Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
16° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.37
 • DOLAR 5.78

“Mera kanununu değiştirmek kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır!”

Gündem - 21 Kasım 2017 22:22 A A

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu, Meclis Plan ve Bütçe komisyonunca kabul edilen kanun maddeleriyle çayır, mera, yaylak ve kışlakların geri dönüşümsüz ve bedelsiz olarak tahrip edilmesinin önünün açılmaya çalışıldığını iddia etti.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yayımlayan Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu’nun bildirisinde şu ifadeler kullanıldı:

“Meclis PLAN VE BÜTÇE komisyonunca kabul edilen BAZI VERGİ KANUNLARI İLE DİĞER BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISININ 54. ve 55. Maddeleri ile 4737, 4691, 4562 ve 3218 sayılı kanunlar kapsamında Endüstri Bölgesi, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi ve Serbest Bölgeler kurulabilmesi için çayır, mera, yaylak ve kışlakların geri dönüşümsüz ve bedelsiz olarak tahrip edilmesinin önü açılmaya çalışılmaktadır.

Bir süre önce Sırbistan’la 5000 tonluk et ithalatı anlaşmasının imzalanmış olması kamuoyunca bilinen bir gerçektir. Hayvansal üretimin olmazsa olmazlarından olan çayır mera alanlarının geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesi ülke tarımına fayda getirmez. Ülke tarımının üretim sorunları konuyla ilgili herkes tarafından bilinmektedir. Oysa bu tasarıyla mera kanununa getirilmesi planlanan değişiklikler tanım yerindeyse kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır.

Yapılmak istenen değişiklik Anayasamızın 45. Maddesine de aykırıdır. Zira Anayasamızın 45. Maddesi “Devlet, tarım arazileri ile çayır ve mer’aların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek, tarımsal üretim planlaması ilkelerine uygun olarak bitkisel ve hayvansal üretimi artırmak maksadıyla, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların işletme araç ve gereçlerinin ve diğer girdilerinin sağlanmasını kolaylaştırır. Devlet, bitkisel ve hayvansal ürünlerin değerlendirilmesi ve gerçek değerlerinin üreticinin eline geçmesi için gereken tedbirleri alır” hükmünü içermektedir.

Oysa hedeflenen değişiklikle eften püften gerekçelerle çayır mera alanlarımızın amaç dışı kullanımına yeşil ışık yakılmış olacaktır. Burada yapılmak istenen yerleşim alanları yakınlarında ve içerisinde kalan eski sanayi sitelerinin konut ve rant alanı haline getirilmesi, bilinen müteahhitlere yeni kar kapılarının açılması anlamına gelecektir.

Mera Kanununda çayır mera alanları “otlatmak veya otundan yararlanmak, bir veya birden fazla yerleşim birimine tahsisi yapılmış devletin hüküm ve tasarrufu altındaki” yerlerdir. Oysa yapılacak değişikle çayır mera alanları büyük ölçüde elden çıkacak ve o yörelerdeki insanların yaşamları olumsuz yönde etkilenecektir.
Çayır mera alanları sadece hayvansal üretimde ucuz yem kaynağı olması yönünden değil aynı zamanda erozyon kontrolü, biyolojik çeşitlilik kaynağı oluşu, toprak ıslahı ve su kaynaklarının korunması gibi sebeplerle de önem taşımaktadır. Çayır meralar şehirlerde yaşayan pek çok kişinin özlemini çektiği pastoral yaşamın ete kemiğe büründüğü yerlerdir.

Bizler TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi olarak ülkemiz için endüstriyel ve teknolojik ilerlemenin sanayinin gelişmesinin önemini bilmekteyiz. Ancak edindiğimiz deneyimler bu tip oldubitti değişikliklerde amaçlanan gizli fikirlerle söylenenlerin örtüşmediğine işaret etmektedir. Ülkemize olan sorumluluk bilincimizle haykırıyoruz ki, bu tasarı iyi niyetle yapılan bir çalışma değildir.

Tanım olarak mühendis hendese bilen anlamına gelir. Hendese ise matematik demektir. Tarımsal üretim arzımız yetersizdir. Pek çok bitkisel ve hayvansal tarım ürünü ithalatla karşılanmaktadır. Hal böyle iken potansiyel üretim alanlarının geri dönüşümsüz olarak elden çıkarılmasına yol açacak uygulamalara geçit verilmemesi gerekmektedir.

TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ÇANAKKALE ŞUBESİ OLARAK YURTSEVER BİLİNCİMİZLE ULUSAL ÇIKARLARIMIZA AYKIRI OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KONULARLA SESİMİZİ GÜR BİR ŞEKİLDE HAYKIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”


Bu haber 4078 kez okundu.
Gündem - 22:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Başkan Öz’ü kızdıran görüntü: “Niye bu şiddet eğilimi?”
  Çan’da Garip Analar Mesire Alanı’ndaki bir piknik masasının, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kırılmasına Çan Belediye Başkanı Bülent Öz tepki gösterdi. Tepkisini sosyal medya hesabından dile getiren Bülent Öz, şu ifadeleri kullandı: “Çevreye zarar verirken düşünmeliyiz, kimlerin haklarını gasp ediyoruz, kimlerin keyifli vakit geçirmelerini engelliyoruz. Verilen bu zararın tahsilatının kendi cebinden kesildiğinden bi’haber olan […]
 • 02
  Yiğit Akkoyun, Ahmet Davutoğlu ile aynı karede
  Geçtiğimiz günlerde AK Parti’den istifa eden Yiğit Akkoyun, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdüren Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabından duyuran Yiğit Akkoyun, “Allah çıktığımız bu yolda yüzümüzü kara çıkarmasın inşallah. Hedefimiz her zaman hizmet etmek, kucaklaşmak ve sevgi olacaktır. Rabbim yar ve yardımcımız olsun” ifadelerini kullandı.
 • 03
  Çanakkale Amatör Liglerde 6. haftanın görünümü (11 Kasım 2019)
  Çanakkale Süper Amatör ve 1. Amatör Lig’de 5. hafta maçları oynandı. Süper Amatör Lig’in lideri Geliboluspor, Çanakkale Dardanelspor’u deplasmanda 1-0 yenerek liderliğini sürdürdü. 1. Amatör Lig’de Bayırköyspor, kazanması halinde rakibinden liderliği devralacağı maçta Kocatepe ile 3-3 berabere kalarak fırsat tepti. Süper Amatör Lig’in 5. haftasında oynanan 6 maçın 3’ünü ev sahipleri, 3’ünü de deplasman takımları […]
 • 04
  Yıldıray Ölçek: “Kirazlı’da yaygara koparan çakma çevreciler nerede?”
  AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, “Her platformda çevrecilikten bahseden, Kirazlı köyündeki kesimlerle ilgili yaygara koparan Merkez Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı Kemel köyümüzde yapılan ağaç dikim töreninde göremedik” sözleriyle Ülgür Gökhan’ı eleştirdi. Yıldıray Ölçek yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Milli Ağaçlandırma Günü “11 Milyon Ağaç; Bugün […]
 • 05
  Geleceğe nefes oldular: Çanakkale’de 205 bin fidan toprakla buluştu
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım’da, 81 ille eş zamanlı olarak Çanakkale’de 41 farklı noktada 205 bin fidan dikilerek toprakla buluşturuldu. ‘Geleceğe Nefes’ sloganıyla gerçekleştirilen etkinlik Çanakkale merkeze bağlı Kemel köyünde yapıldı. Protokol üyeleriyle çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte, Kemal köyüne 10 bin fidan dikildi. Çanakkale genelinde ise […]

HAVA DURUMU

12 Kasım 2019 SALI
15°
 • ÇAR 22.5°
 • PER 17.9°
 • CUM 19.2°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.118
  -0,03%
 • ALTIN 270.31
  0,05%
 • DOLAR 5.779
  0,09%
 • EURO 6.373
  0,03%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme