28° Açık
 • EURO 5.68
 • DOLAR 4.84

Nurcan Bingöl: “Laik, çağdaş, bilimsel eğitim sistemi vazgeçilmezimizdir”

Siyaset - 7 Eylül 2017 16:14 A A

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tartışma yaratan yeni müfredatı hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Nurcan Bingöl, “Laik, çağdaş, bilimsel eğitim sistemi vazgeçilmezimizdir” başlıklı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gün geçmiyor ki mevcut iktidarın gerici saldırılarına bir yenisi eklenmesin… Bu kez Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı ile en sinsi şekilde çocuklarımız ve geleceğimiz hedef alınıyor; toplumun köklerine ve geleceğine saldırılıyor.

51 farklı dersin taslak programı aceleyle hazırlanmış, yeterince inceleme ve değerlendirme yapılmadan hemen bu öğretim yılında uygulamaya geçileceği açıklanmıştır. Bu müfredat değişikliği ülkemizin geleceği açısından çok önemli olmasına karşın, kapalı kapılar ardında gerçekleştirilmiştir. 2017-2018 öğretim yılında uygulanacak olan yeni müfredat ile İlk ve Ortaokul düzeyinde 17, Lise düzeyinde 24, İHL’lerde 10 olmak üzere toplam 51 program yenilenmiştir. Bu müfredat 1. , 5. ve 9. sınıflarda uygulamaya hemen başlanacaktır.

Her ne kadar Milli Eğitim Bakanı tarafından, yapılan değişiklikler “Çağın gereği, ferdin ve toplumun ihtiyaçları” olarak sunulsa da yeni müfredat bilimsel eğitim anlayışına aykırı, Türkiye’yi çağdaş dünyadan koparacak özellikler taşımaktadır.

Çocuklarımıza bilimden uzaklaşılarak cihatçı bir eğitim verilmesi, Atatürk’süz bir Cumhuriyet fikrinin yerleştirilmeye çalışılması, iktidarın nasıl bir gelecek kurguladığının en açık göstergesidir.

Ders kitaplarında yapılan “sadeleştirme ve basitleştirme” uygulamaları bilim, felsefe, tarih ve sanat derslerini kapsamakta olup, başta tarih dersleri olmak üzere büyük ölçüde “dini ve milli” ögelerle donatılmıştır. Bilimin en temel gerçeklerinden birisi olan “Evrim Teorisi”nin müfredattan çıkarılması, her türlü bilim dışı akıl ve düşüncelere alan açıldığının göstergesidir. Çünkü “Evrim Teorisi “ sadece biyolojinin değil, tüm doğa ve insan bilimlerinin, kendilerini geliştirmelerinin temel dayanak noktalarından biridir. Tarih derslerinde darbeler ve cuntaların işlenecek olması geçtiğimiz dönem başında çocuklarımıza izlettirilen şiddet görüntülerinin izlettirilmeye devam edileceğinin habercisidir. Bu görüntülerin çocuklarımız üzerinde nasıl olumsuz etkiler bırakacağı açıktır.

Bilimden sapan, Mustafa Kemal’i kavrayamayan bir Türkiye’de kadınların bugün yapısal hale gelmiş sorunları katlanarak artacaktır. Bu Eğitim müfredatı Türkiye Cumhuriyeti’ni kadın düşmanı bir Orta Doğu Ülkesi’ne çevirmeyi amaçlamaktadır. Çihatçı, gerici, selefi fikirlerin, Suriye coğrafyasına ve Suriye kadınlarına neler yaptığını en acı şekilde gözlemliyoruz… Şimdi ise her gün çocuklarımızı emanet ettiğimiz, bilim yuvası olması gereken eğitim kurumlarımızda çocuklarımıza çağdışı bir eğitim verilmek isteniyor. Bu anlayışa karşı biz kadınlar tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Türkiye’de çağ dışı eğitim ile mücadele, kadın cinayetlerine karşı verilen mücadeleden bağımsız düşünülemez. Kuşkusuz 15 yıldır iktidarın muhafazakarlık adı altında uyguladığı kadına düşman anlayış, kadına karşı şiddeti bu toplumun en önemli sorunlarından biri haline getiriyor.

Gelin kadınlar olarak bu yeni müfredata karşı bir araya gelelim. Çünkü eğitimdeki bu müfredat değişikliği kadın hareketi için alelade bir gündem değildir. Mevcut iktidar eğitim sistemini “sadeleştirme ve basitleştirme” adı altında siyasi ve ideolojik temelli bir eğitim sistemini dayatmakta, yani “dindar ve kindar” nesiller yetiştirmeye çalışmaktadır.

Oysa Çağdaş, Laik, Bilimsel eğitimin yaygın olduğu toplumlar gelişmeye açık, herkesin bir arada özgürce yaşadığı toplumlardır. İnsan hak ve özgürlüklerinin ön planda tutulduğu anlayışın hakim olduğu ÖZGÜR TOPLUMLARDIR. Biz kadınlar,anneliğimizin yanında, okullarımızda anlatılmayan Atatürk ilke ve devrimlerini,en büyük kahramanlık destanımız olan, kurtuluş savaşımızı çocuklarımıza anlatarak, öğretmenlik görevini de üstleneceğiz. Dayatılan siyasi ve ideolojik eğitim sistemi, zaten ayrıştırılan, kutuplaştırılan toplumumuzda onarılması güç çok daha derin ayrışma ve kutuplaşmalara yol açacaktır. Bizlerin amacı tek tip-dindar nesil yetiştirmek olan bu eğitim sistemine karşı laik, çağdaş, bilimsel eğitimden yana mücadeleye devam etmektir.”

Siyaset - 16:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ellerin dert görmesin!
  Dün sosyal medyada yayılan “Fotoğrafçıdan damada anlamlı dayak” haberi doğrulandı. Malatya’da düğün fotoğrafçılığı yapan Onur Albayrak, bir düğün için fotoğraf çekimine gittiğinde yaşı küçük görünen geline kaç yaşında olduğunu sordu. Habere göre “15” cevabını alınca da “çocuk gelin fotoğrafı çekemem” diyerek duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine damat, anlaşmayı bozduğu gerekçesiyle fotoğrafçı Albayrak ile tartıştı. Israrla […]
 • 02
  Bülent Turan: “Artık kalıcı istikrarın hakim olduğu bir Türkiye olacak”
  AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeminiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine resmen geçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Konuya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaşan AK Parti’li Turan şu ifadeleri kullandı: “Tarihi bir gün yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine resmen geçiş yaptık. Milletimiz verdiği oylarla kalıcı istikrarı tesis eden, millet iradesine dayanan bir yönetim […]
 • 03
  Çanakkale girişinde korkutan kaza!
  Mezarlık önündeki polis kontrol noktasında yer alan bariyerlere çarpan araç havada takla attı. Araç sürücüsü kazadan şans eseri yaralanmadan kurtuldu. Kaza bugün öğle saatlerinde Tekzen önündeki polis kontrol noktasında meydana geldi. Polis kontrol noktasındaki bariyerleri fark etmeyen sürücünün kullandığı araç, şiddetli şekilde bariyerlere çarpıp havada takla attı. Ters dönen aracın sürücüsü kazayı şans eseri yara […]
 • 04
  KADEM’den kadınlara el ürünleri kursu
  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Çanakkale Temsilciliği, 10 Temmuz – 28 Ağustos tarihleri arasında kadınlara yönelik açacağı el ürünleri kursu yarın başlıyor. KADEM Çanakkale Temsilciliğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Kadınlarımıza yönelik el becerileri kapsamında açtığımız “İpek Kozası El Ürünleri” kursumuz yarın KADEM Çanakkale Temsilciliğimizde başlıyor” ifadesi kullanıldı.
 • 05
  Yeni yaşını eşiyle Gökçeada’da kutladı
  Yeni Rota Eğitim Kurumlarının güzeller güzeli müdiresi Duygu Kaplan yeni yaşını kutladı. Yoğun çalışma hayatından dolayı buldukları her fırsatı tatile çeviren Kaplan çifti doğum günü sebebiyle bu kez Gökçeada’yı tercih etti. Eşi Mustafa Bey ile gözlerden uzak baş başa kısa bir tatil yapma fırsatı bulan Duygu Hanımın yeni yaşını kutluyor ve bir ömür boyu mutluluklar […]

HAVA DURUMU

17 Temmuz 2018 SALI
28°
 • ÇAR 30.1°
 • PER 29.2°
 • CUM 30.6°

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 145.903
  0,00%
 • ALTIN 193.48
  0,00%
 • DOLAR 4.843
  -0,06%
 • EURO 5.683
  0,09%

GÜNLÜK BURÇLAR