31° Açık
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.29

Kadın Erkek İletişiminde Barış Dili

Gündem - 23 Kasım 2017 22:48 A A

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacak.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal’ın konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüdür. 25 Kasım 1960 yılında üç kız kardeşin Dominik’te diktatör Trijilo’ya karşı verdikleri mücadelenin sonunda öldürüldükleri gündür. Mirabel kız kardeşlerin verdikleri bu mücadele Dünya Kadın Hareketi için bir sembol haline geldi. 1999 yılında Birleşmiş Milletler de bu tarihi resmileştirdi. O yıldan beri dünya ülkeleri bu günü anıyor.
Kadına yönelik şiddeti tanımladığımızda; kadının fiziksel bütünlüğüne, bireysel özgürlüğüne, temel insan haklarına yönelik her türlü şiddet, kadına yönelik şiddettir. Kültürel-ekonomik-duygusal faktörlere dayalı hiçbir neden bunu haklı çıkaramaz. Biz kadınlar, bu yıl temamız olan “Kadın Erkek İletişiminde Barış Dilini” oluştururken kadına yönelik şiddetin her biçimine hayır! diyoruz.

• Engelli kadın ve engelli kız çocukları
• Kız çocukları
• Yerlerinden edilmiş, çatışmalardan kaçan mülteci, göçmen kadınlar ve kız çocukları
• Yaşlı kadınlar

Dünyada kadına yönelik şiddet açısından daha yüksek risk altında olan ve ayrıca korunmasına gerek bulunan kadınlardır.
Bütün dünya ülkelerinde kadına yönelik şiddet var. Sadece şiddet oranları değişiyor. Bu oranların değişmesinin nedenlerinin değerlendirilmesi gerekiyor.
Kadına Yönelik şiddetin birey ve toplum olarak farkında olmak, buna yönelik çözüm yöntemleri geliştirmek önemlidir. 25 Kasımlarda dünya genelinde şiddetle mücadele kapsamında sorunlar, çözüm önerileri, neler yapılacağı tartışılıyor. Şiddetle mücadelenin yanı sıra, şiddeti ortaya çıkaran sebepler de meşrulaştırılmadan, yeniden üretmeden tartışmalıdır. Barış dilini kullanarak ve bütüncül-ortak bir yaklaşım sergilenmelidir. Yasalarda yapılan düzenlemeler ile bu konuda ciddi çalışmalar var. Medeni kanun ve Türk Ceza Kanunundaki kazanımlar önemlidir. Bugün kadınların istemlerinin önemli ölçüde yansımış olduğunu görüyoruz.
Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanından projelerine, örnek çalışmalarımızla ilgili bir davet aldık. İstanbul Bahçelievler Kadın Meclisi olarak yaptıkları bir araştırmaya göre; Türkiye geneli şiddet görmeyen iller arasında Çanakkale de var. Çanakkale’de yaşayan biri olarak bunu neye borçlusunuz acaba? diye soruyorlar ve bu topluma güzel bir örnek olsun diye yapılan bir çalışmadır diye ifade ediliyor. Barışın Kenti Çanakkale eğitim düzeyi yüksek bir kent. Böyle bir sonucun çıkmasını etkileyen mutlaka farklı faktörler de vardır. Bugün yapılacak işbirliğinin kentimizdeki ve ülkemizdeki kadınların yetkinleşmesinde yararlı olacağını, dolayısıyla katkı sağlayacağını umuyoruz.

Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bu alanda çözüm için herkesin yapabileceği bir katkının olduğuna inanıyor, hep birlikte duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı da kendimize görev biliyor, tüm çalışmaları destekliyoruz.”

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacaktır.

Program:
Tarih: 25 Kasım 2017
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Saat: 12.30
• Saygı Duruşu
• İstiklal Marşı
• Basın Açıklaması

Gündem - 22:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Umurbey büyük açılışa hazırlanıyor
  Umurbey Belediyesi Sosyal Dinlenme Tesisi ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 26 Eylül Çarşamba günü yapılacak açılış töreniyle hizmete girecek. Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesi önemli bir açılışa ev sahipliği yapacak. Umurbey Belediyesinin kendi imkanlarıyla yapımını tamamladığı Sosyal Dinlenme Tesisi ile Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 26 Eylül Çarşamba günü saat 16.00’da AK Parti Grup Başkanvekili […]
 • 02
  Bülent Turan’dan Enis Berberoğlu çıkışı!
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasının onanmasının ardından, milletvekilliği sona erinceye kadar ceza infazı durdurulan ve salıverilmesine karar verilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tahliyesine ilişkin açıklama yaptı. Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevinden 16 ay sonra tahliye edilmesinin […]
 • 03
  103 yıl önce Gelibolu Yarımadasına çıkan Kanadalı askerler anıldı
  Çanakkale Kara Savaşları’na katılan Newfoundland Alayı’nın Gelibolu Yarımadası’na çıkışının yıl dönümü nedeniyle 103 yıl sonra “Hill 10 Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Tören, Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Kanada’nın Newfoundland ve Labrador Eyaleti adına Kültür Turizm ve İnovasyon Bakanı Christopher […]
 • 04
  AK Parti’li Turan’dan gazeteci Yarkadaş’a açılışlı gönderme!
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, bazı hastanelerde doktorların kağıt sıkıntısı nedeniyle hastalara rapor yazamadığını iddia eden gazeteci Barış Yarkadaş’a sosyal medya hesabından gönderme yaptı. 25 ve 26. Dönem CHP Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından, “Hastanelerdeki ‘raporu kağıda basma’ sıkıntısı yayılıyor. Bazı hastaneler hastalara ‘Gelirken 50 tane A 4 kağıdı […]
 • 05
  Çanakkale’ye küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırımını görüştüler
  Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından, Çanakkale’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında yapılması planlanan yabancı sermayeli yatırıma yönelik çalışmalar devam ediyor. Çanakkale Yatırım Destek Ofisi ve söz konusu yatırımı gerçekleştirmeyi planlayan firma yetkilileri arasında yapılan toplantı kapsamında yatırım süreçlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik değerlendirmeler yapılarak yatırımın bölgeye çekilmesi yönünde girişimlerde bulunuldu. Gerçekleştirilen toplantıyı takiben yatırıcılar ile […]

HAVA DURUMU

23 Eylül 2018 PAZAR
31°
 • PTS 30.3°
 • SAL 17.5°
 • ÇAR 15.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 97.988
  1,94%
 • ALTIN 242.48
  0,74%
 • DOLAR 6.294
  0,02%
 • EURO 7.396
  1,16%

GÜNLÜK BURÇLAR