Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
21° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.33
 • DOLAR 5.72

“Kentsel Dönüşüm” polemiği, “Seçilmiş-Atanmış” polemiğine dönüştü!

Siyaset - 8 Ekim 2019 16:18 A A

AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ile CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan arasında başlayan “Sosyal Konutlar Kentsel Dönüşüm Projesi” polemiği farklı bir boyut kazandı. İkili şimdi de İl Başkanı oluş biçimleri üzerinden tartışmaya girdi.

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın geçtiğimiz günlerdeki “Ben seçildim, sen atandın” şeklindeki eleştirisine AK Parti’li Gültekin Yıldız, “Beni Cumhurbaşkanımız Erdoğan, sayın Güneşhan’ı ise CHP Merkez İlçe Belediye Başkanı Ülgür Gökhan atamıştır. Güneşhan’ın seçildiği göstermelik tek adaylı il kongresi bu gerçeği değiştirmemektedir” sözleriyle Güneşhan’a yanıt vermişti.

Yıldız’ın bu sözlerine CHP’li Güneşhan’dan bugün yanıt geldi. Güneşhan, Yıldız’a cevap niteliğindeki yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

(Not: Açıklamadaki sayıca çok fazla olan imla hatalarına editöryal müdahalede bulunulmamıştır)

“03.10.2019 tarihinde yapmış olduğum basın açıklamasının, atanmış AKP il başkanı Sayın Gültekin Yıldızı çok rahatsız etmiş olduğunu görüyorum. Söylediklerimin hepsi gerçektir ve kendisine hiç de hakaret etmiyorum.

Bu ülkeye bu kente kutuplaştırmayı, ayrıştırmayı ve ötekileştirmeyı, tek adamın sultasına girmiş bir parti olarak 17 yıllık iktidarları döneminde kendileri getirdiler. Hatta hepimizin çok iyi bildiği gibi son yerel seçimlerinde de kendinden olmayanları, kendileri gibi düşünmeyen ve kendilerine muhalif olan herkesi terörist olmakla suçladılar. Bizler her zaman gerek Çanakkale gerekse ülkemiz için birlik, beraberlik ve işbirliğinden yana olduğumuzu söylüyoruz. Hatta ben kendisini, en son Kazdağları için yapılan ortak toplantıya bizzat telefonla arayarak davet ettim.

Ama Biz ve Çanakkaleli hemşerilerimiz Sayın Gültekin Yıldızdaki gerginliği, kızgınlığı ve kontrol edemediği öfkesini çok iyi anlıyoruz AKPdeki çöküş hızla devam etmektedir. Sayın Gültekinin bütün bu feryadı ve çığırtkanlığı AKPde yaşanan bitmişliğin,tükenmişliğin bir sendromudur.

AKP nin demokrasi anlayışı ile Bizim demokrasi anlayışımız çok farklıdır. Bizler Örgütlerimizin ve halkımızın iradesine sonuna kadar saygılıyız. AKPnin demokrasi anlayışında ise örgütlerin ve halkın iradesinin hiçbir hükmü ve saygınlığı yoktur. Hatırlanacağı gibi kendi seçmenlerinin seçtiği Ankara, İstanbul Bursa, Balıkesir gibi birçok Büyükşehir belediye başkanları zorla istifa ettirilmişlerdir. Son yerel seçimlerde aday olmalarında sakınca görülmeyenlere, Belediye başkanı seçilince, mazbatalarını dahi vermemişlerdir. Yine son yerel seçimlerinden sonra, üç ay gibi kısa bir süre içerisinde, seçilen belediye başkanlarının yerlerine kayyum atadılar. AKP’nin demokrasi anlayışında herkes Belediye başkan adayı olabilir ancak seçimlerden sonra kazansalar dahi, herkes Belediye başkanı seçilemez anlayışı vardır. Hatırlanacağı gibi en son AKP İl kongresinde de il başkanı seçilen Sayın Yeşim Karadağ yapılan baskılar sonucunda istifa etmek zorunda kalmıştır. Tüm bunları, olup bitenleri Çanakkaleli hemşerilerimiz ve Çanakkale kamuoyu çok iyi bilmektedir.

CHP sinin sosyal demokrat yerel yönetim anlayışını siz sorgulayamazsınız. Bizi ancak Çanakkale halkı sorgulayabilir ve yerel seçimlerde kararını verir.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 1968 yılından bugüne sadece 1984 ve 89 dönemi hariç Sosyal Demokrat yerel yönetim anlayışı ile Çanakkale belediyesini yönetmekteyiz. Bunun son 17 yılında ise Belediye Başkanlığı görevini Sayın Ülgür Gökhan yapmaktadır.

Sayın Ülgür Gökhan’ın görev yaptığı süre içerisinde ne kadar başarılı olup olmadığının değerlendirmesi, 31 Mart Yerel seçimlerinde Çanakkale halkı tarafından yapılmıştır. 31 Mart Yerel seçimlerinde AKP de halkın karşısına kendi adayları ile çıkmış, Cumhuriyet Halk Partisi de mevcut Belediye başkanı Sayın Ülgür Gökhan ile halkın karşısına çıkmıştır. Çanakkale halkı rekor bir oyla beş yıllığına Çanakkale Belediyesini yönetmek üzere, kendilerinin temsilcisi olarak tekrar Sayın Ülgür Gökhan’ı göreve getirmiştir.

Belediye başkanımız Sayın Ülgür Gökhan’ı sevsenizde sevmesenizde Genel Başkanınızdan, Milletvekillerinize, il başkanınızdan,ilçe başkanınıza kadar herkes saygı göstermek zorundadır. Çünkü Sayın Ülgür Gökhan Çanakkale halkının oylarıyla seçilmiştir. Sizler sadece Sayın Ülgür Gökhan’a değil aynı zamanda Çanakkale halkının tercihine’de oylarına’da saygı göstermiş olacaksınız. Ben kendimi sizinle hiçbir zaman mukayese bile etmem. Çünkü ben, tüm Çanakkale örgütümüzün temsilcileri olan 585 il kongre delegelerinin özgür iradeleriyle kullandığı oylarıyla seçildim. Sayın Ülgür Gökhan ve o dönem görev yapan tüm Belediye Başkanlarımız, ilçe örgütlerimiz bana destek olmuşlardır. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İşte aramızdaki fark burada. Sayın Ülgür Gökhan beni destekledi. Ama AKP Genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ise sizi atadı. Biz de belirleyici olan örgütlerdir, sizde ise tek adamdır. Bizlerin geleceği örgütlerin elinde, sizlerin akibeti ise Grup Başkan Vekili Sayın Bülent Turan’ın iki dudağı arasındadır. Bizde Çoğulculuk, Katılımcılık ve Şeffaflık hakimdir. AKP’ de ise biat kültürü egemendir.

Bakın size ve AKP milletvekillerine Çanakkale halkının ve kamuoyunun yanıt beklediği bir takım sorular sordum ancak siz bunlara cevap vermediniz. Bu soruların yanıtlarını Çanakkale kamuoyu merakla bekliyor. Bu soruları tekrar soruyorum.

1. Çan Etili Tepe köy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezinin iptal edilme gerçekleri nelerdir?
2. Çan ve Yenice’de bulunan Turizm Merkezleri iptal edilmeden önce Sayın Vali, Sayın İktidar partisinin Milletvekilleri ve Turizmle ile ilgili derneklerin ve konunun uzmanlarının görüşü alınmış mıdır?
3. Çan’da Turizm Merkezinin iptal edildiği bölgedeki Termal suyun altın madenciliği ve Termik Santrallerde kullanılacağı doğru mudur?
4. Çan Etili Tepe köy Termal Turizm Merkezi ve Çanakkale Yenice Turizm Merkezinin bulunduğu bölgede yeni Termik Santral ve Altın Madenciliği izinleri verilmiş midir?
Sayın Vali ve iktidar milletvekilleri bu soruların cevaplarını biran önce Çanakkale halkına vermelidir. Biz CHP olarak konunun takipçisiyiz, bu konu ile ilgili olarakta Genel Başkan Yardımcımız Sayın Muharrem ERKEK ve Çanakkale Milletvekilimiz Özgür CEYLAN TBMM’ye soru önergesi vermişlerdir.”


Bu haber 295 kez okundu.
Siyaset - 16:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Orköy Parkı yenileniyor
  Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Barbaros Mahallesi’nde bulunan Orköy Parkı’nda yenileme çalışmalarına başladı. Barbaros Mahallesi Hızır Sokak ve Şakir Fenercigil Sokak’ın kesiştiği noktada yer alan Orköy Parkı’nda gerçekleştirilen çalışma kapsamında ekipler, yıpranan sert zeminlerin yanı sıra kent mobilyalarını da yenilerek sayılarını artırıyor. Ekipler ayrıca parktaki yeşil alan bölümünü de artırarak, ağaçlandırma çalışması gerçekleştiriyor. Çalışmalar […]
 • 02
  Barbaros Mahallesinde elektrik kesintisi!
  Enerji Nakil Hatlarında yapılacak bakım onarım çalışması kapsamında, 20 Kasım Çarşamba günü (yarın) Barbaros Mahallesi’nin bazı bölgelerinde 10.30 – 14.00 saatleri arasında elektrik kesintisi uygulanacak. Barbaros Mahallesinde söz konusu elektrik kesintisinden etkilenecek bölgelerin listesi şu şekilde:
 • 03
  MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz istifa etti!
  “İşimden dolayı partime ve davama yeteri kadar faydalı olamadığımı düşünmekteyim” diyen MHP Ezine İlçe Başkanı Nurettin Açıkgöz görevinden istifa ettiğini açıkladı. Nurettin Açıkgöz sosyal medya hesabından, istifasını şu sözlerle duyurdu: “21.11.2018 tarihinden beri büyük bir onur ve gururla yürütmekte olduğum MHP Ezine ilçe başkanlığı görevimden bugün itibarı ile il başkanlığımızdan affımı isteyerek istifa dilekçemi sunmuş […]
 • 04
  Başkan Öz gönüllere dokunuyor
  Milletvekilliği döneminde halka olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken Bülent Öz, Çan Belediye Başkanlığı döneminde de bu davranışını sürdürüyor. “Vatandaşlarımızın dilek ve şikayetlerini anında dinlemek, hem de daha yakın bir temas içerisinde bulunmak için ziyaretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Hemşehrilerimizle olan güçlü bağımız, bir oyun ötesinde, büyük bir anlam taşıyor. Her zaman ulaşılabilir […]
 • 05
  Gültekin Yıldız istifa etti!
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız görevinden istifa ettiğini açıkladı. İstifasını sosyal medya hesabından duyuran Gültekin Yıldız şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 8 yıl önce Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan , Merkez İlçe Başkanı ve Çanakkale İl Başkanı olarak aralıksız devam eden siyasi görevim ; dün akşam Genel Merkez teşkilatlardan sorumlu Genelbaşkan Yardımcımız Sayın […]

HAVA DURUMU

19 Kasım 2019 SALI
20°
 • ÇAR 20.5°
 • PER 20.8°
 • CUM 17.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 106.927
  0,08%
 • ALTIN 269.22
  -0,88%
 • DOLAR 5.715
  -0,43%
 • EURO 6.328
  -0,47%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme
buldun beni
çanakkale firma rehberi