23° Açık
 • EURO 6.28
 • DOLAR 5.66

“Madencilik siyasi polemik alanı olmamalıdır”

Ekonomi - 1 Ağustos 2019 13:31 A A

Son günlerde gündemi meşgul eden, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arandığına dair iddialara karşın madencilik sektörünü temsil eden STK’lardan basın açıklaması geldi. Açıklamada özellikle halkın yanıltıldığının ileri sürüldüğü iddialara vurgu yapılırken gerçekler kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte o açıklama:

Madencilik faaliyetlerine ilişkin son günlerde medyada yer alan ve vatandaşlarımızı yanıltan haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirmek için bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Yer altı kaynaklarını değerlendirmede başarılı olmadan, üretim ekonomisine geçmek mümkün değildir. Bu anlamda madencilik kalkınmanın teminatıdır.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, altın madenciliğinin diğer madencilik faaliyetlerinden hiçbir farkı yoktur. Dünyanın en başarılı altın madenciliği örnekleri Türkiye’dedir. En son teknolojiyi kullanan, çevre, maden, iş güvenliği dahil gerekli bütün mevzuata hassasiyetle riayet eden, madencilik adına örnek teşkil eden uygulamalar gurur kaynağımızdır.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm altın madenlerinin etrafında 10 yıldan bu yana izleme yapılmaktadır. Bu izlemeler, üçüncü taraf bağımsız denetimler, akredite laboratuvar analizleri çalışmaları sonucunda, yapılmakta ve devam etmektedir. Bu sıkı denetimler ile kimsenin belirlenen kural ve mevzuatın dışına çıkması söz konusu olamaz.

ABD’de, Kanada’da, Avustralya’da, İsveç’te altın üretiminde hangi teknoloji kullanılıyorsa Türkiye’de de aynı teknoloji kullanılarak altın üretimi gerçekleştirilmektedir. O ülkelerde altın üretiminden dolayı bir çevre kaygısı veya altın üretimine yönelik bir tepki yaşanmazken ülkemizde neden altın üretimine karşı bir tepki yaratılmaya çalışılmaktadır? Bunun nedeni Türkiye’nin altın ithalatında önemli bir oyuncu olmasıdır. Türkiye Avrupa’da en yüksek altın potansiyeline sahip olan ve en fazla altın üreten bir ülkedir. Madencilik siyasi polemik alanı olmamalıdır, partiler üstü bir anlayışla tüm siyasi partilerce desteklenmelidir. Geçmişte Bergama’daki altın madeni ile ilgili ortaya atılan iddiaların hiçbirisinin gerçeklerle alakasının olmadığı zaman içinde ortaya çıkmıştır.

Hiç şüphesiz önceliğimiz önce insan, sonra çevre, sonra madenciliktir. Ancak her madencilik projesine ideolojik nedenlerle karşı çıkmak madencilik gibi katma değeri yüksek bir faaliyet alanının değersizleştirilmesine ve tartışmaların bilimsellikten uzak sübjektif yargılarla yapılmasına neden olmaktadır.

Madenlerin bulunduğu yeri değiştirme imkânı yoktur. Madencilik geçici bir faaliyettir. Günümüzde maden faaliyetinin bitmesi beklenmeden, eşzamanlı rehabilitasyon çalışmaları yapılmakta, maden çıkarılan alanlarda doğaya yeniden kazandırma işlemleri en iyi şekilde gerçekleştirilmektedir. Dünyada ve ülkemizde bu konuda pek çok başarılı örnekler bulunmaktadır.

Madencilik faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütülmekte olup devletin, her türlü kurumunun ve sivil toplumun denetimine açıktır. Son dönemde haberlere konu olan şirketin de tüm süreçleri, devletin ilgili kurumlarınca sıkı denetimi altında ilerlemektedir. Her türlü kanun ve kurallara uygun hareket eden ve Türkiye’ye yatırım yapan yabancı sermayeli şirketler de tıpkı başka ülkelerde yatırım yapan yerli firmalarımız gibi, ülkenin zenginliğine katkı koymakta, çevreye, hukuka, insana hassasiyetle yaklaşmaktadır.

Türkiye yılda ortalama 160 ton altın ithal eden bir ülke konumundadır. Tam bağımsızlık ülkemizin kaynaklarını gereği gibi değerlendirmekten geçer. Unutulmamalıdır ki, üretmeden hiçbir sorunumuzu çözemeyiz. Çevreye ilişkin kaygılarımızı, üretim faaliyetlerini engelleyerek değil, gelişmiş ülkelerde hangi teknolojiler kullanılıyor, hangi önlemler alınıyorsa, biz de o şekilde yapılmasını sağlayarak çözebiliriz.

Vatandaşlarımızın altın madenciliği ile ilgili bilgi eksikliğini istismar ederek, asılsız iddialar ile Türkiye’nin altın üretimini engellemeye yönelik gayretlere karşı dikkatli olmalıyız.

Dünyada ve ülkemizde emek yoğun bir sektör olan madenciliği ve madencileri ötekileştirmek, bilimselliği olmayan tartışmalara çekmek, yatırımlara karşı durmak, yanlış bilgi ve senaryolarla yanlış algı oluşturmaya çalışmak, madencilikte dışa bağımlılığımızı arttıracak, madenciliğimize zarar verecek ve kendi kaynaklarımızı değerlendiremez hale getirecektir.

Altınından kömürüne, mermerinden bakırına ülkemizin yer altı kaynaklarını, daha iyi bir gelecek için değerlendirmek üzere yıllardan bu yana büyük özveri ve gayretle çalışan tüm maden sektörü ve emekçileri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz…

Agrega Üreticileri Birliği, Altın Madencileri Derneği, Aydın Sanayi Odası, Çanakkale Madenciler Derneği, Ege Bölgesi Madenciler, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Genel Maden İşletmecileri Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Kireç Sanayicileri Derneği, Kömür Üreticileri Derneği, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Türkiye Madencilik Meclisi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı

Bergama Ovacık Altın Madeni rehabilitasyon öncesi ve sonrası

San Andres Madeni rehabilitasyon öncesi ve sonrası görüntüleri

Kaynak: “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır”

Orijinal kaynak link: https://madencilikturkiye.com/canakkaledeki-madencilik-faaliyetleri-ile-alakali-sektor-stklarindan-ortak-basin-aciklamasi/


Bu haber 431 kez okundu.
Ekonomi - 13:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Öz üniversite öğrencilerini karşıladı: “Evinize hoş geldiniz”
  Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, üniversite kaydı için Çan’a gelen öğrencileri “Evinize hoş geldiniz” sözleriyle karşıladı. Kayıtlarını üniversiteye gelerek yaptıran öğrencileri “Evinize hoş geldiniz” diyerek karşılayan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, öğrenciler ve aileleriyle sohbet etti. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere çiçek ve hediye takdim eden Başkan Öz, gençler ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Konuya ilişkin […]
 • 02
  Bülent Turan: “Çanakkale’yi geri götürecek adımlardan vazgeçin”
  Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Örtülüce köyünde halı saha açılışına katılan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, açılışta yaptığı konuşmada, “Herkes aynaya baksın, herkes kendine gelsin. Çanakkale’yi geri götürecek adımlardan vazgeçin” ifadelerini kullandı. Açılışta konuşan Bülent Turan’ın sözleri şu şekilde: “Bugün çok kıymetli bir yatırımın açılışı için bir aradayız ama açılışın, rakamı, büyüklüğü […]
 • 03
  Benzin ve motorine zam!
  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bu geceden itibaren benzine 6 kuruş, motorine 17 kuruş zam yapılacağını duyurdu. EPGİS’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada benzin ve motorin zammına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 20/08/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere motorinde 17, benzinde 6 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” […]
 • 04
  Küçüklü göletinde cesedi bulundu!
  Çanakkale’nin Çan ilçesindeki Küçüklü göletinde Faruk Ünür (39) isimli bir şahsın cesedi bulundu. Cansız bedeni Çan Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Faruk Ünür’ün dengesini kaybetmesi sonucu suya düşerek mi öldüğü, yoksa intihar mı ettiği yapılacak otopsinin ardından kesinlik kazanacak. Öte yandan, cesedinin bulunduğu noktada balık tutma malzemelerine rastlanan Faruk Ünür’ün ailevi sorunlarının olduğu, kısa bir süre […]
 • 05
  Bayramiç’te fabrikada elektrik akımına kapılmıştı: Yaşam savaşını kaybetti!
  Bayramiç’te bulunan bir süt işleme fabrikasında boya işleri yaparken elektrik akımına kapılan Bilal Duman, yoğun bakımda 1 aydır süren yaşam mücadelesini kaybetti. Çanakkale Kalem Gazetesinden Şebnem Özer’in haberine göre; Bayramiç’te faaliyet gösteren bir süt işleme fabrikasının dış cephe boyama işlerini yapan Bilal Duman, bir anda yüksek gerilim hattından elektrik akımına kapıldı. Olay sonucu ağır yaralanan […]

HAVA DURUMU

20 Ağustos 2019 SALI
23°
 • SAL 27.0°
 • ÇAR 27.9°
 • PER 29.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.286
  -0,47%
 • ALTIN 272.86
  0,49%
 • DOLAR 5.658
  1,40%
 • EURO 6.279
  1,45%

GÜNLÜK BURÇLAR