Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
20° Açık
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.70

İmar Barışı yapı kayıt son ödeme tarihi 30 Haziran

Gündem - 29 Haziran 2019 13:48 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışına yönelik yapı kayıt belgesi bedellerinin son ödeme tarihinin 30 Haziran olduğunu duyurdu.

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle; vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırarak vatandaşların imar sorunlarının çözülmesi hedefleniyor.

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışından faydalanabilecek.

31.12.2017 tarihinden sonraki yapılar bu yasadan faydalanamazken, yapanlar ise kanuni cezai müeyyide ile muhatap olacak.

İmar Barışı müracaatları 15 Haziran 2019 tarihinde sona erdi. Yapı Kayıt Belgesi Bedellerini son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019.

İmar Barışı Ödemeleri için haftasonu kamu bankaları açık

29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazar günü saat 10:00 ve 16:30 arasında VAKIFBANK ÇANAKKALE ŞUBESİ, ZİRAAT BANKASI TROYA CADDESİ ŞUBESİ ve HALKBANK ÇANAKKALE ŞUBESİ açık olacak ve yapı kayıt belgesi ödemelerini almaya devam edecek.

İmar Barışı kapsamında 28.06.2019 tarihi itibariyle Çanakkale genelinde ilçeler bazında 38155 belge oluşturuldu.

Konuya ilişkin açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Fırsatçılar Yakayı Ele Verdi

“İmar Barışını istismar edenler karşısında İl Müdürlüğümüz olarak Sayın Bakanımız Murat KURUM’un ve Sayın Valimiz Orhan TAVLI’nın talimatları doğrultusunda etkin mücadele edilmektedir. Sahada İmar Barışı suistimalini engellemek amacıyla periyodik süreçler içerisinde denetimler yapılarak, 31.12.2017 tarihinden sonra yapılan izinsiz yapılar takibe alınmıştır. Söz konusu denetimler sonucunda günümüze kadar ilimiz genelinde 170 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildi. İptaller neticesinde Cumhuriyet Başsavcılığına 290 kaçak yapı hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, toplamda 739 adet İmar Barışını istismar ettiği iddia edilen yapıya ilişkin inceleme ve tespitlerimiz (Yapı Kayıt Belgesi iptali ve suç duyurusu) etkin bir şekilde devam etmektedir.

Para ve Yıkım Cezaları;

İlimizde yapılan incelemelerde şu ana kadar 170 kişinin İmar Barışı başvuru şartlarına haiz olmayan yapılara ait aldıkları yapı kayıt belgeleri iptal edilmiştir. Bu yapılar için yıkım ve para cezaları da uygulanacaktır.Ancak bu kişilerin söz konusu fırsattan faydalanmak için yeni inşa ettikleri yapılar için Bakanlığımıza yapı kayıt belgesi başvurusunda bulundukları tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde 170 belgenin bu kapsamda olduğu tespit edilmiştir. Ekiplerimiz incelemelerine aralıksız devam etmektedir.

Olmayan Yapılara Belge Alındığı Tespit Edildi;

İmar Barışını fırsat bilen kişiler tarafından olmayan yapılara bile yapı kayıt belgesi alındığı tespit edilmiştir. Hazineye ait arazide konutu olduğunu beyan ederek yapı kayıt belgesi almış kişiler arazinin satışı için Milli Emlak Müdürlüklerine başvuruda bile bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu kişilerin aldıkları belgeler iptal edilerek yasal işlemlere ivedilikle başlanmıştır.

Elde Edilen Gelir;
İmar Barışı başvuruları 15.06.2019 tarihinde sona ermiş olup 30.06.2019 tarihine kadar bedel ödemesini gerçekleştirebilirler. İmar Barışı kapsamında ilimiz genelinde 28.06.2019 tarihine kadar 38,115 adet belge düzenlenmiş olup 137.965.588,33 TL gelir elde edilmiştir.
İmar Barışından elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılmaktadır. Şehirlerimizin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar barışından 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıların faydalandığına dikkat edilmelidir.”


Bu haber 598 kez okundu.
Gündem - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bakan Kasapoğlu Çanakkale’ye geliyor
  Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) bir dizi program için Çanakkale’de olacak. Ziyaret hakkında bilgi veren AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Çanakkalemizi sık sık bakanlarımızın ziyaret etmesi bizleri mutlu ediyor. Şehrimizin kalkınması noktasında ciddi destekleri oluyor. Çarşamba günü Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Kasapoğlu […]
 • 02
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 03
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 04
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 05
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]

HAVA DURUMU

21 Kasım 2019 PERŞEMBE
19°
 • CUM 14.3°
 • CTS 14.1°
 • PAZ 15.8°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.785
  0,00%
 • ALTIN 269.87
  0,02%
 • DOLAR 5.702
  0,07%
 • EURO 6.323
  0,21%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi