülüyor. Mardin'deki fotoğraflarda etiketli olan kişiler arasında Cengiz Holding’in Etili’deki ofisinde halkla ilişkiler müdürlüğü yapan Mehmet Naci Tülek de var. Tülek aynı zamanda Çanakkale Madenciler Derneği (ÇAMAD) Yönetim kurulu başkanı.

"HER GECE VUR PATLASIN ÇAL OYNASIN"

Madenci firmaların köy muhtarlarına sofralar kurduğu haberlerini doğrulayan ve Bayramiç’in etkili kurumlarında uzun yıllar başkanlık yapmış bir isim maden firmasının muhtarları ve bazı kurum temsilcilerini sık sık böyle eğlenceli yemeklere götürdüklerini söyledi. Eski başkan, muhtarların bu yemeklerde sosyal medyalarından canlı yayın bile yaptıklarını aktararak, "Madenciler muhtarları hiç boş bırakmıyorlar. Her gece böyle vur patlasın çal oynasın yemekler düzenleniyor. Muhtarlarla birlikte Bayramiç Ziraat Odası Başkanı Mesut Şen de var bunların içinde" dedi.

BAYRAMİÇ ZİRAAT ODASINA HEDİYE DRONE!

Truva Bakır İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Cengiz’in Bayramiç Ziraat Odası’na ilaçlama dronu bağışlaması da haberlere konu oldu. “Truva Bakır’dan Bayramiç’li çiftçilere drone desteği” başlığıyla duyurulan habere, yörede yaşayan yurttaşlar ve ekoloji mücadelesinden kişiler tepki göstermişti.

Ziraat Odasına madenci şirket tarafından drone hediye edilmesine dair Bayramiç’te bir basın açıklaması yapan Bayramiç Köylüleri, Kazdağı Doğal Ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Kazdağları Kardeşliği, Kazdağları Ekoloji Platformu üyesi yurttaşlar Bayramiç’e bağlı Hacıbekirler ve Muratlar köyleri ile Çan’a bağlı Halilağa köyü sınırları içerisinde faaliyete geçmesi planlanan ve daha çok sayıda köyü etkileyecek olan Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin dava sürecinin devam ettiğini belirterek, “Cengiz Holding’a ait olan Truva Bakır A.Ş.’nin  kamuoyu yaratmak için daha önce yörede köylülere erzak kuponu dağıttığı, yemek organizasyonları yaptığı, köy muhtarlarını yanına almak için çeşitli geziler düzenlediği, kamunun yapması gereken altyapı işlerini yaptığı bilinmektedir.  Şirket bu tür faaliyetleri ile bölgenin idam fermanı olan Halilağa Bakır Madeni Projesi için tepkileri sönümlendirmeyi, taraftar oluşturmayı amaçlamaktadır. Bayramiç Ziraat Odası’na yapılan bu bağış da bu faaliyetlerden birisidir” açıklamasında bulunmuştu.

Vatandaşlar, Bayramiç Ziraat Odası’nın Çanakkale’nin tarımsal ve süt üretiminde potansiyelini görmezden gelip, bu potansiyele zarar verecek olan bir maden şirketi ile bu denli yakın ilişkilere girmesinin etik olmadığını belirterek, dronun şirkete iade edilmesini istemişlerdi.

Kaynak: Evrensel


Çanakkale’de çocuk parkları yenileniyorÖnceki Haber

Çanakkale’de çocuk parkları yenileniyor

Bayramiç’te veliler, milli eğitime kazan kaldırdı: “Hatanızdan derhal dönün!”Sonraki Haber

Bayramiç’te veliler, milli eğitime kazan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!