Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Açık
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.74

“Madencilik siyasi polemik alanı olmamalıdır”

Ekonomi - 1 Ağustos 2019 13:31 A A

Son günlerde gündemi meşgul eden, Kaz Dağları’nda siyanürle altın arandığına dair iddialara karşın madencilik sektörünü temsil eden STK’lardan basın açıklaması geldi. Açıklamada özellikle halkın yanıltıldığının ileri sürüldüğü iddialara vurgu yapılırken gerçekler kamuoyu ile paylaşıldı.

İşte o açıklama:

Madencilik faaliyetlerine ilişkin son günlerde medyada yer alan ve vatandaşlarımızı yanıltan haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirmek için bu açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Yer altı kaynaklarını değerlendirmede başarılı olmadan, üretim ekonomisine geçmek mümkün değildir. Bu anlamda madencilik kalkınmanın teminatıdır.

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, altın madenciliğinin diğer madencilik faaliyetlerinden hiçbir farkı yoktur. Dünyanın en başarılı altın madenciliği örnekleri Türkiye’dedir. En son teknolojiyi kullanan, çevre, maden, iş güvenliği dahil gerekli bütün mevzuata hassasiyetle riayet eden, madencilik adına örnek teşkil eden uygulamalar gurur kaynağımızdır.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm altın madenlerinin etrafında 10 yıldan bu yana izleme yapılmaktadır. Bu izlemeler, üçüncü taraf bağımsız denetimler, akredite laboratuvar analizleri çalışmaları sonucunda, yapılmakta ve devam etmektedir. Bu sıkı denetimler ile kimsenin belirlenen kural ve mevzuatın dışına çıkması söz konusu olamaz.

ABD’de, Kanada’da, Avustralya’da, İsveç’te altın üretiminde hangi teknoloji kullanılıyorsa Türkiye’de de aynı teknoloji kullanılarak altın üretimi gerçekleştirilmektedir. O ülkelerde altın üretiminden dolayı bir çevre kaygısı veya altın üretimine yönelik bir tepki yaşanmazken ülkemizde neden altın üretimine karşı bir tepki yaratılmaya çalışılmaktadır? Bunun nedeni Türkiye’nin altın ithalatında önemli bir oyuncu olmasıdır. Türkiye Avrupa’da en yüksek altın potansiyeline sahip olan ve en fazla altın üreten bir ülkedir. Madencilik siyasi polemik alanı olmamalıdır, partiler üstü bir anlayışla tüm siyasi partilerce desteklenmelidir. Geçmişte Bergama’daki altın madeni ile ilgili ortaya atılan iddiaların hiçbirisinin gerçeklerle alakasının olmadığı zaman içinde ortaya çıkmıştır.

Hiç şüphesiz önceliğimiz önce insan, sonra çevre, sonra madenciliktir. Ancak her madencilik projesine ideolojik nedenlerle karşı çıkmak madencilik gibi katma değeri yüksek bir faaliyet alanının değersizleştirilmesine ve tartışmaların bilimsellikten uzak sübjektif yargılarla yapılmasına neden olmaktadır.

Madenlerin bulunduğu yeri değiştirme imkânı yoktur. Madencilik geçici bir faaliyettir. Günümüzde maden faaliyetinin bitmesi beklenmeden, eşzamanlı rehabilitasyon çalışmaları yapılmakta, maden çıkarılan alanlarda doğaya yeniden kazandırma işlemleri en iyi şekilde gerçekleştirilmektedir. Dünyada ve ülkemizde bu konuda pek çok başarılı örnekler bulunmaktadır.

Madencilik faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütülmekte olup devletin, her türlü kurumunun ve sivil toplumun denetimine açıktır. Son dönemde haberlere konu olan şirketin de tüm süreçleri, devletin ilgili kurumlarınca sıkı denetimi altında ilerlemektedir. Her türlü kanun ve kurallara uygun hareket eden ve Türkiye’ye yatırım yapan yabancı sermayeli şirketler de tıpkı başka ülkelerde yatırım yapan yerli firmalarımız gibi, ülkenin zenginliğine katkı koymakta, çevreye, hukuka, insana hassasiyetle yaklaşmaktadır.

Türkiye yılda ortalama 160 ton altın ithal eden bir ülke konumundadır. Tam bağımsızlık ülkemizin kaynaklarını gereği gibi değerlendirmekten geçer. Unutulmamalıdır ki, üretmeden hiçbir sorunumuzu çözemeyiz. Çevreye ilişkin kaygılarımızı, üretim faaliyetlerini engelleyerek değil, gelişmiş ülkelerde hangi teknolojiler kullanılıyor, hangi önlemler alınıyorsa, biz de o şekilde yapılmasını sağlayarak çözebiliriz.

Vatandaşlarımızın altın madenciliği ile ilgili bilgi eksikliğini istismar ederek, asılsız iddialar ile Türkiye’nin altın üretimini engellemeye yönelik gayretlere karşı dikkatli olmalıyız.

Dünyada ve ülkemizde emek yoğun bir sektör olan madenciliği ve madencileri ötekileştirmek, bilimselliği olmayan tartışmalara çekmek, yatırımlara karşı durmak, yanlış bilgi ve senaryolarla yanlış algı oluşturmaya çalışmak, madencilikte dışa bağımlılığımızı arttıracak, madenciliğimize zarar verecek ve kendi kaynaklarımızı değerlendiremez hale getirecektir.

Altınından kömürüne, mermerinden bakırına ülkemizin yer altı kaynaklarını, daha iyi bir gelecek için değerlendirmek üzere yıllardan bu yana büyük özveri ve gayretle çalışan tüm maden sektörü ve emekçileri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmaya devam edecektir.

Kamuoyuna Saygıyla Duyururuz…

Agrega Üreticileri Birliği, Altın Madencileri Derneği, Aydın Sanayi Odası, Çanakkale Madenciler Derneği, Ege Bölgesi Madenciler, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Genel Maden İşletmecileri Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Kireç Sanayicileri Derneği, Kömür Üreticileri Derneği, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Türkiye Madencilik Meclisi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı

Bergama Ovacık Altın Madeni rehabilitasyon öncesi ve sonrası

San Andres Madeni rehabilitasyon öncesi ve sonrası görüntüleri

Kaynak: “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır”

Orijinal kaynak link: https://madencilikturkiye.com/canakkaledeki-madencilik-faaliyetleri-ile-alakali-sektor-stklarindan-ortak-basin-aciklamasi/


Bu haber 772 kez okundu.
Ekonomi - 13:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  AK Parti Ezine Gençlik Kollarından örnek davranış
  Kemik iliği yetmezliği nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan minik Güneş için AK Parti Ezine Gençlik Kolları teşkilat üyeleri, uygun kök hücrenin bulunabilmesi amacıyla kan verdi. AK Parti Ezine Gençlik Kolları Teşkilatının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “AK Parti Ezine İlçe Gençlik Kolları olarak başkanımız Mert Altekin önderliğinde, Ezine Meslek Yüksekokulunda […]
 • 02
  Ezine Gıda OSB’de çalışmalar tam gaz
  Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde yol kazı ve dolgu çalışmalarına başlandı. Söz konusu çalışmalara ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Ezine Gıda OSB Müdürü Alper Altınok şu ifadeleri kullandı: “Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 2. Etap yol kazı ve dolgu Çalışmalarına başladık. Çanakkale ve bölgemiz için çok önemli olan projemiz hızla ilerlemeye devam […]
 • 03
  Başkan Gökhan, minik Güneş ile buluştu
  Kemik iliği yetmezliği hastalığı nedeniyle adına sosyal medyada kök hücre bağışı kampanyası başlatılan Güneş Uyanık, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile buluştu. Minik Güneş’i babası Samet Uyanık ile birlikte makamında ağırlayan Başkan Gökhan, Güneş’in bir an önce sağlığına kavuşmasını dilerken tüm kentlileri minik Güneş’e destek olmaya davet etti. Başkan Gökhan ziyaret sonunda minik Güneş’e oyuncak bebek […]
 • 04
  AK Parti’li Belediye Meclis Üyeleri Ankara’da
  Çanakkale Belediyesi AK Parti Meclis Üyeleri, Ankara’da AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu’nu ziyaret etti. Ziyaretin ana gündemi meclis çalışmaları ve Çanakkale Belediyesinin almış olduğu kararlardı. Ziyarette, Çanakkale şehir merkezinde yapımı devam eden ve yapılacak olan projeler de istişare edildi.
 • 05
  Çan Belediyesinden üniversite öğrencilerine tanışma partisi
  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesini (ÇOMÜ) kazanıp Çan ilçesinde eğitim hayatlarını sürdürecek gençler için Çan Belediyesi tarafından tanışma partisi düzenlendi. Çan Belediyesi tarafından düzenlenen tanışma partisine katılarak gençlerle buluşan Belediye Başkanı Bülent Öz, “Çan ilçemize hoş geldiniz” dedi. Etkinlikte kısa bir konuşma yaparak üniversiteli gençlere seslenen Başkan Öz, “Eğitim hayatının dışında sosyalleşmenin ve eğlenmenin de gereklilik […]

HAVA DURUMU

24 Ekim 2019 PERŞEMBE
16°
 • PER 21.5°
 • CUM 21.9°
 • CTS 20.9°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 99.785
  1,94%
 • ALTIN 275.04
  -1,02%
 • DOLAR 5.735
  -1,26%
 • EURO 6.379
  -1,32%

GÜNLÜK BURÇLAR