Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22° Açık
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.74

İl Müdürü Bolat’tan araç sahiplerine önemli uyarı!

Gündem - 5 Eylül 2019 18:13 A A

Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, bakanlık tarafından 5 Ağustos’ta başlatılan uygulama kapsamında egzos ölçümlerini yaptırmayan ve yenilemeyen araç sahiplerine 1546 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sahiplerine ise 3093 TL idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu.

Ömer Bolat’ın konuya ilşkin yazılı açıklaması şu şekilde:

“872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20.A Maddesi gereğince trafiğe kayıtlı araçların egzoz emisyon ölçümünün yaptırılması gerekmektedir. Yapılacak olan egzoz gazı emisyonu ile ilgili denetimlerde aynı kanun kapsamında tespit edilen egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan ve istenilen süre içinde yenilemeyen motorlu taşıt sahiplerine 1.546 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3.093 TL idari para cezası uygulanacaktır.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı 23 milyon 44 bin 761 araçtan yaklaşık 11 milyonu egzoz emisyon ölçümüne tabi tutulmaktadır. Geçen yıl bu araçlardan 8 milyon 545 bin 390’ının egzoz emisyon ölçümünün yaptırıldığı, 1 milyon 931 bin 125 araçta ise bunun yerine getirilmediği belirlenmiştir. Bakanlığımız tarafından 5 Ağustos’ta başlatılan uygulama ile ölçüm süresi yaklaşan ve bu süresi geçen araç sahiplerine hava kirliliğinin zararları, egzoz emisyon ölçüm yapılmasının önemi ve ölçüm yapılmaması durumunda uygulanacak müeyyideler konusunda SMS ile bilgilendirme yapılmaya başlanmıştır.

EGEDES SİSTEMİYLE HAVA KİRLİLİĞİ AZALACAK

Bakanlığımız hava kirliliğinin azaltılması, ölçümü yaptırılmayan taşıtların tespit edilmesi, egzoz emisyon ölçümü yaptırılmayan taşıt sayısının en aza indirilmesi için gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında yapılacak olan protokolle 81 il müdürlüğü denetim araçlarına monte edilecek plaka tanıma sistemi cihazları ile Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) kurulacaktır.

Trafikte seyreden araçlardan egzoz emisyon ölçümü bulunmayanlar elektronik olarak tespit edilecek, ölçüm yaptıran araç sahipleri rahatsız edilmeden, trafik durdurulmadan denetim işlemleri gerçekleştirilecektir.

Tutanaklar doğrudan elektronik sistemden alınacak, ayrıca sistemin kesintisiz ve sağlıklı çalışması için 7 gün 24 saat hizmet verecek çağrı merkezleri kurulacaktır.

EGEDES’in uygulamaya geçmesi ile ölçüm yaptırmayan araç sayısında önemli oranda düşüş sağlanması hedeflenmektedir. Standartlara aykırı emisyona sebep olan araç sayısındaki azalmalara bağlı olarak motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinde özellikle büyükşehirlerde ciddi düşüş yaşanması beklenmektedir.

Bilindiği üzere ölçüm sonrası araç sahiplerine ölçüm neticesinde düzenlenen ve ölçüm sonuçlarını da içeren Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu verilmekteydi. Bu belgenin yaklaşık 20 milyon kağıt gideri olduğu için bakanlığımız bu belgeyi kaldırmış olup, vatandaşlar araçlarına ait ölçümleri e-devlet üzerinden görebilecektirler. Araç muayene istasyonları da sisteme bağlanmış olup, muayene sırasında herhangi bir belge talep edilmemektedir. ,

Egzoz gazları ve yakıt partikülleri çevreye ve doğaya telafisi mümkün olmayacak boyutlarda zarar vermektedir. Bu gazlar küresel ısınmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. İçme sularına da karışabilme ihtimali olan egzoz gazları ve partiküller; çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Trafikte seyreden araçlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, karbonmonoksit, karbondioksit, azotoksit, kurşun gibi egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak maksadıyla vatandaşlarımızın egzoz gazı emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna duyurulur.”


Bu haber 516 kez okundu.
Gündem - 18:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çanakkale teşkilatlarından Bülent Turan’a destek mesajları
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında başlayan ‘Ahmet Türk’ polemiğinin ardından AK Parti Çanakkale Teşkilat Başkanlarından, Bülent Turan’a destek mesajları geldi. İşte o destek mesajları: * Gültekin Yıldız (AK Parti Çanakkale İl Başkanı) “Siyaset zor zanaattır. Gece gündüz çalışırsın.Şehrine ülkene hizmet etmek için, […]
 • 02
  18 yaşında canına kıydı!
  Doğan Y. isimli 18 yaşındaki genç, Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki evinde kendini asarak hayatına son verdi. Üzücü olay dün gece Barbaros Mahallesi havaalanı kavşağı mevkiindeki bir binada meydana geldi. 18 yaşındaki Doğan Y. henüz bilinmeyen bir sebeple, iple kendini asarak intihar etti. Hayatının baharında yaşamına son veren gencin ölümü yakınlarını yasa boğdu. Ailesi Gelibolu’da […]
 • 03
  Çanakkale’nin lakap köyü Erenköy: Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine
  Çanakkale merkeze bağlı Erenköy’de (İntepe) neredeyse herkesin bir lakabı var… Show Haber, Çanakkale’nin lakaplarıyla ünlü merkeze bağlı köyü Erenköy’ü (İntepe) ziyaret etti. Muhabir Tuğba Södekoğlu, köylülerle lakapları hakkında konuştu, ortaya eğlenceli görüntüler çıktı. İşte o lakaplardan bazıları: “Asfalt Rıza, Gaz kesmez Halil, Tavuk Emine, Berbat İsmail, Battal Süleyman, Sıçan Hasan, Çingene Murat, Biber Ali, Sıcak […]
 • 04
  Çanakkale’ye Afgan akını sürüyor: 483 kaçak göçmen yakalandı!
  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde göçmen kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda 460’ı Afganistan, 19’u Suriye, 4’ü İran uyruklu olmak üzere 483 kaçak göçmen yakalandı. Kaçak göçmenlere organizatörlük yaptığı belirlenen 2 göçmen kaçakçısı tutuklandı. Yakalanan Agfanistan uyruklu 460 kaçak göçmen ile, İran uyruklu 4 kaçak göçmen, Ayvacık Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi. Suriye uyruklu 19 kaçak göçmene ise ikamet […]
 • 05
  OPET’in 1172’nci istasyonu Truva Park Petrol hizmete girdi
  OPET’in Türkiye genelindeki 1172’nci, Balıkesir’deki ise 30’uncu istasyonu ‘Truva Park Petrol’ düzenlenen törenle hizmet vermeye başladı. Truva Park Petrol, OPET’in yenilenen Ultramarket konsepti altında, müşteri memnuniyeti odaklı “kusursuz hizmet” anlayışı ile tüketicileri kaliteli üstün performanslı ürünler ve güler yüzlü hizmetle buluşturacak. kayseri escort. Truva Park Petrol Akaryakıt İstasyonu, 12 Eylül Perşembe günü düzenlenen törenle hizmete […]

HAVA DURUMU

16 Eylül 2019 PAZARTESİ
22°
 • SAL 24.3°
 • ÇAR 23.5°
 • PER 23.5°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.072
  0,00%
 • ALTIN 277.19
  1,85%
 • DOLAR 5.737
  0,88%
 • EURO 6.352
  0,91%

GÜNLÜK BURÇLAR