Sponsorluk bahane, Kaz Dağları’nda çevre katliamı şahane!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sponsorluk bahane, Kaz Dağları’nda çevre katliamı şahane!
Kaz Dağları’nda faaliyete geçirmeyi planladığı bakır ocağı kapasite artışı, cevher zenginleştirme tesisi ve atık depolama tesisi nedeniyle çevrecilerin hedefinde olan Cengiz Holding’e bağlı Truva Bakır firmasının, Çanakkale’deki İnkaya Mağarası kazılarına sponsor olacağı açıklandı. Şirket daha önce, bölgedeki köy muhtarlarını Mardin’de sıra gecelerine götürmesi ve Bayramiç Ziraat Odası’na zirai ilaçlama dronu hediye etmesiyle de gündeme gelmişti.

Truva Bakır firmasının iletişim ajansı tarafından söz konusu sponsorluk anlaşmasına ilişkin gönderilen bilgilendirme metninde şu ifadeler yer aldı:

“Truva Bakır, Çanakkale’de 2016 yılında ilk kez keşfedilen ve M.Ö. 86.000 yılına tarihlenen İnkaya Mağarası kazılarına sponsor oluyor. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Çağman Esirgemez, Kazı Başkanı ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Özer ve Truva Bakır İşletme Müdürü Ünsal Arkadaş’ın katılımıyla düzenlenecek imza töreninde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.”

PROGRAM

Tarih: 2 Temmuz 2024, Salı

Saat: 11.00 Toplantı, 12.00 – 13.30 Öğle yemeği

Yer  : Büyük Truva Otel

LİSTELERİ O İSİM HAZIRLIYOR

Programa katılacak basın mensuplarının listesini Truva Bakır Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Naci Tülek hazırlıyor.

Hatırlanacağı üzere Tülek’in ismi, maden ocağı çalışmalarının yapılacağı bölgede yer alan köylerin muhtarlarını projeye ikna etmek için Mardin’de sıra gecelerine götürüp, yedirip, içirmesi ve Bayramiç Ziraat Odası’na zirai ilaçlama dronu hediye etmesiyle gündeme gelmişti.

YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Cengiz Holding’e bağlı Truva Bakır Madencilik A.Ş’nin, Kaz Dağları’nda faaliyete geçirmeyi planladığı bakır ocağı kapasite artışı, cevher zenginleştirme tesisi ve atık depolama tesisine ilişkin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED olumlu kararının’ iptali için açılan davaya ilişkin çevrecilerin başlattığı hukuki süreç sürüyor.

Davanın duruşması geçtiğimiz 10 Haziran’da görülmüş, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan duruşma sonrasında Hacıbekirler ve Yanıklar köylüleri ile birlikte yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“55 köyün içme suyuna göz dikmiş, Halilağa, Hacıbekirler ve Muratlar köylerinin haritadan silinmesine neden olacak projenin bulunduğu saha Bayramiç su havzası üzerinde. Devasa ölüm çukurunun açılacağı, patlatmalı faaliyet gösterecek ve ocak gölünün oluşmasıyla güvenliksiz hale gelecek açık ocağın hemen yakınında ise yüksek pasa yığını ile çevrili kocaman bir atık barajının yapılacağı projede, çok fazla miktarda su kullanılacak. Bölgenin tüm su kaynakları şirkete tahsis edilecek. Hacıbekirler göletleri yetmezmiş gibi bir de Kocabaş Çayı’nın suyu da şirkete verilecek. Yılda 4 milyon metreküp su kullanılacak olan projenin neredeyse tamamı ormanlık alanda. Proje alanında ayrıca tarım alanları ve meralar da var. Proje bölgenin tarım ve hayvancılığını bitirecek. Atık barajı Hacıbekirler köyüne yalnızca 730 metre mesafede. İliç felaketi de düşünüldüğünde yerleşim yerlerine bu denli yakın olan bir projeye izin verilmesi akıl almaz bir durum. 19 yıl boyunca, 7/24, günde üç vardiya çalışacak bu devasa proje, Kaz Dağları ekosistemini yok edecektir. Bölgenin ormansızlaştırılması, iklim değişikliği açısından da çok kritik öneme sahiptir. Çanakkale ilimiz, madenlere yapılan orman alanı tahsisleri nedeniyle ülkemizde orman kaybının en çok yaşandığı 2. şehir durumundadır. Tek bir ağacı bile kaybetmeye tahammülümüz kalmamıştır.

Davacılar olarak da duruşmada dava dilekçemizde belirttiğimiz gibi projenin eksiklik, hata ve tutarsızlıklarını, havamıza, suyumuza, toprağımıza, ormanlarımıza, tarım alanlarımıza, insan ve tüm diğer canlılara vereceği zararları, kasıtlı yanıltıcı beyan ve hukuka aykırılıkları bilimsel olarak bir kez daha dile getirdik ve ÇED olumlu kararının iptal edilmesini istedik. Mahkeme heyetinin bizlerin beyanlarına ve bilirkişi raporuna itibar ederek ÇED Olumlu kararını iptal etmesini bekliyoruz. Kaz Dağları’nın yüzde 79’u metalik madencilik projeleri ile kaplanmış durumda. Bölgede madencilik dışında ayrıca çok sayıda enerji projeleri ve sözde ekoturizm gibi diğer projeler de bulunmakta. Bizler doğa hakkı savunucuları olarak Cengiz Holding’in bu projesinin ve Kaz Dağları’ndaki benzer diğer ekolojik yıkım projelerinin hayata geçmemesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”


Benzin ve motorine bu gece büyük zam geliyor!Önceki Haber

Benzin ve motorine bu gece büyük zam gel...

Çanakkale’de laboratuvar personeline promosyon müjdesiSonraki Haber

Çanakkale’de laboratuvar personeline pro...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!