Metin Koç

Metin Koç

Mail: [email protected]

Yeni Kordon alarm veriyor!

Yeni Kordon alarm veriyor!

Sıcak yaz aylarında Yeni Kordon’un vatandaşlar için ne denli cazibe merkezi haline geldiğini anlatmak için çok fazla söz sarf etmeye gerek yok elbet.

Kamp sandalyesini alıp kumsalda denize nazır keyif yapan mı istersin, günün stresini sahil banında yürüyüş yaparak atan mı istersin, çocuğunu parklarda oynatan mı istersin, kafelerde arkadaş grubuyla oturup sosyalleşenler mi istersin… Kavurucu güneş battığında bir anda herkesin ortak buluşma noktası oluveriyor Yeni Kordon.

Böylesi bir imkana sahip olmak Çanakkalelier için büyük nimet. Haliyle değerini bilmek gerekiyor. Allah var biliyor da millet. Ama tüm toplumlarda olduğu gibi maalesef bizim de içimizde birtakım kendini bilmez kişiler mevcut. Gereğinden fazla alkol alıp -ki kimsenin alkol tüketmesiyle ilgili bir sorunum yok, aşırıya kaçanlardan bahsediyorum- ona buna sataşan, kavgaya, suça, insanların huzurunu kaçırmaya meyilli tipler de orada olabiliyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında yaşanan bir olayı hatırlayalım…

Yeni Kordon’da iki grup arasında çıkan tartışmada, bir kişi aracından aldığı pompalı tüfekle sağa sola rastgele ateş açmış, can havliyle kaçışan insanlar büyük panik yaşamıştı.

Ya o kurşunlardan biri çevredeki suçsuz birine denk gelseydi? Ya parkta oynayan masum bir çocuğa isabet etseydi? Kim verecekti bunun hesabını? Suçluyu içeri atacaktınız da öleni geri getirebilecek miydiniz?

Dün geceye gelelim…

Saat 00.23’te telefonum çaldı. Arayan annemdi. Komşusunun oğluyla eşi panik içinde eve gelmiş. Nedenini sorduklarında ise, Yeni Kordon sahilinde oturdukları sırada hemen yanı başlarında satırlı bir kavga çıktığını söylemişler. Hakikaten şu işe bakar mısınız? Biri pompalı tüfekle sağa sola ateş açar, biri elinde satırla kalabalığın içine dalar. Teksas mı burası!

Gelelim işin güvenlik boyutuna…

Önce bekçileri sorayım… Bu bekçiler nerede, gören var mı? İroni yapmıyorum, çok ciddi soruyorum. Bana mı denk gelmiyorlar bilmiyorum. Binlerce bekçi işe alındı, hiçbiri piyasada yok!

Polisler huzurumuzun en büyük güvencesi. Ancak Yeni Kordon’da iki devriye atmakla bu işlerin önüne geçilmez. Gerekirse sabit polis noktası kurulmalı. Polislerin oradaki daimi varlığı asayiş olaylarının önüne geçmede caydırıcı güç olur.

Hatırlarsanız önceki yıllarda Yeni Kordon’daki kavga olayları bir dönem zirve yapmış, polislerin kararlı duruşu ve kendilerini sürekli görünür kılmaları sayesinde sükunet sağlanmıştı.

Açıkça söyleyeyim…

Yeni kordonda alkol alınmasıyla alakalı hiçbir derdim yok.

Mekanlardaki fiyatlar zaten almış başını gitmiş.

İnsanların kumsala kamp sandalyelerini kurup, kimseyi rahatsız etmeden alkol tüketmeleri en doğal hakları.

Ama elinde poşetler, şangır şangır şişe sesleriyle yürüyen, 2-3 kişilik arkadaş grubuyla 30-40 tane bira içen tiplere de hiç iyi gözle bakmadığımı da ifade edeyim.

Unutmayın, aşırıya kaçarsanız, başınıza iş alırsınız! Kendi başınıza iş alsanız yine iyi ama, başkalarının başını da yakarsınız!

Vatandaşlar her ne kadar dikkatli olmak zorundaysa, güvenlik güçleri de bir o kadar tedbirli olmak durumunda.

Aksi halde Yeni Kordon’daki gidişat hiç hayra alamet değil, benden uyarması!

Hepinize sağlıklı günler dilerim…

Yorum Yazın