26° Parçalı az bulutlu
 • EURO 5.51
 • DOLAR 4.75

Kadın Erkek İletişiminde Barış Dili

Gündem - 23 Kasım 2017 22:48 A A

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacak.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal’ın konuya ilişkin yazılı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günüdür. 25 Kasım 1960 yılında üç kız kardeşin Dominik’te diktatör Trijilo’ya karşı verdikleri mücadelenin sonunda öldürüldükleri gündür. Mirabel kız kardeşlerin verdikleri bu mücadele Dünya Kadın Hareketi için bir sembol haline geldi. 1999 yılında Birleşmiş Milletler de bu tarihi resmileştirdi. O yıldan beri dünya ülkeleri bu günü anıyor.
Kadına yönelik şiddeti tanımladığımızda; kadının fiziksel bütünlüğüne, bireysel özgürlüğüne, temel insan haklarına yönelik her türlü şiddet, kadına yönelik şiddettir. Kültürel-ekonomik-duygusal faktörlere dayalı hiçbir neden bunu haklı çıkaramaz. Biz kadınlar, bu yıl temamız olan “Kadın Erkek İletişiminde Barış Dilini” oluştururken kadına yönelik şiddetin her biçimine hayır! diyoruz.

• Engelli kadın ve engelli kız çocukları
• Kız çocukları
• Yerlerinden edilmiş, çatışmalardan kaçan mülteci, göçmen kadınlar ve kız çocukları
• Yaşlı kadınlar

Dünyada kadına yönelik şiddet açısından daha yüksek risk altında olan ve ayrıca korunmasına gerek bulunan kadınlardır.
Bütün dünya ülkelerinde kadına yönelik şiddet var. Sadece şiddet oranları değişiyor. Bu oranların değişmesinin nedenlerinin değerlendirilmesi gerekiyor.
Kadına Yönelik şiddetin birey ve toplum olarak farkında olmak, buna yönelik çözüm yöntemleri geliştirmek önemlidir. 25 Kasımlarda dünya genelinde şiddetle mücadele kapsamında sorunlar, çözüm önerileri, neler yapılacağı tartışılıyor. Şiddetle mücadelenin yanı sıra, şiddeti ortaya çıkaran sebepler de meşrulaştırılmadan, yeniden üretmeden tartışmalıdır. Barış dilini kullanarak ve bütüncül-ortak bir yaklaşım sergilenmelidir. Yasalarda yapılan düzenlemeler ile bu konuda ciddi çalışmalar var. Medeni kanun ve Türk Ceza Kanunundaki kazanımlar önemlidir. Bugün kadınların istemlerinin önemli ölçüde yansımış olduğunu görüyoruz.
Bahçelievler Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanından projelerine, örnek çalışmalarımızla ilgili bir davet aldık. İstanbul Bahçelievler Kadın Meclisi olarak yaptıkları bir araştırmaya göre; Türkiye geneli şiddet görmeyen iller arasında Çanakkale de var. Çanakkale’de yaşayan biri olarak bunu neye borçlusunuz acaba? diye soruyorlar ve bu topluma güzel bir örnek olsun diye yapılan bir çalışmadır diye ifade ediliyor. Barışın Kenti Çanakkale eğitim düzeyi yüksek bir kent. Böyle bir sonucun çıkmasını etkileyen mutlaka farklı faktörler de vardır. Bugün yapılacak işbirliğinin kentimizdeki ve ülkemizdeki kadınların yetkinleşmesinde yararlı olacağını, dolayısıyla katkı sağlayacağını umuyoruz.

Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bu alanda çözüm için herkesin yapabileceği bir katkının olduğuna inanıyor, hep birlikte duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı da kendimize görev biliyor, tüm çalışmaları destekliyoruz.”

25 Kasım 2017 Cumartesi günü Kadın Meclisinin kolaylaştırıcılığında Cumhuriyet Meydanında ELDER-KDM’nin düzenlediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü programı yapılacaktır.

Program:
Tarih: 25 Kasım 2017
Yer: Cumhuriyet Meydanı
Saat: 12.30
• Saygı Duruşu
• İstiklal Marşı
• Basın Açıklaması

Gündem - 22:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başbakan Yıldırım: “24 Haziran seçimlerinde 30 bin Suriyeli oy kullanacak”
  Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşlık hakkı kazanan 30 bin Suriyelinin 24 Haziran seçimlerinde oy kullanacağını açıkladı. Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip Suriyeli sayısına dair Başbakan Binali Yıldırım’dan açıklama geldi. Başbakan Yıldırım, İzmir’de yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmiş olan 30 bin Suriyelinin bu seçimlerde oy kullanabileceğini söyledi. Türkiye’de, İçişleri […]
 • 02
  Okullarda sabahçı-öğlenci sistemi sona eriyor
  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2019 yılının sonunda Türkiye’nin tamamındaki okullarda sabahçı-öğlenci uygulamasının kaldırılacağını ve tam gün eğitim sistemine geçiş yapılacağını açıkladı. Bakan Yılmaz’ın konuya ilişkin sözleri şu şekilde: “Türkiye eğitime diğer ülkelerde olmadığı kadar büyük kaynak aktarıyor. Şimdi kaliteyi daha da artırmaya çalışıyoruz. Bunun için de ikili eğitimi kaldırmak gerekiyor. Öğrenci sabah alacakaranlıkta okula […]
 • 03
  Yıldıray Ölçek’ten Rıdvan Uz’a salvolar!
  AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, sanayi iftarında kendilerine yemek verilmediğini iddia eden İyi Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Rıdvan Uz’u sert bir dille eleştirdi. Çanakkale tarihinin en kirli seçimlerinden birinin yaşandığını, yalan dolanla milletin oyunun manipüle edilmeye çalışıldığını belirten Ölçek açıklamasında şu ifadelere yer verdi; İyi parti milletvekili adayı Rıdvan Uz sanayi iftarında […]
 • 04
  Çanakkale’de 8 asker FETÖ’den tutuklandı!
  FETÖ’nün askeri yapılanmasına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 16 muvazzaf askerden 8’i tutuklandı. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında 3’ü subay, 13’ü astsubay olmak üzere 16 muvazzaf asker gözaltına alındı. Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilirken, 16 şüpheliden 8’i çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Diğer 8 şüpheli ise etkin pişmanlık hükümleri göz önünde bulundurularak, adli […]
 • 05
  “Çanakkale seçmeni, terörle arasına mesafe koyamayanlara gerekli dersi 24 Haziran’da verecektir”
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyareti ile apolet sökme açıklamasını eleştirirken, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a “HDP pilavı”, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’e ise “PYD komşumuz olsun” şeklindeki sözleri üzerinden yüklendi. İl Başkanı Yıldız, “Çanakkale seçmeni terörle arasına […]

HAVA DURUMU

25 Haziran 2018 PAZARTESİ
26°
 • SAL 23.0°
 • ÇAR 23.5°
 • PER 21.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 93.043
  0,00%
 • ALTIN 195.37
  1,03%
 • DOLAR 4.746
  0,88%
 • EURO 5.512
  0,76%

GÜNLÜK BURÇLAR