23° Açık
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.66

İmar Barışı yapı kayıt son ödeme tarihi 30 Haziran

Gündem - 29 Haziran 2019 13:48 A A

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışına yönelik yapı kayıt belgesi bedellerinin son ödeme tarihinin 30 Haziran olduğunu duyurdu.

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle; vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırarak vatandaşların imar sorunlarının çözülmesi hedefleniyor.

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışından faydalanabilecek.

31.12.2017 tarihinden sonraki yapılar bu yasadan faydalanamazken, yapanlar ise kanuni cezai müeyyide ile muhatap olacak.

İmar Barışı müracaatları 15 Haziran 2019 tarihinde sona erdi. Yapı Kayıt Belgesi Bedellerini son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2019.

İmar Barışı Ödemeleri için haftasonu kamu bankaları açık

29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazar günü saat 10:00 ve 16:30 arasında VAKIFBANK ÇANAKKALE ŞUBESİ, ZİRAAT BANKASI TROYA CADDESİ ŞUBESİ ve HALKBANK ÇANAKKALE ŞUBESİ açık olacak ve yapı kayıt belgesi ödemelerini almaya devam edecek.

İmar Barışı kapsamında 28.06.2019 tarihi itibariyle Çanakkale genelinde ilçeler bazında 38155 belge oluşturuldu.

Konuya ilişkin açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Fırsatçılar Yakayı Ele Verdi

“İmar Barışını istismar edenler karşısında İl Müdürlüğümüz olarak Sayın Bakanımız Murat KURUM’un ve Sayın Valimiz Orhan TAVLI’nın talimatları doğrultusunda etkin mücadele edilmektedir. Sahada İmar Barışı suistimalini engellemek amacıyla periyodik süreçler içerisinde denetimler yapılarak, 31.12.2017 tarihinden sonra yapılan izinsiz yapılar takibe alınmıştır. Söz konusu denetimler sonucunda günümüze kadar ilimiz genelinde 170 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildi. İptaller neticesinde Cumhuriyet Başsavcılığına 290 kaçak yapı hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, toplamda 739 adet İmar Barışını istismar ettiği iddia edilen yapıya ilişkin inceleme ve tespitlerimiz (Yapı Kayıt Belgesi iptali ve suç duyurusu) etkin bir şekilde devam etmektedir.

Para ve Yıkım Cezaları;

İlimizde yapılan incelemelerde şu ana kadar 170 kişinin İmar Barışı başvuru şartlarına haiz olmayan yapılara ait aldıkları yapı kayıt belgeleri iptal edilmiştir. Bu yapılar için yıkım ve para cezaları da uygulanacaktır.Ancak bu kişilerin söz konusu fırsattan faydalanmak için yeni inşa ettikleri yapılar için Bakanlığımıza yapı kayıt belgesi başvurusunda bulundukları tespit edilmiştir. Yapılan incelemelerde 170 belgenin bu kapsamda olduğu tespit edilmiştir. Ekiplerimiz incelemelerine aralıksız devam etmektedir.

Olmayan Yapılara Belge Alındığı Tespit Edildi;

İmar Barışını fırsat bilen kişiler tarafından olmayan yapılara bile yapı kayıt belgesi alındığı tespit edilmiştir. Hazineye ait arazide konutu olduğunu beyan ederek yapı kayıt belgesi almış kişiler arazinin satışı için Milli Emlak Müdürlüklerine başvuruda bile bulunduğu tespit edilmiştir. Söz konusu kişilerin aldıkları belgeler iptal edilerek yasal işlemlere ivedilikle başlanmıştır.

Elde Edilen Gelir;
İmar Barışı başvuruları 15.06.2019 tarihinde sona ermiş olup 30.06.2019 tarihine kadar bedel ödemesini gerçekleştirebilirler. İmar Barışı kapsamında ilimiz genelinde 28.06.2019 tarihine kadar 38,115 adet belge düzenlenmiş olup 137.965.588,33 TL gelir elde edilmiştir.
İmar Barışından elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılmaktadır. Şehirlerimizin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar barışından 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıların faydalandığına dikkat edilmelidir.”


Bu haber 262 kez okundu.
Gündem - 13:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Bülent Turan: “Bizi diğer partilerden ayıran en büyük özellik…”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, memleketi Lapseki’de her hafta ilçe merkezine kurulan halk pazarını gezdi. Bülent Turan, memleketi Lapseki’de öğle namazını tarihi Gazi Süleyman paşa camiinde kıldıktan sonra Lapseki Belediye başkanı Eyüp Yılmaz, İl Genel Meclis üyeleri Halil Özer, Hasan Engin ve parti teşkilatıyla birlikte çarşı içindeki kahvenelerde vatandaşlarla çay içerek […]
 • 02
  Atatürk’ün 89 yıl önceki görüntüleri yeniden gündem oldu
  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Orman Çiftliği’ne gerçekleştirdiği ziyaret ve görevlilerden bilgi aldığı anlar sosyal medyada tekrar gündem oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberindeki heyetle birlikte Atatürk Orman Çiftliği’nde gezdiği ve görevlilerden bilgi aldığı anların kaydedildiği bir video sosyal medyada tekrar gündeme geldi. 89 yıl önceki görüntülerde, dönemin ABD Büyükelçisi […]
 • 03
  Çan’da nefesler tutuldu: Başpehlivanlar er meydanına çıktı!
  Çan Belediyesi’nin bugün düzenlediği Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşlerinde başpehlivanlar er meydanına çıktı. Çan Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 8. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşların çok yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde er meydanına çıkma sırası başpehlivanlara geldi. Özellikle son Kırkpınar Güreşlerinde Başpehlivanlığa uzanan Ali Gürbüz ile final oynadığı Orhan Okulu’nun rakipleri karşısında gösterecekleri performans merakla […]
 • 04
  Troya efsanesini son Troyalılar anlatıyor: “Anlat Troya”
  Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda 13 yıldır yürüttüğü “Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkan OPET, 2018 Troya Yılı kapsamında geçtiğimiz yıl Tevfikiye Köyü’nü Arkeo-köy’e dönüştürdü. Bu değişim; köyde yaşayan son Troyalılar’ın anlatımı ile ‘Anlat Troya’ belgeseline konu oldu. ‘Anlat Troya’, dün saat 21:30’da Digiturk 18 no’lu kanalda beIN İZ HD’de yapılan ilk gösterimiyle ekranlara geldi […]
 • 05
  17 Burda alışverişleri termos çanta hediyeli
  Esas Gayrimenkul tarafından açıldığı günden bu yana Çanakkale’yi eğlence, yaşam ve buluşma merkezi haline getiren Esas 17 Burda AVM, 19-21 Temmuz tarihleri arasında ziyaretçilerini ferahlatan kampanya ile karşılıyor. 19-21 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek kampanya kapsamında Esas 17 Burda AVM’deki mağazalardan kampanya süresince aynı gün içinde toplamda 500 TL ve üzerinde alışveriş yapan ziyaretçiler, soğutucu […]

HAVA DURUMU

22 Temmuz 2019 PAZARTESİ
22°
 • PTS 27.7°
 • SAL 27.3°
 • ÇAR 26.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.849
  0,28%
 • ALTIN 259.25
  -0,77%
 • DOLAR 5.659
  0,77%
 • EURO 6.383
  0,58%

GÜNLÜK BURÇLAR