Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Siyasi çiğlik!

Siyasi çiğlik!

İYİ Parti İl Disiplin Kurulu Başkanı İrfan Uz, Çanakkale’de kaybettikleri seçim sonrası, kişisel sosyal medya hesabından, “Tramvay beklemeyi değil, Ç3 beklemeyi tercih ettiniz. Aynı tas, aynı hamam devam” şeklinde paylaşım yaparak seçmene sitem etti.

Tuhaf bir çıkıştı bu, zira İYİ Parti; CHP ve AK Parti seçmenlerinin tepki oylarıyla Çanakkale merkezde yüzde 36,89 gibi, bir daha rüyasında dahi göremeyeceği yüksek oy oranına ulaşmıştı. Ancak sayın Uz memnun değildi.

Kuruluşundan bugüne girdiği 18 seçimden 17’sini kazanan ve siyasi tarihinde ilk kez seçim yenilgisi yaşayan AK Parti’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dahi, seçmen iradesinin kendileri için her şeyin üstünde olduğunu ve bu yenilgi sonrası özeleştirilerini cesaretle yapacaklarını ifade ederken, sayın Uz sandık sonucunu hazmedememiş, özeleştiri yapmadığı yetmezmiş gibi suçu bir de Çanakkale seçmenine atmıştı.

Halbuki…

Bir İYİ Parti yöneticisi olarak, Çanakkale seçmeninin tercihine saygı duyduklarını söylese, sadece partililerine değil, bu seçimde kendilerini güçlü bir alternatif olarak gördükleri mesajını veren CHP ve AK Parti seçmenine de teşekkür etse, geçmiş hatalarından ders çıkaracaklarını belirtse, bir sonraki seçimde daha başarılı bir sonuç almak için var güçleriyle çalışacaklarını dile getirse daha doğru olmaz mıydı?

Sadece siyasette değil, hayatın her alanında, hatayı kendinde aramamak, suçu başkalarına atmak en kolayı değil midir zaten? Üstelik bu zihniyette olanların kazanamamaya mecbur oldukları ve eninde sonunda kaybettikleri gerçeği ortadayken.

Ayrıca sayın Uz’a şunu da hatırlatmak lazım…

Aynı zamanda kardeşi olan Rıdvan Uz’u bir önceki genel seçimde milletvekili seçip meclise gönderen Çanakkale seçmeni değil de Uganda seçmeni miydi?

Öte yandan sadece tramvay projesiyle Çanakkale’nin toplu taşıma sorunun ortadan kalkacağına inanan sayın Uz’a, 10 yıl İstanbul’da yaşayan ve bu çileyi dibine kadar yaşayan biri olarak, sadece İstanbul’a değil, Ankara, İzmir, Bursa gibi şehirlere de bir ara göz atmasını öneririm. Öyle ya, bu mantığa göre, metropollerdeki toplu taşıma hizmetlerinin güllük gülistanlık olması ve metroya, metrobüse, tramvaya, otobüse binmek için insanların birbirlerini çiğnememesi lazım. Ancak öyle zannediyorum ki bu ‘çiğneme’ eylemi onlara eğlenceli (!) geliyor ve şakacıktan (!) yapıyorlar.

Son olarak…

Çanakkale sadece şehir merkezinden ibaret değil.

İYİ Parti bu seçimde, Çanakkale genelinde olduğu gibi Türkiye’nin tamamında seçim hezimeti yaşadı.

Buna mukabil İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de olağanüstü seçimli kongre kararı aldı.

Dolayısıyla sayın Uz’un, Çanakkale merkez ilçe seçmenine trip atmaktan ziyade yapacak çok daha önemli işleri var.

Mesela, Çanakkale’nin 10 ilçesinde dibe vuran ve sadece 1 belediye kazanabilen partisini yeniden ayağa kaldırmanın yollarını aramak gibi!

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Yorum Yazın