Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
21° Az bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

Kadın Erkek İletişiminde Barış Dili

Gündem - 23 Kasım 2017 22:48 A A

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacak.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal’ın konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüdür. 25 Kasım 1960 yılında üç kız kardeşin Dominik’te diktatör Trijilo’ya karşı verdikleri mücadelenin sonunda öldürüldükleri gündür. Mirabel kız kardeşlerin verdikleri bu mücadele Dünya Kadın Hareketi için bir sembol haline geldi. 1999 yılında Birleşmiş Milletler de bu tarihi resmileştirdi. O yıldan beri dünya ülkeleri bu günü anıyor.
Kadına yönelik şiddeti tanımladığımızda; kadının fiziksel bütünlüğüne, bireysel özgürlüğüne, temel insan haklarına yönelik her türlü şiddet, kadına yönelik şiddettir. Kültürel-ekonomik-duygusal faktörlere dayalı hiçbir neden bunu haklı çıkaramaz. Biz kadınlar, bu yıl temamız olan “Kadın Erkek İletişiminde Barış Dilini” oluştururken kadına yönelik şiddetin her biçimine hayır! diyoruz.

• Engelli kadın ve engelli kız çocukları
• Kız çocukları
• Yerlerinden edilmiş, çatışmalardan kaçan mülteci, göçmen kadınlar ve kız çocukları
• Yaşlı kadınlar

Dünyada kadına yönelik şiddet açısından daha yüksek risk altında olan ve ayrıca korunmasına gerek bulunan kadınlardır.
Bütün dünya ülkelerinde kadına yönelik şiddet var. Sadece şiddet oranları değişiyor. Bu oranların değişmesinin nedenlerinin değerlendirilmesi gerekiyor.
Kadına Yönelik şiddetin birey ve toplum olarak farkında olmak, buna yönelik çözüm yöntemleri geliştirmek önemlidir. 25 Kasımlarda dünya genelinde şiddetle mücadele kapsamında sorunlar, çözüm önerileri, neler yapılacağı tartışılıyor. Şiddetle mücadelenin yanı sıra, şiddeti ortaya çıkaran sebepler de meşrulaştırılmadan, yeniden üretmeden tartışmalıdır. Barış dilini kullanarak ve bütüncül-ortak bir yaklaşım sergilenmelidir. Yasalarda yapılan düzenlemeler ile bu konuda ciddi çalışmalar var. Medeni kanun ve Türk Ceza Kanunundaki kazanımlar önemlidir. Bugün kadınların istemlerinin önemli ölçüde yansımış olduğunu görüyoruz.
Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanından projelerine, örnek çalışmalarımızla ilgili bir davet aldık. İstanbul Bahçelievler Kadın Meclisi olarak yaptıkları bir araştırmaya göre; Türkiye geneli şiddet görmeyen iller arasında Çanakkale de var. Çanakkale’de yaşayan biri olarak bunu neye borçlusunuz acaba? diye soruyorlar ve bu topluma güzel bir örnek olsun diye yapılan bir çalışmadır diye ifade ediliyor. Barışın Kenti Çanakkale eğitim düzeyi yüksek bir kent. Böyle bir sonucun çıkmasını etkileyen mutlaka farklı faktörler de vardır. Bugün yapılacak işbirliğinin kentimizdeki ve ülkemizdeki kadınların yetkinleşmesinde yararlı olacağını, dolayısıyla katkı sağlayacağını umuyoruz.

Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bu alanda çözüm için herkesin yapabileceği bir katkının olduğuna inanıyor, hep birlikte duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı da kendimize görev biliyor, tüm çalışmaları destekliyoruz.”

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacaktır.

Program:
Tarih: 25 Kasım 2017
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Saat: 12.30
• Saygı Duruşu
• İstiklal Marşı
• Basın Açıklaması


Bu haber 2989 kez okundu.
Gündem - 22:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 02
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]
 • 03
  Gültekin Yıldız istifa etti!
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 8 yıl önce Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan , Merkez İlçe Başkanı ve Çanakkale İl Başkanı olarak aralıksız devam eden siyasi görevim ; dün akşam Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu Genelbaşkan Yardımcımız Sayın […]
 • 04
  6’lı ganyan piyangosu Gelibolu’ya vurdu: 4 liralık kuponla, 422 bin lira kazandı!
  Şanlıurfa Hipodromu’nda bu akşam koşulan at yarışında sürpriz sonuçlar oluşurken ikinci 6’lı Ganyan’ı bilen üç şanslıdan birinin kuponunu Gelibolu’dan yatırdığı öğrenildi. Çanakkale Gündem Gazetesinden Eylem Gözeldere’nin haberine göre; Dün Şanlıurfa Hipodromu’nda birbirinden sürpriz sonuçların yaşandığı yarışlarda birinci 6’lı Ganyan devretti. İkinci 6’lı Ganyan’ı ise üç yarışsever doğru tahmin etti. Talihlilerden birinin kuponu 180 TL iken, […]
 • 05
  Yeni İl Müdürü İbrahim Tarı
  Levent Yılmaz’ın 2016 yılından bu yana vekaleten yürüttüğü Çanakkale AFAD İl Müdürlüğü görevine İstanbul AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı atandı. Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne (AFAD) yapılan atamayla İl Müdürü değişti. Söz konusu atamayla birlikte Levent Yılmaz’ın 2016 yılından bu yana vekaleten sürdürdüğü İl Müdürlüğü görevi sona erdi. Çanakkale AFAD’ın yeni İl Müdürü,  […]

HAVA DURUMU

19 Kasım 2019 SALI
21°
 • ÇAR 20.5°
 • PER 20.8°
 • CUM 17.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.927
  0,08%
 • ALTIN 269.22
  -0,88%
 • DOLAR 5.715
  -0,43%
 • EURO 6.328
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi