31° Açık
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.29

Muharrem Erkek: “YSK’yı Saraya bağlamak istiyorlar!”

Siyaset - 23 Kasım 2017 12:10 A A

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, AK Parti’nin YSK değişiklik teklifini sert sözlerle eleştirdi. CHP’li Erkek ayrıca doların 4 liraya yaklaştığını belirterek, hükümetin ülkeyi felakete sürüklediğini ifade etti.

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, Halk TV’de yayınlanan Güne Başlarken programının konuğu oldu.

Hükümetin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) değişiklik teklifini “YSK’yı Saraya bağlamak istiyorlar. Bu gibi düzenlemeler tek adam rejiminin sonuçlarıdır” sözleriyle eleştiren CHP’li Erkek şu ifadeleri kullandı:

* YSK’yı Saraya bağlamak istiyorlar. Tek adam rejiminin sonuçlarıdır bu gibi düzenlemeler.

* YSK’nın bağımsız bir yasasının olmasını doğru buluyoruz. Ama getirilen teklifin bununla ilgisi yok.

* YSK’yı özerk ve güçlü bir yapıya kavuşturmak gibi bir amaçları yok. Olsa yasa teklifinde YSK’ya bütçe tahsis ederlerdi.

* Müşahitliğin sınırlandırılması seçim güvenliğini yok sayar. Bırakın sınırlandırmayı, sivil topluma açılmalı. Oy ve Ötesi gibi yapılar da sisteme dahil edilmeli.

* Seçimleri doğrudan ilgilendirecek bir yasa teklifi hazırlanıyor. Siyasi partilerin, bu konuda çalışan sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmıyor. Nasıl sağlıklı olacak bu teklif?

* Herkes önümüzdeki seçimlerde sandığa gidip oyunu kullanacak ve sonra da oyuna sahip çıkacak. Demokratik yollarla mücadelemizi vereceğiz.

* Sandıklara da seçimlere de demokratik hukuk devletine de sahip çıkacağız.

“HÜKÜMET ÜLKEYİ FELAKETE SÜRÜKLÜYOR”

Hükümetin, kalkınma planında 2018 yılı için dolar kurunu 1.92’den öngördüğünü hatırlatan CHP’li Erkek, “Dolar şu an 4 lira olmak üzere. Bu kadar öngörüsüz bir siyaset olabilir mi? 432 milyar dolar dış borç mevcut… Bu öngörüsüz ve basiretsiz hükümet ülkeyi felakete sürüklüyor” diye konuştu.

Metin KOÇ / Çanakkale Yorum

Siyaset - 12:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Umurbey büyük açılışa hazırlanıyor
  Umurbey Belediyesi Sosyal Dinlenme Tesisi ve Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 26 Eylül Çarşamba günü yapılacak açılış töreniyle hizmete girecek. Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesi önemli bir açılışa ev sahipliği yapacak. Umurbey Belediyesinin kendi imkanlarıyla yapımını tamamladığı Sosyal Dinlenme Tesisi ile Yarı Olimpik Yüzme Havuzu 26 Eylül Çarşamba günü saat 16.00’da AK Parti Grup Başkanvekili […]
 • 02
  Bülent Turan’dan Enis Berberoğlu çıkışı!
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasının onanmasının ardından, milletvekilliği sona erinceye kadar ceza infazı durdurulan ve salıverilmesine karar verilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tahliyesine ilişkin açıklama yaptı. Enis Berberoğlu’nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevinden 16 ay sonra tahliye edilmesinin […]
 • 03
  103 yıl önce Gelibolu Yarımadasına çıkan Kanadalı askerler anıldı
  Çanakkale Kara Savaşları’na katılan Newfoundland Alayı’nın Gelibolu Yarımadası’na çıkışının yıl dönümü nedeniyle 103 yıl sonra “Hill 10 Anıtı’nda anma töreni düzenlendi. Tören, Türkiye Cumhuriyeti adına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir ve Kanada’nın Newfoundland ve Labrador Eyaleti adına Kültür Turizm ve İnovasyon Bakanı Christopher […]
 • 04
  AK Parti’li Turan’dan gazeteci Yarkadaş’a açılışlı gönderme!
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, bazı hastanelerde doktorların kağıt sıkıntısı nedeniyle hastalara rapor yazamadığını iddia eden gazeteci Barış Yarkadaş’a sosyal medya hesabından gönderme yaptı. 25 ve 26. Dönem CHP Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından, “Hastanelerdeki ‘raporu kağıda basma’ sıkıntısı yayılıyor. Bazı hastaneler hastalara ‘Gelirken 50 tane A 4 kağıdı […]
 • 05
  Çanakkale’ye küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yatırımını görüştüler
  Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından, Çanakkale’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliği alanında yapılması planlanan yabancı sermayeli yatırıma yönelik çalışmalar devam ediyor. Çanakkale Yatırım Destek Ofisi ve söz konusu yatırımı gerçekleştirmeyi planlayan firma yetkilileri arasında yapılan toplantı kapsamında yatırım süreçlerinde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik değerlendirmeler yapılarak yatırımın bölgeye çekilmesi yönünde girişimlerde bulunuldu. Gerçekleştirilen toplantıyı takiben yatırıcılar ile […]

HAVA DURUMU

23 Eylül 2018 PAZAR
31°
 • PTS 30.3°
 • SAL 17.5°
 • ÇAR 15.0°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 97.988
  1,94%
 • ALTIN 242.48
  0,74%
 • DOLAR 6.294
  0,02%
 • EURO 7.396
  1,16%

GÜNLÜK BURÇLAR