18° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.59
 • DOLAR 5.74

Nurcan Bingöl: “Laik, çağdaş, bilimsel eğitim sistemi vazgeçilmezimizdir”

Siyaset - 7 Eylül 2017 16:14 A A

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tartışma yaratan yeni müfredatı hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Nurcan Bingöl, “Laik, çağdaş, bilimsel eğitim sistemi vazgeçilmezimizdir” başlıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gün geçmiyor ki mevcut iktidarın gerici saldırılarına bir yenisi eklenmesin… Bu kez Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı ile en sinsi şekilde çocuklarımız ve geleceğimiz hedef alınıyor; toplumun köklerine ve geleceğine saldırılıyor.

51 farklı dersin taslak programı aceleyle hazırlanmış, yeterince inceleme ve değerlendirme yapılmadan hemen bu öğretim yılında uygulamaya geçileceği açıklanmıştır. Bu müfredat değişikliği ülkemizin geleceği açısından çok önemli olmasına karşın, kapalı kapılar ardında gerçekleştirilmiştir. 2017-2018 öğretim yılında uygulanacak olan yeni müfredat ile İlk ve Ortaokul düzeyinde 17, Lise düzeyinde 24, İHL’lerde 10 olmak üzere toplam 51 program yenilenmiştir. Bu müfredat 1. , 5. ve 9. sınıflarda uygulamaya hemen başlanacaktır.

Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı tarafından, yapılan değişiklikler “Çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları” olarak sunulsa da yeni müfredat bilimsel eğitim anlayışına aykırı, Türkiye’yi çağdaş dünyadan koparacak özellikler taşımaktadır.

Çocuklarımıza bilimden uzaklaşılarak cihatçı bir eğitim verilmesi, Atatürk’süz bir Cumhuriyet fikrinin yerleştirilmeye çalışılması, iktidarın nasıl bir gelecek kurguladığının en açık göstergesidir.

Ders kitaplarında yapılan “sadeleştirme ve basitleştirme” uygulamaları bilim, felsefe, tarih ve sanat derslerini kapsamakta olup, başta tarih dersleri olmak üzere büyük ölçüde “dini ve milli” ögelerle donatılmıştır. Bilimin en temel gerçeklerinden birisi olan “Evrim Teorisi”nin müfredattan çıkarılması, her türlü bilim dışı akıl ve düşüncelere alan açıldığının göstergesidir. Çünkü “Evrim Teorisi “ sadece biyolojinin değil, tüm doğa ve insan bilimlerinin, kendilerini geliştirmelerinin temel dayanak noktalarından biridir. Tarih derslerinde darbeler ve cuntaların işlenecek olması geçtiğimiz dönem başında çocuklarımıza izlettirilen şiddet görüntülerinin izlettirilmeye devam edileceğinin habercisidir. Bu görüntülerin çocuklarımız üzerinde nasıl olumsuz etkiler bırakacağı açıktır.

Bilimden sapan, Mustafa Kemal’i kavrayamayan bir Türkiye’de kadınların bugün yapısal hale gelmiş sorunları katlanarak artacaktır. Bu Eğitim müfredatı Türkiye Cumhuriyeti’ni kadın düşmanı bir Orta Doğu Ülkesi’ne çevirmeyi amaçlamaktadır. Çihatçı, gerici, selefi fikirlerin, Suriye coğrafyasına ve Suriye kadınlarına neler yaptığını en acı şekilde gözlemliyoruz… Şimdi ise her gün çocuklarımızı emanet ettiğimiz, bilim yuvası olması gereken eğitim kurumlarımızda çocuklarımıza çağdışı bir eğitim verilmek isteniyor. Bu anlayışa karşı biz kadınlar tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Türkiye’de çağ dışı eğitim ile mücadele, kadın cinayetlerine karşı verilen mücadeleden bağımsız düşünülemez. Kuşkusuz 15 yıldır iktidarın muhafazakarlık adı altında uyguladığı kadına düşman anlayış, kadına karşı şiddeti bu toplumun en önemli sorunlarından biri haline getiriyor.

Gelin kadınlar olarak bu yeni müfredata karşı bir araya gelelim. Çünkü eğitimdeki bu müfredat değişikliği kadın hareketi için alelade bir gündem değildir. Mevcut iktidar eğitim sistemini “sadeleştirme ve basitleştirme” adı altında siyasi ve ideolojik temelli bir eğitim sistemini dayatmakta, yani “dindar ve kindar” nesiller yetiştirmeye çalışmaktadır.

Oysa Çağdaş, Laik, Bilimsel eğitimin yaygın olduğu toplumlar gelişmeye açık, herkesin bir arada özgürce yaşadığı toplumlardır. İnsan hak ve özgürlüklerinin ön planda tutulduğu anlayışın hakim olduğu ÖZGÜR TOPLUMLARDIR. Biz kadınlar,anneliğimizin yanında, okullarımızda anlatılmayan Atatürk ilke ve devrimlerini,en büyük kahramanlık destanımız olan, kurtuluş savaşımızı çocuklarımıza anlatarak, öğretmenlik görevini de üstleneceğiz. Dayatılan siyasi ve ideolojik eğitim sistemi, zaten ayrıştırılan, kutuplaştırılan toplumumuzda onarılması güç çok daha derin ayrışma ve kutuplaşmalara yol açacaktır. Bizlerin amacı tek tip-dindar nesil yetiştirmek olan bu eğitim sistemine karşı laik, çağdaş, bilimsel eğitimden yana mücadeleye devam etmektir.”

Siyaset - 16:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  MHP İl Başkanı Hakan Pınar’dan sert açıklama!
  Sosyal medya hesabından açıklama yapan MHP İl Başkanı Hakan Pınar, “Cumhur İttifakını örseleyerek ve yıpratarak ülkeyi tekrar uçurumun kenarına savurmak Türk Milleti nezdinde menfi karşılık bulacak ve sorumluları tarih önünde hesap verme mecburiyeti ile karşı karşıya bırakacaktır” ifadelerini kullandı. İşte MHP İl Başkanı Hakan Pınar’ın o açıklaması: “Milliyetçi Hareket Partisi Çanakkale İl Başkanı olarak taşıdığım […]
 • 02
  Çanakkale’de 5 ayda 29 insan kaçakçısı yakalandı!
  Geçtiğimiz Mayıs ayında Çanakkale’ye bağlı Ayvacık ilçesinin Babakale limanı açıklarında fiber teknenin batması sonucu 7 kaçak göçmenin boğularak ölmesinin ardından sürdürülen operasyonlarda 29 insan kaçakçısı yakalandı. İl Jandarma Komutanlığının konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “14 Mayıs 2018 günü Ayvacık İlçesi Babakale Limanı açıklarında fiber teknenin batması sonucu (7) göçmen şahsın denizde boğularak ölmesi olayı […]
 • 03
  AK Parti’li başkanlardan dünya şampiyonu Ümit Burunlular’a ziyaret
  Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz ve Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş; Antalya’da düzenlenen Dünya Bilek Güreşi Şampiyonasında sol ve sağ kolda dünya şampiyonu olan Ümit Burunlular’a tebrik ziyaretinde bulundu. Antalya’da düzenlenen dünya bilek güreşi şampiyonasında rakiplerini tek tek dize getirerek hem sol hem de sağ […]
 • 04
  Ezine’de yaklaşık 2,5 ton kaçak içki ele geçirildi!
  Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Mecidiye köyünde kaçak içki üreten şahsın ev ve diğer eklentilerine yapılan operasyonda yaklaşık 2,5 ton kaçak içki ele geçirildi. İl Jandarma Komutanlığının konuya ilişkin açıklaması şu şekilde: “22 Ekim 2018 günü Çanakkale İli Ezine İlçesi Mecidiye Köyünde Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde H.A isimli şahsın ev ve eklentilerinde kaçak […]
 • 05
  Ezine’nin EDS çilesi!
  Çanakkale’nin Ezine ilçesi girişindeki Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin yanlış ceza kestiğini iddia eden vatandaşlar, EDS’nin kaldırılması için imza kampanyası başlattı. İlçedeki vatandaşların yüzde 80’nin mağdur olduğunu savunulurken, kampanyada kısa zamanda 500 imza topladı. Çanakkale’nin Ezine ilçesinde yaşayan vatandaşlar, ilçe girişinde bulunan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS)’nin yanlış ceza kestiği savunarak, EDS’nin kaldırılması için imza kampanyası başlattı. […]

HAVA DURUMU

23 Ekim 2018 SALI
18°
 • ÇAR 19.4°
 • PER 11.2°
 • CUM 17.3°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.126
  -0,59%
 • ALTIN 227.55
  2,14%
 • DOLAR 5.745
  1,33%
 • EURO 6.586
  1,28%

GÜNLÜK BURÇLAR