Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
22° Kapalı
 • EURO 6.36
 • DOLAR 5.77

Muharrem Erkek: “Yargı iktidarın silahı değildir”

Siyaset - 13 Aralık 2018 15:35 A A

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Genel Merkez’de yaptığı basın açıklamasıyla Gezi olayları davalarına ve Sözcü gazetesi yazarlarına istenen hapis cezalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Muharrem Erkek basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Değerli basın mensupları, yine üzücü, feci bir tren kazası sonucunda yaşamını kaybeden yurttaşlarımız oldu, yaralılarımız var. Öncelikle yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Bu üzücü tren kazası Çorlu tren kazasını da hatırlattı maalesef bizlere. Orada da birçok yaşam kaybolmuştu. Çorlu tren kazasında her gün feryat eden bir annenin sesini dahi maalesef iktidar duymuyor. Memleketimizde işte bu sabahki tren kazasında da üst geçit çöktü maalesef, köprüler çöküyor, viyadükler çöküyor, işçiler ölüyor, tren yolu ray çöküyor, çocuklar, anneler, babalar ölüyor. Binalar çöküyor, madenler çöküyor, sürekli insanlarımız ölüyor, işçiler ölüyor, çocuklar ölüyor ama sorumlular hesap vermiyor. Çünkü adalet çöktü. Asıl temel sorunumuz bu. Adalet çöktüğü için sorumlular maalesef siyaseten de, hukuken de hesap vermiyorlar ve yaşadığımız her üzücü olayda ülkeyi yönetenlerin hiçbir zaman sorumluluğu da olmuyor. Adalet çökerse vicdanlar çöker, adalet çökerse devlet çöker. Bunu kesinlikle unutmamalıyız.

Değerli basın mensupları, sarayın üzerinde bir hayalet dolaşıyor, gezi hayaleti. İşte adalet çöktüğü için gezi direnişinden 5 yıl sonra yaklaşık yine bir soruşturma dalgası başlatıldı. Çünkü seçim yaklaşıyor ve düşmana ihtiyaç var, kutuplaşmaya ihtiyaç var. Ergenekon kumpası bitti, gezi kumpası başlıyor.

Değerli basın mensupları, gezi direnişiyle ilgili Taksim Platformu üyeleri biliyorsunuz daha önce yargılandı. 2013 yılında başlayan soruşturma 2014 yılında açılan bir ceza davasıyla yargılandılar. Taksim Platformu üyeleri toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefetten ve örgüt kurmaktan yargılandılar. Ve hepsi ayrı ayrı beraat ettiler. Ve bu karar kesinleşti. Ortada kesinleşmiş bir yargı kararı varken, bu yargı kararında da vurgulandığı gibi gösteri hakkı temel bir hak olarak evrensel hukukta ve bizim hukukumuzda kabul edilmesine rağmen bugün yine hukuksuz, temelsiz bir soruşturmayla karşı karşıyayız. Hiç kimsenin, hiçbir iktidarın, hiçbir siyasetin adalete, yargıya bu kadar zarar vermeye hakkı yoktur. Yargı iktidarın silahı değildir. Yargı yalnızca ve yalnızca hukukla bağladır. Bunu asla unutmamalıdır. Özellikle gençlerimizin tamamen demokratik hakkını kullandığı onurlu bir sivil eylem ve direniş olan gezi soruşturmalarıyla birlikte tüm muhalefet ve farklı düşünenler susturulmak isteniyor. Yıllarca FETÖ’yle iç içe olanlar FETÖ’yle birlikte bu memlekette birçok kumpaslar kuranlar bu birlikteliklerinin üzerini örtmek için şimdi farklı düşünen herkesi ve tüm muhalefeti FETÖ’yle iltisaklandırarak, ilişkilendirerek boğmak istiyorlar. Evet tüm muhalefet ve basın özgürlüğü bu memlekette maalesef iktidar tarafından boğulmak isteniyor.

Hiç kimse unutmasın, gezi onurlu bir direniştir ve tarihin altın sayfalarında da bu şekilde yerini alacaktır.

Değerli basın mensupları, yine bilgileriniz üzere adalet çöktüğü için Sözcü Gazetesi yazarları ve çalışanları hakkında da haksız, hukuksuz bir dava açıldı. Bu davada deniyor ki, Sözcü Gazetesinin yazarları ve çalışanları FETÖ terör örgütü üyesi olmamakla birlikte FETÖ terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmişler. Biz özel yetkili mahkemelerde Fethullah Gülen yapılanması var dediğimizde buna kargalar bile güler diyenler FETÖ’yü yargıda ve devletin tüm kurumlarında yapılanmasına yardım edenler bugün gazetecileri ve tüm muhalefeti FETÖ’yle ilişkilendirerek susturmak istiyor.

Şimdi kamuoyunun ve herkesin vicdanına sormak istiyoruz. FETÖ terör örgütüne gerçekten bilerek ve isteyerek yardım edenler kimlerdir? Kim ne istedilerse verdik dedi? Kim yıllarca bu yapıyla birlikte hareket etti? Gerçekten bu yapıya, bu terör örgütüne yardım edenler niçin yargılanmıyorlar? Bu soruları sormaya ve basın özgürlüğü için mücadele etmeye kararlılıkla devam edeceğiz. Çünkü basın yönetenlere hizmet için değil, yönetilenlere hizmet için vardır. Bunu asla unutmayacağız.

Değerli basın mensupları, yürütmenin yargı üzerindeki ağır vesayeti ve baskısına karşı biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hak, hukuk, adalet mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Emin Çölaşan ve Necati Doğru yaşamını FETÖ’yle ve bu tür yapılarla mücadeleyle geçirmiş insanlar. 1999 yılında FETÖ yapılanmasını açıkça ortaya koyan kişilerden biridir Emin Çölaşan. Devlet dahi 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulunda bu gerçeği ortaya koyabilmişken biliyorsunuz 2004 tarihli Milli Güvenlik Kurulunda MİT ve Genelkurmay dönemin hükümetine ve Başbakanı Sayın Erdoğan’a Fethullah Gülen yapılanmasını tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğu halde üzeri örtülmüştü. Emin Çölaşan’ın 99 yılından buyana Fethullah Gülen yapılanmasıyla ilgili yazdıklarına bakarsanız tüm gerçeği görürsünüz. Peki bu gerçekleri bu soruşturmaları yürüten savcılar bilmiyorlar mı? Niçin bu haksız, hukuksuz soruşturmalar ve davalarla bilerek ya da bilmeyerek FETÖ’yle mücadeleye zarar veriliyor?

Her şey adaletle mümkündür değerli basın mensupları. Adalet yoksa huzurda yoktur, kalkınmada yoktur. Hukukun üstünlüğü endeksinde 113 ülke arasında 101. sıradaysak işte bu hukuksuzluklar sebebiyle. Adalete olan güven temelinden sarsıldı. Hukukun üstünlüğü endeksinde ilk sıralardaki ülkelere bakın hepsi dünyanın en kalkınmış, gelişmiş ülkeleri. Çünkü hukuk özgürlükler olmadan ekonomik büyüme, kalkınmada asla olmayacak. Biz haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayan herkesin yanında mücadele etmeye devam edeceğiz. Çünkü adalet evrensel ve kutsal bir kavramdır. En mükemmel adalette vicdanlardadır değerli basın mensupları. Necati Doğru’nun Emin Çölaşan’ın ve tüm gazetecilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Bir tek kişiye yapılan haksızlık bütün topluma yönelmiş bir tehdittir.

Ve saraya da seslenmek istiyoruz, gittiğiniz yol yol değildir.

Teşekkür ediyorum.”


Bu haber 1106 kez okundu.
Siyaset - 15:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Meteoroloji saat verdi: Çanakkale’ye bu akşam için kuvvetli yağış uyarısı!
  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu akşam özellikle saat 21.00’den sonra Çanakkale için, metrekareye 21 ila 50 kilogram arası düşecek şekilde kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Meteoroloji’nin Çanakkale’nin de aralarında bulunduğu iller için yaptığı kuvvetli yağış uyarısı şu şekilde: “Akşam saatlerinden sonra yurdun batı kesimlerinde başlaması beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların gece saatlerinden itibaren Çanakkale’nin batı […]
 • 02
  Doğu Biga Madencilik 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu
  Çanakkale’de maden arama faaliyetlerini sürdüren Doğu Biga Madencilik şirketi, “11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes” etkinliği kapsamında diktiği 2 bin 500 fidanı toprakla buluşturdu. Doğu Biga Madencilik şirketinin konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Çalışanlarımızla birlikte “11 milyon ağaç, bugün fidan yarın nefes” etkinliği kapsamında Yiğitler – Karıncalı mevkisinde fidan dikimi gerçekleştirdik. 14 bin […]
 • 03
  AK Parti’den MHP İl Başkanı Yıldırım’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti
  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız ile İl Yönetim Kurulu üyeleri, MHP’nin yeni İl Başkanı Ali Tuğrul Yıldırım’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. AK Parti Çanakkale İl Başkanlığının resmi sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İl Başkanımız Av. Gültekin Yıldız, İl Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ayhan Çetin, İlhan Şahin, Saime Aydoğan, Senem Dinç, […]
 • 04
  FETÖ’cü Enes Kanter, Türkiye karşıtı ABD’li senatörlerin basın toplantısında!
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretine başladığı saatlerde iki Demokrat Partili senatör ABD Kongresi’nde Türkiye’de insan hakları ihlalleriyle ilgili yasa tasarısı açıkladı. Tasarıyla ilgili basın toplantısına FETÖ lideri Fethullah Gülen’in manevi oğlu basketbolcu Enes Kanter de katıldı. Amerika’nın Sesi’nden Dilge Timoçin’in haberine göre; Türk hükümetinin terörle mücadele yetkilerini siyasi rakiplerini hedef almak için kötüye kullandığını […]
 • 05
  Yeni partiler Aralık’ta kurulacak
  Ali Babacan ekibi Aralık sonu, Ahmet Davutoğlu ekibi ise Aralık başında partilerini kuracak. Cumhuriyet gazetesinden Emine Kaplan’ın haberine göre; Parti kurma hazırlıkları süren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, tüzük ve program çalışmalarını büyük oranda tamamladı. Babacan’ın program için ekonomi, dış politika, eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık başta olmak üzere politikaları belirlemek üzere çok sayıda komite […]

HAVA DURUMU

13 Kasım 2019 ÇARŞAMBA
21°
 • PER 16.0°
 • CUM 19.1°
 • CTS 20.7°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 103.972
  0,00%
 • ALTIN 271.00
  0,02%
 • DOLAR 5.774
  -0,08%
 • EURO 6.360
  -0,07%

GÜNLÜK BURÇLAR

hgs bakiye yükleme